ماهیگیری
صيد ماهي با طعمه: تخم ماهي قزل آلا

چند سال پيش يكي از اقوام ساكن در خارج از كشور كه ميدانست من علاقه زيادي به ماهيگيري دارم  چند شيشه حاوي تخم ماهي قزل آلا و سالمون را برايم سوغاتي آورد ، البته ايشان فكر ميكردند اين طعمه اي بسيار موثر بوده و كاربرد خوبي در ايران دارد.... به موقع نتايج تجارب شخصي خودم را برايتان بازگو خواهم كرد.

در بخش نظرات وبلاگ دوست داشتني ارم فيشينگ توجه ام به نظرات برخي از دوستان در مورد استفاده از طعمه تخم ماهي قزل آلا جلب شد ، بر آن شدم تا در پستي برخي نكات را در مورد اين طعمه بازگو كنم:

تخم ماهي قزل آلا را مي توان در فصل مناسب (اواخر پاييز و اوايل زمستان) با خريد ماهيان ماده زنده كه به وفور در ميادين ميوه وتره بار شهرهايي مثل تهران عرضه ميشوند تهيه كرد ، در بعضي زمان هايي كه اين ماهي ها آماده تخم ريزي هستند وقتي توسط فروشنده در كيسه نايلوني قرار ميگيرند مقادير زيادي از تخم ها از بدنشان خارج وداخل كيسه ميريزند ،قطر گوشت ناحيه شكمي ماهي در اين زمان بسيار نازك ميشود بهمين خاطر من سعي ميكنم در اينگونه موارد بيشتر ماهي نر زنده خريداري كنم .يادتان نرود كه مصرف ماهي حداقل يكبار در هفته براي سلامتي انسان ضروري است.

 

حتما بهتر از من ميدانيد كه براي خارج كردن تخم ها الزامي به كشتن و پاره كردن شكم ماهي نيست و در صورتي كه دسترسي به حوضچه هاي پرورش ماهي باشد مي توان آنرا با فشردن شكم ماهي به روش صحيح بدست آورد.

تخم تازه ماهي قزل آلا را كه بيشتر از 24 ساعت از صيدش گذشته نباشد مي توان با روش خاصي  عمل آورد وبه مدت طولاني نگهداري كرد ( همان روشي كه توليدكنندگان تجاري اين طعمه از آن استفاده ميكنند و به قيمت گزافي هم در فروشگاه هاي لوازم ماهيگيري عرضه ميشود) و يا بصورت تازه در داخل يخچال بمدت يكماه ويا بمدت بيش از يكسال در فريزر نگهداري كرد.( قبل از قرار دادن آن در يخچال يا فريزر مي بايستي براي خارج كردن خون آبه موجود در تخم ها ،انها را به ملايمت در آبكش شستشو داد)اين طعمه تنها مختص صيد قزل آلا نيست و مي تواند براي صيد ماهيان ديگر هم بكار رود.

مراحل مختلف  عمل آوري اين طعمه با استفاده از مواد نگهدارنده خاصي كه فرمول آنرا نميدانم و قاعدتا بايد آنرا از توليد كنندگانش تهيه كرد را مي توانيد در اين لینک مشاهده كنيد:

لوازم مورد نيازعمل آوري

محصولات توليد شده از تخم نژاد هاي گوناگون قزل آلا وسالمون در رنگهاي ( زرد ، قرمز ، قهوه اي... ) و سايز هاي كوچك و بزرگ با مواد طعم دهنده و بو داري مثل پنير و.. بفروش ميرسند.

 

ماهيگيران معمولا باروش شناور و با كمك فلوتر از اين طعمه استفاده ميكنند ، ولي منعي در بكار بردن آن در ريسه هاي زير آبي وجود نخواهد داشت.چنانچه بخواهيم آنرا بصورت تكي و مستقيما روي قلاب نصب كنيم روش زير پيشنهاد ميشود:

 

كلا استفاده از قلاب هاي پايه كوتاه مناسب تر است و در صورتي كه اندازه قلاب با طعمه تناسب داشته باشد تقريبا طعمه قلاب را استتار ميكند.

نمونه اي ديگر از نصب مستقيم تخم ماهي روي قلاب كه با كرك آراسته شده است

روش ديگر استفاده از اين طعمه  قرار دادن تعدادي تخم ماهي در يك توري نازك كوچك و بسته بندي آن است:

در اين حالت مي توان توده آماده شده را مستقيما روي قلاب نصب كرد:

 

و يا مي توان آنرا با كمك گره حلقوي به قلاب ماهيگيري متصل كرد:

گره حلقوي

حلقه ايجاد شده امكان نصب طعمه روي قلاب را ايجاد خواهد كرد ، يكي از روش هاي زدن گره حلقوي بشرح مراحل ذيل است:

با هل دادن نخ ماهيگيري از داخل چشم قلاب حلقه ايجاد میشود و با كشيدن نخ ،طعمه روي قلاب نصب ميشود.با كليك روي اين لینک مي توانيد ويدئويي از آموزش اين گره را مشاهده كنيد.(با استفاده از این گره جالب می توان طعمه های دیگر را به قلاب متصل کرد)

اين طعمه همانند طعمه خمير بركلي در درياچه گهر كاربرد دارد ، اما بر اساس تجارب شخصي اينجانب مورد استقبال ماهيان قزل آلاي مناطقي مثل لار و... قرار نمي گيرد و كلا طعمه چندان جالبي در ايران نيست لذا در خريد آن و پرداخت هزينه اش بايستي بيشتر دقت كرد. بعضي وقتها پول هايي توسط دوستان ماهيگير پرداخت ميشود كه واقعا لازم نيست ،البته تشويق تعدادي از صاحبان فروشگاه هاي لوازم ماهيگيري در اين امر بسيار موثر است . مثلا  ماهيگير تازه كاري را با 5 يا 6 شيشه خمير بركلي  روانه سد لار ميكنند ، بدون آنكه توضيح درستي در مورد آن و محل هاي كاربردش بدهند.....

ارادتمند و دوستدار همه ماهیگیران ورزشی majid

      fishing.fisher@yahoo.com

+ نوشته شده در  شنبه 1388/12/01ساعت 1:21 بعد از ظهر  توسط مجید  | 

شايعه اي كه به واقعيت پيوست

عکس تزیینی

سال پيش در مطلبي كه تحت عنوان شایعه در اين وبلاگ آورده شده بود.موضوع ممنوع شدن ماهيگيري در دریاچه امامزاده علی(ع) آب اسك به منظور بازسازي ذخائر ماهيان آن مطرح گرديد.

خوشبختانه بر اساس اطلاعات بدست آمده  و اظهارات يكي از دست اندركاران محترم اين طرح: با ممنوعيت صيد و مراقبت هاي شبانه روزي از اين محل هم اكنون جمعيت قابل توجهي از ماهيان قزل آلاي خال قرمز و رنگين كمان در درياچه امامزاده علي وجود دارد، بصورتيكه كه مي توان از بالا دسته هاي ماهي در حال شنا را مشاهده كرد.

جا دارد همين جا از همه عزيزاني كه با تلاش خود اين طرح جالب را اجرايي كردند تشكر و قدرداني شود.

اجازه مي خواهم شايعه اي ديگر در مورد بازگشايي ماهيگيري در اين درياچه را كه احتمالا از اوايل سال آينده خواهد بود ، بازگو كنم.براساس اظهارات دوستان چنانچه سازمان حفاظت ازمحيط زيست موافقت نمايد ماهيگيري در اين محل با شرايط خاص (بگير و رها كن) و در جهت آموزش فنون ماهيگيري از ابتداي سال آينده آزاد خواهد شد.

اميدوارم اين موضوع صحت داشته باشد و تدابير لازم براي حفاظت از اين محل در جهت نيل به اهداف ماهيگيري ورزشي اتخاذ گردد. چون همانگونه كه با  زحمت و مراقبت شبانه روزي وضعيت بهتري پيدا كرده ، مي تواند در يك زمان ناچيز مثل قبل خراب و ويران شود.

ارادتمند و دوستدار همه ماهیگیران ورزشی majid

   fishing.fisher@yahoo.com

+ نوشته شده در  سه شنبه 1388/11/06ساعت 9:8 قبل از ظهر  توسط مجید  | 

ماهیگیری کودکان

شاد بتوان گفت موفق ترين افراد در يك رشته ورزشي از كودكي به آن مشغول شده اند. البته بستگي دارد موفقيت را چگونه معنا كنيم ، بنظر من حداقل اين افراد درك بهتري از رشته ورزشي خود دارند و واقعا طور ديگري به آن عشق مي ورزند.

در خاطرم هست اولين بار در سن 5 يا 6 سالگي در مسافرتي كه به شمال داشتيم باتفاق يكي از اقوام (خدايش بيامرزد ) در زير پل غازيان در انزلي با چوب كاسي ماهيگيري كرديم و تعداد قابل توجهي هم ماهي كولي گرفتيم ، همان زمان شيفته اين ورزش شدم.

فكر ميكنم تمام ماهيگيران دوست دارند اين ورزش زيبا را به كودكان خود آموزش دهند و در شرايط مناسب نيز باتفاق خانواده در كنار آب حضور يابند. ولي متاسفانه در كشور ما هيچ روش سيستماتيك و تعریف شده اي در اين خصوص وجود ندارد. براي  اثبات اين موضوع ، كافيست گشتي در اينترنت داشته باشيد و واژه  (‌fishing kids) را جستجو كنيد.آنقدر مطالب و تصاوير زيبا وجود دارد كه حيرت زده ميشويد. از كلاس هاي آموزشي همگاني (مجاني) و غير كاسب كارانه تا انواع مسابقات و...مختص كودكان كه در آنها لوازم ماهيگيري بطور مجاني در اختيار علاقه مندان قرار ميگيرد و بدون هيچ چشم داشتي هم مطالب آموزشي ارائه ميگردد.

در مقابل اين همه هزينه هايي كه شهرداري هاي شهرهاي بزرگي مثل تهران انجام ميدهند ترتيب دادن و پشتيباني اين چنين برنامه هايي چقدر مي تواند  هزينه ساز باشد؟

حالا كه اين امكانات و شرايط در كشور ما فراهم نيست بهتر است به بحث اصلي خودمان بپردازيم:

1 _ مهمترين موضوع امنيت محل ماهيگيري براي كودكان است ، خصوصا در صورتيكه بخواهيم آنها را به مناطق طبيعي در كنار درياچه ها و رودخانه ها ببريم. پيشنهاد ميكنم به هيچ عنوان كودكان را به كنار مناطق پر خطر مثل درياچه سدهايي كه شيب تند دارند و عمق كناره هاي آنها(مثل سد كرج) به يكباره زياد ميشود نبريم . رودخانه هايي را انتخاب كنيم كه شدت جريان و عمق كمي داشته باشند و حتي الامكان كودكان را به وسايل نجات غريق مثل جليقه نجات مجهز كنيم.

 

2_ پوشش و لباس مناسب با فصل براي كودكاني كه در محيط باز و زير آفتاب ماهيگيري ميكنند تدارك ببينيم. استفاده از كلاه ، سايه بان و كرم ضد آفتاب در تابستان ضروري است.

3_ كودكان در مقابل گرمازدگي بسيار آسيب پذير هستند و به يكباره سريع تر از آن چيزي كه تصور ميكنيد ممكن است دچار شوك شده و خداي ناكرده خطري متوجه آنها شود . لذا به اندازه كافي مايعات به آنها بدهيد و  كاملا مراقب آنها باشيد. بنظر من تحمل گرماي مناطقي مثل سد لار در هنگام ظهر براي بعضي از بزرگسالان مشكل است چه برسد به يك كودك كم طاقت.پس بهتر است بدون تجهيزات و پيش بيني هاي لازم كودكان را با خود به اينگونه مناطق نبريم.

4_ملايمت و داشتن خلق خوش براي هر آموزگار شرط لازم است . آموزش ماهيگيري به كودكان بايد توام با محبت كردن و صبر زياد باشد.آنها خيلي زود همه چيز را ياد ميگيرند و چه بسا كه در ماهيگيري هم از شما موفق تر باشند.

5_لوازم و وسايل ماهيگيري را كه با سن كودكان تناسب دارد انتخاب كنيم و بهمراه داشته باشيم: چوب هاي سبك و حتي الامكان كوتاه كه كودك را زود خسته نكند.همچنين چرخ هايي كه  كار با آنها ساده و راحت باشد.

 

نمونه اي از چوب و چرخ  مخصوص كودكان . در اين نوع چرخ ها محفظه دوكي شكل با يك سوراخ براي خارج شدن نخ  روي قرقره تعبيه شده و كودك مي تواند با كليد هاي نصب شده روي قرقره به ميزان لازم نخ را آزاد كند و همچنين بادستگيره دو تايي راحت تر نخ را جمع كند.

البته اين لوازم دور از دسترس و شايد گران را زياد جدي نگيريد . چون مي توان با يك تكه نخ يك عدد قلاب و يك تكه چوبي كه از يك شاخه درخت تهيه شده هم ماهيگيري كرد..

6_ خار نوك قلاب را با انبر دست صاف كرده و به هيچ عنوان ار قلاب هاي پشت خار دار استفاده نكنيم .

7_ استفاده از شناور مي تواند لذت ماهيگيري براي كودكان را افزايش دهد ، لحظه نوك زدن ماهي به قلاب و تكان خوردن شناور و رفتن آن به زير آب  ضمنآنكه به كودك كمك ميكند بموقع عكس العمل نشان دهد ، برايش بسيار لذتبخش است.

8_ فرهنگ ماهيگيري بگير  و رها كن را بهتر است از كودكي آموزش دهيم و لذت ماهيگيري را براي كودكانمان دو چندان كنيم . صيد ماهي توسط فرزندمان و سپس آزاد كردن آن بدست خودش بر زيبايي هاي اين ورزش مي افزايد.

يكي از بهترين محل هاي آموزش ماهيگيري به كودكان و نوجوانان درياچه هاي مصنوعي پرورش ماهي است. بطور مثال درياچه اي در نزديكي تهران (ابتداي اتوبان تهران – ساوه) كه با يك وروديه ناچيز(حدود سه هزار تومان) مي توانيد يك روز كامل ماهيگيري كنيد .البته بهاء ماهيان صيد شده قزل آلا براي بردن را مي بايستي جداگانه پرداخت كنيد.

معمولا من از چنین محل هايي براي آموزش ماهيگيري به فرزندانم استفاده ميكنم. در اينجا مي توان ماهي قزل آلا را حتي با طعمه خمير هم صيد كرد.

ارشان

ضمنا اين محل براي آموزش ماهيگيري به افراد بزرگسال مبتدي هم مناسب است .ماهيگيري با روش هاي مختلف (لانسه كشي ، پشه و..) كه تقريبا هميشه با استقبال ماهی های قزل آلای اینجا مواجه میشود ، بسيار سودمند خواهد بود.

اين هم كليپي از ماهيگيري ارشان با روش لانسه کشی در اين درياچه:

 

لطفا برای دانلود کلیپ روی تصویر بالا کلیک کنید

ارادتمند و دوستدار همه ماهیگیران ورزشی majid

منبع وبلاگ :خال قرمز

    fishing.fisher@yahoo.com

  

+ نوشته شده در  شنبه 1388/11/03ساعت 0:3 قبل از ظهر  توسط مجید  | 

منشور اخلاقي ماهيگيران ورزشي (پيشنهادي)

 

 امروز همه ما معتقديم كه براي ماهيگير شدن تنها تهيه لوازم ماهيگيري و يا دانستن تكنيك و فنون اين ورزش كافي نيست ، چه بسا ماهيگيراني كه بهترين و گران قيمت ترين ابزار را در دست داشته باشند و از هر روش ممكن نيز براي صيد ماهي استفاده كنند ولي در جرگه ماهيگيران ورزشي قرار نگيرند.

قاعدتا اخلاق و منش يك ورزشكار واقعي و پاي بندي او به رعايت اصول (نوشته و نانوشته) ورزشي  خصوصا در جوامع شرقي و بالاخص مسلمان بسيار تعيين كننده و مهم مي باشد، بصورتيكه در كشور ما به ورزشكار با اخلاق لقب پهلوان ميدهند.

هدف اينجانب تنها تهيه يك متن پيشنهادي تحت عنوان منشور اخلاقي ماهيگيران ورزشي  نيست . چه بسا كه در ادارت دولتي مختلف منشور هاي اخلاقي با خط بسيار زيبا و رنگ آميزي فوق العاده تهيه و در معرض ديد كاركنان و مراجعه كنندگان قرار گرفته باشد ، ليكن متاسفانه از برنامه ريزي و اجرايي كردن آن هيچ خبري نيست و در مدت كوتاهي هم بدست فراموشي سپرده ميشوند.

دوستان و سروران گرامي اكنون در شرايط حساسي  از وضعيت ذخائر آبزيان منابع آبي ايران قرار داريم و دورنماي وضعيت آينده نيز تاريك و نامطلوب بنظر مي آيد، لذا ضروري است اصول و قوانين اخلاقي براي ماهيگيري ورزشي تعريف  و در كليه سايت ها  و وبلاگ هاي آموزشي و اطلاع رساني، مجلات و .. ماهيگيري به آن اشاره گردد ، تا حداقل افراد علاقه مند به اين ورزش زيبا با اين مطالب آشنا و در جهت اجراي آن بكوشند.

موارد پيشنهادي بشرح ذيل است :

1-     تلاش در جهت حفظ محيط زيست.

2-     استفاده از روش بگير  ورها كن و بازگرداندن ماهيان به آب مخصوصا آنهايي كه صيدشان ممنوع است يا مورد نياز ما نيستند .

3-     رعايت نظافت و تميز نگهداشتن محيط اطراف

4-     مراقبت از خويشتن و اطرافيان در برابر خطرات. ( مانند فرورفتن قلاب در چشم يا بدن و آشنايي با فنون شنا و همراه داشتن لوازم نجات براي ماهيگيران قايق سوار)

5-     يادگيري و تبعيت از قوانين و مقررات ماهيگيري( محل هاي مجاز ماهيگيري ، روش ها و طعمه هاي مجاز و..) و تهيه مجوز ماهيگيري از سازمان حفاظت محيط زيست.

6-     احترام به ماهيگيران ديگر و رعايت حقوق آنها.

7-     رعايت حريم املاك شخصي و عدم تعرض به آنها.

8-     دانستنيها ، تجارب و تكنيك هاي ماهيگيري را با ديگران تقسيم كرده و آنرا به دوستان آموزش دهيم.

9-     طعمه هاي زنده (از قبيل سگ ماهي) را درآب رها نكنيم و گياهان يا ماهيان غير بومي را در آب وارد نكنيم.

10- اصول اخلاقي ماهيگيري ورزشي را ترويج دهيم و ديگران را به اجراي آن تشويق كنيم.

از تمامي دوستان و اساتيد ماهيگير ورزشي استدعا دارد نظرات و پيشنهادات خود را در جهت اصلاح و تكميل موارد فوق الاشاره در بخش ارائه نظرات اين پست اعلام فرمايند تا به يك متن توافقي و كامل برسيم و آنرا در اختيار همه دوست داران ماهيگيري ورزشي قرار دهيم.

دوستدار و ارادتمند همه ماهيگيران ورزشي مجيد

    Fishing.fisher@yahoo.com

منبع :"وبلاگ خال قرمز

+ نوشته شده در  یکشنبه 1388/10/13ساعت 4:49 بعد از ظهر  توسط مجید  | 

امروز ایمیلی دریافت کردم با عنوان “تصویری که اشک هزاران نفر را در آورد”. ایمیل تصاویری از یک ماده شیر را نمایش می داد که پس از شکار کردن یک بز کوهی آفریقایی متوجه حامله بودن آن می شود و به جای خوردن شکارخود سعی می کند بچه درون شکم بز کوهی را نجات دهد. مطلب نیز بدین صورت توضیح داده شده بود:

این شیرماده پس ازشکارکردن متوجه می شودکه شکارش بارداربوده وابتدابه نجات بچه شکارخودمی پردازد وبدون دریدن شکاری که بازحمت بدست آورده٬ بروی زمین درازکشیده ودق می کند.

مردن ماده شیر آن هم به این خاطر خیلی برایم عجیب بود، هر چند کل این داستان عجیب و تکان دهنده بود. این بود که به دنبال یافتن منبع اصلی تصاویر گشتم و تقریبا بلافاصله با وبسایت آقای Grey van der walt برخورد کردم( منبع اصلی این تصاویر تکان دهنده). اما در منبع اصلی خبری از مردن ماده شیر نبود. این شد که ایمیلی به ایشان نوشتم و از خود ایشان پرسیدم. جالب است که قبل از این خیلی های دیگر نیز در وبلاگ هایشان و یا وب سایت هایی که در مورد این تصاویر مطلبی نوشته اند مدعی شده اند آن ماده شیر پس از کمک به بچه آن بز کوهی می میرد! اما طبق جوابی که ایشان به من دادند نه تنها آن ماده شیر نمی میرد بلکه هم اکنون صاحب ۵ توله شیر هم هست!

و اما داستان واقعی این تصاویر عجیب و تکان دهنده در دنیای وحش:

یک صبح سه شنبه در حالی که عکاس به همراه تیم همراهش برای یافتن رد پایی از شیرها به سمت جنوب Madikawe حرکت می کنند به طور کاملا غیر منتظره با لاشه یک بز کوهی و شیری در حال نفس نفس زدن در کنار لاشه او روبرو می شوند. شیر که مشخص است تازه شکار خود را بر زمین زده است کنار لاشه حرکت می کند. اما بر خلاف آنچه انتظار می رود، شیر ماده شکار خود را نمی خورد. عکاس که از دور شاهد این ماجراست شروع به تصویر برداری می کند. در زیر تصاویر این حادثه نادر را می بینید:

ماده شیر در حال لمس کردن شکم بز کوهی

ماده شیر و لاشه شکاری که تازه از نفس افتاده است.

ماده شیر در حال لمس کردن شکم بز کوهی

اولین کار شیر بعد از شکار دریدن شکم شکار است. این را در تمام کتاب های جانورشناسی می توانید بیابید!

ماده شیر در حال لمس کردن شکم بز کوهی

تا اینجا همه چیز مانند کتابهایی که خوانده ایم پیش می رود. دوستان من نیز در اتومبیل توسط دوربین دوچشمی و فیلمبرداری مشغول تماشای صحنه هستند. و ما این طور تصور می کنیم که شیر در حال خالی کردن محتویات شکم شکار خویش است. که ناگهان یکی از دوستان من فریاد می زند: آن محتویات شکم نیست!

ماده شیر در حال لمس کردن شکم بز کوهی

و اینجا بود که ما متوجه شدیم بز کوهی آفریقایی کشته شده حامله بوده است.

ماده شیر در حال لمس کردن شکم بز کوهی

و حالا در مقابل خود شیری را می بینم که طعمه کشته اش حامله بوده است. در این مواقع شیرها به کار خوردن خود ادامه می دهند البته اگر مشکلی پیش نیاید. و اما از اینجا به بعد بود که ما را به حیرت واداشت... ماده شیر جنین بز کوهی را به آرامی به زمین گذاشت و شروع به بوییدن او کرد.

ماده شیر در حال لمس کردن شکم بز کوهی

زبان بدن برای یک ماده شیر و در موقعیت او بسیار عجیب بود. او از اتفاقی که افتاده بود سخت متحیر و مات و مبهوت بود. به اطراف خود نگاه می کرد تا ببیند آیا کسی برای کمک کردن هست...

ماده شیر در حال لمس کردن شکم بز کوهی

بعد از مدتی ماده شیر به خالی کردن محویات شکم بز کوهی ادامه داد و در تمام مدت اینطور به نظر می رسید که سعی می کند تا حد امکان از جنین دور باشد...

ماده شیر در حال لمس کردن شکم بز کوهی

بعد از مدتی دیگر و در حالی که هنوز هیچ قسمت از بند شکار خود را نخورده است، مجددا توجه اش به سمت جنین می رود و به آرامی او را از زمین بلند می کند.

ماده شیر در حال لمس کردن شکم بز کوهی

او ایستاده است در حالی که جنین بز کوهی در دهانش است و برای مدتی به اطراف نگاه می کند. به همه جهت ها، شاید برای یافتن چیزی... و بعد از چند دقیقه به آرامی به سوی بیشه ای که در نزدیکی شکارش است حرکت می کند.

ماده شیر در حال لمس کردن شکم بز کوهی

او مجددا می ایستد و جنین را به آرامی بر زمین می گذارد. و در تمام مدت با نگاهی هیجان زده و عصبی به اطراف نگاه می کند. سپس با نوک بینی به جنین ضربه می زند و به آرامی او را درست مانند توله هایش از پشت گردن میگیرد و بلند می کند...

ماده شیر در حال لمس کردن شکم بز کوهی

او مجددا به اطرف نگاه می کند و به آهستگی به سمت بیشه می رود... با دقت به سمت بیشه زار پیش می رود جایی که تصمیم دارد جنین را در آنجا بگذارد. چندین بار به جنین ضربه می زند و در تمام مدت با حالتی نگران به اطراف نگاه می کند شاید انتظار کمکی یا خطری را می کشد...

ماده شیر در حال لمس کردن شکم بز کوهی

بعد از چند دقیقه دوباره به سمت لاشه شکاری بر میگردد که هنوز چیزی از آن را نخورده است. کنار او می ایستد و سپس به آرامی همانجا دراز می کشد. شیر ماده به چه چیزی می اندیشد؟ چرا او این چنین عمل کرد؟

طبق گفته آقای Grey van der walt عکاس این صحنه شگفت آور، این یکی از عجیب ترین و خارق العاده ترین صحنه هایی بوده است که در حیات وحش و درطول عمر خود مشاهده کرده است.

مطالب بالا را همراه با توضیحاتی اضافه که بعداْ آقای Grey van der walt در وبلاگ خود راجع به این تصاویر نوشته است می توانید در لینک های زیر مطالعه نمایید:

منبع :وبلاگ رسانه

                            با طبیعت و موجودات آن مهربان تر باشیم

اواخر اسفند ماه سال پیش برای کاری به مازندران رفته بودم . در حال عبور از کنار رودخانه سرخرود و پل اصلی آن متوجه تعدادی صیاد شدم ، خودروام را پارک کردم تا ببینم چکار میکنند : بله فصل تخم ریزی ماهیان دریای خزر بود و ماهیان سفید برای تخم ریزی در آب گل آلود و تقریبا پر جریان از دریا داخل رودخانه شده بودند. این صیادان به ظاهر زرنگ با وسیله ای که شاید دیده باشید ( یک چاک بسیار بزرگ با دسته ای بلند) در کنار ه های پل در کمین ماهیان بیچاره بودند و هرزگاهی نیز موفق به صید میشدند. کنار رودخانه قدم زنان به سمت دریا رفتم ، افرادی هم روی قایق با تور سالیک در دست در وسط رودخانه با تمرکز در آب در کمین ماهیان عبوری بودند .

مسیر را ادامه دادم تا به مصب رودخانه رسیدم با تعجب و تحیر ماهیان بزرگ سفیدی که در حال تخم ریزی و بارور سازی آنها بودند را در عمق کم آب مشاهده کردم. در این حالت ماهیان شکم خود را روی بستر رودخانه میکشیدند.

فردی که از اهالی منطقه بود بطرفم آمد و با مشاهده موضوع بمن گفت : میدانی چگونه میشود این ماهی ها رو گرفت؟ کافیه یک ریسه کف خواب با قلاب های سه شاخ به تعداد زیاد درست کرد و بدون طعمه آنرا در کف آب مستقر کرد..... ماهی بیچاره هم در زمان مالش بدن خود روی ماسه ها با قلاب های تیز برخورد کرده و صید میشود!

متاسفانه این روش در بعضی از وبلاگ های ماهیگیری نیز توضیح داده شده !؟؟

حال رفتار بعضی از انسان ها را با اتفاقی که برای ماده شیر بالا پیش آمده مقایسه کنید..

+ نوشته شده در  یکشنبه 1388/09/01ساعت 8:23 قبل از ظهر  توسط مجید  | 

شماره خبر: 100922470855       پنجشنبه 21 آبان 1388 - ساعت 16:50
 
جشن رهاسازي ماهيان خال قرمز در مازندران برگزار شد
 
جام جم آنلاین جشن رهاسازي ماهيان سردآبي قزل آلاي خال قرمز مازندران با رهاسازي بيش از هزار قطعه از اين نوع ماهي در رودخانه "پردمه" از توابع بخش لاريجان شهرستان آمل برگزار شد.

به گزارش مهر، مديرکل شيلات مازندران در اين مراسم گفت: اين اقدام در راستاي تقويت و حفظ گونه هاي در خطر انقراض ماهيان خال قرمز در رودخانه هاي مازندران انجام مي شود.

حسن حبيب نژاد افزود: حدود شش هزار ماهي خال قرمز به وزن تقريبي حدود يک گرم در رودخانه هاي پرآب هراز، سردآب رود، بلده و پردمه لاريجان تاکنون رهاسازي شد.

وي تصريح کرد: در سال گذشته حدود 10 هزار قطعه ماهي خال قرمز براي رهاسازي در رودخانه هاي مازندران در تنها مرکز تکثير آزاد ماهيان کلاردشت تکثير شد.

مديرکل شيلات مازندران اضافه کرد: ماهي خال قرمز از گونه هاي با ارزش و در خطر انقراض از خانواده ماهيان سردآبي است و از نظر ارزش غذايي خوش خوراک تر از ساير ماهيان توليدي در مازندران است.

مديرکل حفاظت از محيط زيست مازندران در اين مراسم با اشاره به اينکه رودخانه هاي بالادست استان از زيستگاه اصلي ماهيان خال قرمز است، افزود: رهاسازي اين ماهيان در اين رودخانه ها نشان از سلامت اکوسيستمي رودخانه هاي مازندران دارد.

رسول علي اشرفي پور با بيان اينکه برداشت گونه ماهيان خال قرمز به وزن طبيعي باعث رونق توريست و فضاهاي تفريحي در رودخانه هاي مازندران مي شود، بيان کرد: يکي از مهم ترين موارد نگراني محيط زيست در تهديد نسل اين گونه ماهيان را در اين بخش ساخت و سازهاي غيرکارشناسي استخرهاي پرورش ماهي و همچنين واحدهاي معدني در حاشيه و بستر رودخانه هاي استان بيان کرد.

وي افزود: استخرهاي پرورش ماهي که در حريم بستر رودخانه هاي استان قبل از سال 87 و بدون کسب استعلام محيط زيست احداث شده غيرکارشناسي و نادرست بوده و ورود پساب هاي استخرها به نوعي نسل اين گونه از ماهيان با ارزش را در خطر انقراض قرار داده است.

مديرکل محيط زيست مازندران با اشاره به اينکه البته در سالهاي اخير در اين خصوص برابر قانون زيست محيطي اعمال مقررات مي شود، خاطرنشان کرد: محيط زيست به هيچ عنوان به دنبال تعطيلي واحدهاي توليدي استان نيست و اين تذکرات براي انجام رعايت حفظ محيط زيست طبيعي و شرايط اکوسيستمي استان است.(پایان خبر)

باز هم خوبه یک حرکت کوچک در جهت بازسازی ذخائر قزل آلای خال قرمز هرزگاهی انجام میشود.اما آیا این اقدامات جبران کننده مشکلات فعلی رودخانه های مازندارن از قبیل آلودگی آب ، تخریب بستر رودخانه ها، تور کشی های شبانه روزی ساکنین محلی و... خواهد بود؟!!

امیدوارم این جشن های دیر هنگام ، به مراسم زود هنگام وداع با طبیعت در بستر موت رودخانه های ایران پیوند نخورد...انشاالله

 ارادتمند و دوستدار همه ماهیگیران ورزشی majid

      fishing.fisher@yahoo.com

+ نوشته شده در  شنبه 1388/08/23ساعت 3:20 بعد از ظهر  توسط مجید  | 

گزارش تصویری / مسابقات تفریحی ماهی گیری با دست

سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری اصفهان جهت ایجاد روحیه شاداب و تفریح در میان خانواده ها اقدام به برپایی مسابقات تفریحی ماهی گیری با دست در باغ جوان اصفهان نمود.!؟؟

عکس/ احسان خسروی

منبع : خبرگزاری مهر

 بیچاره ماهی های نگون بخت که باید اینگونه مورد هجوم قرار بگیرند و مثل توپ بین افراد علاقه مند به ماهیگیری با دست ....

   fishing.fisher@yahoo.com

و ادامه : بدون شرح

 

+ نوشته شده در  یکشنبه 1388/08/10ساعت 2:49 بعد از ظهر  توسط مجید  | 

زشت ترین ماهی ها

blob fish

Viper Fish

Stone Fish

Wolf Fish

Snake Head Fish

Monk Fish

Lumpsucker Fish

Cartilaginous Fish

Fangtooth Fish

نظرتان در مورد صید این گونه ماهی ها و یا خوردن آنها ... چیست؟

منبع : http://www.fishing-hotspot.co.uk/

قابل توجه دوستان کپی کار: ذکر منبع مطالب احترام به خود و دیگران است ، و انتشار مطالب دیگران بنام خود.....

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه 1388/07/08ساعت 4:30 بعد از ظهر  توسط مجید  | 

هفته پیش برای گردش و ماهیگیری به کنار رودخانه کرج رفته بودم از دیدن مقادیر زیادی انواع زباله ( بطری یکبار مصرف تا پوشک  و...) که بعضا در آب شرب تهران غوطه ور بودند بسیار آشفته شدم . تعدادی عکس انداختم و قصد داشتم در این مورد مطلبی بنویسم و این سوال را مطرح کنم که آیا واقعا خود ما مردم مصرف کننده آب این رودخانه نیستیم؟ و...

بصورت اتفاقی با مطلب جالب و کاملی در وبلاگ آقای محمد رضا شهبازی که بصورت استادانه ای تهیه شده برخورد کردم که عینا تعدادی از عکس های آنرا جهت  مشاهده دوستان در ذیل آورده ام:(با تشکر از ایشان)nature3.jpg

nature_small.jpg

Noshahr_panorama_small.jpg
(برای دیدن عمق فاجعه روی عکس فوق کلیک کنید)
ساحل نوشهر- تابستان 86- به زباله‌های گسترده شده بر روی ساحل در عکس بزرگ دقت کنید.

sahelDubai1.jpg

فقط برای مقایسه یک عکس از همین همسایه خودمان، امارات ببینید. یک ساحل توریستی بسیار شلوغ، در حاشیه یک منطقه مسکونی و اداری متراکم.

+ نوشته شده در  یکشنبه 1388/04/21ساعت 2:10 بعد از ظهر  توسط مجید  | 

 

نكاتي در مورد ماهيگيري درسد لار         

دوستان عزيز همانگونه كه مستحضريد خوشبختانه امسال نيز ماهيگيري در لار آزاد شد و عاشقان طبيعت لار و ماهيگيري در آن مي توانند از اين فرصت استفاده كنند ، هر چند اكثر خوانندگان محترم اين وبلاگ اطلاعات بيشتري از بنده در اين زمينه دارند ولي بر آن شدم  در چند سطري برخي از نكات كه ماحصل تجارب اينجانب است را باز گو نمايم.

- شخصا لذت صيد قزل آلا با  لانسه را به ساير روشها ترجيح ميدهم ، واقعا لحظه اي كه قزل به لانسه در حال حركت حمله ميكند تماشايي است ، نميدانم آنرا تجربه كرده ايد يا نه وقتي در فاصله 20 يا 30 متري خود ناگهان با پرش ماهي به بيرون آب در حالي كه قلاب در درون دهانش است برخورد ميكنيد وماهي حدود 1 تا 2متر ازسطح آب فاصله  مي گيرد در حاليكه بخش عمده اي از نخ هنوزداخل آب قرار دارد و سپس با شيرجه اي تماشايي به  زير آب ميرود يكي از زيباترين صحنه هاي ماهيگيري ورزشي را مي توان مشاهده كرد.

 

(عكس تزييني است)

پيشنهاد من براي پرتاب هاي بلند در درياچه سد استفاده از لانسه نمره 4  است ، لذا چندين طرح و رنگ  آنرا بهمراه داشته باشيد.

- چنانچه نمي خواهيد با لانسه ماهيگيري كنيد يا موقعيت استفاده از آن به هر دليلي فراهم نيست قاعدتا مي بايستي از روش انتظاري و كاشتن چوب استفاده كنيد :

از چه نوع ريسه اي بهتر است در لار استفاده كنيم و بايد چه مشخصاتي داشته باشد؟

من در ساختن ريسه هاي  صيد قزل آلا خيلي دقت ميكنم و آنها را بصورتي ميسازم كه تا حد امكان هيچ نوع حالت غير عادي نداشته باشند مثلا در زدن گره ها به نحوي عمل ميكنم كه بسيار ريز و تميز باشند و هيچ نخ اضافه اي از آن بيرون نزند .

تقريبا چهار انشعاب براي ريسه كف خواب انشعابي كفايت ميكند ، دو عدد انشعاب پاييني  براي نصب قلاب هاي نمره 4 براي  طعمه ( مثل كرم خاكي) دو عدد انشعاب بالاتر براي نصب دو عدد لارو وبالاخره يكعدد پشه كه مي توان آنرا بصورت يك انشعاب اضافي ديگر روي هرزه گرد مونتاژ كرد ، اين ريسه يك ريسه جمع و جور و نسبتا كارا مي باشد و احتمال حمله ماهي به قلاب هاي گوناگون شما را بالاتر مي بردو در ثاني با توجه به طول كم ريسه به راحتي مي توان آنرا پرتاب كرد.

در انتخاب دو عدد قلاب پاييني حساسيت زيادي دارم و سعي ميكنم حتي الامكان از نوع بسيار تيز باشند در موقع خريد مي توانيد نوك آنها را با دست امتحان كنيد تا به قدر كافي تيز باشند و با كمترين تماس داخل دهان ماهي فرو روند ، روي اين قلابها از طعمه هاي مختلفي مي توان استفاده كرد مثل كرم خاكي كه سال قبل دوباره مورد پسند ماهيان لار قرار گرفته بود. من در اوايل فصل از روده مرغ نيز استفاده كردم و بسيار خوب هم جواب گرفتم البته در دو هفته اول ماهيگيري در لار ولي بعد از آن ديگر واكنشي به آن نديدم. كليكا هم بد نيست اما با توجه به ممنوعيت استفاده از كليكا و كنترل مامورين در اين زمينه ارزش ندارد آنرا بكار بريد ( بطور نمونه چندين بار وسايل و همينطور خودروي همراه ما توسط محيط بانان بطور كامل براي يافتن كليكا بازرسي شد).

دو قلاب بعدي لاروهاي شما هستند كه بنده مدتي قبل يكي از روش هاي ساختن لارو اختصاصي در لار را در پستی كه مي توانيد به آن مراجعه كنيد قرار داده ام . لارو شما بايد بسيار شبيه لارو واقعي باشد ، اين لارو با قلاب طلايي فرانسوي ريز (نمره 10 ) ساخته شده و بارها امتحان خود را پس داده است..... ( البته اگر درست و با دقت ساخته شود و صحيح بكار رود)

 

 درصورتيكه ماهي به لاروهاي شما عكس العمل نشان ندهد مي توانيد با ايجاد شوك  در ريسه خود توجه آنان را جلب كنيد.

نصب يكعدد رش ( رش : موجودي ريز كه غالبا در لابه لاي شن هاي كنار ساحل درياي شمال زندگي ميكند) بر روي نوك لارو در بعضي اوقات كار ساز شده و قزل را براي حمله به لارو تشويق ميكند. قبلا رش را ميشد از ميان خزه هاي  كنار درياچه لار پيدا كرد ولي مدتهاست چنين چيزي را مشاهده نكردم لذا براي صيد آنها با آبكش يا توري ريز بايد زحمت رفتن به كنار رودخانه هراز را ( محدوده درياچه امازاده علي) به خود بدهيدو آنها را درون پارچه اي نمناك به محل ماهيگيري اصلي منتقل كنيد.

در خاتمه از همه دوستان ماهيگيري كه در منطقه لار حضور خواهند يافت عاجزانه تقاضا دارم به نكات ذيل توجه فرمايند:

زباله ها را حتما به همراه خود از منطقه خارج كنيد.

به حقوق ديگران احترام  گذاشته و با ايجاد سر وصدامثل بلند كردن صداي  ضبط  آرامش ماهيگيران ديگر را بهم نزنيد.

اميدوارم فصل پر بار و خوب ماهيگيري در پيش داشته باشيد ، هرچند سال قبل با اين مقدار كم آبي لار خبر چنداني نبود  و بعيد مي دانم امسال نيز وضعيت جالبي داشته باشد.

ارادتمند و دوستدار همه ماهيگيران ورزشي majid

   Fishing.fisher@yahoo.com

+ نوشته شده در  شنبه 1388/03/30ساعت 11:10 قبل از ظهر  توسط مجید  | 

 

توجه توجه توجه

 

بازگشایی سد لار

۲۵ خرداد ۸۸  تا  ۲۸ مرداد ۸۸

۲ روز در هفته: دوشنبه و چهارشنبه

لطفا برای وضوح بیشتر اینجا کلیک کنید

ارادتمند و دوستدار همه ماهیگیران ورزشیmajid

   fishing.fisher@yahoo.com

 

+ نوشته شده در  یکشنبه 1388/03/24ساعت 3:26 بعد از ظهر  توسط مجید  | 

ماهیان دریاچه گهر گردشگران را مسموم کرد

یک فعال محیط زیست از مسمومیت گردشگران در دریاچه گهر بر اثر مصرف ماهیان مسموم این دریاچه خبر داد.

مجتبی گهستونی در گفتگو با خبرنگار مهر از بی اطلاعی محیط بانان و مسئولان و گردش پذیران نسبت به وضعیت ماهیان مسموم این دریاچه به شدت انتقاد کرد و گفت: گردشگران در دریاچه گهر بعد از خوردن ماهی تازه دچار مسمومیت شدید شده و راهی بیمارستان شدند. این در حالی است که خبر خودکشی صدها ماهی زرد پر در دریاچه گهر به خاطر فقرغذایی و گرسنگی پیش از این در خبرگزاری مهر منتشر شده بود.

سخنگوی انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان در اعتراض به مسئولان سازمان محیط زیست و همینطور سازمان گردشگری استان لرستان، افزود: هر اتفاقی که در این دریاچه برای گردشگران و علاقمندان به طبیعت و محیط زیست بیفتد، مسئولیت آن به عهده مسئولان است چرا که هیچ اطلاع رسانی در این خصوص نشده است و محیط بانان به مردم گزارش نمی دهند و صید ماهی را ممنوع نمی کنند.


روز 6 خرداد گردشگران بعد از خوردن ماهی در دریاچه گهر درود مسموم شده و به بیمارستان انتقال یافتند

گهستونی افزود: در این دریاچه تابلوهایی هست که گردشگران را برای گرفتن مجوز صید ماهی راهنمایی می کند این در حالی است که اتفاق دریاچه گهر، باید مانع صیید ماهی لا اقل در مدتی کوتاه شود تا خطری جان گردشگران را تهدید نکند، من به عنوان یک مسئول تورهای گردشگری نگران این وضعیت هستم. چرا که منطقه ای حفاظت شده مثل گهر باید تمام استانداردهای گردشگری و محیط زیستی در آن رعایت شود، در حالی که همین حادثه جان اعضای گروه ما را به خطر انداخت.


نمونه ای از تابلو هایی که گردشگران را برای صید ماهی در این زیست گاه راهنمایی می کند

سخنگوی انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا اضافه کرد: روز 6 خرداد برای گردشگری به دریاچه زیبای گهر رفتیم و مدت کوتاهی بعد از صرف ماهی تازه در کنار این دریاچه، سه نفر از اعضا گروه دچار تب و لرز و حالت تهوع شدید شدند، که ابتدا تصور می کردیم به خاطر مسافت طولانی بوده که پیاده تا دریاچه آمده ایم، بعد از شدت گرفتن درد بیماران به چادر هلال احمر که تور گردشگری داشتند مراجعه کردیم که نتوانستند برای اعضای گروه کاری بکنند و مجبور به ترک دریاچه و حرکت به سمت بیمارستان کردیم.


مسموم شدگان معتقدند مسئولان باید در دریاچه گهر تمام استانداردهای محیط زیستی را رعایت کنند

 دبیر کمیته میراث فرهنگی ایران ضمن تشکر از خبرگزاری مهر، گفت: بعد از خواند این خبر متوجه شدیم که مسمویت اعضای گروه گردشگری ما به خاطر خوردن ماهی در این دریاچه بوده است، با این حال سیل عظیم گردشگران خارجی و ایرانی در آنجا زیاد بود. به نحوی که گردشگرانی از استرالیا و دیگر کشورها در کنار هموطنان در این اکوسیستم زیبا چند روزی را سپری می کنند و هیچ کس نیست که در این خصوص تذکری بدهد و این اتفاق نمی تواند تهدید کننده باشد.


نمایی از دریاچه زیبای گهر که زیستگاه بکر و زیبایی است

نتایج کالبد گشایی آزمایشگاهی ماهیان زرد پر در بستر شنی دریاچه گهر نشان می دهد، علت مرگ بیش از صد ماهی این دریاچه خودکشی بوده است. پیش از این معاون محیط طبیعی اداره محیط زیست لرستان در گفتگو با خبرنگار مهر گفته بود: بیش از 100 قطعه ماهی " زرد پر" در اکوسیستم منحصر بفرد آبی گهر در اثر کمبود شدید عناصر غذایی و خوردن تخمهای سمی خود در اردیبهشت ماه امسال  تلف شدند.

سعید بابایی دریاچه گهر را از نظر منابع غذایی برای ماهیان ضعیف توصیف کرد و گفت: دریاچه گهر علی رغم کیفیت خوب آب، از نظر تنوع غذایی به ویژه پلنگتونها، کف زیها، سخت پوستان، لارو حشرات که تامین کننده عمده غذای ماهیان هستند در سطح فقیری قرار دارد.

این در حالی است که هر ساله در اواسط اردیبهشت تا اواخر خرداد ماه، ماهیان تعداد زیادی تخم در دریاچه رها می کنند و به دلیل کاهش شدید بارندگی در زمستان گذشته و به علت نبود مواد غذایی کافی به ناچار ماهیان زرد پر برای تامین بخشی از نیازهای غذایی از تخمهای خود و دیگر ماهیان تغذیه کردند و چون تخم این ماهی ها سمی و زهر آگین است، می توان مرگ دسته جمعی آنها را نوعی خودکشی تلقی کرد.

منبع : خبرگزاری مهر

+ نوشته شده در  سه شنبه 1388/03/19ساعت 9:4 قبل از ظهر  توسط مجید  | 

  با توجه به شروع فصل ماهيگيري عكسهاي ارسالي از دوست و استاد گراميم آقاي حسين طاهري را  در اين پست قرار دادم . از ایشان با نام حسین در مطالب  قبلی یاد شده بود.

در عكس اول دو عدد قزل آلاي بالاي يك كيلوگرم را كه در  سد لار صيد شده اند مشاهده ميكنيد . عكس هاي بعدي نيز مربوط به صيد قزل آلای خال قرمز در رودخانه هاي مختلف است. لطفا براي وضوح بيشتر روي آنها كليك كنيد.

 

 

اینجاکلیک کنید

اینجاکلیک کنید

 

در خاتمه کلیپی کوتاه از یک قزل آلای خال قرمز بزرگ رودخانه ای که در عکس آخر دیده میشود ، امیدوارم بتوانید آنرا ببینید:

اینجا کلیک کنید

 با تشكر و آرزوي سلامتي براي آقاي طاهري پیشکسوت ماهیگیری ورزشی

ارادتمند و دوستدار همه ماهيگيران ورزشيmajid

   fishing.fisher@yahoo.com 

+ نوشته شده در  شنبه 1388/03/16ساعت 3:32 بعد از ظهر  توسط مجید  | 

 

شايد تصوير طنز بالا بيش از اندازه اغراق آميز باشد ، ولي  اعتدال در انجام هر كاري امري ضروري و واجب است. هر چند ماهيگيران  تنها در فصول و شرايط خاصي امكان پرداختن به اين ورزش را دارند نسبت به خيلي ها مثل افرادي كه هر هفته به كوه ميروند يا هفته اي چندين جلسه گل كوچك بازي ميكنند ......و بعضي وقتها هم از ماهيگيران انتقاد ميكنند خيلي بهتر هستند.

 

+ نوشته شده در  شنبه 1388/03/02ساعت 12:4 بعد از ظهر  توسط مجید  | 

يكي از دوستان خوبم ( آقا مرتضي ) سئوالي در مورد محل هاي مناسب و دنج ماهيگيري در مازنداران پرسيده بودند ، چون دوست داشتم كمي مفصل تر به اين موضوع بپردازم اين پست را در وبلاگ قرار دادم اميدوارم مورد استفاده باشد.

بابلسر:

شهري كه چهارسال در آنجا ساكن بودم و تقريبا همه سوراخ و سنبه هاي آنرا بلدم . يكي از محل هاي دنج و خوب ماهيگيري در بابلسر شازده رودخانه است :

اين رودخانه كوچك در سمت شرق شهر جريان دارد اطراف آن در نزديكي دريا زمين هاي كشاورزي وجود دارد ، براي رفتن به شازده رودخانه ( كه كمتر به اين نام خوانده ميشود) بايد آدرس خوابگاه نخست وزيري را بپرسيد در سمت راست خوابگاه دانشجويان جاده كوچك و خاكي شما را بسمت آب هدايت ميكند. اطراف رودخانه درختان بلند شما را از گزند آفتاب مصون مي دارند . زماني اكثر اوقات با يك چوب ماهيگيري (ني) ماهي هاي كولي و كپور خوبي آنجا ميگرفتم يادش بخير! بعضي وقتها كه مسيرم به سمت بابلسر نزديك باشد براي تداعي خاطرات گذشته به آنجا ميروم و جالب اينكه  هنوز هم براي ماهيگيري جاي خوبي است. مخصوصا در زماني كه دريا توفاني باشد يا بدليل گل آلود بودن رودخانه اصلي بابلسر نتوان در آن ماهيگيري كرد.در نقشه زير فلش سبز رنگ محل تلاقي جاده كنار خوابگاه دانشجويان و شازده رود خانه را نشان ميدهد.

 

برای واضح دیدن نقشه روی آن کلیک کنید

 محل ماهيگيري ديگر در بابلسر رودخانه اصلي است كه از وسط شهر عبور ميكند و بابلرود ناميده ميشود ، چندين سال است كه اين رودخانه لايروبي و براي تردد كشتي هاي ماهيگيري ( كليكا) آماده شده و در مصب آن موج شكن هايي احداث گرديده، اين موج شكن ها محل مناسبي براي ماهيگيري در دريا هستند . در نقشه بالا محل آنرا با فلش قرمز رنگ مشخص كرده ام.

اسكله بابلسر – عكس از ايسنا

در طول رودخانه بابلرود هم مي توان ماهيگيري كرد مخصوصا در روي پلي بنام پل شكسته ( با فلش مشكي رنگ در روي نقشه علامت گذاري شده) تابستان سال پيش روي اين پل تعداد زيادي ماهي كفال ريز با پسر هايم گرفتيم و همه آنها را به رودخانه باز گردانديم. يادم مي آيد حدود بيست سال پيش ماهي هاي اورنج بسيار زيبا و درشتي درون اين رودخانه صيد ميشد، براي صيد آنها از در فصل زمستان از ميوه درخت انجير كه بصورت تازه و یخ زده درون فريزر نگهداري شده بود استفاده ميكرديم.

 فريدونكنار:

از بابلسر كه بطرف غرب حركت كنيم محل هاي زيادي براي ماهيگيري وجود دارد ازجمله اسكله فريدونكنار كه بصورت يك بندر براي پهلو گرفتن كشتي هاي بزرگ ساخته شده و با موج شكن هاي بلندش محلي بسيار مناسب براي ماهيگيري در درياست ، اين موج شکن هادر صورت مواج بودن دريا محل آرامي  را براي ماهيگيري در دسترس قرار میدهد.

عكس از وب سايت بندر فریدونکنار

البته ماهيگيري در اين اسكله با محدوديت هايي مواجه  بوده ، مثلا براي رفتن به آنجا از درب اصلي وارد نميشديم و از جاده كنار گذري كه از سمت دريا  به آن نزديك ميشد تردد مي كرديم ، يا ميگفتند براي ماهيگيري در اسكله بايد مجوز داشت ( ما با مجوز سالانه ماهيگيري كه مخصوص استان مازنداران بود به آنجا مي رفتيم ولي نديدم كسي مجوز  را كنترل كند )

نكته اصلي واگذاري اين اسكله به بخش خصوصي از حدود يكسال پيش است و نميدانم الان ماهيگيري در آن آزاد است يا نه؟ لذا قبل ازرفتن به اسكله فريدونكنار سئوال كنيد . فكر ميكنم از طريق وب سايت بندر فريدونكنار بتوان موضوع را جويا شد.

اينجانب شاهد صيد كپور هاي دريايي بزرگي در اين اسكله بوده ام . البته اگر گاو ماهي هاي درياي خزر فرصت صيد بقيه ماهي ها را بدهند؟!

از فريدونكنار بسمت غرب محل هاي ديگري براي ماهيگيري از جمله سرخرود  ، و .... نيز وجود دارد كه شايد تاكنون كمتر كسي ( مثل شازده رودخانه و بندر فریدونکنار)به معرفي آنها مبادرت كرده است.

دوستدار و ارداتمند همه ماهيگيران ورزشي majd

  Fishing.fisher@yahoo.com

+ نوشته شده در  پنجشنبه 1388/02/24ساعت 11:15 بعد از ظهر  توسط مجید  | 

ماهيگيري در مهديخان(قروه)

دوستان عزيز پيرو معرفي محل هاي ماهيگيري ، در اين پست مي خواهم شما را با محلي در نزديكي قروه (سنندج) آشنا كنم كه باب طبع  ماهيگيران علاقه مند به صيد كپور است.

 بسته به محل زندگي شما از مسير هاي متفاوتي مي توان به مهديخان رفت ،مسير انتخابي اينجانب تهران – همدان- قروه – سيريش آباد – مهديخان است.

 

رودخانه اي كه  از نزديكي مهديخان عبور ميكند يكي از ريزآبه هايي است كه به رودخانه تلوار ميريزد. رودخانه تلوار نيز يكي از سرشاخه هاي اصلي قزل اوزن مي باشد.

حضور در شهر همدان موقعيت خوبي را براي رفتن به سمت قروه  فراهم ميكند ( فاصله همدان - قروه حدود 75 كيلومتر) ، از قروه بسمت سيريش آباد( 10 كيلومتر) و از سيريش آباد بسمت راست تا روستاي مهدي خان ( فاصله 15 كيلومتر ) راه است. طول اين جاده تا مهدي خان اسفالت است البته از قروه به بعد وضعيت اسفالت چندان مناسب نيست. قبل از روستاي مهدي خان پلي روي رودخانه وجود دارد و در دو طرف آن بركه هاي كوچكي كه در اطراف آنها نيزار است بچشم مي خورد . وجود اين نيزار ها كار ماهيگيري را كمي مشكل ميكند. اين رودخانه مملو از ماهيان كپور است ، به صورتي كه اگر بر بالاي تپه هاي نزديك آب برويد به وضوح كپور هاي 2 كيلويي را كه در حال شنا در آب هستند مشاهده ميكنيد.

 

 عكس ماهواره اي از منطقه اطراف مهدي خان (سايتwikimapia )

 

 اين هم نمايي نزديكتر از منطقه و پل موجود بر روي روخانه (سايت wikimapia)

جاده از مهدي خان به بعد خاكي است و در صورت ادامه دادن راه بسمت شمال نقاط دنج تر رودخانه قابل دسترس خواهد بود.

طعمه استفاده شده در اين محل كرم خاكي بوده كه بشدت از طرف ماهيان كپور مورد استقبال قرار گرفته است.

در خاتمه جا دارد از دوست خوبم محسن كه اطلاعات و راهنمايي هاي  لازم  را در خصوص معرفي اين محل داشته اند تشكر كنم. قرار است انشاالله با محسن براي ماهيگيري به آنجا برويم ، چنانچه اين امر محقق شود حتما گزارش آنرا در وبلاگ قرار خواهم داد.

ارادتمند و دوستدار همه ماهيگيران ورزشي majid

       Fishing.fisher@yahoo.com

+ نوشته شده در  دوشنبه 1388/02/21ساعت 8:45 قبل از ظهر  توسط مجید  | 

سخني با سازمان حفاظت از محيط زيست

دشت لار تابستان ۱۳۸۷

 هر سال با نزديك شدن به اواخر فصل بهار تمامي ماهيگيران ورزشي پيگير صدور اطلاعيه سازمان حفاظت محيط زيست در خصوص مكان ها و زمان هاي صيد مجاز ماهي در نقاط مختلف ايران هستند و يكي از خبر هاي داغ  و چالش برانگيز ماهيگيري در سد لار مي باشد كه دوستان ماهيگير بشدت بدنبال آن بوده و اين امرچه بسا مراجعات حضوري  و استعلامات تلفني متعدد ي به آن سازمان را در پي داشته و كلي وقت و هزينه را هدر خواهد داد.

دوستان حتما مطلع هستند كه چندين سال پيش زماني كه ماهيگيري در رودخانه اصلي لار و درياچه سد آزاد بودهمزمان با كاهش قابل توجه تعداد ماهيان قزل آلا و به منظور ايجاد فرصتي مناسب براي تجديد و باسازي ذخاير آن بمدت چهار سال ماهيگيري در لار ممنوع اعلام شد كه در آن زمان به نوبه خود اقدامي جالب و بايسته بود و واقعا اثرات اين اقدام در سالهاي اول بازگشايي مجدد لار بوضوح مشاهده ميشد.

ليكن در سالهاي بعد همواره ماهيگيري در سد لار با محدوديت هاي فراواني مواجه بوده :

- ازجمله ممنوعيت ماهيگيري در رودخانه لار و عدم حضور علاقه منداني كه خاطرات فراواني از ماهيگيري  در اين منطقه داشته اند.

- محدوديت زماني ماهيگيري در لار از هر روز هفته ،به سه روز در هفته ( روزهاي زوج) و سال پيش دو روز در هفته كه ترافيك و تجمع بيش اندازه ماهيگيران در درياچه پشت سد را ايجاد نموده و ماهيگيري در لار را كه زماني فرح بخش و دوست داشتني بود به مسابقه اي براي حضور زودتر در كنار آب و رزرو جا براي كاشتن چوب ماهيگيري بدل كرده و دلخوري هايي نيز براي علاقه مندان ماهيگيري بوجود آورده است.

- كاهش قابل توجه ماهيان صيد شده  در سالهاي اخير. بصورتيكه در سال قبل عليرغم اينكه به گفته محيط بانان سد جمعيت ماهيان قزل آلا را مناسب مي دانستند ، ولي بدلیل خشكسالي و شرايط حاكم بر منطقه و محدوديت هاي ايجاد شده و هجوم بيش از اندازه ماهيگيران آنطور كه اينجانب از نزديك مشاهده كردم بيشتر افراد ناراضي و خسته از لار برگشته اند و حتي بعضي از دوستان ديگر در آنجا حضور پيدا نخواهند كرد!

چاره چيست و چه بايد كرد؟

بنظر اينجانب وقتي براي  ماهيگيري در سد لار كه يك مسئله ورزشي و تفريحي است اين همه علاقه مند وجود دارد نبايد يكطرفه و بدون لحاظ كردن نظرات استفاده كنندگان از اين محل تصميم گيري كرد. چه زيبا بود كه سازمان حفاظت محيط زيست از پيشكسوتان و دست اندركاران ماهيگيري ورزشي(حتي فروشندگان لوازم ماهيگيري كه ميزان درآمد آنها رابطه مستقيمي با آزاد شدن ماهيگيري در لار دارد) در جلسات مشتركي دعوت مي نمود و به نظرات و درد دلهاي آنان نيز گوش فرا ميدا دو بعد تصميم گيري مي نمود!؟

- آيا چاره كار تنها ايجاد محدوديت هاي زماني و مكاني حضور در لار است و بايد آنرا به هفته اي دو روز  و شايد يك روز تبديل كرد؟

- آيا زمان ارج نهادن به اصول ماهيگيري ورزشي و جلوگيري كردن از كاشتن چوب( استفاده ازروش انتظاري)در پشت سد فرا نرسيده؟

- آيا اجراي  روش بگير و رها كن در لار بخشي از مراجعات افراد سود جو كه به قصد صيد و فروش قزل آلا به لار  مي آيند را كاهش نخواهد داد؟ شايد هجوم افرادي كه بصورت برنامه ريزي شده وگروهي از شهرهاي اطراف براي ماهيگيري آمده اند را ديده باشيد و پيشنهاد چند ده هزار توماني آنان براي هر كيلو ماهي..

- آيا كنترل و نظارت بيشتر برروي بعضي افرادي كه در پوشش دامداري و پرورش زنبور عسل و..در منطقه توركشي ميكنند نبايستي  انجام شود؟ و در صورت محدوديت امكانات آن سازمان از كمك دوست داران محيط زيست در اين خصوص نبايد استفاده كرد؟

- چرا آن سازمان به همكاري دوستان ماهيگير ورزشي اعتماد ندارد و از حضور آنان در مناطقي مثل لار جلوگيري ميكند ؟ در صورتيكه عده اي در پوشش فعاليتهاي دامداري و غيره آزادانه در اين محل ها زندگي و رفت و آمد ميكنند؟

اينجانب همواره به قشر محيط بان كه با وجود كمترين امكانات و عوايد دريافتي  و دوري از خانه و خانواده (كه براي  ما  غير قابل تحمل است )كار ميكنند ،احترام ميگذارم و قصدم از نوشتن اين مطالب به هيچ عنوان باز كردن بابي براي توهين به آن سازمان و محيط بانان آن نبوده و نيست و اميدوارم دوستاني كه اين نوشته را مي خوانند نيز انصاف را در اظهار نظرات خود رعايت كنند و سعي كنيم با بوجود آوردن يك فضاي سازنده و بدور از تهمت و بدبيني راه چاره اي براي اين موضوع بيابيم.

همچنين اميدوارم حداقل دوستان شاغل در محيط زيست كه شايد بازديد كننده وبلاگ ما باشند گوشه اي از نظرات ما را به آن سازمان منتقل كنند و اقدامي مثبت در جهت رضايتمندي ماهيگيران ورزشي و به نفع محيط زيست اين مرز و بوم انجام دهند.

+ نوشته شده در  شنبه 1388/02/19ساعت 1:45 بعد از ظهر  توسط مجید  | 

پروژه عظيم احداث ايرانرود

 
طرح احداث کانال اتصال دریای خزر به خلیج فارس از سالهای دهه ۳۰ شمسی مطرح بوده است. دولت شوروی سابق بدلیل وابستگی به مسیر طولانی دریایی که از تنگه های بسفر و داردانل و کانال سوئز که تحت کنترل ترکیه و مصر از متحدین آمریکا بود برای تماس دریایی با چین و هند، به ساخت این طرح علاقمند بود.
ساخت این کانال قبل از انقلاب و بعد از انقلاب در دوران دولت آقايان هاشمی رفسنجانی و محمد خاتمی نیز بررسی شد. مرکز پژوهش های مجلس نیز ساخت این کانال را بررسی کرده است. هم اکنون دکتر بدیع بدیع الزمانی در آمریکا به همراه برخی کارشناسان ایرانی دیگر پیگیر ساخت این طرح هستند و پروژه ای با نام ایرانرود (Iranrood) نیز آماده کرده اند.
 

پس از بررسي چهار مسير در پهنه هاي غرب، مركز و شرق كشور در نهايت گزينه متمايل به شرق با طول بيش از 2000 كيلومتر انتخاب گرديده كه مبادي ورودي و خروجي در خليج فارس و درياي خزر به ترتيب در تنگه هرمز و خليج تركمن در نظر گرفته شده است. 
استانهاي سيستان و بلوچستان، كرمان، خراسان، سمنان، هرمزگان و مازندران همجوار مسير بوده، در حالي كه حدود 350 كيلومتر از طول مسير در مسيل رودخانه ها و خورها قرار گرفته است. 

 

مزايا و قابليتهاي اين رودخانه بزرگ را در لينك ايرانرود به قلم آقاي دكتر بديع الزماني مي توانيد مطالعه كنيد . ليكن با اجراي اين پروژه عظيم قابليتهاي فوق العاده گردشگري و همچنين ماهيگيري ايجاد خواهد شد و واقعا مي توان در كوير مركزي ايران ماهيگيري كرد.
+ نوشته شده در  چهارشنبه 1388/01/12ساعت 12:35 بعد از ظهر  توسط مجید  | 

 ماهيگيري با كاياك

 امروزه ماهيگيري با كاياك يكي از روش هاي  جالب و مورد توجه ماهيگيران است. با مدلهاي مختلف اين وسيله مجهز  و اختصاصي  مي توان در تالابها ، دريا چه ها و ... ماهيگيري  كرد.

متن ذيل كه شامل نحوه انتخاب كاياك ، وسايل و تجهيزات جانبي كاياك ماهيگيري و... است، توسط يكي ازماهيگیران حرفه اي كاياك سوار بنام آقاي مارك زيمرمنmark zimmerman  نوشته شده و توسط اينجانب ترجمه و تلخيص گرديده است.

 انتخاب كاياك ماهيگيري

خيلي از افراد علاقه مند به ماهيگيري با كاياك سئوالاتي شبيه : چه نوع كاياكي بايد بخريم ؟ با چه ماركي و از كجا آنرا تهيه كنيم؟ كدام كاياك براي ماهيگيري مناسب تر است؟ را مطرح مي نمايند.در مقاله ذيل سعي شده به بخشي از اين سئوالات پاسخ داده شود.

 مناسب ترين كاياك ماهيگيري

اجازه دهيد در ابتدا باستحضار برسانم كه كاياك خاصي براي ماهيگيري ساخته نشده و تمام آنها پتانسيل استفاده به عنوان كاياك ماهيگيري را دارا مي باشند.ليكن اخيرا كاياك هايي ساخته شده اند كه شكلشان مورد نظر ماهيگيران است.

در اين كاياك ها امكان نصب چوب ماهيگيري وجود دارد ، لذا به آنها كاياك ماهيگيري مي گويند.به هر حال بيشتر انواع و مدلهاي كاياك براي ماهيگيري مناسب هستند.

 

عوامل موثر در انتخاب كاياك

چندين عامل تاثير گذار كه قبل از خريد بايد به آنها توجه داشت:

1-     اولين عامل خود شما هستيد . هيكل شما تعيين كننده نوع كاياكي است كه بايد بخريد. تمام كاياك ها وزن مشخصي را تحمل ميكنند و براي آن ساخته شده اند.اگر شما هيكل درشت و سنگینی داريد كاياكي را انتخاب كنيد كه براي  آن مناسب باشد ويا چنانچه پاهاي بلندي داريد در انتخاب كاياك مورد نظرتان دقت كنيد.

2-     عامل بعدي حمل و نقل و وزن خود كاياك است كه بايد با توان خودروي يدك كش متناسب باشد. وزن زياد كاياك مي تواند مشكل ساز باشد.

3-     آخرين نكته ، محل مورد نظربراي استفاده از كاياك است.كجا مي خواهيد با كاياك خود ماهيگيري كنيد؟ در آبهاي شيرين يا شور ، رودخانه ، درياچه ، اقيانوس ....

 مشخصات كاياك ها

كاياك ها بسته به محل نشستن قايقران به دو نوع تقسيم ميشوند :

آنهائي كه محل نشستن فرورفته و در داخل كاياك دارند و آنهائي كه محل نشستن قايقران روي كاياك تعبيه گرديده است.

نوع اول بيشتر در آبهاي آرام استفاده ميشود و براي هدايت آن به مهارت بالاتري نياز است.

 

 نوع دوم كه در آن قايقران روي كاياك مي نشيند و داراي مجاري خروج و هدايت آب به بيرون كاياك است.

 

 شما مي توانيد از  هر دو نوع كاياك براي ماهيگيري استفاده كنيد ، ليكن بنظر من نوع دوم كاياك براي ماهيگيري بهتر است ، دلايل زيادي  نيزبراي اثبات اين موضوع دارم . يكي از مهمترين دلايل سهولت سوار و پياده شدن از اين نوع كاياك است. مخصوصا در آبهاي خروشان و مواج ويا اقيانوس ها كه براحتي مي توان از كاياك خارج و يا سوار آن شد. در برخورد به امواج بلند مي توانيد به آساني از كاياك جدا شويد. در مخزن موجود در اين  نوع كاياك لوازم مورد نياز خود را ذخيره كنيد و به چيزهايي مانند غذا ، آب ، لباس اضافه و ... دسترسي داشته باشيد.

 ساير خصوصيات اين نوع كاياك ها

1-     سهولت نصب و استفاده از لوازم ماهيگيري مانند نگهدارنده چوب هاي ماهيگيري و دستگاه ماهي ياب.

2-     استحكام و استواري ماهيگير در زماني كه روي كاياك مي نشيند ،بصورتيكه مي تواندتعادل خود را راحت تر حفظ كند

3-     قدرت مانور پذيري : پيشنهاد ميكنم كاياك سكان داربخريد تا بتوانيد آنرا بهتر هدايت كنيد.

4-     سرعت : معمولا كاياك هاي بلندتر و باريك تر سرعت بيشتري دارند.

5-     وزن : سعي كنيد وزن كاياك خريداري  شده بيشتر از 60 پوند نباشد تا در استفاده و حمل آن دچار مشكل نشويد.

6-     رنگ كاياك در روئيت آن بر  روي آب موثر است و رنگ نامناسب ممكن است شما را ازديد ديگر قايقرانان محفوظ نمايد . پيشنهاد من رنگهاي روشن مانند نارنجي و زرد است.

7-     نكته آخر امتحان كاياك قبل از خريد آن است بصورتيكه  عملا بتواند تمام خصوصيات مورد نظر شما را داشته باشد.

 برخي ازوسايل و تجهيزات كاياك هاي ماهيگيري

 اولين وسيله مورد نياز براي كاياك ماهيگيري نگهدارنده چوب است. بنظر من براي شروع دو نگهدارنده كافي است ، يكي در جلوي كاياك و يكي در انتهاي كاياك.

 

 وسيله  مورد نياز ديگرمخزن يا جعبه اي است كه مي توان آنرا در پشت صندلي كاياك سوار نصب كرد تا وسايل مورد نياز در آن قرار داده شود.

وسيله بعدي دستگاه ماهي ياب است ، البته داشتن اين وسيله الزامي نيست ولي ميتواند در يافتن محل تجمع ماهي ها به شما كمك زيادي كند. 

 

 نكاتي ايمني كه در استفاده از كاياك بايد مد نظر قرار داد :

 -  هرگز تنهايي با كاياك براي ماهيگيري به دريا نرويد.

-   قبل از رفتن به دريا حتما از وضعيت جوي و پيش بيني هوا مطلع شويد.

-   ازلباس مناسب با توجه  به فصل استفاده كنيد ، لباسهاي روشن براي تابستان و لباس گرم براي زمستان.

-  دستگاه  GPS  را بهمراه داشته باشيد.

-  غذا ، آب ، موبايل، چراغ قوه، لباس اضافه و كيسه ضد آب براي حمل وسايل بهمراه داشته باشيد.

اميدوارم مطالب فوق مورد پسند دوستان عزيز قرار گرفته و تلاشي كوچك در زمينه آشنايي بيشتر همه با لوازم و روش هاي جديد ماهيگيري  باشد.

منتظر خواندن نظرات و پیشنهادات شما همراهان گرامي هستم.

ارادتمند و دوستدار همه ماهيگيران ورزشي majid

     Fishing.fisher@yahoo.com

+ نوشته شده در  شنبه 1387/12/24ساعت 12:58 بعد از ظهر  توسط مجید  | 

 

طعمه لوري را در آب به رقص درآوريد!

لرزاننده نخ : يك اختراع ساده است كه توسط آن هر فردي صرفنظر از ميزان مهارتش مي تواند با افزايش لرزش طعمه لوري ، از آن سود ببرد.

لرزاننده نخ در سه سایز مختلف

تنها كافيست آنرا در محل مناسب نصب كنيد ، لوري را پرتاب كنيد و نخ را روي " لرزاننده نخ " قراردهيد و نخ را جمع كنيد. بي درنگ درخواهيد يافت لرزش اضافه به لوري منتقل شده و توجه ماهي ها به آن جلب ميشود.

مايكل هنري ( صاحب عكس ذيل) مخترع لرزاننده نخ

 

اين فكر زماني به ذهن او رخنه كرد كه نخ قلاب وي به دور شاخه درختي پيچيد و توجه او به حركت چرخشي منتقل شده به لوري جلب گرديد.

 

لرزاننده نخ چگونه كار ميكند؟

لرزاننده نخ  بسادگي انحنايي را در نخي كه در فاصله بين حلقه قرقره و اولين چشم چوب ماهيگيري قرار دارد ، ايجاد ميكند. اين انحناء ، شكل مخروطي به قسمت نخ جمع شده داده و در نتيجه حالت پرش ريتميكي ايجاد ميكند و در نهايت منجر به افزايش لرزش خواهد شد.

به شكل زير توجه كنيد:

 

سه حالت اكشن ( سنگين ، متوسط و سبك ) و نحوه قرار گرفتن لرزاننده روي چوب را مشاهده ميكنيد.

وسيله مزبور توسط شركت سازنده در سه سايز گوناگون با توجه به قطر چوب عرضه شده و راهنمايي لازم نيز در خصوص انتخاب سايز مناسب داده شده است ، ليكن بدليل در دسترس نبودن اين وسيله در ايران از ذكر توضيحات آن خودداري كردم.

فكر ميكنم ساخت چنين وسيله اي كار سختي نباشد و ماهيگيران عزيز ميتوانند با در نظر گرفتن قطر چوب خود لرزاننده مناسب را ساخته و از آن استفاده كنند.

اميدوارم مطلب فوق كه توسط اينجانب ترجمه  و ارائه گرديده مورد پسند و استفاده قرار گيرد.

ارادتمند و دوستدار همه ماهيگيران ورزشي majid

  منبع: http://www.linedancerinc.com/

             Fishing.fisher@yahoo.com

+ نوشته شده در  شنبه 1387/11/26ساعت 11:51 قبل از ظهر  توسط مجید  | 

جدید ترین شایعه در مورد

دریاچه امامزاده علی(ع) آب اسک

بر اساس خبرهای دریافتی از منابع موثق دریاچه امامزاده علی توسط شخصی مدیریت و بمدت ۲ سال ماهیگیری در آن ممنوع می گردد.

خوشبختانه اخیرا بشدت از دریاچه محافظت شده و با افرادی که به تورکشی در آنجا مبادرت میکردند برخورد گردیده است.دلیل ممنوعیت دو ساله ماهیگیری نیز تکثیر و بازسازی ماهیان دریاچه می باشدو پس از دوره مزبور با فروش مجوز خاص  امکان ماهیگیری در آن مهیا ست.

انشالله این موضوع بشکل درست اجرایی و مدیریت شود و پس از دوران بازسازی خدای نا کرده مسئولین محترم طرح، خود بفکر استفاده و بهره برداری شخصی از این محل نباشند.

صحت و سقم مطالب عنوان شده بعهده راویان مربوطه

ما فقط اخبار نقل قول شده در فروشگاه های لوازم ماهیگیری خیابان فردوسی را منعکس کردیم و بس

ارادتمند و دوستدار همه ماهیگیران ورزشی majid

    fishing.fisher@yahoo.com

+ نوشته شده در  شنبه 1387/11/19ساعت 2:32 بعد از ظهر  توسط مجید  | 

                                                      بسمه تعالی

طعمه متحرك بر روي نخ ...؟

آيا تا كنون ماهي هاي كوچك را كه از ترس شكار شدن توسط ماهيان بزرگتر  به بيرون آب مي پرند مشاهده كرده ايد؟ حتما از علاقه ماهيان شكارچي به طعمه هاي متحرك اطلاع داريد. ساخت و استفاده از طعمه هاي متحرك مناسب ،يكي از رموز موفقيت صيد ماهياني نظير قزل آلا و اردك ماهي .. است.

طعمه متحرك بر روي نخ يك روش پيشنهادي مي باشد. بدين صورت كه پس از قرار گرفتن نخ اصلي در آب دريا يا درياچه ، دستگاه (قرقره شكل) به همراه طعمه نصب شده  روي نخ قرار گرفته و با حركت خود به درون آب وارد شده و .....

بنظر شما اين طرح تا چه حدي قابل اجراست ؟

نحوه ساخت اين وسيله چگونه است؟

با چه موادي مي بايستي آنرا ساخت؟

چگونه بايد از آن استفاده كرد؟

بد نيست بدانيد اين ايده توسط يك سایت ماهيگيري هلندي (انگليسي زبان) ارائه شده . ايتجانب نيز تلاش نمودم جزئيات بيشتري را در اين مورد از اين سايت اخذ كنم و تا حدودي به سئوالات فوق پاسخ دهم. مسئول سايت مزبور هم لطف كردند و پس از چندين بار ايميل زدن بنده ، طرح مزبور را تنها در حد يك ايده ارزيابي نمودند .

بنظر من ارائه و پيشنهاد اينگونه ايده ها مي تواند مفيد باشد . نظر شما دوستان عزيز چيست؟

آيا شما طرح و روش جديد ي در خصوص ساخت طعمه هاي متحرك براي صيد ماهي هاي شكارچي داريد؟

منتظر خواندن نظرات و پيشنهادات شما عزيزان هستم.

ارادتمند و دوستدار همه ماهيگيران ورزشي majid

+ نوشته شده در  سه شنبه 1387/11/15ساعت 10:34 قبل از ظهر  توسط مجید  | 

بسمه تعالی

سد و رودخانه سفید رود ۹/۱۱/۸۷

دیروز چهارشنبه ۹/۱۱/۸۷ باتفاق محسن برای کاری رفته بودیم منجیل از موقعیت استفاده کردیم و اول رفتیم پشت سد منجیل و در دیاچه سد قلاب انداختیم(عکس بالا) . مقداری خمیر که با طعم دهنده هایی مانند سیر  از قبل آماده کرده بودم در آب ریختم و از همان نیز روی قلاب زدم ولی هیچ خبری نبود به پیشنهاد محسن بعد از ۴۵ دقیقه وسایل را جمع کردیم رفتیم بعد از شهر رودبار داخل رودخانه سفید رود  قلاب انداختیم ( عکس پایین) آنجا هم خبری نبود ...

دوباره به راه افتادیم و رفتیم بالاتر ، داخل شهر گنجه از روی پل فلزی که بدلیل عرض کم  تنها یک خودرو میتواند از روی آن عبور کند رد شدیم و به آنطرف سفید رود رفتیم ،( ماشاالله ساخت اتوبان قزوین رشت کلی پیشرفت داشته خدا کند زودتر تمام بشود) .

محسن اصرار میکرد تو رودخانه (کانال) کوچکی که برای هدایت آب جهت آبیاری مزارع استفاده میشود ماهیگیری کنیم. اما ماهی ها علیرغم اینکه تا حدودی دیده میشدند ، به طعمه های ما واکنشی نشان نمی دادند تا اینکه چند نفر ماهیگیر  توجه مرا بخود جلب نمودند . آنها ۴ عدد ماهی ماش حداکثر ۳۰ سانتی صید کرده بودند . در مورد طعمه سوال کردم گفتند با جگر مرغ ماهیگیری میکنیم . بندگان خدا لطف کردند و چون داشتند میرفتند منزل باقیمانده طعمه هایشان را  بما دادند. خیلی جالب بود چون بلافاصله ماهی ها به طعمه مورد نظر واکنش نشان دادند . قلاب را با شناور به صورت ثابت در یک نقطه نگه می داشتیم و بعد از چند دقیقه شناور به زیر آب میرفت . ما هم تعدادی ماهی ماش کوچک صید کردیم و هر دفعه بلافاصله آنها را در آب رها کردیم. روز بدی نبود جای همه دوستان خالی به هر حال بعد از چند ماه دوری از حضور در طبیعت ، تو فصل زمستان سرگرمی بدی نبود.

ارادتمند و دوستدار همه ماهیگیران ورزشی majid

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه 1387/11/10ساعت 2:6 بعد از ظهر  توسط مجید  | 

بسمه تعالی

کشند قرمز

مصیبتی برای آبهای خلیج فارس

 

كشند قرمز پديدهاي است كه در اثر تجمع بيش از حد جلبكهاي تك سـلولي بـه وجـود مـي آيـد . ايـن پديـده بيشتـر در آبهاي مناطق گرمسیری و گاه نيمه گرمسيري رخ میدهد . در غلظت بـالا وتجمع این جلبـك هـا سـطح آب بـه رنـگ قرمـز در ميآيد، البته ممكن است آب به رنگهاي زرد، سبز و يا قهوهاي در آيد و يا اصلا تغيير رنگي در آن رخ ندهد . گاهي كشند قرمز بسیار گسترده است و مسافت ز يادي از سـطح دریا را در بـر می گیرد ، پیش بینی این پدیده بـه صورت دقيق امكان پذير نيست . جلبكهاي مـذكور تولید سـم می کنند و نرمتناني مانند او يسترها، صدف ها و سا ير موجودات فيلتر فيدر از آنها تغذيـه می کنند . از این طريـق سـم وارد بـدن آنهـا و سپس ماهياني كه از آنها تغذيه ميكنند ميشود و در ادامه زنجيره غذايي وارد بدن انسان ميشود . هرچند تمامی گونـه هـا ي مسبب كشند قرمز سمي نيستند اما گونه هاي سمي بيشتر در به وجود آمـدن این پدیده دخيلنـد . از این رو پدیده مـذكور سبب بروز بيماريهاي خطرناکی ميشود و اثرات زيانبار اقتصادي دارد ...(هانیه رستمی و زهرا حاتمی مقدم دانشجویان کارشناسی ارشد دانشگاه علوم كشاورزي و منابع طبيعي گرگان)

 "بوشهر نیوز"معاون فني اداره کل دامپزشکي استان بوشهر: براساس گزارش سازمان دامپزشکي کشور هم اينک پديده کشند قرمز ازآب هاي حوزه استحفاظي استان هرمزگان به سمت اين استان حرکت کرده و وارد آبهاي منطقه نايبند شده است .
مصرف آبزياني که براثر اين جريان در دريا تلف شده باشند بدليل سم موجود در آنها مشکل دارد .
وي ادامه داد: ناراحتي گوارشي ، سرفه ، عطسه و تنفس براي افرادي که در محل هاي آلوده به اين پديده شنا کنند و يا حتي در سواحل منتهي به آن حضور داشته باشند در پي خواهد داشت.

افزایش پدیده کشند قرمز در خلیج فارس (آفتاب نیوز16/10/87):

استاد گروه زیست دریای دانشگاه هرمزگان گفت: پدیده کشند قرمز عامل اصلی بوی نامحسوس در سواحل این استان است...

وی ادامه داد: به تازگی این پدیده در اثر تداوم گرمای هوا در استان هرمزگان و عدم وزش باد که نقش موثری در جابجایی لایه های هوا در درون آب را دارد، شدت یافته و از جزایر استان نیز گزارشاتی در خصوص مرگ گسترده آبزیان رسیده است.
معماری افزود: از عمده دلایل وقوع این پدیده، پساب های صنعتی و فاضلاب شهری است که موجب تقویت ساز و کار رفتاری این پدیده می شود و ممکن است ارتباطی با افزایش این وضعیت با شاخصه های زمین شناسی و زمین مهندسی نیز وجود داشته باشد که نیازمند ارائه نظرات تخصصی در این حوزه است.

مشاهده مجدد كشند قرمز درآبهای بندرعباس و جزیره هرمز(آفتاب نیوز2/11/87):

دکتر حمید رضایی، کارشناس گروه زیست شناسی دریا مرکز ملی اقیانوس شناسی اظهار كرد: به رغم گذشت حدود پنج ماه از اولین مشاهده وقوع کشند قرمز در آب‌های استان هرمزگان و وضعیت اسفباری که این پدیده برای صیادان و ساحل نشینان شهرهای بندرعباس و توابع آن و شهرستان بندر لنگه و برخی از جزایر همچون کیش، فارور و لارک ایجاد كرده و بوی تعفنی که بر اثر متلاشی شدن اجساد ارگانیسم های جانوری مثل زئوپلانکتون و ماهیان در سطح شهر بندرعباس و شهرستان پارسیان به مشام رسیده و حتی سبب تعطیلی مدارس این شهرستان و حالت تهوع برخی از دانش‌آموزان شده...

 

پایگاه آگاهی رسانی محیط زیست ایران (زیستا 8/11/87): پديده كشند قرمز باعث سفيد شدن بخشي از مرجان‌هاي جزاير لارك، قشم و فارور و همچنين مرگ لاك‌پشت‌هاي دريايي شده است.

در گزارش .... آمده است، با توجه به وسعت كشند قرمز كه در بخش ايراني خليج فارس از جاسك تا جزيره كيش امتداد يافته است و حتي در شارجه واقع در امارات متحده عربي و مسقط در عمان پيشروي كرده است، بيم آن مي‌رود كه خسارت قابل توجه بيشتري به آبزيان وارد شود.

تعدادي از لاك پشت‌هاي دريايي نيز بر اثر اين فاجعه در حوالي ساحل بندر لنگه تلف شده‌اند و همچنين مرجان‌هاي بخش شمالي جزيره لارك، جنوب شرقي جزيره قشم و شرق جزيره فارور نيز از اين پديده مصون نمانده و بخش اعظمي از مرجان‌هاي شاخ گوزني به ويژه در جزاير لارك و قشم بر اثر خفگي و كاهش نور سفيد شده‌اند و جانوران همزيست با آن‌ها شامل نرمتنان و ساير بي‌مهرگان نيز با مرگ و مير حائز اهميتي مواجه شده‌اند.....

کشند قرمز برخی مدارس غرب هرمزگان را به تعطیلی کشاند (راسخون 23/10/87)

بوی تعفن شدید ناشی از مرگ و میر جانداران در اثر پدیده کشند قرمز موجب تعطیلی برخی مدارس روستایی ساحلی در هرمزگان شده است.
برخی مدارس روستایی ساحلی هرمزگان در شهرستانهای پارسیان و بندرخمیر به واسطه بوی شدید تعفن ناشی از فعالیت کشند قرمز و ایجاد مسمومیت های تنفسی برای دانش آموزان تعطیل شده است.

تهران- خبرگزاری ایسکانیوز 15/10/87:

 مدیر کل دفتر اکوبیولوژی دریایی سازمان محیط زیست گفت: طبق آخرین آمار در پی بروز پدیده کشند قرمز در آب های ساحلی جنوب بین 10 تا 30 تن از انواع آبزیان در ایران و 600 تن در امارات تلفات داشته..

این هم از کشند قرمز و خلیج فارس ، تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل

دوستدار و ارادتمند همه ماهیگیران ورزشی majid

    Fishing.fisher@yahoo.com

 

+ نوشته شده در  سه شنبه 1387/11/08ساعت 8:57 قبل از ظهر  توسط مجید  | 

بسمه تعالی

دریاچه پریشان

 

می خواستم در مورد دریاچه پریشان مطلبی بنویسم و دوستان را با توجه به نزدیکی ایام سال نو بیشتر با جاذبه های گردشگری این دریاچه بی نظیر آشنا کنم ، دیدم دریاچه پریشان  تبدیل به کویر پریشان شده !؟

 دریاچه پریشان در 12 کیلومتری کازرون قرار دارد ( داشت) و در مقاله زیبایی که آقای مهندس عبدالرضا سامانی در سایت تخصصی ماهیگیری ورزشی آورده اندبطور کامل تشریح گردیده است.( جا دارد همین جا عرض سلام و ادب خدمت ایشان داشته باشم زیرا خود من از طرفداران خواندن مطالب بسیار آموزنده و مفید سایت مزبور بودم و چندین بار نیز تلفنی از راهنمایی و توضیحات ایشان استفاده کرده ام ، هر چند مدتهاست دیگر خبری از مقالات جدید آقای سامانی  نیست ، امیدوارم  همیشه سلامت و پیروز باشند)

عید نوروز سال 1381 در سفری که به جنوب داشتم از دریاچه پریشان به اتفاق خانواده بازدید کردیم. کنار دریاچه مقر مرکزی سازمان حفاظت از محیط زیست و تعدادی ساختمان همراه با محوطه ای زیبایی به چشم می خورد ، طبق معمول لوازم ماهیگیری هم که پشت خودرو همراهم بود و برای اخذ مجوز به دفتر محیط زیست مستقر در آنجا مراجعه کردم ولی با پاسخ منفی آنان و اینکه ماهیگیری در اینجا ممنوع است برخورد کردم. چاره ای نبود باید از خیر ماهیگیری میگذشتم ، به پیشنهاد همراهان قایقی اجاره کردیم تا برای صرف ناهار از عرض دریاچه گذشته ودر  محلی دنج  استراحت کنیم و گشت وگذاری هم در کنار دریاچه داشته باشیم. چشمتان روز بد نبیند که تا کمی از ساحل دور شدیم با تعداد بیشماری ماهی مرده  باد کرده ( عمدتا کپور معمولی در سایز های مختلف) که بر روی آب شناور بودند بر خورد کردیم. شاید بتوان گفت تقریبا سطح دریاچه را در بعضی نقاط پوشانده بودند. موضوع را از قایق ران جویا شدم او نیز این اقدام را به تعدادی از اهالی نا آگاه منطقه که با سم اقدام به کشتن ماهی ها برای صید آنان کرده اند نسبت داد. واقعا صحنه بسیار ناراحت کننده و نا خوشایندی بود،  چطور این کار در دریاچه ای که تحت حفاظت سازمان محیط زیست قرار دارد انجام شده بود نمی دانم؟ خلاصه دیدن این همه ماهی  قتل عام شده خاطره ای تلخ و از یاد نرفتنی برای من شد.

صحبت از سم شد ، یادم  می آید مدتها قبل در سفرماموریتی که به منطقه شوشتر ( دیمچه ) در خوزستان داشتم و طبق معمول نیز در فرصتهای استراحت در رودخانه های آن منطقه ماهیگیری کردم با روش بعضی از افراد نا آگاهی که با سم ماهیگیری میکردند از نزدیک برخورد کردم ، آنان داخل بطریهای خیلی بزرگ شیشه ای مواد سمی را پر میکردند و بعد روزنه ای کوچک در نوک بطری ایجاد و بطری بزرگ حاوی سم را در جریان  آرام آب رودخانه  قرار میداند و بعد از مدت زمانی که نمیدانم چقدر بود به مرور و بطور مستمر با ورود سم به داخل آب تعداد بیشماری از موجودات آبزی را از بین می بردند و با این کار تعدادی ماهی  آلوده به سم را جهت فروش در بازار به مردم از همه جا بی خبر می گرفتند . ما هم مانده بودیم چکار کنیم ، آنها را نصیحت  کنیم یا به ماموران محیط زیست که در آن منطقه دور افتاده نبودند خبر بدهیم...؟؟

بگذریم و برویم سراغ دریاچه ( کویر) پریشان و دیدن عکس های  مربوط به آن و گفتن این نکته که :

اگر ما قدراین نعمت های الهی را میدانستیم و در حق آن جفا نمی کردیم چه بسا که اراده خداوند نیز درایجاد ویا جبران این خشکسالی بگونه ای دیگر بود....

 

 

دیدن این عکسها برای من که این دریاچه را در زمان حیاتش از نزدیک مشاهده کردم بسیار ناراحت کننده است، بر فرض که خشکسالی از بین رفت و دریاچه دوباره پر از آب شد ، ولی ماهیان زردک، سرخه، پرک ،مار ماهی آب شیرین ، کپور، فیتوفالک و آمور آن دیگر از بین رفته اند.خداحافظ

منتظر خواندن نظرات شما عزیزان هستم

دوستدار وارادتمند همه ماهیگیران ورزشی majid

    Fishing.fisher@yahoo.com

 

+ نوشته شده در  یکشنبه 1387/11/06ساعت 12:28 بعد از ظهر  توسط مجید  | 

بسمه تعالی

قزل آلای طلایی

 

قزل آلای طلایی kern river  نوادای کالیفرنیا

سال پیش به اتفاق حسین ( یاری همیشگی و پای ثابت ماهیگیری درلار ) رفته بودیم سد لار و یازده تا قزل خوشکل هم گرفته بودیم ، وقتی آنها را کنار هم ردیف کردم تا عکس یادگاری بگیریم  یکی از آنها توجه مرا جلب کرد ، این قزل که بعدا عکس آنرا نشان خواهم داد بدنی طلایی با خالهایی قرمز کم رنگ داشت . از آنجا که می دانستم ماهی های قزل آلای لار از نژاد های مختلط تشکیل شده اند موضوع را از حسین که یک ماهیگیر کهنه کار در لار می باشد  و از بچگی در همه جای لار ( رودخانه و سد ) ماهیگیری کرده جویا شدم .

او نیز بدین صورت توضیح داد :همانگونه که اطلاع دارید سد لار در قبل از انقلاب و با کمک کارشناسان خارجی ( ایتالیایی) ساخته شده و ظاهرا آنها تعدادی قزل آلای طلایی را در آب سد رها سازی کرده و این قزل هم که بندرت توسط ماهیگیران صید میشود  از بقایای نژاد مختلط  قزل آلای طلایی وارداتی به سد لار باید باشد.

بر آن شدم در فرصت مناسب تحقیقاتی را در مورد قزل آلای طلایی انجام دهم ولی با مراجعه به منابع فارسی که در بسیاری از سایتها و وبلاگهای مرتبط با ماهی و ماهیگیری بصورت copy paste  آورده شده تنها چند جمله موجود بود : این ماهی در رودخانه kern   نوادای کالیفرنیا زندگی میکند و ماهیگیران  زیادی به  بخاطر هیجانی که در صید آن وجود داردبه آن علاقه مند هستند.

لذا با مراجعه به سایت های خارجی و ترجمه مطالب آنها اطلاعات کلی در مورد این ماهی بدست آوردم  که در ذیل با ذکر منابع آورده شده است . قبلا از کم و کاستی ها و ایرادات ترجمه پوزش می خواهم.

 

قزل آلای طلایی یکی از زیر گونه های قزل آلای  rainbow   است. این ماهی اغلب به عنوان قزل آلای طلایی کالیفرنیایی و قزل آلای بومی نهری که در انشعابات رودخانه  kern   زندگی میکند شناخته میشود. گونه های مختلف قزل آلای طلایی در گذشته تنها در رودخانه  kern  در کوه های نوادای کالیفرنیا یافت میشد ، لیکن هم اکنون این ماهی درنهر های نزدیک آن نیز دیده میشود.

قزل آلای طلایی عموما در ارتفاعات بالای 3000 متر از سطح دریا یافت میشود و بومی کالیفرنیا است .

در امتداد بدن این ماهی در هر دو پهلو نوار قرمز رنگ افقی با 10 عدد علامت بیضی شکل سیاه رنگ وجود دارد . ( در برخی از منابع تعداد این علامت های بیضی 7 تا 10 عدد ذکر شده )

در نوع بومی واصلی، اندازه آنها 15 تا 30 سانتی متر است. لیکن در مورد قزل آلا های طلایی که به دریاچه پشت سدها منتقل شده اند تا وزن 5 کیلوگرم نیز مشاهده شده است.

رکورد بزرگترین تروفه این ماهی که در جهان صید شده متعلق به  charles s. reed  با اندازه 70 سانتی متر و وزن  5.1 کیلوگرم می باشد که در 5 آگوست 1948 در دریاچه wind river   ثبت شده است .

در عکس زیر نمونه ای دیگر از نژاد  قزل آلای طلایی را مشاهده میکنید :

 

در این نمونه دیگر خبری از علامت های بیضی شکل نیست و بیشتر رنگ طلایی و خالهای روی بدن ماهی خود نمایی میکند. البته منظور من از آوردن این عکس مقایسه آن با ماهی بود که در سد لار صید کرده بودیم چون شباهت زیادی با هم دارند.

 

ماهی سومی از سمت راست را نگاه کنید در مقایسه با بقیه ماهی های صید شده تفاوتهای آن کاملا مشهود است.امیدوارم در این مقایسه اشتباهی مرتکب نشده باشم . شاید رنگ این عکس چندان گویای مطالب عنوان شده نباشد ، نمیدانم .

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

بررسی نژاد ماهیان قزل آلای سد لار :

حالا که بحث انواع نژادهای ماهی در لار مطرح شد با اجازه اساتید ماهیگیری می خواستم برای دوستانی که در لار ماهیگیری میکنند و کمتر با ماهیان آن منطقه آشنایی دارند ، مشاهدات   خود را در مورد ماهیان موجود در سد عنوان کنم : عکس ذیل را نگاه کنید.

 

پنج ماهی صید شده ( توسط من و حسین)  را مشاهده میکنید ماهی اول از سمت چپ تفاوتهایی با سایر ماهیان دارد که برای مقایسه آن باید از نزدیکتر بررسی کرد.

 

تفاوتهایی که بنظر من می آید :

 1-قزل آلای بالایی خالهای مشکی بسیار کمتری دارد و در عوض خالهای قرمز رنگ بیشتر در آن نمایان است .

2-  تعدادی ازخالهای قرمز در قزل آلای بالایی دقیقا د بر روی خط افقی نواری که ماهی را به دو قسمت جدا کرده واقع شده است.( مهمترین نکته )

من و حسین به این نوع قزل آلا ، قزل آلای خال قرمز سد لار می گوئیم و به عبارتی می توان گفت این ماهی از نژاد خالص تری باید باشد. البته اکثر ماهی های صید شده توسط ماهیگیران عزیز در لار از نژادهای ناخالص تر ( مختلط تر ) هستند . بطور مثال در پنج ماهی صید شده فوق تنها یک عدد از این نوع  مشاهده میشود و یا در 11 عدد قزل آلای قبلی  نیز تنها ماهی چهارم از سمت راست از این نوع می باشد.

از تمامی اساتید و دوستان ماهیگیری که در زمینه نژاد ماهیان منطقه لار اطلاعاتی دارند استدعا میکنم  در این زمینه اظهار نظر کرده و ما را راهنمایی فرمایند .

در خاتمه بد نیست خاطره یکی از همکاران قدیمی را در سد لار بازگو کنم. ایشان سالها قبل ، یکبار به اتفاق خانواده برای مایگیری  و گردش قصد سفر به سد لار را میکنند و چون تمایل زیادی به خوردن ماهی در کنار آب داشتند و از طرفی هم مطمئن نبودند می توانند در سد ماهی قزل آلا صید کنند . از تهران ماهی سفید بزرگی را خریداری و با خود به سد لار می برند . بر حسب اتفاق محیط بانان محترم سد نیز از راه میرسند و این دوست عزیز هم  هوس شوخی به سرشان میزند و  با عنوان اینکه این ماهی سفید را در سد صید نموده این بندگان خدا را سر کار گذاشته و بهت و تعجب آنان را  بر می انگیزند و پیرو آن تعدادی از محیط بانان دیگر از مقر مرکزی در محل حاضر وبصورت جدی به بررسی موضوع میپردازند. حالا خودتان صحنه ای که او  واقعیت را به محیط بانان گفته و ناراحتی آنان و خنده اطرافیان و ...  بقیه ماجرا را تصور کنید!

منتظر خواندن نظرات ، پیشنهادات و انتقادات شما عزیزان هستم.

ارادتمند و دوستدار همه ماهیگیران ورزشی majid

    Fishing.fisher@yahoo.com

منابع :

http://bss.sfsu.edu/holzman/courses/spring%2005%20projects/g.%20trout/golden%20trout%20final%20website.htm

http://en.wikipedia.org/wiki/Golden_trout

+ نوشته شده در  دوشنبه 1387/10/30ساعت 8:32 قبل از ظهر  توسط مجید  | 

بسمه تعالی

ماهیگیری همراه با کوه پیمایی

 

به نظر شما جالب ترین نوع ماهیگیری کدام است ؟ ماهیگیری در هر نقطه وبا هر روشی لذت خاص خودش را دارد و به طبع علاقه مندان خاص خود را می طلبد. شاید راحت ترین کار این است که سوار خودرو بشویم و به نزدیک ترین منطقه محل زندگیمان برای ماهیگیری مراجعه کنیم و سعی  نمائیم در نقاط صعب العبور نیز حتی الامکان با استفاده از خودرو دو دیفرانسیل و دنده کمک به نزدیکی آب برسیم  و تازه وقتی هم  مستقر شدیم چادر و صندلی تاشو ... کلی وسایل دیگر را علم کنیم و چوب را بکاریم و خلاصه چرت بزنیم تا ببینیم چه اتفاقی می افتد ! یادم می آید یکی از دوستان اهل کوهنوردی که سابقا با هم می رفتیم کوه همیشه از تنبلی بعضی از ماهیگیران و علاقه آنها به یکجا نشستن  انتقاد میکرد .... لیکن فکر میکنم ماهیگیری زمانی ورزش است که با تحرک و فعالیت بدنی همراه باشد. من خیلی از جاه های ایران ماهیگیری کردم و از انواع روش های ماهیگیری نیز با توجه به موقعیت مکانی و زمانی استفاده کردم ، هر چند بدون تعارف باید اعتراف کنم خود را در اول این راه میدانم و همیشه محتاج کسب تجارب جدید هستم . ولی امروز می خواهم لذت بخش ترین و ورزشی ترین نوع ماهیگیری در مکانی رویایی در بالای ابرها و ارتفاعات کوه های ایران را برایتان تشریح کنم .

منطقه مورد نظر در ارتفاعات ییلاقی شمال ( گیلان) و در دل جنگل های بکر و غنی از پوشش گیاهی قرار دارد ، با رودخانه ای کوچک به عرض 2 تا 5 متر که از دل جنگلهای مرتفع منطقه سرچشمه می گیردو در ارتفاعات محل زندگی قزل آلای خال قرمز از نژاد خالص می باشد . بهترین زمان ماهیگیری در آن اواخر بهار و طول تابستان می باشد .

وقتی می گویم بکر ، یعنی بکر به معنای واقعی ، آب این رود را بدون هیچ ترسی می توان نوشید چون بسیار زلال و پاک است و انسانی وجود ندارد که آنرا آلوده سازد. بهتر است در فصول سرد ( اواخر پاییز و زمستان ) به هیچ عنوان به آن منطقه نرفت چون خطر حیوانات وحشی مانند گرگ ، خرس و پلنگ انسان را تهدید میکند ، تازه در تابستان نیز باید از ماهیگیری انفرادی در آن محل اجتناب کرد ، چون برای رسیدن به رودخانه می بایستی از داخل جنگل دور افتاده ای عبور کرد و در محل هایی که پوشیده از بوته می باشد لازم است دو سه نفری در کنار هم و نزدیک به هم حرکت کرد تا خطر حمله احتمالی حیوانات وحشی از بین برود. یکی از بچه های محلی که روش ماهیگیری در این رودخانه را به او یاد دادم بعضی اوقات تنهایی و باتفاق چند تا سگ برای ماهیگیری به این رودخانه میرود.

ابتدای مسیر صعود به کوه در انتهای روستایی زیبا واقع شده است که در عکس نخست مشاهده میشود وحتما می بایستی برای دفعات اول با تفاق افراد محلی بداخل جنگل رفت تا خدای ناکرده گم نشویم . حدود یک ساعت پیاده روی از انتهای روستایی که در بالای کوه قرار دارد و بالا وپایین رفتن از کوه در پیش رو خواهد بود ، در مسیر نیز صحنه هایی بدیع و چشم نواز از طبیعت زیبای ایران زمین بدون هیچگونه اثری از آلودگی محیط زیست شما را به تماشا دعوت میکند.

 

وقتی به رودخانه می رسید تازه اول راه است چون حرکت از سمت بالا به پایین و قلاب انداختن نتیجه بهتری خواهد داشت ، با رعایت فاصله احتیاطی با رودخانه ( بخاطر نترسیدن ماهیان) به سمت بالا حرکت میکنیم.چنانچه یک ضرب به کنار رودخانه بروید احتمال زیاد قزل آلایی را که در یک چاله آب کوچک در حال شناست می بینید و بدنبال آن فرار کردن او را نیز شاهد خواهید بود. حدود سه ربع مسیر را ادامه میدهیم و میرسیم به آبشار زیبایی که بسختی می توان از کنار آن عبور کرد ، بلندی آبشار حدود سه متر است نمی دانم بالاتر چه خبر است .آیا ماهی دارد یا نه ؟ تا حالا نه من و نه دوستانم از این محل بالاتر نرفته ایم و نشنیده ایم کسی بالاتر رفته باشد. لذا صلاح نمی دانیم مسیر را به سمت بالا ادامه بدهیم پس کار را از همین نقطه شروع میکنیم .

 

عمق رودخانه کم است ودر اکثر جاها از حدود نیم متر تجاوز نمی کند ولی در برخی نقاط بطور استثنایی تا عمق یک متر نیز دیده میشود.چنانچه در فصلی که آب خیلی شفاف باشد برای ماهیگیری به انجا بیایید ، نباید به آب نزدیک شوید چون ماهی ها شما را می بینند ، من در این زمانها با احتیاط ، بصورتی که دیده نشوم پشت بوته های کنار آب مخفی میشوم یا دلا دلا در حالتی که دیده نشوم قلاب می اندازم.

راستی اکثرا از قلاب کرمی و یک چوب کاسی متوسط با شناور استفاده میکنم و قلاب را به آرامی سمت آب هدایت میکنم. سایز قلاب را هم کوچک انتخاب میکنم همراه یک سرب بسیار سبک تا در عمق کم و از لا به لای سنگهای کوچک رودخانه به راحتی عبور کند.

در برخی اوقات نیز از یک لانسه کوچک بصورتی که دو زانو زده ام و خود را استتار کرده ام استفاده میکنم.

اندازه قزل های این رودخانه تا آنجا که من دیده ام بیشتر از 20 سانت نیست ولی بسیار زیبا و اصیل هستند.

 

بیشتر اوقات باید ماهی های کوچک صید شده را آزاد کنید . همیشه اولین نفری که جلوتر حرکت میکند در ماهیگیری موفق تر خواهد بود چون بهتر می تواند از سکوت محیط استفاده کند.

اطراف رودخانه درختان جنگلی سایه خوبی ایجاد میکنند و همه چیز برای یک ماهیگیری خوب و دلچسب آماده است. وقتی هم که خسته می شویم در کنار آب استراحتی میکنیم و ناهاری میخوریم .

 انشاالله تابستان سال آینده حتما عکسهای مناسبی را از این محل تهیه و به نظر دوستان عزیزم میرسانم.راستی یک خاطره خنده دار هم کنار این رودخانه دارم که بد نیست تعریف کنم ، ظهر بود و من وظیفه گرم کردن چند تا کنسرو لوبیا را بر عهده داشتم از تهران یک قوطی فلزی الکل جامد همراه آورده بودم ، فروشنده می گفت میتوانی این قوطی را مستقیما به عنوان اجاق استفاده کنی ، من هم همین کار را کردم ، لیکن بعد چند دقیقه می خواستم کنسرو ها را جابجا کنم اما حواسم به گرم شدن بیش از اندازه بدنه قوطی الکل نبود و تا آنرا گرفتم بلند کردم دستم سوخت و نا خداگاه قوطی الکل از دستم پرت شد و الکل داخل آن که بدلیل گرم شدن حالت مایع پیدا کرده بود درست روی سر و صورتم ریخت ، لحظه اول چیزی متوجه نشدم  ولی چند ثانیه بعد دیدم موهایم و بخشی از ابرو هایم دارند جلز و ولز میکنند و می سوزند ، خوشبختانه نزدیک آب بودم و یک ضرب پریدم تو آب و بدینوسیله آتش گرفتگی اینجانب خاموش شد! البته کوتاه شدن ناموزون بخشی از موی سرم نتیجه این اتفاق بود و همچنین خنده دوستان همراهم به این موضوع!

خیلی دوست دارم تابستان سال آینده با چند نفر از دوستان قسمت های بالاتر رودخانه را ببینم و یک قلابی بندازم ، ببینم  چه خبره ؟ در ضمن آنطور که شنیده ام در نقطه ای بسیار دورتر رودخانه ای بکر تر با قزل آلای های رنگین کمان وجود دارد ، که به گفته یکی از اهالی محل برای یک برنامه دو  سه روزه مناسب است، ایشان اظهار میکردند یکبار یک گروه ماهیگیر از دوستانشان را راهنمایی کرده و با چند تا قاطر اجاره ای  وسایل مورد نیاز اقامت چند روزه خود را تا آنجا حمل نموده اند. به گفته ایشان شب در داخل یک کلبه چوبی هوس خوردن ماهی های صید شده را کرده اند که با انتشار بوی سرخ کردن ماهی، میهمان نا خوانده ای ( یک خرس ) به نزدیک کلبه آمده و آنها هم بخاطر ختم به خیر شدن موضوع ماهی های سرخ شده را از لای سوراخ های دیوار کلبه به آقا خرسه تقدیم کرده اند ! و ایشان هم بعد سیر شدن تشریف برده اند .

اکثر مواقع از تهران ساعت 3 بامداد حرکت میکنم و حدود ساعت 6.30 به روستای مورد نظر میرسم و تا برای ماهیگیری برویم و برگردیم ساعت 5 بعد از ظهر است و واقعا با این کوه پیمایی و پیاده روی کنار رودخانه دیگر رمقی برای رانندگی تا تهران برایم باقی نمی ماند و اگر هم  تو جاده چرتم بگیرد ، ....

نمیدانم چرا هر بار که این خستگی کلافه ام میکند با خودم میگویم دیگر حالا حالا ها از این کارها نمی کنم ولی بعد از چند روز فراموش میکنم و روز از نو...

در خاتمه از اینکه نام محل و آدرس آنرا ذکر نکردم عذرخواهی میکنم ،چون فکر میکنم واقعا این مناطق توان و آمادگی پذیرش تعداد زیاد بازدید کننده را ندارند و وای به زمانی که این مراجعه کنندگان در حق این طبیعت زیبا ظلمی هم روا دارند و کمر به نابودی آن ببندند..

در ضمن عکسهای دوم و سوم تزیینی بوده و بدلیل تشابه فراوان با محل مورد نظر انتخاب شده ، آرزودارم اینجانب را عفو کنید.

بی صبرانه منتظر خواندن نظرات شما عزیزان هستم.

ارادتمند و دوستدار همه ماهیگیران ورزشی majid

        Fishing.fisher@yahoo.com

  

+ نوشته شده در  یکشنبه 1387/10/22ساعت 11:8 بعد از ظهر  توسط مجید  | 

بسمه تعالی

بیماریهای ماهیان

شاید بارها شنیده باشید که ماهیان منطقه ای دارای انگل هستند یا از نزدیک اینگونه ماهیان بیمار را مشاهده کرده باشید. این انگل ها می توانند انسان را به عنوان یک بیماری غیر معمول درگیر کنند . آنها از طریق استفاده انسان از ماهی مبتلا به صورت خام و یا کم پخته شده وارد بدن انسان می شوند.

 پختن مناسب و یا فریز کردن می تواند از انتقال عوامل بیماری زا به بدن انسان جلو گیری کند . بیاد دارم یکی از دوستان دامپزشک تاکید می کردند حتی اگر خودتان ماهی را از دریا صید کردید اول فریز کنید بعد مصرف نمائید.

 امروزه با گسترش آلودگی محیط زیست فشار مضاعفی بر روی جانداران آبزی وارد شده و آنان را در معرض ابتلا به انواع بیمار ها قرار داده است. پر واضح است که ماهیگیران عزیزی که در کنار آب حضور پیدا می کنند می بایستی در خصوص انواع این بیماری ها، نشانه ها و اثراتی که بر روی ماهیان دارند  آگاهی داشته باشند.

مطالب ذیل توسط سرکار خانم  نسرین چوبکار کارشناس ارشد شیلات تهیه و تدوین گردیده و در پایگاه اطلاع رسانی شیلات ایران قرار داده شده است، البته هدف نویسنده بیشتر پرداختن به بیماریهای ماهیان پرورشی و آکواریومی معطوف بوده لذا در متن اصلی در هر بخش روش درمان ماهیان مبتلا نیز توسط ایشان ذکر گردیده .اما به هر صورت بیماریهای انگلی وقارچی...علائم و خصوصیات مشترکی در همه ماهیان خواهد داشت. خود من بارها این نشانه ها و رفتارها را در ماهیان رودخانه ها و دریاچه ها  مشاهده کرده ام ولی از علت آنها اطلاعی نداشتم . لذا جهت استفاده دوستان عزیز بخش هایی از متن را بطور خلاصه آورده و  همچنین  سعی نمودم عکس های مرتبط  با هر موضوع را  پیدا و در کنار آن قرار دهم :

بيماري با تغيير در شكل بدن و يا تغيير در رفتار ماهي حاصل مي گردد. بيماري كيفيت ماهي را پائين آورده و در پاره اي از مواقع مشكل ساز مي شود. عفونت هاي ناشي از وجود باكتري قارچ و پروتوزوئرها سبب مرگ و مير در مقياس بالا مي گردد. در بسياري مواقع محيط آب مسئول ايجاد بيماري در ماهي است اما گاهي هم غذا موجب ايجاد بيماري مي گردد. اگر ماهي به سطح آب آمده و دهان و سرپوش آبششي را به دفعات زياد باز و بسته كند و يا اگر نسبت به محرك خارجي عكس العمل زيادي نشان ندهد و يا به كف آب رفته و در آنجا كم تحرك باقي بماند و ... اينها همه مي تواند دليل بر وجود بيماري در ماهي باشد و يا تغييراتي كه در ظاهر بدن ايجاد مي گردد كه مي بايست در اين زمينه اطلاعاتي داشته باشيم تا بتوانيم عامل ايجاد بيماري را تشخيص دهيم.
در زير بصورت خلاصه برخي از بيماري هاي مختلف را همراه با علائم آن عنوان مي كنيم:
بيماري هاي ناشي از عوامل زنده و انگلي
بيماري هاي ويروسي و باكتريائي
1) پوسيدگي دم و باله: پيدايش خطوط سفيد در حاشيه باله و شكنندگي شعاع باله ها و خونريزي پوست كه با بيرون زدگي يك يا دو طرف چشم همراه است .


2) آبله پوستي: پيدايش زخم يا آبله سرباز در بدن همراه با برآمدگي فلس ها مي باشد .

 


3) استسقاء عفوني(تجمع مايعات در بدن يا آب آوردگي شكم): با تجمع مايعات در محوطه شكمي بيرون زدگي فلس ها و خونريزي هاي كوچك زير جلدي در باله ها همراه بوده .


4) بيماري چشمي: قرنيه چشمي پر خون شده و بعد مات مي گردد و كره چشمي تخريب مي شود.

 بيماري هاي قارچي
1) بيماري كپك آبي: عفونت قارچي معمولا توام با عفونت ثانويه در اثر انگل ها باكتريها و صدمات مكانيكي و يا تغييرات ناگهاني درجه حرارت آب حاصل مي گردد. اين بيماري كه كپك آبي يا ساپروليگنيازيس نام دارد بعد از زخم هاي پوستي حاصل شده و همراه با رشته هاي پنبه اي شكل سفيدرنگي نمودار مي گردد.


بيماري حاصله از تك ياخته ايها ( پروتوزوئرها )


1) ايكتيوفتيروس مولتي فيليس: سبب ايجاد بيماري لكه سفيد مي شود كه همراه با سيست هاي سفيد كوچكي به قطر 1 ميليمتر روي پوست آبشش ها و باله ها مي باشد و خارش و تنفس سريع و بي اشتهائي در ماهي نمودار شده .


2) اسپورزوآ: ايجاد بيماري كوكسيدوز دانه اي را مي كند كه همراه با بروز لكه هاي شيري رنگ كوچكي در حد 1 تا 2 ميلي متر در پوشش روده مي باشد .

3) كاستيا: سبب بروز بيماري كاستيازيس مي شود كه پوشش آبي رنگي روي پوست بصورت لكه هاي نا منظم پديدار شده .

4) كورك انگلي: جوش هاي بزرگي با اندازه هاي متفاوت(به اندازه يك مهره كوچك تا اندازه تخم مرغ) بر روي بخش هائي از بدن را حاصل مي كند .

5) ميكسوسوما سربراليس: ايجاد بيماري چرخش را مي كند كه با انحناي دمي و تغيير محوطه دهان و ايجاد لكه هاي سياه در دم ماهي همراه است و راه درماني ندارد .

انگل هاي كرمي شكل(ترماتودها)

 


1)ژيروداكتيلوس: انگلي كه سبب شناي غيرطبيعي و كمرنگي پوست و ريزش فلس و بلند شدن پوست مي گردد.

2) داكتيلوژيروس: انگلي كه سبب شناي غير طبيعي با برآمدگي هاي غير طبيعي در آبشش ها و خونريزي آبشش مي شود .

3) ديپلوستوموم: سبب بيماري كوري انگلي مي شود و به شكل برآمدگي هاي كوچك سياهي در حد 1 تا 5 ميليمتر در پوست و بروز تيرگي چشم نمودار مي گردد.

كرم هاي نواري پهن( سستودها)
1) ليگولا: اين انگل سبب كمي تحرك ماهي و متورم شدن قسمت هايي از كانال غذائي يا مسدوديت كامل توسط سيست هاي سستودي مي گردد .

كرم هاي نخي(نماتودها)
1) فيلومترا: : اين انگل سبب كمي تحرك ماهي و متورم شدن قسمت هايي از كانال غذائي يا مسدوديت كامل توسط اين كرم هاي گرد مي گردد .

2) كامالانوس: با كمي تحرك و تحليل شكم و پريدگي رنگ و انحنا در قسمت قدامي ستون مهره ها همراه است .

آكانتوسفال(كرم سر خاردار)
كه سبب كمي تحرك ماهي شده و در انتهاي خلفي روده جايگزين شده و چشم ها هم بيرون زده مي شود.

هيرودينا (زالوي انگلي)
بدليل تغذيه اين انگل از خون ميزبان ماهي ميزبان دچار تحرك غير عادي مي شود.

سخت پوستان انگلي(كپه پودها)


1) آرگولوس (شپشک ماهی): جانوري خرچنگ مانند است كه سبب ريزش فلس ها و ايجاد لكه هاي قرمز و آسيب به آبشش ها مي شود .

 

2) كرم قلابدار لرنه آ: در عضلات ماهي فرو رفته و از پوست ماهي آويزان مي گردد و در ماهي هاي كوچك از پوست و عضلات رد شده و وارد اندام هاي داخلي مثل كبد مي گردد. 

امیدوارم مورد استفاده و پسند دوستان قرار گرفته باشد

ارادتمند و دوستدار همه ماهیگیران ورزشی majid

  fishing.fisher@yahoo.com

+ نوشته شده در  یکشنبه 1387/10/08ساعت 9:14 قبل از ظهر  توسط مجید  | 

بسمه تعالی

دریاچه پارک رازی

پذیرای مشتاقان ماهیگیری در زمستان

دریاچه پارک رازی و هوای آلوده تهران در یک روز تعطیل 

چند وقتی بود خبر بازگشایی مجدد دریاچه پارک رازی با مدیریتی جدید را  شنیده بودم ، برای همین دیروز جمعه (۶/۱۰/۸۷) چوب و لانسه را برداشتم و رفتم کنار دریاچه حدود یکساعتی لانسه کشی کردم و دیداری با دوستان قدیمی ماهیگیری تازه کرده و زود برگشتم منزل.

 تعداد چشمگیری از علاقه مندان ماهیگیری ( بعضا باتفاق خانواده )در این هوای سرد در کنار دریاچه حاضر شده بودند.

هر چند این حرکت های کوچک نیز بیشتر باپیگیری و تلاش شخصی افراد علاقه مند ( همچون آقای استاد رضا ) با انگیزه هایی فراتر از مادیات صرف صورت می پذیرد ،واقعا جا دارد از طرف مسئولین و کلیه دست اندرکاران به این ورزش مفرح توجه بیشتر نشان داده شود.

نشانی پارک رازی : پایین تر از میدان قزوین - میدان رازی - پارک رازی

توجه این وبلاگ هیچگونه مسئولیتی در قبال کیفیت و کمیت محل ماهیگیری ، ماهی و... این دریاچه نداشته و تنها به جهت اطلاع رسانی و گزارش موضوعات مرتبط با ماهیگیری ذکر گردیده است.

ارادتمند و دوستدار همه ماهیگیران ورزشی majid

    fishing.fisher@yahoo.com

 

+ نوشته شده در  شنبه 1387/10/07ساعت 9:6 قبل از ظهر  توسط مجید  | 

بسمه تعالی

ماهیگیری با کایت

دوستان گرامی اخیرا در پستی در خصوص ماهیگیری با قایق کنترل از راه دور و رساندن ریسه ماهیگیری به نقاط دور تر از ساحل مطالبی را برایتان نوشته بودم ، در اینجا می خواهم به روش جالب استفاده از کایت و ماهیگیری با آن بپردازم که از روی منابع مختلف خارجی ترجمه  و تالیف کرده ام .البته معمولا  سعی میکنم هفته ای یکبار پست جدید را در وبلاگ قرار دهم لیکن به میمنت دوسالگی این وبلاگ این بار بطور استثنایی  دو مطلب را دریکهفته تقدیم میکنم ، امیدوارم مورد پسند و استفاده عزیزانی که خواستار خواندن مطالب متنوع در مورد ماهیگیری هستند ، قرار گیرد.

تاریخچه :

تکنیک ماهیگیری با کایت ورها کردن نخ حاوی قلاب بوسیله کایت در آب به دوران چینی های قدیم بر میگردد. بعدها ساکنین جزیره نشین اقیانوس آرام فکر مشابه ای را ارائه کردند.

در گذشته کایت های سنتی در سراسر شبه جزیره مالایا برای ماهیگیری بکار برده میشدند. این کایت هابه سادگی با برگ و الیاف بامبو ساخته میشدند، هنوز نیزاز این نوع کایت ها در قسمت هایی از آسیا استفاده میشود.

ابداع کننده روش مدرن ماهیگیری با کایت در غرب کاپیتان باب لی وایز (   Bob lewis )  میباشد .او شمشیر ماهیان زیادی را در آبهای جنوب فلوریدای آمریکا با این روش صید کرده است.

روش مدرن ماهیگیری با کایت:

امروزه از انواع کایت های ساده ، لوزی و دلتا شکل استفاده میشود و قلاب ماهیگیری از بالای امواج دریا عبور کرده و درنقاط عمیق تر آب در فاصله زیادتری نسبت به ماهیگیر استقرار می یابد و بدینگونه ماهیان بزرگتری را می توان صید کرد.

قیمت میانگین پکیج کایت ماهیگیری حدود 50 تا 150 دلار است.البته از کایت های تفریحی ساده نیز می توان برای این کار استفاده کرد ولی الزاما می بایستی واترپروف و بسیار محکم باشند تا در صورت خیس شدن بتوان آنها را سالم از آب خارج نمود.

-  کایت ها در سایز های مختلف قابلیت حمل 2 تا 25 قلاب را دارند.

- بعضی از ماهیگیران با استفاده از کایت، قلاب های خود را به مسافت دو کیلومتری از ساحل می رسانند !

- کایت ها بعضی اوقات برای قراردادن طعمه بر روی آب به منظور ماهیگیری رو آبی استفاده میشوند.

-  کاربرد این روش عموما در صید شمشیر ماهی ، دلفین و تن با طعمه زنده است .همچنین برای طعمه گذاری در صید ماهی های :نیزه ماهی ، ماهی خال مخالی ،ماهی مدیترانه ای و کوسه در آبهای شفاف استفاده میشود.

-  ماهیگیری با کایت در صورت استفاده از طعمه زنده بسیار اثر بخش خواهد بود .

-  زمانی که با استفاده از این روش روی قایق ماهیگیری می کنید، میتوانید رو به باد و در مسیر باد هر دو جهت ماهیگیری کنید.

-  طعمه های شناور نزدیک به امواج که متحرک هستند ،ماهیان بیشتری را جلب خود میکنند.

 

در اینجا دو سئوال مهم مطرح میشود :

1- چگونه و با چه موادی کایت بسازیم ؟

2-  کایت را چگونه در آسمان پرواز دهیم؟

 بدلیل آنکه این دو مبحث تخصصی بوده و شاید از حوصله این پست خارج باشد ،لینک هایی را برای مراجعه دوستان علاقه مند قرارداده ام . البته به خاطر اینکه در کشور ما کایت های ماهیگیری بصورت آماده ارائه نمی شوند ،میباستی مدل مورد نظر در خانه ساخته شود.

در مورد به پرواز در آوردن کایت نیز باید عرض کنم که نیاز به دانش و تمرین زیاد دارد. مثلا در شرایطی که باد کافی نمی وزد یا باد شدیدی در حال وزیدن است ،آیا می بایستی به خانه بازگشت و از خیر ماهیگیری با کایت گذشت و منتظرباد مناسب بود؟ یا تکنیک هایی برای پرواز کایت در شرایط نا مناسب وجود دارد؟ این سئوالاتی است که در مبحث کایت را چگونه در آسمان به پرواز درآوریم پاسخ داده خواهد شد.

راهنمای ماهیگیری با کایت :

 

همانگونه که در عکس بالا مشاهده میکنید نخ ماهیگیری که از چوب خارج شده توسط یک سه راهی به کایت و از آنجا به یک بطری که واسطه قلاب ماهیگیری و چوب است وصل گردیده. البته این مدل یک روش پیشنهادی است و فواصل ذکر شده در آن قابل تغییر است بطور نمونه ، فاصله کایت با سه راهی 100 متر ذکر شده ولی با فاصله 50 متر نیز در برخی از منابع بر خورد کرده ام.

نکته دیگر استفاده از یک بطری جهت سهولت امر ماهیگیری است که می بایستی به میزان لازم در ان آب ریخت.

روش های گوناگون ماهیگیری با کایت و ریسه های مربوط به آن:

- جهت استفاده در سواحل شنی به روش کف خواب و در حالتی که وزش باد ملایم است

-شکل طنابی که دو نخ ماهیگیری از هم جدا شده اند :

 

-  روشی که غالبا در زمستان و در آبهای کم جریان مورد استفاده قرار می گیرد :

-روش استفاده از دو کایت ، برای بالاتر نگهداشتن نخ اصلی از سطح آب :

- روشی که توسط آن می توانید طعمه را روی آب به حرکت در آورید :

تا انجا که بنده در سایت های مختلف مشاهده کردم ساخت ، پرواز و ماهیگیری با کایت یک موضوع تخصصی و مورد توجه ماهیگیران می باشد . که کلی مطلب ،کتاب و .. در این زمینه وجود  دارد و حتی کلوپ های تخصصی در این مورد در خارج از کشور تشکیل شده است وبا  بادبادک  بازی ما ایرانی ها  اصلا قابل مقایسه نیست.

{ یادش بخیر وقتی بچه بودیم با کاغذ الگو ، سیریش ( نوعی چسب) و حصیر هایی که بعضا از خانه خودمان یا همسایه ها کش میرفتیم بادبادک درست میکردیم و کلی کرکری با بچه های محل داشتیم ، بعضی اوقات نیز با شمع فانوس درست میکردیم و چهار پنج تا از اونها رو شبها به نخ بادبادک  می بستیم ... بگذریم !}

امیدوارم مطالب فوق زمینه ساز آشنایی شما با این روش بوده و روزی اینگونه تفریحات سالم و مفرح در کشور ما نیز مورد توجه قرارگیرد.

بی صبرانه منتظر خواندن نظرات ، پیشنهادات و انتقادات شما هستم

ارادتمند و دوستدار همه ماهیگیران ورزشی majid

    Fishing.fisher@yahoo.com

منابع:  http://www.fishingkites.co.nz/index.htm

         http://www.my-best-kite.com/index.html

+ نوشته شده در  سه شنبه 1387/10/03ساعت 9:8 قبل از ظهر  توسط مجید  | 

بسمه تعالی

خال قرمز

 

نمیدانم چرا هنوزهم بعداز سالها ماهیگیری رفتن ، وقتی تصمیم می گیرم برم ماهیگیری از شب قبلش حس عجیبی دارم ، شب راحت خوابم نمی بره و صبح زود هم قبل از زنگ زدن ساعت خود بخود بیدار میشم. درست مثل بچه هایی که از شوق رفتن به مسافرت صبح زود بدون آنکه صداشون کنی از تو رختخواب می پرند بیرون!

تابستان است مثل اکثر اوقات تنها هستم ، هر چی دوست و رفیق تو ماهیگیری داشتم بخاطر گرفتاری های زندگی و غرغر عهدوعیال بعد چند بار آمدن با من فقط دلخوش خاطرات گذشته هستند و جرات ماهیگیری رفتن را ندارند. شاید مثل من عاشق نیستند و اون حس و حالی که من تو طبیعت و کنار آب دارم را درک نمی کنند نمیدونم !؟

 بگذریم هنوز هوا تاریکه وسایل را میزارم تو ماشین و بسمت کرج حرکت میکنم ، مسافران تابستانی کنار جاده اتراق کرده و خوابیده اند ، می رسم به رودخانه هوا تازه روشن شده، ماشین رو پارک میکنم قلاب را بر میدارم واز لا به لای چادر مسافران در حال خواب میگذرم  ، تعدادی پسر جوان خودشون رو پتوپیچ کردن وکنار آتش نشسته اند تا گرم بشند ، وقتی منو می بینند با خنده به حالت کنایه میگن آقا خودت را به زحمت نینداز اینجا ماهی قرمز هم نداره ! منم خنده ای میکنم و رد میشم .

می خوام تمام چاله آبها رو تا پایین قلاب بندازم. بسم الله میگم و شروع میکنم .خبری نیست هنوز هوا کمی سرده آفتاب بیفته حتما بهتر میشه ، مجبورم بعضی جاها رو برم تو آب تا بالای زانو خیس شدم ، چه آب سردی ! می رسم به چاله آب بزرگی که کفش پوشیده از ماسه نرمه ، باید جای خوبی باشه شروع میکنم،چند بار پرتاب و جمع کردن قلاب اول سمت بالا بعد نخ رو آزاد میزارم تا جریان آب قلاب رو ببره به سمت پایین ، هنوز خلاصی نخ رو با قرقره کامل جمع نکردم  که : میبینم نخ به صورت ضربدری و به حالت هشت انگلیسی تو آب بازی میکنه ،  درسته یه خال قرمز 25 سانتی قلاب رو گاز زده ، معطلش نمیکنم فرصت جمع کردن نخ با قرقره رو ندارم وبا یک دست چوب رو میگیرم با یه دست دیگه نخ رو میکشم فاصله کمه ماهی میاد بیرون ، حدسم درست بود جای خوبیه باید تو این چاله آب کارو تموم کنم ، مرتب قلاب می ندازم جریان آب قلابم رو با خودش میبره بعضی وقتها نوکهای ریزی را احساس میکنم ، شک دارم چیه قزله یا ماهی عروس رودخونه شیطونی میکنه و منو سر کار میزاره ، یه کم مکث میکنم نخ را جمع میکنم وای خدای من چه قزل بزرگ و نازی دنبال قلابم اومده بالای آب یه پشتک میزنه میره زیر آب ! اوف چه اشتباهی باید به همون نوکهای ریز هم عکس العمل نشان میدادم ، رفتارش کمی عجیبه ، فاصله ام با اون به پنج متر میرسید شاید منو ندیده باشه ، ولی میگن قزل به یک قلاب دوبار نوک نمیزنه و تو یه چاله آب چند بار بیشتر نباید امتحان کرد ( باوری اشتباه که این تجربه خلافش رو اثبات میکنه). ولی من سمج تر از این حرفها هستم دوباره پرتاب میکنم ، همون حالت و همون جا دوباره نوک ریز و تقه زدن من اوف گرفتمش! میره زیر آب سر چوب کوتاه من می خوابه  درست مثل لار، نخ بلنده و باید با قرقره جمعش کنم ، قرقره صدا میده وانگار وسط کار گیرپاژ میکنه (صدای کلاچ قرقره)، ماهی حسابی داره مقاومت میکنه دوباره قرقره به حرکت در میاد خوشبختانه ماهی زیر آبه  ، میارمش نزدیک پاهام سریع پرتش میکنم بیرون .

پرتابها باز هم ادامه پیدا میکنه تو همون جا و حدود یک ساعت سه تا قزل دیگه هم میگیرم ، خوب کافیه جوازم پر شده زنگ میزنم خونه میگم ناهار ماهی پلو داریم ! دارم میام . وقتی سوار ماشین میشم از شدت خستگی به زور کلاچ و ترمز میتونم بگیرم ، واقعا ماهیگیری اینجوری یه ورزش درست وحسابی است مخصوصا اینکه چند بار هم رو سنگها لیز بخوری و لبه های سنگ ساق پاهات رو سیاه کنن.

 ارادتمند و دوستدار همه ماهیگیران ورزشی majid

      fishing.fisher@yahoo.com

 

 

+ نوشته شده در  شنبه 1387/09/30ساعت 9:47 قبل از ظهر  توسط مجید  | 

بسمه تعالی

ماهیگیری با قایق های کنترل از راه دور

 

مدتی است موضوعی جدید ذهنم را به خود مشغول نموده . چیز های در مورد استفاده از قایق های کنترل دار برای ماهیگیری در نظرم است ، حتی مراجعاتی هم به چند فروشگاه لوازم اسباب بازی فروشی داشته ام وچند نمونه از آنها را ديده ام. مطمئنم با این وسیله می توان قلاب را به مسافت های دورتري از ساحل رساند ، اما چگونه و به چه صورتی ؟ شاید حداکثر مسافت پرتاب قلاب با چوب ماهیگیری و وزنه  حدود300 متر باشد آن هم با لوازم و در شرایط خاص و براي افراد فوق العاده ماهر ، ولی تصور کنید سر ریسه خود را به یک قایق کنترل دار وصل کرده اسکول قرقره را آزاد کنید و تا جایی که برد کنترل از راه دور اجازه میدهد ( مثلا 500 متر یا بیشتر) بدون درد سر  جلو بروید و ریسه خود را در جایی دور دست در آب رها کنید ! بنظر شما جالب نیست؟

برای اینکه بدانم از این روش در خارج از کشور استفاده میشود تحقیقاتی را در اینترنت انجام دادم ، البته موضوع چندان راحتی نبود وخيلي زحمت داشت اما همانگونه که بهتر از من میدانید از شیر مرغ تا جون آدمیزاد تو اینترنت وجود دارد . فکر میکنم برای کسانی که تمایل به خواندن مطالب جدید و غیر تکراری دارند خواندن  روشها و مشاهده تصاویر این مبحث خالی از لطف نباشد .

ساده ترین مدلی که از ماهیگیری با قایق های کنترل ا ز راه دور remot control R-C Fishing boats   دیدم ، مدلی از این قایق هاست که به انتهای آن یک تکه نخ  ، شناور و قلاب ماهیگیری وصل میشود (همانند عکس زیر)، و قایق آزادانه بدون آنکه مانعی وجود داشته باشد در آب حرکت میکند. شايد اتصال يك لانسه ، قاشقك يا راپالا  نيز به انتهاي نخ براي صيد ماهي هايي نظير سوف ، قزل آلا ويا اردك ماهي مناسب باشد !؟ و با كشش آن در آب با قايق كنترلي بتوان به نتيجه رسيد.

 

 لوازم و تجهیزات ساده این کار را هم در زیر مشاهده میکنید : 

بله درسته بیشتر شبیه اسباب بازی است ولی اگر اینترنت شما برای ورود به این سایت فیلتر نباشه از شما دعوت میکنم با كليك بر روي لينك به فیلمی که در مورد استفاده از چنین قایق هایی تهیه شده نگاه کنید ، خیلی جالبه :کشیدن قلاب از طرف ماهی و تلاش ماهیگیر  که با کمک قایق کنترلی می خواهد ماهی را از  آب خارج کند ! ونتيجه صيد يك ماهي بزرگ.

 

اينجا کلیک كنيد

در مدل دیگری قلاب و نخ ماهیگیری به قایق کنترلی وصل شده و به وسط آب هدایت میشود ( پکیج آماده آنرا در ذیل  مشاهده میکنید):

 

همانگونه که  در تصویر زیر می بینید، ماهیگیر  چوب خود را بر روی اسکله ثابت كرده و بوسیله ریموت کنترل قایق را به نقطه مورد نظر هدایت کرده است. 

برای این روش بهتر است از قایقهای کنترلی الکتریکی استفاده نمود چون می توان آنرا در هر جایی که بخواهید خاموش کنید ( بر عکس قایق های بنزینی) و مجددا به حرکت درآورید.

وسایل موجود در این پکیج و توضیحات در مورد استفاده از آن : 

1-     پیم های نگه دارنده میله فلزی که می بایستی در دو طرف قایق کنترلی خود نصب کنید.

2-     میله فلزی بلند نگه دارنده نخ ماهیگیری.

3-     متصل کننده زبر ( نوع خاصی چسب که به صورت یک زائده نخ ماهیگیری را بر روی نوک میله نگه میدارد )

4-     متصل کننده نرم

 

ابتدا پیم های نگه دارنده را در دو طرف قایق نصب میکنیم و سپس میله نگه دارنده را همانند شکل بالا در روی پیم قرار میدهیم و بعد با استفاده از  مواد چسبنده (متصل کننده) نخ ماهیگیری که در انتهای آن قلاب است را بر روی سر میله آهنی نصب میکنیم .

 

در انتها میزان بلندی نخ قلاب را  به دلخواه تنظیم کرده ، چوب ماهیگیری را در مکانی ثابت کرده و اسکول قرقره را آزاد میکنیم  و قایق را به جلو هدایت میکنیم .

در صورتیکه ماهی به قلاب بیفتد نخ را کشیده و آنرا از محل چسبی که به میله متصل شده جدا میکند و از این به بعد بصورت آزاد و بطور معمول ماهیگیری ، می توان بوسیله چوب و قرقره ماهی را به سمت خشکی کشید و بعد از خروج ماهی قایق کنترلی را  از وسط آب باز گردانید.

توضیحات کامل در این لینک موجود است البته برای دیدن آن می بایستی از برنامه acrobat reader  استفاده کنید.

دوستان عزیز هر چند این پکیج بصورت آماده در دسترس ما نیست ولی از این طرح می توان الهام گرفت و با خرید یک قایق کنترلی مناسب ( که در بازار ایران هم موجود است) میله نگه دارنده را با مفتول مناسب ساخت و آنرا بر روی بدنه قایق مونتاژ کرد ، با كمي فكر و خلاقيت مي توان ماده اي مناسب  و چسبنده براي نگهداري نخ نيز درست كرد و ...

 بنظر من کلا استفاده از قایق کنترلی موضوع جالبی است و با آن میتوان تجربه ای جدید در ماهیگیری کسب کرد .  البته در صورتیکه مزاحمتی برای سایر دوستان ماهیگیر  ( از قبیل ایجاد سر و صدا و  یا گیر کردن به نخ ماهیگیری دیگران ) ایجاد نکند و همچنین ممنوعیتی برای استفاده از آن در محل مورد نظر وجود نداشته باشد.

لذا بهتر است قبل از خرید و تهیه لوازم یا ساخت آنها موضوع از هر نظر بررسی گردد ، تا نه دردسري برای خودمان و نه دلخوري و مزاحمتي براي ديگران ايجاد كنيم .

در خاتمه از تمامي دوستاني كه در اين خصوص تجربه اي دارند يا با نحوه استفاده از قايق كنترلي آشنايي دارند و يا طرح و ايده اي در اين مورد دارند ، خواهش ميكنم ما را درجريان قرار دهند و در صورت صلاحديد تبادل نظر كنيم.

اميدوام مطالب فوق مورد پسند قرار گرفته باشد.

منتظر خواندن نظرات ،پيشنهادات و انتقادات شما سروران گرامي هستم.

ارادتمند و دوستدار همه ماهيگيران ورزشي majid

     Fishing.fisher@yahoo.com              

+ نوشته شده در  یکشنبه 1387/09/24ساعت 9:0 قبل از ظهر  توسط مجید  | 

بسمه تعالی

برای صید گاو ماهی به دریای خزر بروید!


                گاو ماهی سر گنده دریای خزر عکس :پایگاه اطلاع رسانی شیلات ایران

گاوماهی گونه‌ای از ماهی است از خانواده گاوماهیان (Gobiidae). معروفترین نوع گاوماهی، گِل‌خورک نام دارد. گل خورک‌ها (Mudskippers) موجودات چابک چشم چراغی و ماهی‌های دوزیست هستند که در گِلزارهای دنیای قدیم و جنگل‌های حرا از غرب افریقا به سوی شرق تا پاپوآی گینه نو سکنی گزیده اند.

سی و هفت گونه گل خورک از اعضای خانواده متنوع گاوماهیان، براساس ویژگی‌های ریخت شناسی در نه جنس طبقه بندی شده اند . منبع :ویکی پدیا

 در گذشته ای نه چندان دوردر اکثر رودخانه هایی که به دریایی خزر منتهی میشدند انواع ماهیان کولی  ، سفید ، کپور... را میشد صید کرد . کنار دریای خزر هم که جای خود چنانچه تابستان مخصوصا تیر ومرداد به  ساحل میرفتید با پرتاب دریایی و کاشتن چوب تعدادی قابل توجهی ماهی  میتوانستید بگیرید. لیکن در حال حاضر اکثر (یا به عبارتی تمام ) رودخانه هایی که به دریای خزر میریزند دارای انواع آلودگی های شیمیایی و میکروبی بوده و فاقد ماهی هستند یا در صورت وجود ماهی نیز باید در خوردن آنها تامل بیشتری کرد. کنار ساحل دریا نیز وضعیت چندان بهتری مشاهده نمیشود ، اکثر مناطق ساحلی پر از خزه بوده و چنانچه اسکله یا محل مناسبی نیز برای ماهیگیری پیدا شود تنها چیزی که به وفور صید میشود گاو ماهی است ( ماهی با بدن شیشه ای و خیلی زشت) ، من تخصصی در امور شیلات ندارم وقصد ندارم بگویم این ماهی مضر است و حق حیات ندارد ولی در تعجبم که چگونه این قدر تکثیر شده و در دریای شمال و تمام رودخانه های منتهی به دریا به مقدار زیادی یافت میشود ،هر چند به قول جناب آقای جاش و مقاله ای که در مورد گاو ماهی در وبلاگ خوبشان نوشته اند وجود این ماهی حکایت از سلامتی و پر اکسیژن بودن آب دارد ولی دیگر نه به این حد،  حتما وجود این گونه  ماهی عرصه را بر سایر گونه ها تنگ خواهد کرد .چندی پیش در یکی از رودخانه های فرعی در حدفاصل سد تاریک و سد منجیل که به سفید رود میریزد باز هم با گاو ماهی به تعداد زیاد برخورد کردم . تابستان امسال نیز در اسکله های شهر آستارا همانند تمام ساحل دریای خزر چیزی به جز گاوماهی نتوانستم بگیرم و 99% از مواقع گاو ماهی به قلاب می افتاد. در ساحل محمودآباد هم با پرتاب دریایی در تابستان امسال فقط  این ماهی را صید کردم.

احداث سدها و ایجاد موانع فراوان در مسیر مهاجرت ماهیان برای تخم ریزی در رودخانه ها تاثیر مخربی در جمعیت ماهیان دریای خزر داشته و بقول مسئولین امر چنانچه شیلات بصورت مصنوعی ماهیانی همچون سفید دریایی را در کارگاهای خود تکثیر نمی کرد تا کنون نسل اینگونه ماهی ها از بین رفته بود . درصد بسیار بالایی از ماهیان سفید ی که در دریا توسط صیادان محلی صید میشود بدون شک از همین ماهیانی است که لارو آنها در رودخانه ها رها سازی شده و به دریا راه یافته اند. وزن این ماهی ها نیز  اکثرا در نوع ماده و در زمانی که شکمشان پر از تخم باشد بیشتر از 2 کیلوگرم نیست و بندرت می توان نمونه های بزرگتر را مشاهده کرد.جالب است بدانید خود شیلات هم اکثرا از رها سازی لارو های پرورش یافته در رودخانه های ساحلی اجتناب می نماید،بطور نمونه امسال در کنار خانه دریا (شهرکی مابین محمودآباد و فریدونکنار) با رودخانه ای کوچک برخورد کردم ، کمی که برسی نمودم متوجه شدم آب این رود کوچک توسط چاه تامین شده و به رودخانه ای وصل نیست و شیلات لارو های پرورشی را برای ورود به دریا در آن رها سازی می کند.

خود من از بچگی در اکثر رودخانه ها و نقاط مختلف دریای خزر چه استان گیلان و چه  استان مازندارن ماهیگیری کردم و علاقه خاصی به صید کولی دارم لیکن تقریبا  می توان گفت نسل ماهی کولی در رودخانه های شمال منقرض شده یا در حال نابودی کامل است.

 سال پیش در یکی از رودخانه های کوچک و فرعی در منطقه بین خانه دریا و محمود آباد که بسیار دنج و خلوت بود با یکی از دوستان به پیشنهاد من شروع به ماهیگیری کردیم. ( بنده معتقدم ماهیگیری در رودخانه های فرعی  و کوچک در بسیاری از زمانها بهتر از رودخانه های بزرگ جواب میدهد) و در مدت کوتاهی 7 یا 8 عدد کپور ساده حدود 300 گرمی با تک قلاب و شناور صید کرده و خوشبختانه آنها را بصورت زنده درون توری در آب نگهداری کردیم . لیکن یکی از اهالی منطقه مزبور ما را از خوردن این ماهی ها بر حذر داشت.ایشان میگفتند آب این رود بسیار آلوده بوده و در مکانی بالاتر فاضلاب یک کشتارگاه صنعتی بعلاوه فاضلاب یک حمام عمومی وارد  این رود میشود . فورا ماهی های صید شده را به رودخانه بازگرداندم . ماهیان آلوده دارای  مقادیر زیادی جیوه و نیترات هستند.

باید اعتراف کنم متاسفانه دیگر علاقه ی چندانی به ماهیگیری در رودخانه های شمال ندارم .گاهی  در کنار آب ماهیگیران جوان و تازه کاری را مشاهده میکنم که به  گفته خودشان حدود 200 هزار تومان هزینه خرید چوب ، قرقره ، لوازم ماهیگیری و کتاب ماهیگیری را پرداخت کرده اندو در کتاب نیز خوانده اند که بهشت ماهیگیران ایران فلان جاست !  واقعا ناراحت میشوم و حسرت می خورم .

چند وقت پیش در حال مطالعه سایت مرجع ماهیگیران بودم و دوستانی را میدیدم که دنبال صید اردک ماهی در تالاب انزلی بودند و اظهارات خواندنی وب مستر محترم آن سایت مبنی بر آلودگی ماهیان این تالاب که عینا در ذیل  آورده شده است :

"آخرين باري كه به انزلي رفتم سال گذشته بود و چون برخي از اردك ماهيها انگلي بودند ديگر براي اردك ماهي  به انزلي نخواهيم رفت-طي تحقيق پي به ورود روزانه بيست تن مواد آلاينده بسيار خطرناك در آب انزلي شديم اين آلاينده ها در ابتدا به صورت گازهاي گوگردي نمايان مي شوند .... ... و بسيار خطرناك هستند وچون تمايل دارم زنده بمانم و باز هم ماهيگيري كنم ديگر در انزلي ماهيگيري نمي كنم."

 بنظر من باید همانند مسئولین این سایت بی پرده و بدون تعارف واقعیت های موجود را برای دوستان ماهیگیر بازگو کرده و به آنها اطلاع رسانی کنیم .

یادم می آید 30 سال پیش هر وقت مسافرت میرفتیم رشت ، قلاب ماهیگیری را برمیداشتم تو باغ محتشم  ( داخل شهر رشت ) و در رودخانه ای که از وسط آن عبور میکرد چند تا ماهی کولی میگرفتم ، حالا باید وضعیت رودخانه هایی ببخشید" فاضلاب هایی" مانند زرچوب و....  را دید.

شاید بازگو کردن این حرف های تکراری بی فایده باشد ،اگر قرار بود  کاری انجام بشود تا حالا اقدام میشد. آیا نمی شود از ورود فاضلاب ها به رودخانه های شمال جلوگیری کرد ؟ آیا نمی شود..... ؟  ده ها سئوال بی پاسخ دیگر ........

بهتر است بریم گاو ماهی بگیریم و دلمان خوش باشد !

برای صید گاو ماهی به دریای خزر بروید.

منتظر خواندن نظرات شما عزیزان هستم .

 ارادتمند و دوستدار همه ماهیگیران ورزشی majid

       Fishing.fisher@yahoo.com

 توجه :

جناب آقای جاش 

دوست و استاد گرامی از طریق ایمیل ارسالی خود مطلبی را در خصوص تکثیر بیش از اندازه گاو ماهی در دریای خزر عنوان نموده اند که بصورت ذیل جهت استحضار همه دوستان آورده ام . با تشکر از حسن توجه و راهنمایی ایشان

چنانچه توازن یک اکوسیستم بهم بریزد، طبیعتا همین اتفاق رخ میدهد که شما هم شاهد آن بودید و با از بین رفتن گونه یا گونه هایی از جانوران ، گونه های دیگر می توانند به شدت تکثیر بشوند . چرا که دشمن طبیعی آنان دیگر وجود ندارد .

+ نوشته شده در  شنبه 1387/09/16ساعت 10:42 قبل از ظهر  توسط مجید  | 

بسمه تعالی

قایق تیوبی

 

 آیا تا کنون تجربه ماهیگیری روی تیوب را داشته اید ؟ قبل ازاینکه وارد بحث اصلی این پست بشویم بهتر است ابتدا خاطره خودم رادر این مورد برایتان تعریف کنم . چند سال پیش با دوستم محسن ( دست راست من تو ماهیگیری و کسی که خودم با ماهیگیری آشنا کردمش وهر جا فکرش رو بکنید با هم ماهیگیری کردیم ) بصورت مجردی از تهران به قصد ماهیگیری تو شمال رفتیم چالوس ، صبح زود بود ابتدا کنار دریا روی تخته سنگهای کوچک با چوب کاسی شروع به ماهیگیری کردیم ، کنار تخته سنگها توی آب زلال میگوهای بسیار زیبا و رنگارنگی را مشاهده کردم در همین زمان یکی از محلی ها که برای ماهیگیری آمده بود پیشنهاد داد از آنها برای طعمه استفاده کنیم ( شکل این میگوها دقیقا شبیه میگوهای جنوب بود با اندازه ای حدود سه سانت ) خود من که سالها تو شمال ماهیگیری کردم تا اون موقع این نوع میگو را تو دریای شمال ندیده بودم ، خلاصه با این طعمه جالب چندتا کولی خوشکل گرفتیم و کنار ساحل حرکت کردیم ، یکنفر قایق پدالی اجاره میداد ، با کلی بحث و مخ زدن ،ایشان راضی شدند قایق پدالی را برای ماهیگیری نیم ساعت اجاره بدهند ( چون می ترسید حراست دریا سر برسه و بخاطر ماهیگیری با قایق ایراد بگیرد) ، نتیجه کار هم صید یک ماهی سفید 30 سانتی توسط محسن بود .

مسیر حرکت را به سمت تنکابن ادامه دادیم تا به یکی از دوستانم بنام محمد که ساکن آنجا بودند بپیوندیم  ، محمد که می دونست من خوره ماهیگیری هستم و داستان کرایه قایق پدالی را از ما شنید پیشنهاد داد بریم ویلای یکی از دوستانش کنار دریا که ساحلی اختصاصی داشت و با قایق تیوبی او شانس خودمان را امتحان کنیم. کلید ویلا را گرفت و رفتیم سراغ قایقی که با دو تا تیوب کامیون ساخته شده و مقداری تخته نیز رویش کار گذاشته بودند. من و محسن قلاب بدست سوار شدیم و با پارویی که در دستمان بود تو دریای متلاطم با هر جون کندنی که بود از ساحل دور شدیم اندازه ای که عمق آب برای ماهیگیری مناسب شد تازه چوب ها رو آماده کرده بودیم و قلاب ها رو انداختیم تو آب که در عرض چند دقیقه امواج ما را به ساحل نزدیک کردند! و جاتون خالی نباشه یه موج بزرگ هم دم ساحل ما را چپه کرد و کامل خیس شدیم! محمد گفت حواستان کجاست لنگر یادتان رفته ( یک بلوک سیمانی با چند متر طناب) ، این دفعه با لنگر و تجهیزات دیگر مجددا رفتیم وسط  آب اما چشمتان روز بد نبیند که تلاطم دریا کار خودش را کرد و به قدری حالم بد شد که واقعا احساس میکردم دارم می میرم هرچی به محسن میگفتم حالم خوب نیست و برگردیم باور نمی کرد خلاصه با کلی خواهش وتمنا راضی شد هیچ کاری نکرده بر گردیم واز  ماهیگیری با تیوب منصرف بشویم.

راستی تا یادم نرفته عرض کنم که برخی از دوستانی که با تیوب ماهیگیری میکنند برای خودشان یک پایگاه می سازند بدین صورت که دو سه تا بلوک سیمانی را به وسط دریا برده و به وسیله طنابی که سر آن یک شناور بزرگ ( مخصوص تور ماهیگیری ) نصب شده بلوکها رابه ته آب می فرستند ، با توجه به اینکه در فصل تابستان  دریا تلاطم زیادی هم ندارد دفعات بعدی بدون نیاز به حمل لنگر می توانند با راهنمایی شناور نصب شده محل ماهیگیری خودشان را راحت پیدا کنند . همچنین می توانند در فواصل زمانی مناسب در محل مورد نظر طعمه پاشی نموده وتوجه  ماهیان را به آن نقطه جلب کنند. برای طعمه پاشی هم از جو یا گندمی که چند روز پیش خیس خورده و باد کرده استفاده میکنند. یادش بخیر سالها پیش با همین روش طعمه پاشی تو بلوارساحلی انزلی در نزدیکی موج شکنها ، کپور های بسیار درشتی می گرفتیم . البته طعمه پاشی می بایستی یک روز قبل در محل مورد نظر انجام میشد.

خوب این از تیوب های وطنی و ارزان قیمت خودمان ، حالا بریم سراغ قایق تیوبی های خارجی که کلی کلاس و تجهیزات دارند .

قایق تیوبی چیست؟

 

این قایق های نایلونی با پوششی بسیار مقاوم از مواد پولیستر ساخته شده اند ، درون آنها جایی برای نشستن تعبیه شده و ماهیگیر با پوشیدن چکمه های سینه بندار بلند بدون آنکه خیس شود یا احساس سرما کند می تواند بوسیله فین ( وسیله ای که غواصان به پای خود میبندند و حرکت آنان را تسهیل می کند ) و با حرکت پا به هر سمتی که دوست دارد برود ، بدنه این تویب ها  برای اطمینان دوجداره ساخته شده و دارای منبع ذخیره هوای اضطراری هستند.

 

وزن این قایق تیوبی ها ( در حالتی که پر از باد باشند ) کمتر از 5 کیلوگرم است و براحتی میتوان آنرا با یک دست حمل کرد.در ضمن قابلیت حمل به صورت کوله پشتی را دارند .

لوازم و وسایل مورد نیاز :

 

ضمنا میتوانید با نصب دستگاه sonar fish finder سونار ماهی یاب(سونار به معنی ناوبری و تشخیص فاصله توسط صوت)چشمانی قوی در زیر آب داشته باشید و چنانچه موفق به یافتن ماهی با این دستگاه نشوید ، می توانید عمق آب ، موانع و فرورفتگی های زیر آب و بهترین محل برای ماهیگیری را تشخیص دهید.

 

خلاصه اینجوری که بنده  سایت های مختلف را مطالعه کردم در مورد این وسیله کلی مطلب نوشته شده و به عنوان یک وسیله تخصصی ماهیگیری مطرح می باشد. البته قایق تیوبی بدین شکل و با این تجهیزات تا آنجا که من میدانم در کشورما موجود نیست ولی آنگونه که مشخص است قیمت میانگین این قایق بدون وسایل حدود 150 دلار است ، حالا خودتان قیمت بقیه وسایل مانند جلیقه نجات ، فین ،... را به آن اضافه کنید ببینید قیمت تمام شده آن چقدر میشود.

 

در خاتمه با اجازه از دوستان پیش کسوتی که با قایق و تیوب در دریا ماهیگیری میکنند لازم میدانم مطلبی را خدمت عزیزان عرض کنم : تا خدای ناکرده با این توضیحات حقیر بعضی از دوستان کم تجربه هوس تیوب سواری داخل دریا یا دریاچه سدها را نکنند چون می تواند خطرات جانی داشته باشد. اگر به فنون شنا در دریا تسلط کامل ندارید فکر این کار را از سر خود بیرون کنید. شنا در دریا تفاوت های زیادی با استخر دارد و اصلا قابل مقایسه نیست مخصوصا زمانی که دریا متلاطم باشد. متاسفانه یکبار با صحنه دلخراش غرق شدن یکی از دوستانی که با تیوب به وسط دریا رفته بود برخورد کردم . برای تمامی خوانندگان محترم این وبلاگ آرزوی سلامتی و موفقیت دارم .امیدوارم لحظات خوب وخوشی را در طبیعت زیبای ایران سپری کنید.منتظر خواندن نظرات و انتقادات شما عزیزان هستم.

ارادتمند و دوستدار همه ماهیگیران ورزشی majid

     Fishingfisher@yahoo.com

منبع : برداشتی آزاد از سایت http://www.greenhobbymodel.com/floattubeireland/

 

+ نوشته شده در  شنبه 1387/09/09ساعت 4:16 بعد از ظهر  توسط مجید  | 

بسمه تعالی

کوله پشتی های ماهیگیری

همگی با کوله پشتی های کوهنوردی در مدلها وسایزهای گوناگون مانند کوله یکروزه ، کوله سنگین .... آشنایی داریم ، امروزه با تخصصی شدن تولیدات کالاهای ورزشی شاهد عرضه کوله های جالبی با کاربرد های تخصصی هستیم. مثلا اخیرا با کوله پشتی های با مارک نشنال جغرافی برای حمل لوازم تخصصی عکاسی در بازار ایران برخورد کردم که امکانات زیادی دارند ( فضای داخلی مناسب مطابق اندازه دوربین و لوازم جانبی آن، منبع آب یامایعات تعبیه شده در کوله پشتی و لوله ای که برای نوشیدن در اختیار عکاس قرار میدهد ، سیم و اتصالات مربوطه جهت استفاده از لوازم صوتی  mp3   ، محل قرار گرفتن لب تاب ، سه پایه عکاسی و.... ) که حدود 200 تا 300 هزار تومان بسته به امکانات آن قیمت دارند.

 لذا تصمیم گرفتم گشت وگذاری  در سایت های خارجی ماهیگیری در مورد کوله های تخصصی ماهیگیری انجام بدهم تا کمی هم با این مقوله آشنا بشوم ، هر چند از این تولیدات در فروشگاه های لوازم ماهیگیری چندان اثری نیست یا حداقل من که پاتوقم  فروشگاه های لوازم ماهیگیری خیابان فردوسی است تا حالا از این نمونه ها ندیدم.

نکته قابل توجه کاربرد این کوله ها برای ماهیگیران است ، بطور نمونه جایی مثل سد لار که اکثرا می باستی خودرو را دورتر از آب پارک کرد و لوازم ماهیگیری را تا لب آب حمل نمود و یا افرادی که دوست دارند  کنار رودخانه یا دریاچه لانسه کشی کنند ویا با روش  flyfishing  کار کنند، داشتن کوله مناسب خیلی مهم است.

 

در ذیل نمونه هایی از این کوله پشتی ها  وکاربرد ها وامکانات هر یک را مشاهده میکنید. فکر میکنم توضیح  چندانی برای آنها نیاز نباشد و خود عکسها به اندازه کافی گویا هستند.

 

 

در مدل دیگر محفظه ای برای سرد یا گرم نگه داشتن مواد غذایی در نظر گرفته شده است:

این هم کوله %100   ضد آب با قابلیت شناور ماندن روی آب :

در خاتمه نمونه ای جالب از کوله های double haul chest  (دوبل سینه بندار) با امکانات فراوان :

 

امید وارم روزی این وسایل با قیمت مناسب در دسترس ماهیگیران ورزشی ایرانی نیز باشد تا بتوانند هرچه بیشتر از این ورزش مفرح لذت ببرند.

ارادتمند و دوستدار همه ماهیگیران ورزشی majid

      Fishing.fisher@yahoo.com

 

+ نوشته شده در  سه شنبه 1387/09/05ساعت 10:3 قبل از ظهر  توسط مجید  | 

 

عکس ماهی آمور صید شده در دریاچه آزادی

چند روز پیش داشتم عکس های ماهیگیری موجود تو حافظه کامپیوترم را نگاه میکردم با این عکس که مربوط به بیشتر از یکسال پیش است برخورد کردم .  روزهایی که ماهیگیران پایتخت در ایام تعطیلات  و زمانی که فصل ممنوع ماهیگیری بود محلی را در نزدیکی تهران برای گذراندن اوقات فراغت داشتند. جا دارد از آقای استاد رضا  که با پشتکار وهمت بالایشان این تسهیلات را فراهم کرده بودند یاد کنم و از سایر دوستانی که آنها  را در دریاچه آزادی ملاقات میکردیم. 

این ماهی را یکی از دوستان ماهیگیر در دریاچه صید کرده اند که متاسفانه نه مشخصات ایشان را دارم و نه مشخصات دقیق ماهی که صید شده .ولی ماهی بزرگیه. در ضمن با دوربین تلفن همراهم عکسبرداری شده ببخشید کیفیت زیاد خوبی ندارد.

با تشکر از حسن توجه شما   majid  .

+ نوشته شده در  پنجشنبه 1387/08/30ساعت 10:27 قبل از ظهر  توسط مجید  | 

بسمه تعالی

خودرو دوستداران طبیعت و ماهیگیری

حضور در کنار رودخانه ها و دریاچه هایی که دسترسی به آنها از طریق جاده های صعب العبور میسر است خالی از لطف نیست ولذت زیادی دارد ، بدون شک استفاده از خودروهای دو دیفرانسیل به عنوان وسیله نقلیه مناسب الزامی است. بنظر من یک ماهیگیر ورزشی باید از خصوصیات و فنون استفاده   ازاین خودروها به  عنوان ابزاری در جهت تسهیل ماهیگیری آگاهی داشته باشد. لذا اینجانب بررسی هایی را  در این مورد انجام دادم  تا حداقل بدانم  مثلا خودرو دو دیفرانسیل چیست – پلس خلاص کن چیست- دنده کمک چیست و چگونه باید از آن استفاده کرد-وینچ چیست و چگونه کار میکند– خودرو های دودیفرانسیل موجود در بازار کدامند و قیمت آنها چقدر است و .... سئوالات دیگری که پاسخ بعضی از آنها را بشرح ذیل جهت اطلاع دوستان عزیز با ذکر منابع آن آورده ام :

 جيپ پدر اتومبيل هاي دو ديفرانسيل

چه عاملي انگيزه ساخت خودروهاي دو ديفرانسيل شد؟

اولين نمونه جيپي كه به توليد انبوه رسيد ويليز ام.بی Willys) MB ) بود :
مي توان گفت ايده اصلي ساخت خودروهاي دو ديفرانسيل از ذهن فرماندهان نظامي در جنگ جهاني اول تراوش كرد، جايي كه انسان و اسب در ميادين باتلاقي و گل آلود جنگ از ادامه راه باز مي ايستادند و گاهي جان خود را از دست مي دادند. رساندن آذوقه و مهمات به دليل دشواري مسير، بسيار مشكل بود و انتقال مجروحان و رساندن كمك به آن ها در مدت زمان كم از آن دشوارتر و اين ها همه نياز به يك وسيله نقليه چندمنظوره را بيشتر مي كرد.
وسيله اي كه از ابتدا هم به همين نام شناخته میشد (اتومبيل چندمنظوره) و بعدها هم به همين دليل جيپ نام گرفت كه در اصل پدر اتومبيل هاي دو ديفرانسيل امروزيست.
نام جيپ از كلمه General Purpose به معناي چندمنظوره كه به اختصار (P.G) و در اثر تلفظ زياد به Jeep بدل شد گرفته شده است.

شايان ذكر است كه خودرو ويليز ام.بی در سال ۱۳۲۰ همراه نيروهاي مهاجم متفقين به ايران وارد شد و هنوز هم بعضي از نمونه هاي اوليه آن در روستاها و نقاط دورافتاده كشور در حال كار هستند. (نویسنده نورالدین هاشمی – کویرهای ایران)

 خودرو دو دیفرانسیل چیست؟ تفاوت آن با خودروهای تک دیفرانسیل چیست و چگونه کار میکند؟

در خودروهاي معمولي يا تك ديفرانسيل نيروي توليد شده توسط موتور اتومبيل فقط به چرخ هاي عقب يا چرخ هاي جلوي اتومبيل منتقل مي شود كه اين امر باعث دوران يافتن دو چرخ عقب يا جلوي اتومبيل و درنهايت به حركت درآمدن اتومبيل مي شود كه در اتومبيل هاي ديفرانسيل عقب، چرخ هاي عقب، چرخ هاي گردنده اتومبيل و در ماشين هاي ديفرانسيل جلو، چرخ هاي جلو، چرخ هاي گردنده يا جلوبرنده اتومبيل مي باشند.
در اتومبيل هاي دو ديفرانسيل، موضوع به شكل ديگري است، به دليل وجود دو ديفرانسيل در خودرو، نيروي موتور در حالت عادي به چرخ هاي عقب انتقال مي يابد و در شرايطي كه قصد حركت در مناطق ناهموار را داشته باشيد، با قرار دادن اهرم دنده كمك در وضعيت ۴H، نيروي موتور توأما به چرخ هاي عقب و جلو منتقل مي شود. درواقع خودرو به صورت چهار چرخ گردنده تبديل مي شود و قابليت عبور از مكان هاي صعب العبور و ناهموار را پيدا مي كند.
يادآور مي شود كه اين توضيح مربوط به ساده ترين اتومبيل هاي دو ديفرانسيل است، حال آن كه اتومبيل هايي هستند كه دائما با چهار چرخ گردنده حركت مي كنند.


در شرح تفاوت خودروهاي دو ديفرانسيل با خودروهاي تك ديفرانسيل، از دنده كمك نام برديم. دنده كمك چيست؟ و چه عملي را انجام مي دهد؟
در تمام اتومبيل هاي دو ديفرانسيل و اغلب انواع جديد آن اهرمي كوچك تر از دنده در كنار دنده اصلي خودرو قرار دارد كه به آن دنده كمك مي گويند. بر روي اين اهرم چهار علامت به شكل زير موجود است: ۴L، ۴H، N، ۲H.
: 2H وقتي اهرم دنده در اين وضعيت قرار مي گيرد، نيروي توليد شده موتور فقط به چرخ هاي عقب انتقال مي يابد و درواقع حركت اتومبيل مانند يك اتومبيل معمولي و تك ديفرانسيل است.
:4H زماني كه دنده در اين حالت قرار گيرد، نيروي موتور به هر چهار چرخ انتقال يافته و درواقع اتومبيل در حالت دو ديفرانسيل است. از اين حالت معمولا براي عبور از مسيرهاي برفي، گلي و يا موانع نه چندان دشوار (بسته به نوع خودرو و قدرت آن) و يا بالا رفتن شيب ها استفاده مي شود.
: 4L اين حالت از دنده كمك، كمك سنگين هم ناميده مي شود. پرقدرت ترين حالت نيروي خروجي از گيربكس است و از آن براي عبور از موانع دشوار، بالا رفتن يا پايين آمدن از شيب هاي تند نيز استفاده مي شود.
در اينجا ذكر چند نكته ضروري است:
۱) در اتومبيل هايي كه مجهز به پلوس خلاص كن هستند، (وسيله اي كه در مركز چرخ هاي جلو نصب شده و دو حالت آزاد Free و قفل Lock دارد.) هنگام استفاده از دنده كمك بايد ضامن آن در وضعيت قفل Lock قرار گيرد.
۲) با دنده كمك سبك مي توان تا حداكثر ۶۰ كيلومتر در ساعت رانندگي كرد، ولي وقتي دنده كمك در موقعيت ۴L قرار دارد نبايد با سرعتي بيشتر از ۱۰ كيلومتر حركت كرد.علامت هاي اختصاري كه به صورت H و L در كنار اعداد ۲ و ۴ بر روي دنده كمك نصب شده، حروف اول كلمات HIGH به معناي سرعت بيشتر و طبيعتا قدرت كمتر و LOW به معناي سرعت كمتر و قدرت بيشتر است. اعداد ۲ و ۴ هم نشانه اين نكته است كه در وضعيت ۲، فقط دو چرخ عقب از موتور نيرو مي گيرند و در حالت ۴ نيرو به چهار چرخ منتقل مي شود.(نویسنده نورالدین هاشمی-همشهری آنلاین)

وینچ و نحوه کارکرد آن

وينچ وسيله اي است كه از يك قرقره، كابل بسته شده بر روي آن به همراه قلاب مربوطه و يك گيربكس تشكيل شده است و اين سيستم در سه نوع مختلف برقي، هيدروليك و گارداني مي باشد.
در نوع برقي، به وسايل پيش گفته يك الكتروموتور هم اضافه شده كه نيروي گرداننده اين سيستم را تأمين مي كند.
در نوع هيدروليك، اين نيرو توسط پمپ هيدروليكي، كه حركت خود را از گيربكس كمك يا هرزه گرد متصل به آن مي گيرد، ايجاد شده كه باعث به حركت درآوردن وينچ مي گردد.
نوع گارداني وينچ نيروي خود را، همان طور كه از نامش پيداست، توسط يك گاردان كه از طرفي متصل به گيربكس كمك است تأمين مي كند. و لازم به ذكر است كه از دو نوع ديگر بسيار پرقدرت تر است اما فقط تا وقتي كه موتور اتومبيل روشن باشد قابل استفاده است . مثلا اگر اتومبيلي هنگام عبور از عرض رودخانه از حركت بازماند و به دليل تماس آب با سيستم برق اتومبيل، موتور آن خاموش شود، وينچ گارداني و هيدروليك بلااستفاده مي شوند و اين يكي از مزيت هاي وينچ برقي نسبت به دو برادر قديمي ترش است.
چگونه مي توان، با وينچ كار كرد؟
ساده ترين راهي كه وينچ به كمك اتومبيلي كه بنا به دلايلي مانند چاله عميق، زمين گلي يا باتلاقي و... از حركت بازمانده مي آيد، حالتي است كه پس از اتصال كنترل وينچ به محل مربوط، به وسيله اهرمي كه در كنار وينچ قرار گرفته آن را آزاد كرده و مي توانيم كابل آن را باز كنيم و سر قلاب كابل را به اتومبيل ديگر و يا درختي كه توان تحمل نيروي وارده را داشته باشد، و يا ميله اي مناسب كه در زمين فرورفته باشد ببنديم.
سپس اهرم وينچ را در حالت قفل گذاشته و پس از خلاص كردن دنده خودرو، وينچ را روشن كنيم تا كابل آن توسط نيروي وينچ جمع گردد.
در اين حالت خواهيم ديد كه اتومبيل از مكاني كه در آن گير افتاده بود به آهستگي بيرون آمده و بعد از آن مي تواند بدون كمك وينچ ادامه مسير بدهد.
بعضي اوقات از وينچ براي كشيدن خودروي ديگري كه در جايي گير كرده به همين روش استفاده مي شود با اين تفاوت كه سر كابل وينچ به اتومبيل گير افتاده متصل شده و پس از روشن شدن وينچ اتومبيل به سمت وينچ حركت خواهد كرد و در نتيجه از مانع عبور خواهد كرد .منبع : (کویرهای ایران)

 

لیست کامل مقالات در ارتباط با خودروهای دو دیفرانسیل : در سایت کویرهای ایران

 

در ذیل قیمت برخی از خودرو هایی صفر کیلومتر وارداتی و تولید داخل که برای طبیعت گردی و ماهیگیری مناسب هستند به صورت نمونه  آورده شده است :

تویوتا لندکروز مدل 7xr200۹    هشت سیلندر۴۷۰۰سی سی  قیمت 128 میلیون تومان ( خودرویی به معنای واقعی آفرود که می تواند از  در ودیوار بالا برود )

پرادو  مدل 7x8s.spl2009    شش سیلندر4000سی سی  قیمت 87 میلیون تومان

پاژن تولیدی شرکت مرتب مدل clv   شش سیلندرقیمت حدود16.5 میلیون تومان ( ارزانترین خودرو دودیفرانسیل تولید داخل)

خیلی ناامید کننده است نه؟  حالا  نمیگیم خودرو 128 میلیونی ولی خودروهای  معمولی و متوسط موجود در بازار مثل توسان یا سوزوکی ایران خودرو هم چیزی حدود 40 میلیون تومان قیمت دارند. البته می توان از انواع قدیمی خودروهای دست دوم موجود در بازار با قیمت های بسیار پایین تر استفاده نمود. ولی چه تضمینی وجود دارد که آدم را تو کوه و مناطق دور افتاده گرفتار نکند !

امیدوارم مطالب فوق مورد پسند واستفاده قرارگرفته باشد

ارادتمند ودوستدار همه ماهیگیران ورزشی majid

 

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه 1387/08/29ساعت 9:15 قبل از ظهر  توسط مجید  | 

بسمه تعالی

خاطره ماهیگیری در دریاچه تار


یکی از عجایب خلقت در اطراف دماوند ودر ارتفاعات بالای 3230 متر از سطح دریا دریاچه تار می باشد ،موقعیت جغرافیایی منطقه ای که دریاچه تار در آن واقع است به گونه ای می باشد که گرداگرد آنرا با فواصل متفاوت کوههایی در بر گرفته که از سطح دریاچه بین 50 تا 500 متر ارتفاع دارد وجود این ارتفاعات در کنار یکدیگر بدون آنکه دره ای انرا شکافته باشد موجب پیدایش گودالی شده است که دریاچه تار در آن تشکیل شده و جا خشک کرده است .

دریاچه تار در شرق دماوند واقع شده و از دو طریق امکان دسترسی به آن وجود دارد :

  • از طریق دماوند و از مسیر دامداری هومند – آبسرد که حدود 20 کیلومتر طول راه آن ميباشد.
  • از طریق جاده ای که از راه تهران – فیروزکوه و نقطه 98 کیلومتری آن یعنی دلیچایی منشعب شده و از روستاهای یهر /لی پشت /مومج/دهنار و هویر عبور کرده و در 28 کیلومتری به دریاچه تار رسیده و از ضلع جنوبی آن عبور کرده به جاده ای که از طریق دماوند به دریاچه منتهی می شود متصل می گردد.

دریاچه تار در جهت شمالغرب – جنوب شرق امتداد یافته – طول آن حدود 250 و عرض آن حدود 150 متر می باشد. منبع :جاذبه های گردشگری دماوند

یکی از خاطرات جالب من از تار مربوط به 12سال پیش است .حدود اواسط اردیبهشت ماه بود ، زمستان تقربیا پر برفی را پشت سر گذاشته بودیم . یکی از  دوستانم که حسابی هم اهل طبیعت گردی و گشت و گذاربود و یک خودرو سواری لندرور مدل 62 داشت پیشنهاد داد برای ماهیگیر�%� بهمن های کوچک زمستانی در بخش هایی که جاده پیچ و خم داشت و آفتاب به آنها نتابیده بود آب نشده و بصورت یک تکه یخ راه را بسته بود. پیاده شدیم و فکر آن بودیم که باید چکار کنیم ، دو خودرو دیگر که نظامی هم بودند پشت سر ما از راه رسیدند ، آنها از یکی از اردوگاه های نزدیک برای ماهیگی�9�تیم ،جاده در بعضی قسمتها به درون دره ریزش داشت و لندرور ما با عرض کمش بسختی از آن نقاط رد میشد ،  اوایل راه بودیم که چند تا کبک خیلی ناز با دیدن خودرو به سرعت عرض جاده را طی کرده و از نزدیک خودرو فرار کردند. اینجا بود که فهمیدم باید به منطقه بکری وارد شده باشیم. کمی بالا تر همینطور که از پشت پنجره به بیرون نگاه میکردم یک عقاب بزرگ و خیلی زیبا را دیدم که با فاصله نزدیک بر بالای یک صخره نشسته و به محض دیدن ما بال های بزرگش را باز کرد و پرواز کنان دور شد. من با دیدن این صحنه ها به وجد آمده بودم و بی صبرانه می خواستم دریاچه را ببینم . لیکن به اولین مانع برخورد کردیم، بهمن های کوچک زمستانی در بخش هایی که جاده پیچ و خم داشت و آفتاب به آنها نتابیده بود آب نشده و بصورت یک تکه یخ راه را بسته بود. پیاده شدیم و فکر آن بودیم که باید چکار کنیم ، دو خودرو دیگر که نظامی هم بودند پشت سر ما از راه رسیدند ، آنها از یکی از اردوگاه های نزدیک برای ماهیگیری و گردش قصد داشتند به کنار دریاچه بروند. با کمک هم بعد از کلی معطلی راه را باز کردیم لیکن کمی جلوتر باز هم موضوع قبلی تکرار شد ، متاسفانه فایده نداشت و قطر یخ بیشتر از آن بود که بشود آنرا از سر راه برداشت بهمین خاطر دوباره به جاده اصلی برگشتیم و این بار مسیر دوم را که از میان پنج روستا عبور میکند گرفتیم و بسمت دریاچه حرکت کردیم (همانطور که قبلا گفته شد برای دسترسی به این جاده می بایستی تا نزدیک فیروز کوه بروید لذا مسافت بیشتری نسبت به جاده اول طی خواهید کرد لیکن مسیر مطمئن تری است،لازم بذکراست چند بار خودروهای سواری را نیز در کنار دریاچه مشاهده کرده ام  اما پیشنهاد نمی کنم با سواری معمولی بروید تار ). تا آخرین روستا هم اثری از برف زمستانی نبود ولی بعد از محلی که فکر کنم مربوط به جاده یک معدن می باشد ( با استفاده از دنده کمک خودرو از آن بالا رفتیم) دوبار راه بسته شد و پشت برف و یخ گیر کردیم. دوستان اعتقاد داشتند بر گردیم واز خیر دیدن دریاچه بگذریم  چون نمیدانستیم چقدر از راه مانده است، اما با اصرارمن قرار شد ، پیاده کوه را بالا برم تا ببینم خبری از دریاچه هست یا نه ؟ حدود20 دقیقه مسیری را که فکر میکردم جاده باید از آنجا عبور کرده باشد و پوشیده از برف و یخ بود بالا رفتم ، ولی چیزی معلوم نشد . داشتم کم کم مایوس میشدم ولی احساس میکردم دریاچه باید نزدیک باشد و با رسیدن به نوک یک بلندی دریاچه را دیدم  خیلی خوشحال شدم و سریع برگشتم و دوستان را برای دیدن دریاچه دعوت کردم. در این لحظه گروه قبلی که تو جاده اول دیده بودیم از راه رسیدند و با توضیحات من آنها هم با وسایلشان عازم  محل شدند. ساعت حدود 10 صبح بود و ما مشغول ماهیگیری شدیم .  مناظر بسیار زیبا و بدیعی کنار دریاچه وجود داشت ، داخل دریاچه هنوز تکه های خیلی بزرگ یخ ( مانند کوه یخ در مناطق قطبی ) بر روی آب شناور بودند و بعضی اوقات به نخ ماهیگیری ما نزدیک میشدند . یک خرگوش کوهستانی پشمالوی  مرده روی آب شناور بود وقتی از دم آنرا گرفتم تا از آب خارج کنم از سرمای بیش از اندازه مثل یک تکه چوب صاف از آب در آمد ! آقایان ارتشی که برای ماهیگیری آمده بودند با طعمه کلیکا و با کاشتن چوب به صورت دریایی چند تا قزل رنگین کمان صید کردند  ولی ما تا بعد ازظهر هیچ چیزی نصیبمان نشد . شایان ذکر است در آن زمان هنوز پرورش ماهی در دریاچه تار ایجاد نشده و به بخش خصوصی واگذار نگردیده بود. ساعت حدود 3 بعد از ظهر بود و دوستان همراه من که از ماهیگیری نا امید شده بودند همگی کنار آب در حال چرت زدن بودند ولی من که با این چیزها تو ماهیگیری از راه بدر نمیشم و امیدم را از دست نمیدم و از طرفی هم موضوع تا حدودی حیثیتی بود ، روش کار را عوض کردم چوب های کاشتنی ( با طعمه  لارو) را جمع و با شناور و تک قلاب نصب شده روی آن  با کیلیکا شروع به پرتاب های نه چندان بلند کردم  ، اینجا بود که صحنه های بدیعی از ماهیگیری که عشق منه برایم پدیدار شد . ناگهان شناور رفت زیر آب تقه زدم  و قزل الای رنگین کمان 40 سانتی را از آب خارج کردم ، چرت دوستانم پاره شد ! من که میدانستم که یک گروه ماهی به منطقه ما نزدیک شده اند و نباید معطل کنم دوباره قلاب را پرتاب کردم  و فورا شناور رفت زیر آب و دومین ماهی هم از آب خارج شد. همین لحظه یکی از قلابهایی که سر یک قرقره نخ  ماهیگیری نصب کرده بودم وقرقره آنرا لای سنگ های کنار آب گذاشته بودم تکان خورد و یک ماهی دیگر که گیر کرده بود و از آب بیرون می پرید را دوستان از آب خارج کردند . پرتاب بعدی من با فرورفتن شناور همراه شد وبا کشش غیر عادی قلاب متوجه شدم ماهی بزرگی است بله جدال من و یک قزل آلای حدود 60 سانتی شروع شد ، قلاب را  بشدت به اطراف  میکشید و من هم سعی میکردم هر طور شده کنترلش کنم، دوستانی که تا بحال رمبو وحشی صید کردند میدانند که این ماهی چقدر قدرتمند و جنگنده است ،بعد از گذشت دقایقی تا حدودی خسته اش کرده بودم و بیچاره به علامت تسلیم شدن ( گول زدن من) کمی سرش را از آب خارج و دهانش را کاملا باز کرده بود و قلاب شماره 4 من که دقیقا به سقف دهان سفید رنگش گیر کرده را مشاهده میکردم باور کنید راحت چهار تا انگشت من تو دهان بازش جا میشد چهار یا پنج متر بیشتر با من فاصله نداشت احساس میکردم صدای نفس کشیدنش را با این دهان باز میشنوم ، دوستان همراه هم که با دیدن این صحنه ها ذوق زده شده بودند با داد و فریاد از من میخواستند ماهی را از آب خارج کنم ، اینجا بود که اشتباه بزرگی را مرتکب شدم ، به گمان اینکه دیگر کارش تمام شده نخ را شل نکرده و نخ قرقره را به سمت خودم جمع کردم و اینجا کافی بود که ماهی با یک تکان، قلابی که تو سقف دهان بازش بود  را به یکباره خارج و  با یک پشتک تماشایی فرار کند و در برود. قبلا یک کپوردریایی 65 سانتی را توی رودخانه ای درزیبا کنار(لشت نشا  در نزدیکی ویلاهای صدا و سیما) بعد از خسته کردن با همین حالت سر از آب بیرون بودن  صید کرده بودم ولی آنجا باید دوباره بهش نخ میدادم  تا بره زیر آب و بیشتر خسته اش میکردم و در برگشت با توجه به نداشتن تور دستی با احتیاط خارجش میکردم.

خلاصه حاصل کاریک عدد چوب ماهیگیری شکسته و صید پنج عدد قزل رنگین کمان درشت با گوشتی کاملا صورتی و خوشمزه بود که واقعا از قزل های لار لذیذتر بودند، داخل شکمشان هم پینه دوز ، خزه .. بود .

همانطور که میدانید  چند ساله دریاچه تار به بخش خصوصی برای پرورش قزل آلا واگذار شده وماهی های آن کیفیت و بزرگی سابق را ندارند . یکی از دوستان ماهیگیر که پاتوق ماهیگیری او امسال نیز دریاچه تار بوده اظهار میکرد ماهی چندانی ندارد و بیشتر ماهی های آنرا با تور جمع کرده اند و بیشتر ماهیگیران از دریاچه دست خالی برمیگردند. به هر صورت تار در تابستان منطقه ای دیدنی و جالب است .

راستی تابستان سال بعد از آن نیز یکبار دیگر به دریاچه تار رفتم که بد نیست به آن هم اشاره ای بکنم تا دوستان از جاده خراب و خطرناک تار آگاهی داشته باشند. با یکی از دوستانم که گواهی نامه پایه یک هم دارد و راننده مجربی نیز هست ، با وانت مزدای تک کابینش که از بد حادثه روغن سوزی هم داشت باتفاق چند نفر دیگر که در قسمت بار نشسته بودند از مسیر جاده اول رفتیم تار ، در بعضی از قسمت ها روی یال کوه تقریبا جاده ای بطور مشخص قابل مشاهده نبود و در قسمتی  هم جاده شیب بسیار زیادی داشت و از آن پایین رفتیم ( اگر می خواهید برای بار اول هرکسی را شوکه کنید توری که بی حرکت از ترس تا آخر  مسیر روی صندلی بی حرکت بنشینند از این جاده بروید تار)، در  مسیر برگشت تو فکر بالا آمدن از این شیب با توجه به نداشتن دنده کمک بودم . حدس من درست بود و خدا خیلی به ما رحم کرد چون برای بالا رفتن از این شیب بخاطر پیچ تند اولش خودرو نمی توانست از قبل سرعت زیادی بگیرد ، من تنها در کنار راننده نشسته بودم و بچه ها در قسمت بار بودند ، شیب طولانی رابا دنده یک تا نصفه  راه بالا آمده بودیم که خودرو به خاطر روغن سوزی شدیدش کم آورد و با صدای ناله داری که از خودش درآورد لحظاتی ثابت ایستاد ، دوستم درب سمت خودش را باز کرد  و به من هم گفت آماده باش بپریم بیرون ( چون نگه داشتن خودرو تو اون شیب غیر ممکن بود و حتما لیز میخورد و میرفت تو دره عمیق آنجا)  ولی واقعا لطف خدا شامل حال ما شد و به یکباره خودرو با زوزه ای که کشید  دوباره به راه افتاد . البته وقتی رسیدیم تهران فردای آن روز  ماشین یاتاقان زد و یه تعمیر موتور اساسی هزینه آن شد! نا گفته نماند که من چند سالی میشه دریاچه تار نرفتم و جدیدا از وضعیت جاده های آن خبری ندارم.

از این خاطرات خطری تو ماهیگیری زیاد دارم مثل گیر کردن خودرو تو رودخانه سفید آب لار و خاموش شدن آن. یا شناور شدن خودرو شبیه قایق تو رودخانه اصلی لار و یا روبرو شدن با حیوانات وحشی مثل گرگ یا ملاقات با افعی منطقه  البرز ، یا گم شدن در جنگل های شمال، یا خطر تصادف با گله گراز های وحشی در شب ... و خیلی چیز های دیگر که بسیاری از ماهیگیران عزیز با آن مواجه شده اند .لیکن پرداختن به آنها فرصت جداگانه ای می طلبد.

امیدوارم از خواندن این مطالب خسته نشده باشید

دوستدار و اردتمند همه ماهیگیران ورزشی majid

     Fishing.fisher@yahoo.com

 

 

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه 1387/08/23ساعت 12:6 بعد از ظهر  توسط مجید  | 

بسمه تعالی

ماهیگیری دربنادر چابهار و کنارک

امروز قصد دارم شما را با خود به شرقی ترین نقطه جنوب کشور در کنار دریای زیبای عمان ببرم ، جایی دور دست که شاید بسختی گذر دوستان ماهیگیر به آنجا بیفتد. لیکن هزینه آن یک بلیط رفت و برگشت هوایی به چابهار است که فکر میکنم ارزش آنرا داشته باشد (فاصله تهران تا چابهار 1961 کیلومتر).عید سال 87 باتفاق خانواده برای گردش و دیدار از منطقه آزاد چابهار یک سفر چهار روزه را تدارک دیده بودم. چوب و لوازم ماهیگیری هم که جزء لوازم ضروری سفر است ، با احتیاط آنها را در چمدان جاگیر میکنم  تا در فرصت مناسب (چنانچه خانواده اجازه بدهند و در امر خرید  آنها خللی وارد نشود ) از آن استفاده کنم.  فرودگاه چابهار درنزدیک بندر کنارک واقع شده ، از بالای آسمان که به منطقه نگاه میکنید بیشتر شوره زار و دشت های لم یزرع دیده میشود ،ساحل دریای عمان نیز مانند مروارید میدرخشد. فاصله فرودگاه تا بندر کنارک (به سمت غرب) حدود 10 کیلومترو تا منطقه آزاد تجاری چابهار حدود 45 کیلومتر(بسمت شرق) می باشد. واردمنطقه آزاد که میشوید چندین اسکله از جمله دو اسکله بزرگ شهید کلانتری و شهید بهشتی که برای پهلو گرفتن کشتی های تجاری و تخلیه بار ساخته شده اند خودنمایی میکنند. منطقه آزاد چند بازار بزرگ برای خرید دارد که بخاطر سختگیری های گمرکی اجناس قابل توجه ای ندارند،هر چند دلیل اصلی سفر ما بازدید از مناطق گردشگری چابهار می باشد . سه اسکله ماهیگیری به نام های تیس ( در ساحل زیبای تیس در  منطقه آزاد تجاری) ، رمین در 10 کیلومتری چابهار ( درنزدیکی روستای رمین) و اسکله بریس در 60 کیلومتری چابهار (نزدیک مرز)نیز وجود دارد.

                         ساحل زیبای چابهاردر حالت جزر آب ( طلوع آفتاب فروردین 87)

طبق معمول تحقیقات اینجانب در مورد مناسب ترین محل ماهیگیری به این نتیجه رسید که در دو اسکله تجاری نمیشود ماهیگیری کرد ، اسکله تیس نیزبخاطر اینکه نزدیک ساحل تیس بود و مردم در آب شنا میکردند بنظرم خیلی شلوغ آمد . چند نفر از اسکله رمین و دنج بودن آن برایم تعریف کردند لذا یکروز بعد از ظهر خودرویی اجاره کرده و قرار شد من و خانواده را به اسکله رمین برده و غروب آفتاب ما را برگرداند.

                                                اسکله رمین(غروب بهاری فروردین 87)

راستی مناطق گردشگری زیادی در چابهار وجود دارد مثلا در همین مسیر اسکله رمین اگر به سمت شرق بروید میتوانید از تالاب لیپار ، کوه های مریخی ..... بازدید کنید.  کوه های مریخی یکی از جالب ترین دیدنی های این منطقه است ، واقعا آدم فکر میکنه به سطح مریخ رفته ، به نظرم دیدن همین جا جبران تمام هزینه ها و سختی های سفر باشد . ای کاش تلاش جدی در معرفی آنها انجام میشد.

                                    کوههای مریخی در نزدیکی چابهار(فروردین 87)

تا یادم نرفته از مردم منطقه چابهار برایتان تعریف کنم : که تا نبینید باورتان نمیشود ، من خیلی از جاهای ایران را گشتم ولی بخدا تو عمرم مردمی به این با وقاری ، خوش اخلاقی و دوست داشتنی ندیدم ، چه داخل شهر و چه در خارج آن ندیدم کسی به هر عنوانی که فکرش را بکنید  مزاحمتی برای دیگران ایجاد بکند. به معنای واقعی مهمان نوازند و حقوق دیگران را محترم می شمارند.

چون از قبل میدانستم مرکب ماهی طعمه مناسبی برای ماهیگیری است لذا در مسیر رفتن به اسکله رمین کنار بازار ماهی فروشان چابهار توقف کردیم و یک عدد مرکب ماهی خریدم و فروشنده برایم بصورت فیله آنرا درست کرد ( عجب فیله سفید و لخمی بود ! ) .ضمنامحتویات داخل صدف های دریایی نیز طعمه خوبی هستند و انرا در بندر دیلم امتحان کرده بودم ولی داخل صدف هایی که به تعداد بی شمار در تمام صخره های کنار ساحل چابهار دیده میشود گوشت بسیار شل  و نرمی وجود دارد و برای نصب در سر قلاب مناسب نیست.

                                                  صخره های پوشیده از صدف

با خودرو میتوان تا انتهای اسکله سنگی رمین رفت.  آب عمق مناسبی داشت  وما حدود 2 ساعت در کنار اسکله بودیم ولی حتی یک ماهی کوچک نیز به قلاب نوک نزد . چند نفر از محلی ها هم با قلاب  برای ماهیگیری آمده بودند ، آنها از تکه های گوشت ماهی شوریده برای طعمه استفاده میکردند و چندتا ماهی کوچک از نوع طوطی ماهی صید کرده بودند ، به من هم از طعمه خودشان دادند ولی باز هم خبری نشد. هوا داشت تاریک میشد و باید برمی گشتیم . در حال قدم زدن دسته های ماهیان 40 تا 50 سانتی به تعداد زیاد ناگهان از آب خارج و با شیرجه وارد آب میشدند( شبیه قزل آلا  وقتی میخواهد پشه را تو هوا بزند) و با صدایی که در سکوت آنجا پخش میشد ما را بدرقه میکردند ، نمیدانم دلیل این کار چه بود !

فردا ظهر بلیط برگشت داشتیم و باید به فرودگاه کنارک می رفتیم. با رانند ه ای قرار گذاشتیم تا ضمن رساندن ما چند ساعتی نیز در بندر کنارک گردش کنیم. کنارک شهر کوچکی است و داخل آن تعدادی فروشگاه تانا کورا  وجود دارد که البسه و مخصوصا کفش های دست دوم خارجی عرضه میکنند البته بخاطربوی اجناس دست دوم باید با ماسک وارد آنها شد. فقط تعدادی مغازه ملحفه نو می فروختند و اجناس خود را با قیمت های خیلی مناسب و با کیفیت بالا ارائه میکردند.

                           اسکله کنارک ولنج های پهلو گرفته در آن ( فروردین 87)

با اصرار راننده مبنی بر بازدید از اسکله بندر کنارک آخرین فرصت را غنیمت شمرده و به آنجا رفتیم . باید بگویم دلیل اصلی نوشتن این پست دقیقا معرفی این محل برای دوستان خوبم است. اسکله ای با طول بیشتر از 3 کیلوتر در دریا ،واقعا تعجب کردم . خودروها به راحتی طول اسکله را طی میکردند و در دو طرف آن لنج های زیادی پهلو گرفته بودند.

 

                       اسکله بزرگ صیادی کنارک(به فاصله از ساحل توجه کنید !)wikimapia

همانگونه که در عکس ماهواره ای مشاهده میکنید تاسیساتی ( ازقبیل انبار و سوله) نیز در نوک اسکله احداث شده . آبی بسیار تمیز و آرام با عمق مناسب در اطراف اسکله هر ماهیگیری را بخود جلب میکند. تازه فهمیدم که چه فرصت خوبی را از دست داده ام .

                                                    اسکله از نمائی نزدیکتر

 فکرش را بکنید بدون استفاده از چنین اسکله ای با چه دردسر و هزینه ای باید این مقدار از ساحل دور شد و ماهیگیری کرد.

                                                   اسکله کنارک (فروردین 87)

برای ماهیگیری فرصتی نبود و باید اسکله را ترک میکردیم و به فرودگاه میرفتیم ،در مسیر برگشت تعدادی پسر بچه حدود 10 یا 11 ساله را در حال ماهیگیری بر روی اسکله مشاهده کردم . روش کارشان بدین صورت بود که به یکسر نخ چهارمتری یک قلاب ، و سر دیگر آن یک تکه یولونیت (جهت شناور ماندن) وصل کرده وتقریبا 10عدد از آنها را  آزادانه( بدون آنکه به جایی وصل باشند) در یک منطقه30 متر مربعی بر روی آب شناور کرده بودند.یکنفر از بچه ها با قایق خیلی کوچکی که به اندازه یک بچه جا داشت ( به قیمت 10 هزار تومان) با کمک دو تکه تخته چوب مربع شکل پارو میزد و در صورت تکان خوردن شناورها سریعا به آنها مراجعه و ماهی های شوریده 3۰ سانتی صید شده را پشت سر هم از آب خرج میکرد.واقعابه ابتکار و خلاقیت آنان باید آفرین گفت که با مقداری نخ و یولونیت وچند عدد قلاب و یکعدد قایق اسباب بازی این طور ماهیگیری میکنند ، این شیر بچگان نان آورخانواده خود نیز هستند . از آنهاباید درس ماهیگیری واز همه مهمتر زندگی گرفت. از ماهیگیری این بچه ها فیلمی با هندی کم تهیه نمودم لیکن فرصت تبدیل و ارائه آنرا نداشتم، انشاالله در زمان مناسب آنرا به سمع و نظر شما خواهم رساند.

                                                    جاده احداثی بر روی اسکله

آب و هوای منطقه چابهار در تابستان بدلیل وزش بادهای موسمی خنک تر از سایر مناطق جنوبی کشور بوده و قابل تحمل است لیکن با وزش این بادها آب پر تلاطم  و مواجی پدیدار خواهد شد.ای کاش دوباره فرصتی دست میداد و در فصل مناسب برای ماهیگیری به کنارک می رفتم.

دوستان  گرامی : هر چند تمام طول سواحل دریای عمان و خلیج فارس در ایران عزیزمان دیدنی  بوده و میتوان در آن ماهیگیری کرد ، علیهذا امیدوارم مطالب فوق که تلاشی کوچک برای معرفی یک مکان استثنایی است مورد پسند و استفاده قرار گرفته باشد.

دوستدار وارادتمند همه ماهیگیران ورزشی majid

Fishing.fisher@yahoo.com

           

+ نوشته شده در  شنبه 1387/08/11ساعت 1:30 بعد از ظهر  توسط مجید  | 

بسمه تعالی

رودخانه و سد مارون

 

                            سدمارون : عکس ازسایت خبری وزارت نیرو 

نام اصلی و قديمی رودخانه مارون ، تاب است اين رود از کوههای نيل و چشمه سار های دامنه کوههای سادات از زاگرس سرچشمه گرفته و پس از طی مسافت 120 کیلومتر به دریاچه سد مارون می رسد و از طریق تنگ تکاب وارد دشت بهبهان میشودو توسط سد انحرافی شهدا و شبکه آبياری بهبهان، دشت بهبهان وسپس  از طریق سد انحرافی جایزان ، دشت جایزان را مشروب و درمحلي به نام قلعه شيخ، پس از دريافت رود اعلا رامهرمز، نام جراحي به خود گرفته و به هور شادگان مي ريزد. اين رود در مواقع پر آبي از طريق خور موسي وارد خليج فارس مي شود.

آب رود مارون كه در بالا دست از كيفيت بسيار خوبي برخوردار است، در قسمتهاي پايين دست، به خصوص از عيدنك(در نزدیکی روستای لنده ) به بعد و تا قبل از ورود به دشت بهبهان، به واسطه عبور از لايه هاي گچي و نمكي، دريافت شاخه هاي شور، و پس از آن، به علت گرما و تبخير زياد، كيفيت نامطلوبي پيدا مي كند.  البته علي رغم متفاوت بودن كيفيت آب، رود مارون نقشی اساسی در پيدايش حيات جوامع روستايي در حاشيه خود به عهده داردو همچنین باعث بوجود آمدن شهرهای نسبتاً بزرگي مانند بهبهان، رامشير و شادگان در مسير خود شده است. (بدلیل انکه مطالب فوق در سایتها ی مختلف بدون ذکر منبع به شکلهای گوناگون اورده شده،تشخیص منبع اصلی برایم میسر نشد )

سد مخزنی مارون بر روي رودخانه مارون در فاصله 19 كيلومتري شمال شرق بهبهان با ارتفاع 165 متر، طول تاج 345 متر، عرض تاج 15 مترو حجم كل مخزن حداكثر 1200 ميليون متر مكعب احداث گرديده است . اين سد از نوع سنگ‌ريزه‌اي شني با هسته رسي مي‌باشد.

رودخانه مارون در نزدیکی بهبهان در نزد اهالی خونگرم و صمیمی آنجا بنام رودخانه امام رضا (ع) نامیده شده و از طریق جاده معروف به کارخانه سیمان به راحتی قابل دسترسی است. ابتدا خیلی تمایل داشتم در پشت  سد مارون ماهیگیری کنم  ولی به نقل از ساکنین شهر  ماهیگیری در  پشت دریاچه سد ممنوع بود.لذا ترجیح دادم در داخل رودخانه  و  همچنین در نزدیکی سد انحرافی شهدا که پایین تر از سد مارون قرار گرفته وبه نسبت آن خیلی کوچکتر است ماهیگیری کنم.

مشاهده تعدادی ماهیگیر که با قلاب در کنار آب حاضر شده بودندبرایم خیلی خوشایند بود ، لااقل توی بهبهان چند نفر علاقه مند به ماهیگیری ورزشی را دیدم .اینجا یکی از گردشگاه های مردم بهبهان در روزهای تعطیل می باشد.

                                سد انحرافی شهدا

در پشت دریاچه سد انحرافی نیز کسی ماهیگیری نمی کرد ،من هم که حدود یک ساعت فرصت ماهیگیری بیشتر نداشتم درجلوی این سد روبروی خروجی آن ابتدا با شناور مشغول شدم ، میخواستم بدانم وضعیت به چه صورتی است و فورا مثل رودخانه خیر آباد تعدادی ماهی در اندازه های کوچک از نژاد کپور صید کردم و آنها در آب رها کردم و رفتم سراغ پرتاب دریایی .

 سد شهدا از دریچه ای دیگر

 ریسه ای که با نخ معمولی نمره 35  ساخته شده بود را آماده و خمیر را روی قلاب زدم و در نقطه ای که آب عمیق و سبز رنگ بود پرتاب کردم. چوب را روی پایه قرار داده بودم و منتظر شدم . به یکباره سر چوب خوابید ، من هم نزدیک بودم و بلا درنگ چوب را برداشتم ولی ماهی زیر آب که اصلا ندیدم چه اندازه ای بود ریسه و قلاب را کند و برداشت برد . خیلی شوکه شدم ، انتظار چنین چیزی را نداشتم  ،باز هم امتحان کردم اما دیگر  چیزی به قلابم نیفتاد ومن هم که به اتفاق خانواده در کنار آب حضور پیدا کرده بودم با اصرار آنها چوب و چرخ را جمع کرده و به شهر بهبهان برگشتیم تا در ادامه مسافرت خود به امیدیه برویم.

فردا صبح به سمت امیدیه حرکت کردیم ،آنجا مهمان یکی از آشنایان بودیم . دوستی از ماهیگیری در بندر ماهشهر تعریف کرد و وسوسه ماهیگیری و دیدن شهر بسیار زیبای ماهشهربه جانم افتاده بود ، لذا مسیر حدود 75 کیلومتری امیدیه تا بندر ماهشهر که خیلی مستقیم و کفی بود  را به اتفاق ایشان در شرایطی که باد شدیدی می وزید و جلوی حرکت خودروی ما را می گرفت ، طی کردیم  و از سمت جاده ای که بسوی پتروشیمی میرفت به اسکله های بندر ماهشهر رسیدیم .لازم به ذکر است آب این منطقه به خور موسی ارتباط دارد (همانگونه که قبلا گفتم رودخانه مارون و درنهایت جراحی به خور موسی میریزد پس ذکر این خاطره در ادامه با موضوع بی ارتباط نیست)چون میدانستم که ماهی های خلیج فارس به طعمه های گوشتی بیشتر علاقه دارند ، مقداری میگو تهیه و با خود بهمراه داشتم . چون فرصت کمی داشتم و این همه راه را از امیدیه بخاطر ماهیگیری آمده بودم  سریع مشغول شدم و از روی اسکله هایی که برای پهلو گرفتن کشتی ها ساخته شده ، بصورت دریایی قلاب را پرتاب کردم.

 

         اسکله های پتروشیمی و بندر اما م خمینی مشرف به خورموسیwikimapia

 در عرض چند دقیقه چند تا ماهی کوچک با بدن هایی شیشه ای که یادم نیست اسمشان چی بود گرفتم . اها لی محل میگفتند این ماهی ها بسیار لذیذ و بدون خار هستند و طعم آنها مثل میگو می باشد . خلاصه هنوز نیم ساعتی از حضور ما نمی گذشت که متوجه شروع جزر آب شدم .به صورتی که آب خیلی سریع پایین رفت و تا مسافت زیادی از اسکله دور شدو ساحل گلی زیر آن پدیدار گشت . دیگر محل برای ماهیگیری مناسب نبود و من هم طبق معمول ماهی نگیری ! را کنار گذاشته و وسایلم را جمع کردم تا به خانواده که در امیدیه منتظرم بودند بپیوندم. البته نکته ای خدمت دوستان عزیزم ذکر کنم که چندی پیش در جراید کشور خواندم که بدلیل سمومی که کارخانجات پتروشیمی بندر ماهشهر وارد آب کرده اند ، ماهیان منطقه دارای آلودگی بالایی بوده و اخیرا نیز نوزادانی با  معلولیت در آن شهرستان بدنیا آمده اند ( صحت این خبر بر عهده جرایدی که آنرا انتشار داده اند).    

راستی خاطره ای در مورد جزر و مد خلیج فارس برایتان تعریف کنم که  حتما باید از آن اطلاع داشته باشید.  فردای آنروز به اتفاق چند خانواده دیگر به بندر دیلم رفتیم ، وقتی آب در حالت جزر باشد به راحتی می توان با خودرو به کنار ساحل عریض و طویل آن رفت ولی امان از وقتی که مد آب شروع شود . در چند دقیقه چنان آب بالا می آید که اگر کسی از وسیله نقلیه خود غافل شود ، در آب گیر افتاده و خسارت شدیدی به او وارد میشود ، من هم که از قبل از این موضوع اطلاع داشتم و دیده بودم آب شور چه بلایی سر  آدم میآورد ،  خودورام را در کنار خودرو سایر بستگان با فاصله زیاد از آب پارک کرده و برای ماهیگیری به سمت اسکله سنگی دیلم که حالت موج شکن نیز دارد  رفتم و بایکی از دوستان شروع به ماهیگیری کردم ، تازه داشتم طعمه اختراعی خودم را (ترکیب خمیر نان همراه کنسرو ماهی تن )امتحان می کردم و با آن چند تا بچه سنگسر و شوریده خوشگل گرفته بودم که موبایلم زنگ زدو گفتند بدو بیا که ماشین رفت تو آب،من هم چوب ماهیگیری رارها کردم و به سرعت دویدم ، خوشبختانه پنجره خودرو پایین بود و اقوام توانستند با خلاص کردن دنده آنرا  هل داده و از آب دور کنند.

دوستان ببخشید این پست بیشتر تعریف خاطرات بصورت انشائی شد ، بهتر است تا سر از شهرهای مجاور در نیاورده ام خداحافظی کنم .بی صبرانه منتظر خواندن نظرات شما عزیزان هستم.

دوستدار و ارادتمند همه ماهیگیران ورزشی majid

        Fishing.fisher@yahoo.com  

 

 

 

+ نوشته شده در  یکشنبه 1387/08/05ساعت 9:43 قبل از ظهر  توسط مجید  | 

بسمه تعالی

رودخانه خیرآباد و سد کوثر

 

سد کوثر عکس از شبکه خبری آب ایران

سد مخزنی کوثر در استان کهگیلویه و بویراحمد در فاصله 60 کیلومتری شمال غرب شهر دوگنبدان (گچساران)  در محل تنگ دوک و از نوع بتنی با ارتفاع از پی 144 متر، طول تاج 190 متر، و حجم مخزن 580 میلیون متر مکعب بر روی رودخانه خیرآباد احداث شده است. رودخانه خیرآباد به طول تقریبی 100 کیلومتر از سرچشمه های شیرین رودخانه زهره بوده و از ارتفاعات زاگرس سرچشمه می گیرد و پس از پیوستن به زهره به خلیج فارس می ریزد. استان کهگلویه وبویراحمد بندرت از آب این سد استفاده میکند و بیشترین استفاده را سازمانهای آب منطقه ای استانهای بوشهر و هرمزگان برده و به شهرهای حاشیه خلیج فارس که فاقد آب آشامیدنی  مناسب هستند آبرسانی میکنند.

رودخانه خیرآباد از چندین محل قابل دسترسی است :

1-  شمال گچساران به سمت آب ریگون _ روستای دیل_ نازمکان ، بطول 44 کیلومتر که جاده ای کوهستانی با مناظری بدیع و چشم نواز میباشد. مسیر دسترسی به دریاچه سد نیز از روستای آرو (جاده فرعی در حد فاصل دیل و نازمکان)میباشد. نازمکان و آرو را در نقشه با دایره سبز رنگ مشخص کرده ام. نمیدانم زیبایی های نازمکان را در فصل بهار چگونه برایتان تعریف کنم ، شاید فقط بتوان گفت اسمش دقیقا مثل خودش است یعنی ناز بسیار نازو پر ازگل های قشنگ . یکی از زیباترین جاهایی که تو عمرم دیدم. فکرش رو بکنید تو نازمکان کنار رودخانه خیراباد قلاب به دست نشسته باشید. 

                   دریاچه سد کوثر در نزدیکی روستای آرو عکس از : شهرمن گچساران

در نازمکان از روی پلی که روی رودخانه خیرآباد زده شده عبور خواهید کرد و چنانچه مایل به دیدن چشمه بلقیس باشید پس از طی کردن حدود15 کیلومتردرنزدیکی چرام به آن خواهید رسید.عده ای از باغ چشمه بلقیس به عنوان یکی از عجایب هفتگانه جهان نام برده اند. با کلیک بر روی این لینک عکسها و توضیحات چشمه بلقیس رامشاهده کنید.

2-    یکی از مسیرهای دیگر دسترسی به رودخانه خیرآباد جاده گچساران به بهبهان در مرز دو استان کهگلویه و بویراحمد واستان خوزستان درحدود ۵۰ کیلومتری گچساران در محل پل خیر آباد میباشد. بیشتر مواقع پاتوق ماهیگیری من آنجا بود البته در آن زمان سد کوثر در حال احداث بود . محل پل خیرآباد را با دایره مشکی بر روی نقشه زیر مشخص کرده ام.

زیر پل خیراباد به هر سمت که بروید محل مناسبی برای ماهیگیری پیدا خواهید کرد. آنجا اکثرا از چوب کاسی همراه با شناور استفاده میکردم. طعمه هم خمیر یا کرم خاکی همراهم بود.

       رودخانه خیرآباد و یکی از همراهانم در حال ماهیگیری( فروردین 85)

نکته قابل توجه وفور ماهی در اندازه های 15 تا 20 سانت از نژاد کپور ( شیربت و بچ ) در این رود خانه است، بصورتی که اگر چوب ماهیگیری رو دست یک بچه بدهید  این قدر ماهی میگیره که خسته میشه !.طعم ماهی های خیرآباد بخاطر شیرین بودن آب  بهتر از رودخانه زهره است.  

خیرآبادو پسرم همراه ماهی که صید کرده (فروردین 85)

چیزی که باعث تعجبم میشد این  بود که هیچوقت کسی را که برای ماهیگیری به آنجا بیاد ندیدم. در ضلع جنوب غربی پل جاده ای قدیمی و متروکه شما را به نقاط عمیق تر رودخانه هدایت خواهد کرد که بالاتر از سطح رودخانه قرار دارد. یکی دو بار هنگام پایین رفتن از شیب برای رسیدن به آب ناگهان با حرکت ماهیهای  خیلی بزرگ که از کوچکترین صدایی فرار میکردند بر خورد کردم. نمیدانم چه ماهی بودند سر خیلی بزرگ، دم باریک و پشتشان رنگ سیاه بود و اندازه تقریبا یک متر که خیلی سریع از نقاط کم عمق تر رودخانه فرار میکردند وچون قسمتی از بدنشان از آب بیرون بود مثل قایق پدالی صدا ایجاد میکردند، من هم با تعجب نظاره گر بودم. البته دفعات بعد بی سر و صدا در کنار آب حاضر شدم و در نقاط عمیق تر و دنج رودخانه با ریسه کف خواب، سرب سنگین و نخ مناسب  شانسم را امتحان کردم  ولی موفق به صید ماهی بزرگ نشدم .

این هم عکس ماهواره ای از پل خیرآباد در سایت wikimapia .

امیدوارم مطالب فوق مورد پسند و استفاده دوستان قرار گرفته باشد.

دوستدار و ارادتمند همه ماهیگیران ورزشی  majid

Fishing.fisher@yahoo.com

 

+ نوشته شده در  شنبه 1387/07/27ساعت 12:26 بعد از ظهر  توسط مجید  | 

بسمه تعالی

رودخانه زهره

رودخانه زهره دراستانهای فارس(ممسنی)،کهگیلویه و بویراحمد(گچساران ) و خوزستان ( بهبهان و بندرماهشهر) بطول بیش از ۴۰۰کیلومتر جاری است. اين رود از 14 كيلومتری شمال باختری اردكان سرچشمه گرفته، ابتدا به نام رودخانه اردكان به سوی جنوب خاوری و جنوب سرازير می شود و از كنار اردكان عبور میکند پس از رسيدن به تنگ روديان به نام شش پير تغيير مسير داده و به سوی باختر متوجه می گردد و به دهستان دشمن زياری ممسنی وارد می شود و پس از مخلوط شدن با رودخانه شيرين بنام رودخانه فهليان وارد دهستان جاويد ماهوری از شهرستان ممسنی میشودو پس از مخلوط شدن با ریزابه های فراوان از طریق دهستان باشت به شهرستان گچساران وارد میگردد و به رود زهره تغییر نام میدهد و پس از ادغام با رودخانه های بابامنیر و هفت قنات و عبور از نواحی جنوبی گچساران به سردشت بهبهان وارد شده ودر این دهستان با رودخانه خیر آباد مخلوط شده و سر انجام در غرب روستای چتله و در جنوب غربی هندیجان به خلیج فارس میریزد. ( منبع بخشی از مطلب فوق  سایت جامع گردشگری ایران)

شهرستان گچساران ( یا دوگنبدان ) نیز در جنوب غربی استان کهگیلویه و بویراحمد واقع شده است و حدود ۴۶۸۳ کيلومتر مربع وسعت دارد. اين شهرستان از شمال به شهرستان کهگيلويه، از جنوب به شهرستان گناوه(استان بوشهر) از شرق و شمال شرقی به شهرستان ممسنی(استان فارس) و از غرب به شهرستان بهبهان (استان خوزستان) محدود می باشد. راه اصلی استان خوزستان(اهواز) به استان فارس(شيراز) از اين شهرستان  می گذرد و قشلاق عشاير بويراحمد و قشقايی نيز در آن قرار دارد. (منبع  سایت ویکی پدیا)

نزدیکترین مسیر دسترسی به گچساران از تهران مسیر اصفهان_شهرضا _سمیرم_یاسوج_ سه راهی بابامیدان_ گچساران بطول۸۹۵کیلومتر  است. اینجانب چندین سال درایام عیدنوروز به شهرستان گچساران سفرکرده و ازمناطق گردشگری و دیدنی آن بازدید ودر رودخانه های اطراف آن ماهیگیری کردم. باور کنید به هر جای استان کهگیلویه و بویر احمد که بنگرید رودخانه ، دریاچه یا ناحیه ای که برای ماهیگیری مناسب باشد را خواهید دید. مناطقی بکر و بسیار زیبا که سفر به آنها شبیه یک رویاست . گچساران یک منطقه نفت خیز است و بسیاری از جاده های ارتباطی ان از جمله جاده دسترسی به بندر گناوه و بندر دیلم توسط شرکت نفت ساخته شده است. در این پست میخواهم شما را به جنوب گچساران به سمت بندر( دیلم.گناوه ) برده وبا هم از رودخانه زیبای زهره در محل پل زهره بازدید کنیم. در نقشه زیر محل پل زهره را با دایره سبز رنگ مشخص کرده ام .

پل زهره در حدود 4۰كيلومتري جنوب  غرب شهرستان گچساران در پايين دست پل قديم و در مجاورت روستاي "شله‌زار"  بر روي  رودخانه زهره      در  مسير ارتباطي  گچساران به تأسيسات  مهم نفتي  بي‌بي حكيمه، سياهمكان، بينك و تلمبه‌خانه بزرگ گوره و در حد واسط استانهاي كهگيلويه و بويراحمد و بوشهر احداث شده است.

                          پل زهره : عکس از نفت نیوز

قبل از پل در سمت راست پاسگاه نیروی انتظامی واقع شده است و خودرو های زیادی جهت رفتن به سمت  بندر دیلم  و  گناوه از روی این پل عبور میکنند لذا منطقه امنی است .آب رودخانه  در  این منطقه تقریبا بسیار شور بوده و از نزدیک بوی خاصی میدهد. مضافا اینکه در این نقطه رودخانه نیز از پهنا و عمق قابل قبولی بر خوردار بوده و به راحتی میتوان پرتاب های بلند ( دریایی)  انجام  داد و  چوب ماهیگیری را روی پایه کاشت . انواع ماهیان موجود در زهره عبارتند از:  بنی ، برزم ، بیاح ، صبور ، شبه شوریده و شیربت . که بسته به محل و شوری آب ،تراکم و نوع آنها در نقاط مختلف رودخانه متفاوت است.

رودخانه زهره دارای ماهی های بسیار بزرگی است .  البته در آنجا شخصا موفق به صید ماهی بزرگ نشدم .ولی در خود شهر گچساران یک فروشگاه لوازم شکار و ماهیگیری وجود دارد که صاحب آن عکسهایی از ماهیان 40 تا 50 کیلویی را که در رودخانه زهره با قلاب صید کرده بود در پشت شیشه مغازه نصب کرده. ایشان اظهار میکردند جهت صید ماهی های بزرگ حتما باید شب در کنار آب کمپینگ زد تا در صبح خیلی زود  موفق به صید ماهی بزرگ شد..

دیدن عکس ماهواره ای پل زهره درسایت wikimapia خالی ازلطف نیست.

 لازم به ذکر است ، اخیرا عملیات احداث سدی در منطقه چم شیر در نزدیکی گچساران  بر روی رودخانه زهره شروع گردیده که با تکمیل و آبگریری آن قاعدتا بر جاذبه های گردشگری منطقه افزوده خواهد شد.

 خلاصه اگر در اوایل فصل بهار به این منطقه سفر کنید ضمن بازدید از زیبایی ها و مناطق گردشگری ، هم ماهیگیری میکنید و هم می توانید در ادامه مسیر به بنادر دیلم و گناوه سر زده و از مراکز خرید و بازار آن دیدن کنید. به عبارتی هم فال و هم تماشا .تازه خود دیلم و گناوه در کنار خلیج فارس نیز جای خیلی مناسبی برای ماهیگیری است و خود من خاطرات خوبی از آنجا دارم.

انشالله در پستهای بعدی به مناطق شمالی گچساران ( چرام ، نازمکان ، چشمه بلقیس ) و رود خانه بسیار زیبای خیر آباد  خواهم پرداخت.

 ارادتمند و دوستدار همه  ماهیگیران ورزشی   majid

    Fishing.fisher@yahoo.com         

 

+ نوشته شده در  دوشنبه 1387/07/22ساعت 10:17 قبل از ظهر  توسط مجید  | 

بسمه تعالی

 

صید ماهی قزل آلا در آبهای خروشان( با استفاده از سگ ماهی)

 

   قزل آلای خال قرمز رودخانه کرج

 حتما اطلاع دارید که صید قزل آلا در روخانه کار بسیار دشواری است و ماهیگیر می باستی با توجه به شرایط موجود از قبیل عمق آب و شدت جریان آب رودخانه از تکنیک و لوازم ماهیگیری مناسب استفاده کند و تفاوت های اساسی بین ماهیگیری در رودخانه ها ومناطقی مانند پشت دریاچه سدها وجود دارد .چنانچه از دوستان کسی تجربه کافی در این مورد دارد سعی کنید ، حتما درکنار آنها حضور یافته و استفاده لازم را ببرید. شخصا بعد از چندین سال تجربه ماهیگیری( بدون در دست داشتن لوازم ماهیگیری )فقط به خاطر اینکه بدانم چگونه بایستی در رودخانه قزل آلا صید کرد ، چندین بار همراه دوستان با تجربه که حاضرند دانسته های خود را در اختیار دیگران قرار دهند یکروز کامل نظاره گر آنها بوده ام. در این پست می خواهم یکی از تجربیات خود را که بسیار ساده نیز هست ، در این خصوص دراختیار دوستان خوبم قرار دهم. هر چند شخصا علاقه چندانی به این نوع ماهیگیری ندارم واز طرفی تهیه  و نگهداری سگ ماهی نیز با مشکلات و دردسر هایی  همراه است .

چنانچه اوایل فصل ماهیگیری به رودخانه کرج ( پایین سد ) مراجعه کنید با جریان شدید آب که در اثر باز شدن دریچه های سد ایجاد شده است برخورد میکنید . این جریان شدید آب سطح آب رودخانه را بالا آورده وماهیگیری در مکان هایی مانند زیر پلها که عرض رودخانه کم و عمق مناسبی دارند را با مشکل مواجه میسازد. به عبارتی با چاله آبهایی عمیق و پر جریان سر و کار خواهیم داشت که در کف آن ماهی قزل آلا به استراحت مشغول است.

قزل آلای خال قرمز رودخانه کرج ( پایین سد ) علاقه بسیار زیادی به سگ ماهی دارد.نمیدانم چرا ولی مثل این است که بوی آنرا از فاصله زیاد احساس میکند ، شاید حرص و ولع قزل آلا و اثرات  گاز آنرا روی سگ ماهی نصب شده بر قلاب دیده باشید. البته سگ ماهی طعمه چندان مناسبی برای صید قزل در بالای رودخانه کرج و بالای دریاچه سد نیست . ( به خاطر اینکه ماهیگیری در آنجا همیشه ممنوع است و ما هم دنبال دردسر نیستیم در این موردتوضیح نمی دهم ).

  

 سگ ماهی :     عکس ازپایگاه اطلاع رسانی شیلات ایران

اول اینکه سگ ماهی را از کجا بگیریم ؟

بیشتر دوستان با رودخانه منطقه کردان کرج که در آن سگ ماهی یافت میشود  ،آشنایی دارند و در آن می توان بوسیله یک تکه پارچه یا ملحفه در عمق کم آب سگ ماهی را گرفت .

ولی در خود تهران هم محلی برای صید سگ ماهی وجود دارد .( لطفا این موضوع پیش خودمان باشه و به کسی آدرس اونجا رو ندید !) 

این محل کانال آبی در نزدیکی پارک آبی آزادگان  است . چنانچه از سمت اتوبان آزادگان به سمت سه راه افسریه حرکت کنید در جنب پارک آبی آزادگان کانال آب را مشاهده خواهید کرد.

کلا برای گرفتن ماهی های ریزجهت استفاده به عنوان طعمه ، میتوان از وسیله ای ارزان قیمت که در فروشگاه های ماهیگیری خیابان فردوسی موجود است، کمک گرفت . این وسیله یک استوانه توری می باشد که داخل آن یک فنر لول شده به قطر همان توری تعبیه شده و به راحتی جمع شده و قابل حمل است. می بایست داخل آن نان خرد شده یا هر چیز دیگری که بچه ماهی را جلب میکند ریخت و بعد آنرا در آب   قرار داد   ،در دو طرف ورودی های استوانه سوراخهای کوچکی وجود دارد که ماهی های کوچک از آن وارد ، لیکن نمی توانند خارج شوند .

بخاطر اینکه صید سگ ماهی معمولا یک روز قبل از ماهیگیری انجام میشود ، برای کسب نتیجه بهتر می بایستی سگ ماهی ها را تا روز بعد زنده نگه داشت و داخل منزل از پمپ آکواریوم جهت هوادهی به آنها استفاده کرد و ماهی ها را داخل ظرفی مناسب به کنار آب برد.

وسایل مورد نیاز برای ساخت ریسه تک قلاب :

قلاب شماره 4  ، وزنه شماره 2

 

طرز ساخت ریسه تک قلاب  :

همانند شکل شماره 1 سرب شماره دو را در انتهای نخ وصل کرده و انشعاب ریسه را به صورتی در بالای سرب ( وزنه ) نصب میکنیم  که قلاب حداقل 15 سانت از وزنه پایین تر قرار گیرد.

 

به محض ورود ریسه به جریان شدید آب قلاب به همراه سگ ماهی نصب شده بر  روی آن به کمک جریان آب بسمت بالاتر از وزنه حرکت میکند ، وزنه نیز در ته چاله آب مستقر میشود و ماهی به راحتی به طعمه شناور در آب حمله خواهد کرد( همانند شکل شماره 2 ).

 

طرز نصب سگ ماهی بر روی قلاب :

بهتر است ابتدا قلاب را وارد دهان سگ ماهی کنیم و نوک آنرا از قسمت شکم ماهی کاملا خارج نماییم بصورتی که نیمی از قلاب از شکم خارج شده باشد ،سپس سگ ماهی را کمی چرخش داده و این بار نوک قلاب را از قسمت دم وارد میکنیم ، بدین طریق ماهی کاملا به قلاب دوخته میشود.

بقیه کار مربوط به تجربه ماهیگیر در اموری مانند : بهترین مکان پرتاب ، نحوه کنترل قلاب و .... می باشد . با توجه به اینکه کف رودخانه پر از سنگ ،ضایعات ونخاله های ریخته شده توسط مردم است . حتما تعدادی از ریسه های شما گیر خواهد کرد و آنها را از دست میدهید ، لذا بهتر است به منظور صرفه جویی در وقت از قبل ریسه اضافی تهیه و با خود همراه داشته باشید. چنانچه سرب ریسه در زیر آب باقی بماند باعث آلودگی محیط زیست میشود و این یکی از معایب استفاده از چنین روشهایی است.

امیدوارم مطالب مزبور مورد پسند و استفاده قرار گرفته باشد.بی صبرانه منتظر خواندن نظرات شما عزیزان هستم.  majid

   fishing.fisher@yahoo.com

 

 

 

+ نوشته شده در  دوشنبه 1387/07/15ساعت 9:49 قبل از ظهر  توسط مجید  | 

بسمه تعالی

رودخانه خرسان

اين رودخانه که به خرسان شهرت یافته  است , بزرگترين ريزابه رود كارون است و ازكوه هاي تنگ سرخ و" كنه دوده سه" در 43 كيلومتري جنوب شرقي ياسوج و 15 كيلومتري شمال غربي شهر اردكان فارس سرچشمه ميگيرد و به نام رودخانه بشار به سوي شمال غربي امتداد مييابد.
اين رودخانه ضمن عبور از دره غربي كوه تنگ سرخ، روستاهاي بردزرد ، تنگ مشكان و تنگ خشك را سيراب ميسازد. در يك كيلومتري غرب روستاي تنگ سرخ با رود تنگ سرخ يا محمود بيگي درهم مي آميزد و به دره ميان كوه هاي توپ عبدالله ( در قسمت شرق ) و پازنان ( در قسمت غرب) وارد ميشود.
در مدخل دره مزبور روستاي ده تولي را مشروب ميكند و پس از آميختن با يك ريزابه شرقي با آب دره دلي صفدر و سپس با رود وزگ مخلوط ميگردد و از طريق دره شرقي كوه خركلون به سوي روستاي كلگه جاري ميشود . پس از عبور از روستاي سرتنگ ، در 3 كيلومتري روستاي ده شيخ با آب دره آبزا در هم مي آميزد و بعد از عبور از روستاهاي ده كهنه و سرسور به روستاي دو راه ميرسد .
در شرق روستاي اخير با رودخانه گرداب , كه از تنگ آبدوهي ميگذرد , مخلوط ميشود و به نام رودخانه گرم و گاه به نام رود خرسان به ناحيه لردگان در چهار محال و بختياري وارد ميشود. طول رودخانه خرسان 230 كيلومتر و طول ارتفاع سرچشمه آن از سطح دريا 2900 متر مي باشد . سراسر اين رودخانه يكي از مناسب ترين مکانها براي انجام دادن ورزشهاي آبي مي باشد. ( متن و عكس فوق از سايت اینترنتی  شركت توسعه منابع آب ونيروي ايران به آدرسhttp://fa.iwpco.ir/default.aspx استخراج گرديده است )

 به عبارتی سر منشاء رودخانه خرسان منطقه دنا در سلسله جبال زاگرس میباشدکه:

 1_در منطقه شمالی و شمال غربی دنا و اطراف سمیرم روخانه هایی مانند : ماربر، ونك، شمس آباد و حناكه همگي سرانجام ويكجابه رود خرسان ملحق مي شوند را تشکیل میدهند.

2_ در منطقه جنوب دنا نیز بنام رودخانه بشار در نزدیکی شهر یاسوج  شکل گرفته و به سمت شمال غربی امتداد پیدا میکند  و در نهایت با رودخانه جاری شده از سمت منطقه سمیرم ادغام و رود خرسان را ایجاد مینماید.

کل رودهای نام برده شده به جزء خرسان اصلی تقریبا در حد فاصل جاده سمیرم به یاسوج  واقع شده . برای رسیدن به سمیرم از تهران می بایستی از شهرهای اصفهان و شهرضا عبور کرد.اينجانب از جاده سمیرم به یاسوج چند سال پیش در ایام عیدنوروز  عبور کردم. منطقه خلوت و کم ترددی است،در مسیر نیز تنها از چند روستا عبور خواهید کرد ، چنانچه حدود 60 کیلومتر از سمیرم دور شوید ، به پلی معروف به پل خرسان میرسید که تنها تقاطع جاده اصلی با یکی از رودهای اصلی تشکیل دهنده خرسان در نزدیکی میمند میباشد . قبل از پل ،پاسگاه محیط بانی در سمت راست مشاهده میشود . نقطه مزبور را با دایره سبز رنگ بر روی نقشه زير مشخص نموده ام . با توجه به اینکه روایت هایی در مورد وجود ماهی قزل آلا در رودخانه خرسان شنیده بودم از قبل برای ماهیگیری  در  این نقطه برنامه ریزی کرده بودم و چوب و طعمه مناسب همراهم بود لیکن افسوس که به خاطر مشکلی که پیش آمد نتوانستم حداقل یک امتحانی بکنم و ببینم چه خبره و چه نوع ماهی میشود صید کرد. به هر صورت منطقه بسيار بكر ، زيبا و جالبي است.

 لازم به ذکر است طبق استعلام تلفنی که از محیط زیست یاسوج بعمل اوردم و توضیحات صمیمانه و خوب مسئولین محترم  آن ادره مجوز ماهیگیری در آن منطقه تنها در شهر یاسوج  صادر میگردد و پاسگاه محیط بانی  مستقر در منطقه مجوز صادر نمیکند.

تا اینجا توضیحات در مورد سر شاخه ها و رودهای تشکیل دهنده خرسان که درمنطقه سمیرم واقع شده اند. اما در مورد خود خرسان اصلی كه با خط مشكي رنگ بر روي نقشه بالا مشخص شده یکی از مسیرهای دسترسی به آن از شهرستان لردکان (از مسیراصفهان_بروجن_لردکان ویا  شهرکرد_بروجن_لردکان ) وسپس به سمت سردشت ، طلايه  ميباشد. فاصله لردكان  تا طلايه حدود 50 كيلومتر جاده آسفالته مي باشد. طلايه محل اجراي سد جديد الاحداث خرسان3 در جنوب شرقی لردکان ميباشد .

شاید سر شاخه ها و رود های تشکیل دهنده خرسان محل مناسب تری برای صید قزل آلا باشد. دقیقا نمیدانم ، ولی مسئولین اداره محیط زیست یاسوج بر وجود ماهی قزل آلا در رودخانه خرسان تاکید داشتند. دوستان عزیز چنانچه اطلاعات تکمیلی در این خصوص دارید ، حتما اعلام کنید تا همگی استفاده کنیم.

در آینده انشا الله اگر فرصتی بود، ۱شما را با خود به استان زیبای کهکلویه و بویر احمد وشهرستان گچساران و مناطق دیدنی و ماهیگیری آن خواهم برد. تا گوشه ای از زیبایی ها و شگفتیهای ایران عزیز که کمتر به آن پرداخته شده مشخص گردد.

 ارادتمند و دوستدار ماهیگیران ورزشی majid 

 

+ نوشته شده در  یکشنبه 1387/07/07ساعت 12:13 بعد از ظهر  توسط مجید  | 

بسمه تعالی

چندی پیش در حال مطالعه فصلنامه خبری ، آموزشی واطلاع رسانی آبزی پروری (تابستان 1386 ) مدیریت فنی وامور آبزی پروران شیلات ایران بودم که به موضوع جالب و خواندنی : " تکثیر ماهی قزل آلای خال قرمز به منظور بازسازی ذخایر " برخورد کردم . حیفم آمد خلاصه ای از اقدامات و تلاش مسئولین و کارکنان محترم مرکز تکثیر و بازسازی ذخایر شهید باهنر کلاردشت  را بازگو نکنم . لذا مطالب ذیل از فصلنامه مورد اشاره  استخراج و جهت اطلاع رسانی ذکر گردیده است :

نام علمی این ماهی  salmo truta fario میباشد. به این ماهی قزل آلای نهری نیز گفته میشود و در قسمتهای علیای رودخانه ها و در دریاچه های مرتفع و در محیطی که دارای اکسیژن فراوان و غذای کافی است ،زندگی میکند. از لحاظ شکل ورنگ بسیار متنوع می باشد، به طوریکه حتی در یک رودخانه پیدا کردن دو نمونه مشابه به هم غیر ممکن است . قزل آلای خال قرمز منحصرا گوشتخوار است و از حیوانات کوچک آبزی وحشراتی که به آب سقوط میکنند ، تغذیه میکند.فصل تخمریزی این ماهی در پاییز است و تخم ریزی آن در نقاط کم عمق آب در مبدا رودخانه و در جریان های مناسب انجام میشود. در اواخر شهریور و مهر تخم های فراوانی در تخمدان خود دارد و وزن آن افزایش پیدا کرده و شکمش پایین می افتد و از خوردن غذا امتناع میکند. ماهیان ماده به وسیله غده تناسلی خود ترشحاتی را منتشر میکند که متصاعد شدن بوی آن ماهیان نر را جلب میکند.در حین مهاجرت چندین ماهی نر ، ماهی ماده را احاطه و تعقیب میکنند.ماهی ماده ابتدا با پوزه خود برگ ها و مواد زائد اضافی محل تخم ریزی را پاک کرده و سپس بوسیله باله دمی خود حفره ای به عمق 15-10 سانتی متر در بستر شنی ایجاد نموده و با قرار گرفتن ماهی نر در کنار آن تخم ریزی ......  انجام میشود.

عملکرد مرکز تکثیروبازسازی ذخایرشهید باهنر کلاردشت

عملیات صید مولدین

بررسی های کارشناسی به منظور تهیه مولدین برای تکثیر در محل های زیر انجام گرفت :

1- رودخانه های دامنه شمالی البرز(هراز و چالوس) . متاسفانه بدلیل کاهش شدید ذخایر این ماهی ، امکان تهیه مولد از این رودخانه ها فراهم نشد و تعداد محدود نمونه های صید شده در وزن های پایین و فاقد کیفیت لازم بودند.

2-منابع آبی و دریاچه پشت سدها که باتوجه به اطلاعات موجود و بررسی های بعمل آمده سد لار به عنوان مهمترین محل تامین مولدین مورد نیاز در اولویت قرار گرفت. صید مولدین از سد لار وحمل آن به مرکز شهید باهنر کلاردشت برای تکثیر نیازمند هماهنگی و اخذ مجوز از سازمان محیط زیست کشور بود که در نهایت مجوز صید تعداد 280 قطعه مولد با ترکیب 200 قطعه ماده و 80 قطعه ماهی نر از سد لار صادر شد.

گروه کارشناسی اعزامی طی 5 مرحله ، موفق به صید مولدین در رودخانه کمردشت با استفاده از ابزار سالیک شدند( البته در شرایط جغرافیایی خاص منطقه صید و بارش شدید برف و سختی تردد در محیط کوهستانی سد لار ). مولدین مطلوب با خودروی حمل مخصوص مجهز به تانک های دو جداره ای و اکسیژن ، بلا فاصله به مرکز شهید باهنر حمل و به حوضچه های مخصوص منتقل شدند.....

عملیات رها سازی بچه ماهیان قزل آلای خال قرمز

پس از هماهنگی ادارات شیلات و حفاظت محیط زیست استان ها . عملیات رها سازی بچه ماهیان تولیدی در رودخانه های استانهای گیلان ، مازندران ، تهران و اردبیل به شرح جدول ذیل انجام گرفت .

 

البته از دوستان ماهیگیر خواهش میکنم فعلا از صید این بچه ماهی ها صرف نظر کرده و اجازه بدهند تا به انداه کافی رشد کنند.

با سپاس از نویسندگان متن آقایان علی پاشازانوسی(کارشناس شیلات استان مازندارن)و سید محمدکاظم سیدی قمی(کارشناس دفتر بازسازی ذخایر آبزیان مرکز) و کلیه دست اندرکاران شیلات ایران و نهادهایی که در این امر خداپسندانه به هر نحو ممکن شرکت کرده اند.

امیدوارم متن خلاصه شده بالا که درآن اطلاعات مفیدی در مورد قزل آلای خال قرمز و تکثیر آن ارائه شده ٬ مورد استفاده دوستان عزیز قرار گرفته باشد. majid

fishing.fisher@yahoo.com

 

+ نوشته شده در  دوشنبه 1387/06/25ساعت 11:20 قبل از ظهر  توسط مجید  | 

بسمه تعالی

ساخت لارو

                                      

لارو ( کرمینه)

" لارو یا کرمینه نامی است که برای نوزاد جانوری  انتخاب میشود که در مرحله نوزادی با مرحله بلوغ کاملا

متفاوت است وتمایز دارد. کرم پروانه معروفترین وشناخته ترین نوع لارو است که سرانجام به پروانه وبید

 تبدیل میشود ، سایر حشرات دارای لارو عبارتند از مگس وسوسک ها.

حشرات لزوما همگی دارای لارو نیستند برای مثال: نوزاد ملخ کاملا شبیه ملخ بالغ است وشفیره یا نوچه

نامیده می شود. خرچنگ ها وستاره های دریا یی وبسیاری از بی مهرگان آبزی ، مراحل لاروی را پشت

 سر می گذارند. اما در بین جانوران مهره دار تنها دوزیستان دارای لارو هستند مانند قورباغه و وزغ.

تبدیل لا رو به جانور بالغ را دگردیسی می نامند. "

           

شاید تاکنون از طعمه لارو برای صید ماهی قزل آلا استفاده کرده باشید ، خیلی دوست داشتم بدانم آیا این طعمه که از روی نمونه طبیعی ان ساخته شده  ، همان لاروی است که در تعریف بالا آمده است ؟  هرچه گشتم چیزی در این مورد پیدا نکردم .  به هر صورت ما ماهیگیران به کرم های ریزی که بعضی وقت ها  در لابه لای خزه ها و گیاهان کنار رودخانه و همچنین بین ماسه های کنار رودخانه پیدا میشوند لارو می گوئیم . تا آنجا که بنده از نزدیک مشاهده کردم  این لاروها ( کرمها ) اکثرا به رنگ قرمز  و به نازکی نخ قرقره می باشند به طوریکه امکان استفاده آنها به عنوان طعمه و نصب آن بر روی قلاب وجود ندارد . لذا اجبارا می بایستی  از نوع مصنوعی  آن استفاده نمود. اگر سری به فروشگاه های لوازم ماهیگیری زده باشید انواع لارو برای فروش عرضه میگردد . اگر از بعضی ماهیگیران سوال کنید لارو چیست و چگونه ساخته میشود ، میگویند : کمی نخ را روی یک قلاب بپیچ میشود لارو. لیکن این پاسخی بسیار ناشیانه و ساده است .  نقل قول میکردند از ماهیگیر ایرانی  ساکن در یکی از کشورهای اروپایی که اکثرا در مسابقات ماهیگیری  صید قزل آلا رتبه اول را کسب مینموده ، همیشه چند روز قبل به محل اجرای مسابقه  مراجعه و چند نمونه از پشه های موجود را صید وبه یک پشه ساز ماهر میداده تا از روی نمونه ها  ،پشه مصنوعی مناسب را بسازد و در روز مسابقه هم جادوی او کار ساز میشده .  پس پر واضح است که طعمه مصنوعی باید بانمونه واقعی آن تفاوت چندانی نداشته باشد . بنده در فروشگاه های لوازم ماهیگیری لاروی که با نمونه واقعی آن مطابقت داشته باشد ندیده ام.

در مراجعه به سایت ها و وبلاگهای ماهیگیری ایرانی موجود چیز قابل مطرحی در مورد لارو مشاهده نکردم ، حتی اشاره ای هم بنام آن نشده  . در صورتیکه لارو کاربرد فراوانی داشته و ماهیگیران از آن استفاده زیادی میکنند .  لارو اختصاصی که اینجانب ساخت آنرا توضیح خواهم داد مخصوص استفاده در دریاچه سد لار و دریاچه امامزاده علی  بوده وشخصا با آن ماهیگیری کرده و بارها امتحان خود را پس داده است . دو خصوصیت اصلی این لارو عبارتند از:1- فوق العاده شبیه لارو واقعی است . 2- بدلیل استفاده از قلاب طلایی در ساخت( نوک آن در آب برق زده) کاملا  توجه ماهی را جلب میکند.

وسایل مورد نیاز :

  قلاب طلایی فرانسوی سایز کوچک ( 12 یا ریزتر ) -  نخ قرقره  قرمز رنگ نازک – چسب قطره ای رازی .

مراحل ساخت :

1-   نخ را از قسمت انتهای قلاب ( سوراخ قلاب ) وارد و به سمت پایین دور قلاب می پیچیم .این کار را تا نزدیک قوس قلاب ادامه میدهیم.

 

                                       

 2-   مجددا روی نخ قبلی پیچیده شده  یکبار دیگر نخ را می پیچیم و تا سوراخ قلاب بالا می آییم و با گره ای آنرا به بدنه قلاب محکم میکنیم و نخ اضافه را قیچی میکنیم. همین دوبار پیچیدن نخ کافی است و نباید بیشتر ادامه پیدا کند.(لارو واقعی قطر بیشتری ندارد )

                                  

  3-   چنانچه نخواهیم همه لارو ها یکدست قرمز باشند با ماژیک یا روان نویس مشکی روی بعضی از قسمت های آن را خال مشکی میکشیم .

                               

4-   پس از پیچیدن تعداد لاروهای  مورد  نیاز ، با استفاده از چسب قطره ای در دو نوبت قسمت نخ پیچ شده را به چسب آغشته کرده وهر بار اجازه میدهیم تا کاملا خشک شود . چسب کاری باید به مقدار کم و با احتیاط انجام پذیرد. در صورت استفاده بیشتر از چسب بدنه لارو کثیف و حالت کدر پیدا خواهد کرد و زحمت شما  به هدرمیرود.

                      

 حال می توانیم تعداد 4 یا 5 لارو را به صورت ریسه انشعابی در اورده و ماهیگیری کنیم . یکی از تکنیکهای قابل استفاده در زمانی که ماهی نسبت به قلاب شما بی تفاوت میباشد  ، وارد نمودن شوک به ریسه است . بدین صورت که وقتی چوب روی پایه ثابت شده به دسته چرخ  گردش داده و ریسه را از کف آب کمی جابجا میکنیم . ماهیان اطراف یکباره عکس العمل نشان داده و  به لارو حمله میکنند.

سعی کنید لاروها در نوک انشعاب ریسه به صورت گوشواره و آزاد نصب شوند .زیرا با حرکت آب و یا وارد نمودن شوک توسط ماهیگیر به راحتی تکان خورده و ماهی قزل آلا را بهتر جذب خود میکند.

امیدوارم مطالب ارئه شده سودمند و قابل استفاده برای همه دوستان عزیز باشد. بی صبرانه منتظر دریافت راهنمایی ها  ،نظرات و انتقادات شما هستم . ارادتمند و دوستدار همه ماهیگیران ورزشی majid  شهریور 1387

پست الکترونیک :  fishing.fisher@yahoo.com

 

+ نوشته شده در  یکشنبه 1387/06/17ساعت 10:19 قبل از ظهر  توسط مجید  |