ماهیگیری

 

طعمه لوري را در آب به رقص درآوريد!

لرزاننده نخ : يك اختراع ساده است كه توسط آن هر فردي صرفنظر از ميزان مهارتش مي تواند با افزايش لرزش طعمه لوري ، از آن سود ببرد.

لرزاننده نخ در سه سایز مختلف

تنها كافيست آنرا در محل مناسب نصب كنيد ، لوري را پرتاب كنيد و نخ را روي " لرزاننده نخ " قراردهيد و نخ را جمع كنيد. بي درنگ درخواهيد يافت لرزش اضافه به لوري منتقل شده و توجه ماهي ها به آن جلب ميشود.

مايكل هنري ( صاحب عكس ذيل) مخترع لرزاننده نخ

 

اين فكر زماني به ذهن او رخنه كرد كه نخ قلاب وي به دور شاخه درختي پيچيد و توجه او به حركت چرخشي منتقل شده به لوري جلب گرديد.

 

لرزاننده نخ چگونه كار ميكند؟

لرزاننده نخ  بسادگي انحنايي را در نخي كه در فاصله بين حلقه قرقره و اولين چشم چوب ماهيگيري قرار دارد ، ايجاد ميكند. اين انحناء ، شكل مخروطي به قسمت نخ جمع شده داده و در نتيجه حالت پرش ريتميكي ايجاد ميكند و در نهايت منجر به افزايش لرزش خواهد شد.

به شكل زير توجه كنيد:

 

سه حالت اكشن ( سنگين ، متوسط و سبك ) و نحوه قرار گرفتن لرزاننده روي چوب را مشاهده ميكنيد.

وسيله مزبور توسط شركت سازنده در سه سايز گوناگون با توجه به قطر چوب عرضه شده و راهنمايي لازم نيز در خصوص انتخاب سايز مناسب داده شده است ، ليكن بدليل در دسترس نبودن اين وسيله در ايران از ذكر توضيحات آن خودداري كردم.

فكر ميكنم ساخت چنين وسيله اي كار سختي نباشد و ماهيگيران عزيز ميتوانند با در نظر گرفتن قطر چوب خود لرزاننده مناسب را ساخته و از آن استفاده كنند.

اميدوارم مطلب فوق كه توسط اينجانب ترجمه  و ارائه گرديده مورد پسند و استفاده قرار گيرد.

ارادتمند و دوستدار همه ماهيگيران ورزشي majid

  منبع: http://www.linedancerinc.com/

             Fishing.fisher@yahoo.com

+ نوشته شده در  شنبه 1387/11/26ساعت 11:51 قبل از ظهر  توسط مجید  | 

جدید ترین شایعه در مورد

دریاچه امامزاده علی(ع) آب اسک

بر اساس خبرهای دریافتی از منابع موثق دریاچه امامزاده علی توسط شخصی مدیریت و بمدت ۲ سال ماهیگیری در آن ممنوع می گردد.

خوشبختانه اخیرا بشدت از دریاچه محافظت شده و با افرادی که به تورکشی در آنجا مبادرت میکردند برخورد گردیده است.دلیل ممنوعیت دو ساله ماهیگیری نیز تکثیر و بازسازی ماهیان دریاچه می باشدو پس از دوره مزبور با فروش مجوز خاص  امکان ماهیگیری در آن مهیا ست.

انشالله این موضوع بشکل درست اجرایی و مدیریت شود و پس از دوران بازسازی خدای نا کرده مسئولین محترم طرح، خود بفکر استفاده و بهره برداری شخصی از این محل نباشند.

صحت و سقم مطالب عنوان شده بعهده راویان مربوطه

ما فقط اخبار نقل قول شده در فروشگاه های لوازم ماهیگیری خیابان فردوسی را منعکس کردیم و بس

ارادتمند و دوستدار همه ماهیگیران ورزشی majid

    fishing.fisher@yahoo.com

+ نوشته شده در  شنبه 1387/11/19ساعت 2:32 بعد از ظهر  توسط مجید  | 

                                                      بسمه تعالی

طعمه متحرك بر روي نخ ...؟

آيا تا كنون ماهي هاي كوچك را كه از ترس شكار شدن توسط ماهيان بزرگتر  به بيرون آب مي پرند مشاهده كرده ايد؟ حتما از علاقه ماهيان شكارچي به طعمه هاي متحرك اطلاع داريد. ساخت و استفاده از طعمه هاي متحرك مناسب ،يكي از رموز موفقيت صيد ماهياني نظير قزل آلا و اردك ماهي .. است.

طعمه متحرك بر روي نخ يك روش پيشنهادي مي باشد. بدين صورت كه پس از قرار گرفتن نخ اصلي در آب دريا يا درياچه ، دستگاه (قرقره شكل) به همراه طعمه نصب شده  روي نخ قرار گرفته و با حركت خود به درون آب وارد شده و .....

بنظر شما اين طرح تا چه حدي قابل اجراست ؟

نحوه ساخت اين وسيله چگونه است؟

با چه موادي مي بايستي آنرا ساخت؟

چگونه بايد از آن استفاده كرد؟

بد نيست بدانيد اين ايده توسط يك سایت ماهيگيري هلندي (انگليسي زبان) ارائه شده . ايتجانب نيز تلاش نمودم جزئيات بيشتري را در اين مورد از اين سايت اخذ كنم و تا حدودي به سئوالات فوق پاسخ دهم. مسئول سايت مزبور هم لطف كردند و پس از چندين بار ايميل زدن بنده ، طرح مزبور را تنها در حد يك ايده ارزيابي نمودند .

بنظر من ارائه و پيشنهاد اينگونه ايده ها مي تواند مفيد باشد . نظر شما دوستان عزيز چيست؟

آيا شما طرح و روش جديد ي در خصوص ساخت طعمه هاي متحرك براي صيد ماهي هاي شكارچي داريد؟

منتظر خواندن نظرات و پيشنهادات شما عزيزان هستم.

ارادتمند و دوستدار همه ماهيگيران ورزشي majid

+ نوشته شده در  سه شنبه 1387/11/15ساعت 10:34 قبل از ظهر  توسط مجید  | 

بسمه تعالی

سد و رودخانه سفید رود ۹/۱۱/۸۷

دیروز چهارشنبه ۹/۱۱/۸۷ باتفاق محسن برای کاری رفته بودیم منجیل از موقعیت استفاده کردیم و اول رفتیم پشت سد منجیل و در دیاچه سد قلاب انداختیم(عکس بالا) . مقداری خمیر که با طعم دهنده هایی مانند سیر  از قبل آماده کرده بودم در آب ریختم و از همان نیز روی قلاب زدم ولی هیچ خبری نبود به پیشنهاد محسن بعد از ۴۵ دقیقه وسایل را جمع کردیم رفتیم بعد از شهر رودبار داخل رودخانه سفید رود  قلاب انداختیم ( عکس پایین) آنجا هم خبری نبود ...

دوباره به راه افتادیم و رفتیم بالاتر ، داخل شهر گنجه از روی پل فلزی که بدلیل عرض کم  تنها یک خودرو میتواند از روی آن عبور کند رد شدیم و به آنطرف سفید رود رفتیم ،( ماشاالله ساخت اتوبان قزوین رشت کلی پیشرفت داشته خدا کند زودتر تمام بشود) .

محسن اصرار میکرد تو رودخانه (کانال) کوچکی که برای هدایت آب جهت آبیاری مزارع استفاده میشود ماهیگیری کنیم. اما ماهی ها علیرغم اینکه تا حدودی دیده میشدند ، به طعمه های ما واکنشی نشان نمی دادند تا اینکه چند نفر ماهیگیر  توجه مرا بخود جلب نمودند . آنها ۴ عدد ماهی ماش حداکثر ۳۰ سانتی صید کرده بودند . در مورد طعمه سوال کردم گفتند با جگر مرغ ماهیگیری میکنیم . بندگان خدا لطف کردند و چون داشتند میرفتند منزل باقیمانده طعمه هایشان را  بما دادند. خیلی جالب بود چون بلافاصله ماهی ها به طعمه مورد نظر واکنش نشان دادند . قلاب را با شناور به صورت ثابت در یک نقطه نگه می داشتیم و بعد از چند دقیقه شناور به زیر آب میرفت . ما هم تعدادی ماهی ماش کوچک صید کردیم و هر دفعه بلافاصله آنها را در آب رها کردیم. روز بدی نبود جای همه دوستان خالی به هر حال بعد از چند ماه دوری از حضور در طبیعت ، تو فصل زمستان سرگرمی بدی نبود.

ارادتمند و دوستدار همه ماهیگیران ورزشی majid

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه 1387/11/10ساعت 2:6 بعد از ظهر  توسط مجید  | 

بسمه تعالی

کشند قرمز

مصیبتی برای آبهای خلیج فارس

 

كشند قرمز پديدهاي است كه در اثر تجمع بيش از حد جلبكهاي تك سـلولي بـه وجـود مـي آيـد . ايـن پديـده بيشتـر در آبهاي مناطق گرمسیری و گاه نيمه گرمسيري رخ میدهد . در غلظت بـالا وتجمع این جلبـك هـا سـطح آب بـه رنـگ قرمـز در ميآيد، البته ممكن است آب به رنگهاي زرد، سبز و يا قهوهاي در آيد و يا اصلا تغيير رنگي در آن رخ ندهد . گاهي كشند قرمز بسیار گسترده است و مسافت ز يادي از سـطح دریا را در بـر می گیرد ، پیش بینی این پدیده بـه صورت دقيق امكان پذير نيست . جلبكهاي مـذكور تولید سـم می کنند و نرمتناني مانند او يسترها، صدف ها و سا ير موجودات فيلتر فيدر از آنها تغذيـه می کنند . از این طريـق سـم وارد بـدن آنهـا و سپس ماهياني كه از آنها تغذيه ميكنند ميشود و در ادامه زنجيره غذايي وارد بدن انسان ميشود . هرچند تمامی گونـه هـا ي مسبب كشند قرمز سمي نيستند اما گونه هاي سمي بيشتر در به وجود آمـدن این پدیده دخيلنـد . از این رو پدیده مـذكور سبب بروز بيماريهاي خطرناکی ميشود و اثرات زيانبار اقتصادي دارد ...(هانیه رستمی و زهرا حاتمی مقدم دانشجویان کارشناسی ارشد دانشگاه علوم كشاورزي و منابع طبيعي گرگان)

 "بوشهر نیوز"معاون فني اداره کل دامپزشکي استان بوشهر: براساس گزارش سازمان دامپزشکي کشور هم اينک پديده کشند قرمز ازآب هاي حوزه استحفاظي استان هرمزگان به سمت اين استان حرکت کرده و وارد آبهاي منطقه نايبند شده است .
مصرف آبزياني که براثر اين جريان در دريا تلف شده باشند بدليل سم موجود در آنها مشکل دارد .
وي ادامه داد: ناراحتي گوارشي ، سرفه ، عطسه و تنفس براي افرادي که در محل هاي آلوده به اين پديده شنا کنند و يا حتي در سواحل منتهي به آن حضور داشته باشند در پي خواهد داشت.

افزایش پدیده کشند قرمز در خلیج فارس (آفتاب نیوز16/10/87):

استاد گروه زیست دریای دانشگاه هرمزگان گفت: پدیده کشند قرمز عامل اصلی بوی نامحسوس در سواحل این استان است...

وی ادامه داد: به تازگی این پدیده در اثر تداوم گرمای هوا در استان هرمزگان و عدم وزش باد که نقش موثری در جابجایی لایه های هوا در درون آب را دارد، شدت یافته و از جزایر استان نیز گزارشاتی در خصوص مرگ گسترده آبزیان رسیده است.
معماری افزود: از عمده دلایل وقوع این پدیده، پساب های صنعتی و فاضلاب شهری است که موجب تقویت ساز و کار رفتاری این پدیده می شود و ممکن است ارتباطی با افزایش این وضعیت با شاخصه های زمین شناسی و زمین مهندسی نیز وجود داشته باشد که نیازمند ارائه نظرات تخصصی در این حوزه است.

مشاهده مجدد كشند قرمز درآبهای بندرعباس و جزیره هرمز(آفتاب نیوز2/11/87):

دکتر حمید رضایی، کارشناس گروه زیست شناسی دریا مرکز ملی اقیانوس شناسی اظهار كرد: به رغم گذشت حدود پنج ماه از اولین مشاهده وقوع کشند قرمز در آب‌های استان هرمزگان و وضعیت اسفباری که این پدیده برای صیادان و ساحل نشینان شهرهای بندرعباس و توابع آن و شهرستان بندر لنگه و برخی از جزایر همچون کیش، فارور و لارک ایجاد كرده و بوی تعفنی که بر اثر متلاشی شدن اجساد ارگانیسم های جانوری مثل زئوپلانکتون و ماهیان در سطح شهر بندرعباس و شهرستان پارسیان به مشام رسیده و حتی سبب تعطیلی مدارس این شهرستان و حالت تهوع برخی از دانش‌آموزان شده...

 

پایگاه آگاهی رسانی محیط زیست ایران (زیستا 8/11/87): پديده كشند قرمز باعث سفيد شدن بخشي از مرجان‌هاي جزاير لارك، قشم و فارور و همچنين مرگ لاك‌پشت‌هاي دريايي شده است.

در گزارش .... آمده است، با توجه به وسعت كشند قرمز كه در بخش ايراني خليج فارس از جاسك تا جزيره كيش امتداد يافته است و حتي در شارجه واقع در امارات متحده عربي و مسقط در عمان پيشروي كرده است، بيم آن مي‌رود كه خسارت قابل توجه بيشتري به آبزيان وارد شود.

تعدادي از لاك پشت‌هاي دريايي نيز بر اثر اين فاجعه در حوالي ساحل بندر لنگه تلف شده‌اند و همچنين مرجان‌هاي بخش شمالي جزيره لارك، جنوب شرقي جزيره قشم و شرق جزيره فارور نيز از اين پديده مصون نمانده و بخش اعظمي از مرجان‌هاي شاخ گوزني به ويژه در جزاير لارك و قشم بر اثر خفگي و كاهش نور سفيد شده‌اند و جانوران همزيست با آن‌ها شامل نرمتنان و ساير بي‌مهرگان نيز با مرگ و مير حائز اهميتي مواجه شده‌اند.....

کشند قرمز برخی مدارس غرب هرمزگان را به تعطیلی کشاند (راسخون 23/10/87)

بوی تعفن شدید ناشی از مرگ و میر جانداران در اثر پدیده کشند قرمز موجب تعطیلی برخی مدارس روستایی ساحلی در هرمزگان شده است.
برخی مدارس روستایی ساحلی هرمزگان در شهرستانهای پارسیان و بندرخمیر به واسطه بوی شدید تعفن ناشی از فعالیت کشند قرمز و ایجاد مسمومیت های تنفسی برای دانش آموزان تعطیل شده است.

تهران- خبرگزاری ایسکانیوز 15/10/87:

 مدیر کل دفتر اکوبیولوژی دریایی سازمان محیط زیست گفت: طبق آخرین آمار در پی بروز پدیده کشند قرمز در آب های ساحلی جنوب بین 10 تا 30 تن از انواع آبزیان در ایران و 600 تن در امارات تلفات داشته..

این هم از کشند قرمز و خلیج فارس ، تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل

دوستدار و ارادتمند همه ماهیگیران ورزشی majid

    Fishing.fisher@yahoo.com

 

+ نوشته شده در  سه شنبه 1387/11/08ساعت 8:57 قبل از ظهر  توسط مجید  | 

بسمه تعالی

دریاچه پریشان

 

می خواستم در مورد دریاچه پریشان مطلبی بنویسم و دوستان را با توجه به نزدیکی ایام سال نو بیشتر با جاذبه های گردشگری این دریاچه بی نظیر آشنا کنم ، دیدم دریاچه پریشان  تبدیل به کویر پریشان شده !؟

 دریاچه پریشان در 12 کیلومتری کازرون قرار دارد ( داشت) و در مقاله زیبایی که آقای مهندس عبدالرضا سامانی در سایت تخصصی ماهیگیری ورزشی آورده اندبطور کامل تشریح گردیده است.( جا دارد همین جا عرض سلام و ادب خدمت ایشان داشته باشم زیرا خود من از طرفداران خواندن مطالب بسیار آموزنده و مفید سایت مزبور بودم و چندین بار نیز تلفنی از راهنمایی و توضیحات ایشان استفاده کرده ام ، هر چند مدتهاست دیگر خبری از مقالات جدید آقای سامانی  نیست ، امیدوارم  همیشه سلامت و پیروز باشند)

عید نوروز سال 1381 در سفری که به جنوب داشتم از دریاچه پریشان به اتفاق خانواده بازدید کردیم. کنار دریاچه مقر مرکزی سازمان حفاظت از محیط زیست و تعدادی ساختمان همراه با محوطه ای زیبایی به چشم می خورد ، طبق معمول لوازم ماهیگیری هم که پشت خودرو همراهم بود و برای اخذ مجوز به دفتر محیط زیست مستقر در آنجا مراجعه کردم ولی با پاسخ منفی آنان و اینکه ماهیگیری در اینجا ممنوع است برخورد کردم. چاره ای نبود باید از خیر ماهیگیری میگذشتم ، به پیشنهاد همراهان قایقی اجاره کردیم تا برای صرف ناهار از عرض دریاچه گذشته ودر  محلی دنج  استراحت کنیم و گشت وگذاری هم در کنار دریاچه داشته باشیم. چشمتان روز بد نبیند که تا کمی از ساحل دور شدیم با تعداد بیشماری ماهی مرده  باد کرده ( عمدتا کپور معمولی در سایز های مختلف) که بر روی آب شناور بودند بر خورد کردیم. شاید بتوان گفت تقریبا سطح دریاچه را در بعضی نقاط پوشانده بودند. موضوع را از قایق ران جویا شدم او نیز این اقدام را به تعدادی از اهالی نا آگاه منطقه که با سم اقدام به کشتن ماهی ها برای صید آنان کرده اند نسبت داد. واقعا صحنه بسیار ناراحت کننده و نا خوشایندی بود،  چطور این کار در دریاچه ای که تحت حفاظت سازمان محیط زیست قرار دارد انجام شده بود نمی دانم؟ خلاصه دیدن این همه ماهی  قتل عام شده خاطره ای تلخ و از یاد نرفتنی برای من شد.

صحبت از سم شد ، یادم  می آید مدتها قبل در سفرماموریتی که به منطقه شوشتر ( دیمچه ) در خوزستان داشتم و طبق معمول نیز در فرصتهای استراحت در رودخانه های آن منطقه ماهیگیری کردم با روش بعضی از افراد نا آگاهی که با سم ماهیگیری میکردند از نزدیک برخورد کردم ، آنان داخل بطریهای خیلی بزرگ شیشه ای مواد سمی را پر میکردند و بعد روزنه ای کوچک در نوک بطری ایجاد و بطری بزرگ حاوی سم را در جریان  آرام آب رودخانه  قرار میداند و بعد از مدت زمانی که نمیدانم چقدر بود به مرور و بطور مستمر با ورود سم به داخل آب تعداد بیشماری از موجودات آبزی را از بین می بردند و با این کار تعدادی ماهی  آلوده به سم را جهت فروش در بازار به مردم از همه جا بی خبر می گرفتند . ما هم مانده بودیم چکار کنیم ، آنها را نصیحت  کنیم یا به ماموران محیط زیست که در آن منطقه دور افتاده نبودند خبر بدهیم...؟؟

بگذریم و برویم سراغ دریاچه ( کویر) پریشان و دیدن عکس های  مربوط به آن و گفتن این نکته که :

اگر ما قدراین نعمت های الهی را میدانستیم و در حق آن جفا نمی کردیم چه بسا که اراده خداوند نیز درایجاد ویا جبران این خشکسالی بگونه ای دیگر بود....

 

 

دیدن این عکسها برای من که این دریاچه را در زمان حیاتش از نزدیک مشاهده کردم بسیار ناراحت کننده است، بر فرض که خشکسالی از بین رفت و دریاچه دوباره پر از آب شد ، ولی ماهیان زردک، سرخه، پرک ،مار ماهی آب شیرین ، کپور، فیتوفالک و آمور آن دیگر از بین رفته اند.خداحافظ

منتظر خواندن نظرات شما عزیزان هستم

دوستدار وارادتمند همه ماهیگیران ورزشی majid

    Fishing.fisher@yahoo.com

 

+ نوشته شده در  یکشنبه 1387/11/06ساعت 12:28 بعد از ظهر  توسط مجید  |