ماهیگیری

با توجه به اینکه دوستان ماهی گیر ما بعضی اوقات از ماهی گیری با قلاب خسته میشن به فکر راه حل های دیگه می افتند.این راحل ها می تونه طعمه،قلاب و.... باشه. امروز می خوام در مورد راه دیگه برای ماهی گیری صحبت کنیم . این روش ماهی گیری با تور دست سازه. که بسیار ساده بود. همون جوری که تو عکس مشاهده می کنید قالب فلزی به شکل مسطیل تهیه کرده و طبق ابعاد موجود درشکل. این قالب را با تور پوشانده و دو سوراخ برای آن ایجاد می کنید.ماهی به هنگام ورود در این تور قادر نخواهد بود خارج شود.

نکته فنی برای جذب ماهی این است که طعمه خود را در داخل و درب این تور بزنن تا ماهی رقبت بیشتری داشته باشد.


+ نوشته شده در  دوشنبه 1389/02/20ساعت 2:29 بعد از ظهر  توسط جهان  | 

اسرار درست كردن طعمه براي ماهيگيري (اسرار صيد كپور واسبله بزرگ)

یکی از دغدغه اصلی ماهیگیران تهیه طعمه مناسب و اثر گزار میباشد در صورتی که شما راز تهیه طعمه و همچنین نگه داشتن ان در بهترین حالت را داشته باشید میتوان گفت که یکی از مهمترین نکات ماهیگیری را به نحو احسن اجرا کرده اید.در ادامه شما را با چندین راز کوچک در مورد تهیه طعمه اشنا خواهیم کرد.

 

1.ماهی های کوچک که به صورت قطعه قطعه در امده باشد میتواند یکی از طعمه های مناسب جهت هر نوع ماهیگیری باشد شما باید ماهی را در اندازه های کوچک قطعه قطعه کنید و آن را برای مدتی درون یک ظرف حاوی تخم مرغ و آرد قرار دهید این یکی از طعمه های مورد علاقه من میباشد

 

2-شما میتوانید حتی ازتکه های تن ماهی که انرا با پلاستیک های نازک پیچیده شده باشد استفاده کنید فقط کافیست قبل از استفاده انرا با کمی روغن خوراکی آْغشته کنید مطمئننا به نتیجه دلخواه خواهید رسید.

 

3--ترکیب کردن روغن های خوراکی و گیاهی با مقداری آرد میتواند یکی از کارهای خلاقانه  باشد فقط به یاد داشته باشید که خمیر را  باید قبلا از استفاده  خوب با دست مالش دهید تا روغن جذب آن شود.

 

4-شما میتوانید با استفاده از تخم مرغ های شکسته ( که برای مدتی در معرض رطوبت قرا گرفته اند ) استفاده کنید فقط انرا با مقداری خمیر قاطی کنید و خوب هم بزنید.نتیجه بسیار موثر خواهد بود.

 

4 در صورتی که شما سگ یا گربه در خانه دارید یکی از طعمه های موثر استفاده کردن از غذای سگ یا گربه میباشد فقط کافیست به آن مقداری گوشت ماهی اضافه کنید و این هم به این خاطر است که بوی ماهی بگیرد و شکار را به ما نزدیک کند

 

5- شما میتوانید از هر چیزی که قبلا به عنوان طعمه استفاده میکردید آلان هم استفاده کنید فقط با این تفاوت که این بارطعمه خود را با مقداری روغن ماهی آغشته و چرب کنید

 

6-یک راه آسان جهت دسترسی به روغن ماهی کافی است مقداری تن ماهی و یا ماهی قطعه قطعه شده را در اب بجوشانید و بگذارید که آب حجم زیاد آب تبخیر شود نتیجه باقی مانده تا حدودی شما را به روغن ماهی نزدیک می کند

 

7-استفاده کردن از انواع ماهی ها (قاطی کردن گوشت چندین ماهی با هم ) نیز میتواند ایده جالبی باشد کافی است یک بار امتحان کنید تا متوجه شوید که چگونه در صید کربه ماهی به شما کمک خواهند کرد.

 

مترجم : ابي فيشر

منبع : baitbigfish.com

قابل توجه دوستان کپی کار: ذکر منبع مطالب احترام به خود و دیگران است

منبع فايل :

21 Big Catfish And Carp Fish Meal Bait Fishing Secrets

ارادتمند شما : ابی فیشر

+ نوشته شده در  سه شنبه 1388/09/10ساعت 12:40 بعد از ظهر  توسط ابی  | 

طرز ساخت طعمه خردل با شربت افرا

مواد لازم:

1 لیوان آرد

2 قاشوق غذاخوری کره بادام زمینی

3 قاشوق غذا خوری شربت افرا

3 قاشوق غذا خوری روغن نباتی

2 قاشوق غذا خوری پودر سیر

3 قاشوق غذا خوری خردل زرد

1 عدد تن ماهی

1 تخ مرغ

تمام مواد را با هم ترکیب کنید بعد برای بدست آمدن خمیر به آن اب اضافه کنید بعد از انجام ترکیب واضافه کردن آب برای بدست آمدن خمیر طعمه آماده است . . .


 ساخت طعمه برای قزل آلا

مواد لازم :

1 لیوان آرد سفید

نصف فنجان شکر

1 لیوان آرد جو

پنیر

آب

آب را بجوشانید و تمام مواد به جزء پنیر را درآن بریزید ومخلوط کنید وقتی مواد تبدیل به خمیر شد . آن را در یخچال قراردهید تا سرد شود بعد مواد را از یخچال درآورده و پنیر را به آن اضاف کنید بعد از انجام این مراحل طعمه برای ماهیگیری قزل الا آماده استساخت طعمه ای مشترک برای اسبله و کپور (طعمه سوسیس)

مواد لازم :

1 عددسوسیس هادداگ

2 لیوان آرد

پنیر

آب

سوسیس هادداگ وپنیر را به قطعات کوچک تبدیل کنید و آنها را در کاسه ای بریزید وسپس آرد را به آن اضافه کنید در حالی که دارید مواد را با هم مخلوط می کنید آب را به آن اضافه کنید

تا زمانی به آن آب اضافه کنید که مواد به شکل یک توپ خمیر در بیاید در این صورت طعمه آماده استساخت طعمه دارچینی برای کپور

مواد لازم:

۲ قاشوق غذا خوری دارچین

۲ لیوان آرد ذرت

۲ قاشوق وانیل

۱/۲ لیوان آب گرم

موادرا باهم مخلوط کنید وخوب آنها را به هم بزنید وآب گرم را به آنها اضافه کنید تا یک خمیر به دست بیاید . و در مرحله دوم دارچین را کم کم به خمیر اضافه کنید وخوب با هم ترکیب کنید بعد خمیر بدست آمده را در کیسه پلاستسکی قرار دهید تا خشک نشود و در ماهیگیری کپور از آن استفاده کنید


طعمه جوشانده آرد جو

مواد لازم:

۱/۲ لیوان آرد جو

۱ فنجان آرد ذرت

۱ فنجان آرد ساده

۱/۲ لیوان پنیر رنده شده

مواد را با هم ترکیب کنید ودر ظرفی بریزید وبه آنها آب اضافه کنید تا یک خمیر به دست بیاید و آنها را در اندازه های مناسب گلوله گلوله کنید ودر آب جوش بجوشاند. بعداز این مرحله طعمه ها را از آب در بیاورید وبگزارید تا خشک شود و با استفاده از ریسه جوشانده در ماهیگیری کپور استفاده کنید.ساخت طعمه سویا با طعم دهنده دلخواه برای ماهی کپور

مواد لازم:

۱ لیوان آرد سویا

۱لیوان آرد ذرت

طمع دهنده دلخواه

مواد را با هم مخلوط کنید سپس به آن به مقدار کافی آب اضافه کنید وبه هم بزنید تا یک خمیر بدست بیاید و سپس به آن طمع دهنده دلخواه را اضافه کنید و برای استحکام بیشتر طعمه می توانید به آن آرد ذرت یا آرد سویا اضافه کنید. بعد خمیر بدست آمده را گلوله گلوله کنید و در آب جوش به مدت ۵ دقیقه بجوشانید تا طعمه به صورت جوشانده دربیاید.

این طعمه را در ماهیگیری کپور می توانید استفاده کنید.

منبع مقاله :http://conquercarpbaits.blogspot.com


ساخت طعمه عسل برای کپور

مواد لازم:

وانیل

۴ قاشوق غذا خوری شکر

عسل

آرد ذرت

آب

آب و وانیل  و  ۴  قاشوق شکر و عسل را با هم مخلوط کنید و بر روی گاز با حرارت ملایم  قرار دهید. وقتی شروع به جوش خوردن کرد به آرامی به آن یک لیوان آرد ذرت اضافه کنید آن را به خوبی به مدت ۳ دقیقه به هم بزنید تا به یک خمیر مقاوم تبدیل شود و سپس آن را از روی گاز بردارید و بگزارید خنک شود ودر یک کیسه پلاستیکی قرار دهید برای ماهیگیری.

ترجمه ای از سایت :http://www.carpanglersgroup.com


ساخت طعمه جوشانده ساده ذرت برای ماهیگیری کپور (با انمیشن گره)


مواد لازم:
 
1 فنجان شکر
2 فنجان آرد سفید
3 فنجان ارد ذرت

مر حله اول مخلوط کردن تمام مواد را در کاسه ای بزرگ . سپس به آرامی آب به مواد مخلوط شده اضافه کنید تا مواد به غلظت مورد نظر برسد. اگر نیاز به آرد بیشتری باشد باز آرد اضافه کنید و کمی هم ارد ذرت. 

بعد از بدست آمدن خمیر آنها را به توپ های به اندازه های متوسط تبدیل کنیدو آنها را در در آب جوش به مدت 20 دقیقه بجوشانید.

مترجم ابی فیشر

منبع مقاله ها

15 Carp Bait Recipes

متآسفانه تمام این مقاله ها به صورت غیره قانونی در سایت های ماهیگیری دیگر کپی برداری شده . . .

+ نوشته شده در  جمعه 1388/08/29ساعت 6:3 بعد از ظهر  توسط ابی  | 

 ساخت طعمه خون برای  اسبله ماهیان وکپور ماهیان

مواد لازم

یک لیوان آرد

یک لیوان آرد ذرت

دو قاشوق غذا خوری وانیل

یک لیوان خون مرغ

سه قاشوق غذا خوری پودر سیر

به مقدار کافی پنیر

آرد ،آرد ذرت ، پودر سیر، پنیر و وانیل را با هم مخلوط کنید وقتی که مواد به خوبی با هم مخلوط شدند خون مرغ را آرام آرام به آن اضافه کنید که مواد یک حالت سفتی به خود بگیرد و یک خمیر بدست بیاید خمیر بدست آمده را گلوله گلوله کنید و به مدت 10 دقیقه در آب جوش به جوشانید که گلوله ها سفت شود وقتی به اندازه کافی طعمه ها جوشید آن ها رابرادرید وخنک کنید .طعمه برای ماهیگیری آماده می باشد

ارادتمند شما ابی

+ نوشته شده در  سه شنبه 1388/06/10ساعت 9:51 قبل از ظهر  توسط ابی  | 

حدود یکسالی هست که این مطلب رو(به همراه چند مطلب دیگه) برای درج در وبلاگ آماده کردم ولی به خاطر ترافیک مطالب در وبلاگ و غنی اونها ترجیح دادم که گذاشتنش رو به زمانی دیگه موکول کنم. الان مدتیه که به این وبلاگ زیبا و پر محتوی مراجعه می کنم و مطلب جدیدی نمی بینم این شد که تصمیم گرفتم رفته رفته مطالبم رو برای علاقه مندان قرار بدم بلکه برای دوستان مفید باشه و لذتی هرچند کوتاه از خوندنش ببرن.

امروز می خوام براتون از روشی برای صید اردک ماهی بگم که شاید به نظرتون تا حدودی نامعمول و حتی ناشدنی بیاد. من این روش رو خودم بارها امتحان کردم و ازش جوابم گرفتم و بد ندیدم که این تجربم رو در اختیار شما هم قرار بدم. شاید خیلی علمی نباشه ولی من ازش خاطرات خوبی دارم.

اردک ماهیها ماهیهای شکارچی هستند که اکثرا در آبهای ساکن مثل دریاچه ها و خصوصا مرداب ها یافت می شوند. این ماهیها بیشتر در محیط هایی وجود دارند که پوشش کناره های دریاچه یا رودخانه از گیاهان انبوه بوده و بهتربن مکان برای مشاهده و صید این نوع ماهیها عموما در نزدیکیای ساحل و میون نیزارها هستش. در ایران تا جایی که من اطلاع دارم یکی از بهترین مکان های صید اردک ماهی مرداب انزلیه، که به شخصه تا حالا اونجارو امتحان نکردم.

غذای اردک ماهیها عموما بچه ماهیها، قورباغه ها، حشرات سطح آب و گاها پرندگان روی آب می باشد. با توجه به خوی درنده این نوع ماهیها و قدرت تهاجمی که دارند صید این ماهی فوق العاده لذت بخشه و تجربه یک نبرد نفس گیر و پر هیجان رو به شما میده. من که خودم عاشق دست و پنجه نرم کردن با این ماهیم.

برای صید این ماهی عموما از بچه ماهی و گاها قورباغه و حشرات به عنوان طعمه طبیعی و با روش انتظاری و از اسپینر و لوری به عنوان طعمه مصنوعی و با روش Spinning  استفاده میشه. هر دو این روش ها در کنار محاسنی که دارن دارای معایبی هم هستند. در روش انتظاری و استفاده از طعمه طبیعی با توجه به این که اردک ماهی خوب طعمه خودش رو زیر نظر می گیره و بعد از اطمینان کامل از زنده بودن و طبیعی  بودن اون بهش حمله میکنه شما مجبورید که هر از چند گاهی طعمه خودتون رو عوض کنید. چون طعمه های زنده تا مدتی فقط روی قلاب شما زنده می مونند و ضمنا تو این مدت هم به علت به قلاب بودن رفتار طبیعی از خودشون بروز نمی دند. در روش Spinning هم علاوه بر اینکه شما باید مهارت بالایی در پرتاب قلاب داشته باشید باید این قدر تجربه داشته باشید که در هنگام جمع کردن قلاب حرکت لوری یا اسپینر  در آب شکلی کاملا طبیعی به خودش بگیره تا بتونه رفتار یک پروانه افتاده در آب  یا یک بچه ماهی رو برای اردک ماهی تداعی کنه. ضمن اینکه چون محیط صید اردک ماهی همونطور که بالاتر گفتم معمولا پر از خزه و نیزاره امکان گیر کردن و از دست رفتن تجهیزات شما در این روش خیلی بالاست. البته ناگفته پیداست که هرکس از روشی استفاده میکنه که تجربه و مهارت بیشتری در اون داره و ازش لذت بیشتری می بره و این گفتار بالا هم صرفا تجربیات بندست.

روشی که من ازش استفاده می کنم ضمن سادگی تا حالا خیلی موثر بوده و جواب داده. از این روش معمولا در آبهایی استفاده می کنم که بچه ماهی زیادی در اون وجود داره. برای صید ماهی از یک سرب سبک ( 1 تا 2 گرم بسته به شناور) در انتهای نخ، سه گره ملوانی به صورت سری و انشعابی  بالای سرب و با فاصله  10 سانتی متر از هم با قلاب شماره 6 متصل به آنها و یک شناور بالای تجهیزات استفاده میکنم. فاصله اولین گره تا سرب که در انتهای ریسه قرار داره بیشتر از 35 سانتی متر نمی شود. حتما برای صید اردک ماهی از نخ شماره 35 به بالا استفاده کنید. برای طعمه هم از خمیر نان باگت که با مقداری زردچوبه آغشته شده استفاده میکنم!!! حتما تعجب کردید و از خودتون می پرسید که مگه با خمیرم میشه اردک ماهی صید کرد؟ جواب بر خلاف تصور شما کاملا مثبت است، گواه این مدعا در انتهای این مطلب در اختیار شماست.

و اما روش کار. ابتدا جای مناسبی که حتما سکوت کامل بر آن حکمفرما باشه و از نظر پوشش گیاهی مناسب باشه رو برای انداختن قلاب پیدا می کنید توصیه من در محل های گود رفتگی، زیر درختان یا شکاف بین نیزارهاست. سپس حداقل نیم ساعت قبل از شروع به انداختن قلاب سطح آب رو با تکه ها نان ( لواش یا باگت) طعمه پاشی می کنید، این کار باعث هجوم بچه ماهیهای بی پروا به تکه های نان و شلوغ شدن آب در اون قسمت میشه. بعد خمیرهای آماده رو به صورت اشک آماده کرده و طوری که تمام قلاب شما رو بپوشاند به قلاب های خودتون متصل می کنید و عمق شناور رو هم طوری تنظیم می کنید که سرب شما در کف آب قرار بگیره و اصطلاحا شناور شما حالت نیم خواب بگیره. حال قلاب رو پرتاب کرده و کاری ندارید جز انتظار و چشم دوختن به حرکات شناور. توجه داشته باشید که برای صید اردک ماهی کناره های آب و نزدیکای ساحل بهترین جاست پس نیازی به یک پرتاب بلند ندارید. طعمه پاشی شما سبب جذب بچه ماهیها به اون قسمت شده و به محض انداختن قلاب هجوم بچه ماهیها به طعمه های شما آغاز میشه و بچه ماهیها دور قلابهای شما حلقه میزنند و شروع به توک زدن به قلاب میکنند. این بهترین طعمه طبیعیست که شما می تونستید برای جلب اردک ماهی استفاده کنید. در حقیقت شما از خمیر به عنوان واسطی برای جلب بچه ماهیها استفاده می کنید و تجمع بچه ماهیها در اطراف قلاب شما و رقص آنها دور طعمه اردک ماهی رو مجاب به حمله به ماهیها و البته به صورت ناخواسته به قلاب شما میکنه. در این روش باید توجه داشته باشید که حرکات متناوب شناور صرفا به دلیل توک زدن بچه ماهیهاست و کاملا به آن بی توجه باشید، اردک ماهی به هیچ وجه با طعمه بازی نمیکنه در یک حمله ناگهانی طعمه رو می بلعه وشما به ناگاه متوجه میشید که شناور کاملا زیر آب محو شده. پس تا زمانی که شناور کاملا به زیر آب برده نشده به قلاب شوک وارد نکنید. ضمن اینکه اردک ماهی این قدر زیبا طعمه رو میبلعه که شما وقتی حرکت شناور رو روی آب و سپس به زیر آب کشیده شدنش رو می بینید کاملا مطمئنید که چیزی که اون زیر این طور ریسه شما رو به حرکت در آورده چیزی نیست جز یک اردک ماهی. نمی دونم چرا طرز به زیر آب کشیدن شناور توسط اردک ماهی همیشه منو یاد حرکات یک کوسه ماهی میندازه. کاملا با قدرت و با صلابت، شما هیچ اثری از ترس و احتیاط نمی بینید و کاملا می فهمید که با یک ماهی جنگجو طرفید.

توجه داشته باشید که اردک ماهی به سبب دندونهای تیز و آرواره قویش به راحتی می تونه تجهیزات شمارو پاره کنه، پس همیشه از سالم بودن تجهیزات، قدرت و نوع گره ها، پوسیده نبودن نختون اطمینان حاصل کنید. همچنین وقتی ماهی به قلاب افتاد سعی میکنه به سمت نیزارها و جاهایی بره که پوشش گیاهیش باعث گیر کردن تجهیزات شما بشه پس ضمن حفظ خونسردی سعی کنید از حرکت ماهی به سمت این محل ها جلوگیری کنید.

در پایان هم عکس هایی از آخرین صیدم با همین روش براتون میگذارم که گواهی باشه بر حرفایی که زدم. مکان صید ماهی ها نرسیده به شهر انزلی (از سمت رشت) در رودخانه طالب آباد است. روش صید و تجهیزات دقیقا همونیه که در بالا ذکر کردم. این مکان رو به صورت گذری به سمت انزلی پیدا کردیم و با توجه به اینکه محلی ها می گفتن که آب رودخانه از تالاب انزلی تامین میشه و پوشش گیاهی مناسبی هم داشت احساس کردیم مکان خوبی برای صید اردک ماهی می تونه باشه که خوشبختانه همین طور هم بود.

دو اردک ماهی صید شده، طول اردک ماهی بزرگتر : 47 سانتی متر 

این اردک ماهیها رو با عمق شناور 50 سانتی متر (فاصله شناور تا سرب) و در فاصله 30 سانتی متری از ساحل در تاریخ  دوم مهر 1387 گرفتم. راستش رو بخواین لذتی که در حین مبارزه و بیرون کشیدن ماهی بزرگتر از آب بردم رو مدت ها بود نچشیده بودم: قلاب رو به صورت انتظاری در کنار آب روی پایه گذاشته بودم و منتظر حمله اردک ماهی بودم. با توجه به اینکه حدودا نیم ساعت قبل دقیقا تو همون مکان اردک ماهی کوچک تر رو گرفته بودم بیشتر حواسم به قلاب بود و آماده بودم تا با حرکت زیبای شناور مبارزه خودم رو شروع کنم. پدر و برادرم معتقد بودن چون اردک قبلی رو تو همین مکان زدم بعیده دیگه بتونم چیزی اینجا صید کنم ولی من عجیب تو ماهیگیری به حسم اعتقاد دارم و حسم میگفت اینجا نتیجه میگیری. حدودا یه ربعی می شد که قلاب داخل آب بود و مدام تو این مدت شناور به خاطر توک زدنهای مداوم بچه ماهیها تکان می خورد. در همون حین که چشم به چوب پنبه و رقص اون روی آب داشتم یکهو دیدم شناور روی آب شروع به حرکت کردن کرد و تا من دستم رو برای زدن شوک به چوب برسونم چوب پنبه با کشش ماهی کاملا در آب محو شد. من بلافاصله شوک اول رو وارد کردم و قلاب رو تو فک ماهی جا دادم ولی ماهی با تمام قدرت شروع به کشیدن قلاب به داخل آب و به سمت خزه ها کرد. من که تا حالا چندین بار به همین دلیل ماهی رو از دست دادم بهش امون ندادم و با یه فشار اون رو به سمت قسمتی کشوندم که پوشش کمتری داشت. دوستانی که موفق به گرفتن اردک شدن میدونن که این ماهی چه قدرت جنگندگی داره و چه جور با حرکات وحشیانه خودش شمارو به زحمت میندازه. شاید بی اغراق بتونم بگم بی نظیره. خلاصه پس از یک کش مکش جانانه با توجه به فاصله کم ماهی تا ساحل اون رو قبل از بریدن نخ و ریسم به خشکی کشیدم و  یه تجربه خوب و موفق رو پشت سر گذاشتم.جای همتون بی اندازه خالی.

کل مدت زمانی که صرف ماهیگیری تو این مکان کردیم 2 ساعت بود و با توجه به عدم آشنایی با محیط  و زمان محدودی که برای جایابی داشتیم به نظرم تجربه موفقی بود. طوری که از اون روز در حسرت یه فرصت دیگه برای رفتن به این محیط زیبا و دوست داشتنیم.

 

دو نما از اردک ماهی بزرگتر 

 

من در حال انتظار برای مبارزه ای دیگر (مکان صید هر دو ماهی) 

 

نمایی از رودخانه زیبای طالب آباد، نرسیده به انزلی از سمت رشت 

 

نمایی دیگر از رودخانه، برادرم مشغول ماهیگیری 

 

امیدوارم از خوندن این مطلب لذت برده باشید و اگر روزی این روش رو به کار بستید براتون مفید به فاییده قرار بگیره. در آخرم از دوستان عزیزم جاش و مجید که برای این وبلاگ زحمات زیادی کشیدن و استاد مسلم صید ماهی هستند و این ماهیها پیش ماهیهای صید شده توسط این عزیزان اصلا به حساب نمیان به خاطر درج این مطلب عذر تقصیر می کنم. به قول معروف در حضور بزرگان تا توانی خموشی پیشه کن.

سبز باشید

آرش سلیمانی

+ نوشته شده در  چهارشنبه 1388/05/21ساعت 9:23 قبل از ظهر  توسط آرش سلیمانی  | 

با سلام.
یکی از وسایل کمکی برای ماهیگیری عینک های polaroid است .
این عینکها بر اساس پدیده فیزیکی قطبش ساخته شده و به شما کمک میکند تا چیزی را ببینید که تا قبل از آن قادر به دیدنش نبودید.
عکسهای پائین را سال پیش گرفتم که به ترتیب بدون این عینک و با آن، هرکدام از یک نقطه گرفته شده .
با کلیک روی این عکسها و مشاهده اندازه بزرگتر آنها، بهتر متوجه تفاوت آن خواهید شد.


1. بدون عینک


1. با عینک2. بدون ع...


2. با ع......

با کمال احترام
jash
+ نوشته شده در  دوشنبه 1388/02/14ساعت 10:53 قبل از ظهر  توسط جاش  | 

تشخیص سن و  جنسیت ماهی


در رابطه با تیتر این مقاله چندی پیش سوالی از طرف یکی از دوستان مطرح شد که در زیر چکیده تحقیقات محققین صاحب نظر  را جمع آوری و ترجمه کردم و  در اختیار شما هم قرار میدم. امیدوارم که جواب این سوال تا حدی داده شده باشه. 


در مقاله ایی از آقایان دکتر شمید و دکتر کوهلر از مرکز بیولوژی دانشگاه ورزبزرگ میخوانیم: تشخیص جنسیت ماهیان بالغ از طریق خصوصیات ثانویه جنسی امکان پذیر است.

M. Schmid; M. Köhler http://www.biozentrum.uni-wuerzburg.de/fileadmin/bericht/1997/humgen/lhumgen/deuber.htm  

آقای دکتر فیلیپ ماندی متخصص برجسته بین المللی در رشته بیولوژی اقیانوسها از دانشگاه جمز کوک که از طریق کمسیون معتبر فولبیرگت از امریکا برای ادامه تحقیقات در مورد تعیین جنسیت ماهیهای سواحل مرجانی دعوت شد چنین بیان میکند:

جنسیت پرندگان و جانوران خون گرم چیزیست که از ابتدا ، در هنگام لقاح و بوجود آمدن جنین تعیین میشود اما تعیین جنسیت در مورد ماهیها چیزیست که به مراتب پیچیده تر است. شرایط محیطی رابطه ایی مستقیم در ژنهای ماهیان دارد و در تعیین جنسیت ماهی اثرگذار است و حتی بعضی از گونه های ماهی قابلیت این را دارند که جنسیتشان را از نر به ماده و بالعکس تغییر دهند. در ادامه دکتر مودی توضیح میدهد که: بچه ماهیها اکثرأ به جاهایی متفرق می شوند که با زادگاه شان کاملا متفاوت است. به همین لحاظ توانایی تعیین جنسیت، ابتدا در محیطی که بعد از مهاجرت و پراکندگی به آن رسیده اند برای بقای نسلشان کاملا حیاتی میباشد.

http://www.wissenschaft-neuseeland.de/australien000051.html   

خانم دکتر سونیا کاروسDr : Svenia Krause از مدرسه عالی دامپزشکی هانوور

http://www.tiho-hannover.de/  در قسمتی از پایان نامه دکترای خود در مورد سونوگرافی و چگونگی بررسی  اعضا داخلی کپور Cyprinus carpio چنین  می گوید:

در اکثر ماهیانی که به صورت اقتصادی از آنها استفاده میگردد، خصوصیات ثانویه جنسی کاملا مشخصی وجود ندارد به همین خاطر سونوگرافی شاخص تشخیص صحیح جنسیت و تعیین وضعیت اعضای جنسی آن است. http://deposit.ddb.de/cgi-bin/dokserv?idn=968949878&dok_var=d1&dok_ext=pdf&filename=968949878.pdf

چنانچه بخواهیم عمیقتر در این مقوله مطالعه کنیم و به خصوصیات ژنتیکی و ژنوتایپ ماهیها بپردازیم به موارد جالب دیگری بر میخوریم  و به کروموزومهای جنسی ماهیها که با کروموزومهای پرندگان وجانوران خون گرم کمی فرق داشته رسیده که از موضوع ما کمی دورشده وبه همین دلیل به آن نمیپردازیم.

اگر  دقت کرده باشید در متن بالا در مورد دو موضوع بحث شد که دو مقوله متفاوت اما مرتبط به هم هستند.

1- تعیین جنسیت

2- تشخیص جنسیت

تشخیص جنسیت ماهی تا حدی که برای یک ماهیگیر لازم باشد، چون نه به آزمایشگاه های مجهز و نه به وسایل آنچنانی دسترسی دارد تنها به مدد مطالعه امکانپذیر است و البته میزان صحت آن هم بالا نیست.

در ویکی پدیا در مورد سوف حاجی طرخان چنین میخوانیم:

http://de.wikipedia.org/wiki/Lifalilis_Buntbarsch

تشخیص نر یا ماده این ماهی در فصلی به غیر از فصل تخمریزی خیلی آسان نیست. قرمزی رنگ بدن ماهیهای نر از ماده بیشتر است و ماهیهای نر بزرگتر از ماده ها هستند.

مشکل اول: از کجا بفهمیم ماهی صید شده ما ماهی بالغیست ؟

مشکل دوم: آیا ماهی بالغ دیگری نیز در اختیار داریم تا آنرا مقایسه کنیم ؟

همچنین در ویکی پدیا http://de.wikipedia.org/wiki/Rotaugen-Moenkhausia

در مورد کولی میخوانیم که :

تفاوتهای جنسی در این ماهیها ابتدا در ماهیهای بالغ قابل مشاهده است.

ماهیهای ماده دارای شکمی برآمده تر هستند.

دراینجا  http://barsch-alarm.de/Forums/viewtopic/p=4869.html میخوانیم که:

تعیین جنسیت اردک ماهی خارج از زمان تخم ریزی چیزی نزدیک به غیر ممکن است.

نرها کمی کوچکتر از ماده ها هستند. اما این نکته هم  زمانی که شما یک اردک ماهی 45 الی 50 سانتی در دست دارید به تشخیص جنسیت ماهی کمک چندانی نمیکند.

در اینجا   www.world-of-animals.de/Tierlexikon/Tierart_Karpfen.html راجع به کپور میخوانیم که: روی پشت نرها در زمان تخم ریزی جوشهایی به نام جوشهای زمان تخم ریزی مشاهده میشود، ماهیهای ماده در این زمان دارای شکمی برآمده هستند.

جوشهای زمان تخم ریزی در مورد بعضی از کپورسانان دیگر مثل ماهی سیم نیز صادق است.

در

http://www.fishbase.org/summary/SpeciesSummary.php?id=11471〈=Farsi   تفاوتهای برخی از ماهیها ذکر شده.


و اما برای تخمین سن حیوانات میتوان از مشخصات مختلف بدن آنها تا حدی که تغییرات آن در طی زمان شناخته شده است، مثل مقدار رشد سالیانه یا اندازه بدن ، طول بال و از این قبیل استفاده کرد.

هرچند تخمین سنی حیوانات غالبا دقیق نیست ولی این تنها راه دامپزشکان و زیست شناسان است.

از روشهای مختلف تخمین سن حیوانات میتوان از موارد ذیل نام برد.

اندازه گیری طول و وزن:

در حیوانات جوان یا به عباراتی در حال رشد با در نظر گرفتن نتیجه این اندازه گیری ها که میتواند طول بدن یا عضو بخصوصی مثل بال یا منغار باشد و مقایسه آن با ارقام متوسط بدست آمده از مطالعات قبلی، سن آنها را حدس زد.

توجه د اشته باشید که در این روش میباید اطلاعات مرجعی از حیوان مورد نظر موجود باشد. 

رشد اکثر خزندگان و ماهیها در طول حیات ادامه داشته و به همین خاطر طول بدن آنها با سنشان رابطه مستقیم دارد. 

تخمین سن از طریق بررسی دندانها:

به دلیلی رشد تقریبا یکنواخت دندانها در حیوانات خون گرم (جوندگان ) و همچنین سائیدگی تقریبا یکنواخت آنها.

تخمین سن اسب از طریق دندانها مثال خیلی ساده ایی از این روش است. 

تخمین سن از طریق استخوانها,

تخمین سن از طریق اندازه گیری عدسی چشم,

تخمین سن از طریق پر پرندگان(حداقل در مورد پرندگان جوان),

تخمین سن از طریق حلقه های موجود در شاخ نشخوار کنندگان، منشعبات شاخی در آهو، گوزن و اینگونه جانوران و روشهای دیگری که ما را از موضوع دور میکند. 

و اما تشخیص سنی ماهی:

حدس زدن سن ماهیها در مخزن کنترل شده پرورش ماهی کار سختی نیست.

تشخیص ماهی پارسال از ماهی امسال احتیاجی به شناخت روشهای آن ندارد.

اما برای تشخیص سن ماهیهای دیگر حدس میزنم، فکر میکنم و شاید روشهای مناسبی نیستند.

برای تشخیص سن ماهی میتوانیم از روشهای زیر نام ببریم.  

روش اول و در عین حال ساده ترین روش پولک ماهی است.

اگر به پولک ماهی ها دقت کرده باشید،  علاوه بر گوناگونی در شکل و اندازه و رنگ در گونه های مختلف به مورد دیگری هم بر میخوریم و آن آنولی یا الگوی دایره دایره ایی میباشد که گاهی به راحتی و گاهی به کمک زره بین یا ادوات دیگر قابل تشخیص است.پولک کوسه ماهی   

    پولک شانه ایی 

              

پولک گرد  


گاهی برای تشخیص این الگو میباید از روشهای رنگ آمیزی آزمایشگاهی، روشی که برای تشخیص سلولهای    مختلف بافتها در آزمایشگاهها بکار میره استفاده کرد. 

روند رشد ماهی از بدو بیرون آمدن از تخم ، بسته به شرایط محیطی، حرارات آب و تغذیه،  روندی یکنواخت نیست.    

در دوران فراوانی غذا و گرمی آب طبیعتا رشد ماهی بیشتر است ولی در فصل سرد و کمبود منابع غذایی سوخت و ساز بدن ماهی کم شده و رشدش کند و حتی متوقف می شود.   

                         

تندی وکندی رشد ماهی نشانگر یک دوره طبیعی یا یک سال است و اثراتش را میتوان در پولک ماهی بصورت حلقه های تیره و روشن دید.                

                         

این حلقه ها را نیز میتوان در گوش میانی ماهی،عضوی که حفظ تعادل ماهی را بر عهد دارد روی سنگ گوش(اوتولیت،استاتولیت) مشاهده کرد. ( روش دوم )

اوتولیتها در انواع مختلف ماهیها ابعاد مختلفی از چند صدم میلیمتر تا چند میلیمتر دارند.  

             

به همین منوال در استخوان در پوش آبشش ماهی و نیز در استخوانهای ستون فقرات ماهی این حلقه ها قابل مشاهده هستند و از طریق شمارش آن میتوان سن ماهی راتشخیص داد. ( روش سوم )

           استخوان آبشش 

اسکلت ماهی کپور    

                        

 استخوانهای ستون فقرات ماهی    

            

برای اینکه ماهیگیر جهت تعیین حدودی سن ماهی که صید کرده دچار دردسر نشود جداولی تهیه شده که نوع واندازه ماهی های قابل صید و همچنین زمان ممنوعیت صید (تولید مثل)ماهی در آن قید شده.

جدولی که من در اختیار دارم مربوط به ماهیهای منطقه ایی است که در آن به ماهیگیری میروم.

زمان تخمریزی ماهیهایی که در این جدول ذکر شده با زمان تخمریزی آنها در مناطق دیگر با شرایط جوی متفاوت میتواند متفاوت باشد ولی حداقل اندازه این ماهیها همانطور که در مقاله آموزش صحیح هم ذکر گردید چیزیست که به ما کمک میکند تا از گرفتن ماهی تولید مثل نکرده پرهیز کنیم.

بنا بر این تشخیص سن ماهی زنده با این روش امکانپذیر نیست.در این مورد هم جدول حداقل اندازه کمک مناسبی برای ماهیگیر است. 


Annuli =حلقه های سالیانه مثل حلقه های تنه درخت

Statolith = Otolithen=سنگ گوش ماهی

 Otolithologie =رشته علمی مستقل برای مطالعه و شناخت حیوانات هم خانواده. 


با کمال احترام

گرد آوری و ترجمه

jash

+ نوشته شده در  سه شنبه 1388/01/18ساعت 11:7 قبل از ظهر  توسط جاش  | 

با سلام

ماهیگیری با دینامیت یا مواد منفجره همینطور که میتوانید حدس بزنید یعنی گرفتن ماهی به کمک مواد منفجره ، از دینامیت گرفته تا نارنجک، عدوات دیگر نظامی مثل آر پی جی و همچنین عدوات دست ساز انفجاری که گاهی به راحتی قابل ساختن هستند .

این طریق صید تقریبأ در تمام کشورهای دنیا از جمله ایران طبق 

قانون حفاظت و بهره برداري از منابع آبزي جمهوري اسلامي ايران

ماده 12- حمل واستفاده از ابزار و ادوات صيادي غير مجاز و همچنين موادي از قبيل موادمنفجره ،سمي ويا برقي كه باعث ضعف، بيماري و يا مرگ آبزيان شوند ممنوع مي باشد.

و نیز طبق قانون راجع به اسلحه و مهمات جنگی ممنوع است.


چگونه ؟

با پرتاب ماده منفجره که در محفظه ای ضد آب قرار داشته و در زیر آب منفجر میشود.

موج انفجار بسته به قدرت ماده منفجره مورد استفاده و عمق انفجار و همچنین فاصله از مرکز انفجار ماهییان و دیگر آبزیان را کشته، زخمی و یا بیهوش میکند.

در مقایسه, اثرات موج انفجار در آب به خاطر تراکم بیشتر آن از هوا شدید تر بوده و به مراتب مخربتر بوده و خسارات بیشتری را برجای میگذارد.

خسارات وارد آمده بر ماهی ها و دیگر آبزیان براثر موج انفجار با توجه به فاصله از مرکز آن متفاوت است.

انفجارباعث متلاشی شدن کامل موجودات نزدیک آن ، ترکیدن کیسه هوای ماهی هایی که در فاصله بیشتری از آن قرار دارند و در نهایت بیهوشی ماهیانی که دورتر قرار داشته اند و شناور شدن آنها در سطح آب میشود.

ماهیگیر فقط موفق به جمع آوری ماهی های شناور در سطح آب شده و بقیه ماهی ها ونیزموجودات تلف شده دیگر از جمله صدف ها، نرم تنان، سختپوستان وآبزیان دیگربرایش اهمیتی ندارند.

در اروپا بعد از جنگ جهانی به دلیل کمبود ارزاق و دسترسی آسانتر بعضی به ادوات جنگی، به دلیل هرج و مرج حاکم در این دوره و نیز قباهت کمتر آن به دلیل خونریزی های دوران جنگ، این نوع کشتار رواج بیشتری داشته است.

در حال حاضر استفاده از مواد منفجره برای صید ماهی، بیشتر درکشور های جنوب شرقی آسیا در بین جمعیتهای نا آگاه، فقیرتر از نظر فرهنگی و گاهأ اقتصادی رایج میباشد.

به نظر این افراد که از رابطه زیستی بین موجودات اکوسیستم، به دلیل کمی دانش بی اطلاع هستند، این روش روشی خوب، کارآمد و مدرن است.

اما از نظر زیست شناسان این روش راهی غیر کارآمد وغیر اقتصادیست.

تعداد ماهی های به دست امده از این روش به نسبت موجوداتی که از این راه صدمه میبینند به مراتب کمتر بوده و درصد ناچیزی از آن را شامل میشوند.

اغلب موجودات مصدوم ومعدوم از این طریق چیزی نیست که به درد ماهیگیر بخورد.

درصد ماهی به دست امده از این روش به نسبت موجودات صدمه دیده شامل چیزی حدود تا 30 % و کمتر است.

چیزی حدود یک سوم ماهی های مصدوم به کف آب نشسته و از دسترس دور میشوند، 10 % تا 20% آن را جریان آب با خود برده و بقیه طوری صدمه میبینند که قابل برداشت نیستند.

علاوه بر این تعدادی از ماهی ها که در فاصله بیشتری از مرکز انفجار قرار دشته و مجروح شده ومیتوانند بگریزند وبعدأ تلف میشوند را نیز میبایست در نظر گرفت که در این محاسبه نگنجیده است. خطرات و صدمات محیطی

صدمات محیطی این روش بسیار زیاد است .

به کارگیری مواد منفجره باعث نابودی تمام موجودات در اطراف محل انفجار شده و محم تر اینکه بچه ماهی ها ، چیزی که باعث بقاع نسل ماهی میشود را نیز از بین میبرد.

این خود به مرور منجر به کم و کمتر شدن جمعیت ماهی موجود در محیط میشود.

بقایای سمی حاصل از انفجر نیز به مرگ تدریجی گونه های حساستر در درجه اول و در نهایت گونه های دیگر آبزیان می انجامد.

از جمله خسارات دیگر میتوان به گیاهان معدوم شده که نه تنها منبع تغذیه انواعی از ماهی هستند بلکه محلی برای رشد بچه ماهی ها، تخمگذاری ماهی ها و نیز عاملی برای بهتر شدن کیفیت آب هستند اشاره کرد.

اغلب روشهای قانونی و حتی غیر قانونی به تنهایی قادر به ایجاد چنین خساراتی در محیط زیست نیستند که استفاده از مواد منفجره و سموم مختلف باعث آن میشوند.

از خطرات دیگر میتوان از ساخت ، نگه داری و حمل مواد منفجره نام برد.

خطرات جانی و معلولیتهای جسمی ناشی ازانفجار برای کسی پوشیده نیست.

در پایان از شما تقاضا دارم نظر خود را در باره این روش  اعلام کنید.

با کمال احترام Jash


امیدوارم مشکل باز شدن این سایت بر طرف شده باشد.

لینک نظرات هم تست شد.

نویسنده: ایرج
دوشنبه 18 آذر1387 ساعت: 19:9
با سلام خدمت دوست خوب ومحترم جاش عزیز
از بابت مقاله اخیر بسیار متشکرم و امیدوارم باعث استفاده برخی که با آسیبهای این روش آشنا نیستند بشود و شاهد اینگونه تخریب و ویرانی محیط زیست نباشیم.
در همین جا هم از تمام دوستانی که با مقاله ماهیگیری با استفاده از مواد منفجره در این وبلاگ برخورد کردند صمیمانه پوزش میطلبم و مطمئن هستم دوست خوبی که این مقاله رو تهیه کردند تا کنون متوجه عمق آسیب شده اند.
نویسنده: بابك
دوشنبه 18 آذر1387 ساعت: 20:34
با سلام خدمت دوستان دررابطه با اين روش ماهيگيري من هم چيز هايي شنيدم از بمب هاي دست ساز با لوله اب يا سه راهي يا زانويي كه خيلي خطريه تا استفاده از تي ان تي البته پدرم كلي خاطره از اين روش داره چون ارتشي بوده ولي هميشه اخرصحبت هاش خيلي ناراحت ميشه چون بقول خودش علي رقم اوردن يكي دو گوني انواع ماهي هاي بزرگ حتي يك پنجم ماهي هارو هم نميتونستن جمع كنن.واب اونارو ميبرد.بعقيده من روش هايي مثل مرگ ماهي موتور برق ومواد منفجره ازموجودات ميكروسكپي گرفته تا ماهي هارو تحت تاثير قرار ميده واصلا نميشه بهش فكر كرد.

نویسنده: majid
دوشنبه 18 آذر1387 ساعت: 21:26
سلام خدمت جناب آقای جاش
اولین باری که این روش وحشتناک را دیدم تابستان سال 1358 در رودخانه جاجرود بود ، با چند نفر از دوستانم برای ماهیگیری رفته بودیم جاجرود که با صحنه انفجار دینامیت مواجه شدم ،یک تخته سنگ بزرگ از وسط نصف شد و کلی بچه ماهی هم تلف شد البته چند تا ماهی بزرگ هم صید کردند.تا قبل از انقلاب کسی جرات نمیکرد بره طرف آب چه برسه که دینامیت منفجر کنه ، باور کنید تابستان 58 با دست میشد تو رودخانه جاجرود ماهی گرفت ، خود من چند بار این کارو کردم ، وقتی از بالا به رودخونه نگاه میکردی ماهی های قزل آلا و .. می دیدی که جفت جفت تو آب شنا میکنند . اما با روش های نا جوانمردانه ای که عدهای بکار بردند تابستان سال 59 دیگر خبری از ماهی در رودخانه جاجرود نبود و در عرض یکسال نسل ماهی آنجا را از بین بردند. خیلی دردناکه همون سال اول انقلاب یک عده نا آگاه و از خدا بی خبر رو دیدم که با اسلحه جنگی ژ3 تو جنگل سرخه حصار به جون آهو و ... افتاده بودند! البته موضوع تعدی به محیط زیست تنها مربوط به بعد از انقلاب نیست و همیشه و همه جای دنیا سابقه داره

نویسنده: آرش سلیمانی
سه شنبه 19 آذر1387 ساعت: 1:9
جاش عزیز از مطلب زیباتون ممنون.
خوشحالم که تو این وانفسایی که هر کس به فکر خودشه و تنها چیزی که گویا اهمیت نداره حفظ اینهمه زیبایی برای استفاده آیندگانه، کسانی مثل شما و دوست عزیزم جناب مجید خان هستن که طبیعت و حفظ اون هنوز بیش از هر چیزی براشون اهمیت داره. امیدوارم روزی برسه که هر کسی خودش رو بیش از همه مسئول حفظ طبیعت بدونه

نویسنده: نادرالحکما دواساز
چهارشنبه 20 آذر1387 ساعت: 21:26
با سلام.
امروز مطلبی در وبلاگ شما دیدم که توسط Jash در رابطه با عقلانيت ماهيگيري با مواد منفجره نوشته شده بود. جهان در پست "ماهيگيري در شب" به پستي در اين مورد اشاره كرده بود ولي هر چه گشتم پيدايش نكردم. ضمن تشكر از Jash عزيز مطالبي در اين رابطه را متذكر ميشوم:
1- اولا به Jash ياد آوري ميكنم كه اگر ميخواهي خوانندگان نظراتشان را در موردي اعلام كنند حتما لينك نظرات را در آن پست فعال كن. شايد مشكل از ارتباط من باشد ولي چند بار صفحه را دوباره باز كردم ولي لينك نظرات نيامد.
2- بياييد يكبار تكليف خودمان را در مورد تعريف ماهيگيري روشن كنيم.
آيا منظور ما از ماهيگيري صيد ماهي به هر طريق ممكن است؟
آيا هدفمان تنها به خانه بردن و خوردن ماهي است؟
آيا در كنار ماهيگيري اهداف ديگري را هم پيگيري ميكنيم؟
آيا به طبيعت و حفظ محيط زيست توجهي داريم؟
آيا احترام به قوانين در انديشه ما جايي دارد؟
و آيا ...
3- زمانيكه ما به عنوان ماهيگير اينگونه فكر كرده و عمل ميكنيم انتظار چه برخوردي از طرف مردم و محيط بانان را بايد داشته باشيم؟
عزيزان، متاسفانه وضع محيط زيست و جانوران و گياهان اين مرز و بوم خرابتر از آن است كه به تصور آيد. استفاده از روشهاي غير متعارف جهت صيد علاوه بر تسريع روند انهدام محيط زيست، سبب بد نامي كل قشر شكارچي و ماهيگير گشته و متضرران اصلي اين قضايا اندك صيادان رعايت كننده قوانين ميباشند.
ضمن تشكر مجدد از Jash بابت يادآوري مضرات و مخاطرات صيد با ادوات انفجاري از شما دوستان خواهش ميكنم از قرار دادن مطالب نامناسب و غير اخلاقي (از نظر اخلاق صيد و شكار) در وبلاگ زيبايتان جدا پرهيز نماييد.
توانايي و اطلاعات شما دوستان در ارئه مطالب زيبا و مفيد بيش از آن است كه نياز به نوشتن چنين مطالبي داشته باشيد.
ارادتمند شما.
نادرالحکما دواساز

با کمال احترام Jash

+ نوشته شده در  دوشنبه 1387/09/25ساعت 5:13 بعد از ظهر  توسط جاش  | 

درود و سلام دوباره به  دوستان وبا تشکر از شما بابت همه ای خوبیهاتون

 امروز می خوام در باره ماهی گیری صحبت نکنم. بحث امروز ما درباره بعد از ماهی گیریه. اون وقتی که روز خوبی داشتیم و ماهی حسابی گرفتیمو هنوز وقت برای ادامه کار هست. این ادامه کار نهار اون روزه

می خوام درباره پختن ماهی صحبت کنم.میدونم که همه ماهی گیرا این حرفای خوشمزه رو دوست دارن.

فرقی نمی کنه چه ماهی گرفته باشید چون همه ماهی ها خوشمزه اند.  اولین فکری که به نظر همه می رسه کباب کردن ماهیه که فکر فوق العاده عالیه.

چند تا روش که بر حسب تجربه و دیدین کار دوستان است رو می خوام امروز بگم.

مهمترین نکته برای پختن ماهی ها اندازه اونهاست.

اگه ماهی شما کوچیکه اندازش 15 تا 20 سانتی  بعد تمیز کردنشون کمی نمک بزنید همون جوری بندازید تو اتیش...

ولی نه اگه بزرگتر بود اون ماهی رو بعد از تمیز کردن و اضافه کردن ادویه دور یه فویل (زر ورق) کاملا می پیچونید و می ندازی وسط اتیش

 نمی دونید این جور پختن چه مزه ای داره من پیشنهاد می کنم حتما  حتما یه بار امتحان کنید.

برای ماهی خیلی بزرک یعنی بیشتر از 1.5 کیلو این کارار نکنید چون جواب نمی ده ببرید خونه اونجا یه بلای سرش در بییارید

فعلا تا بعد.....

+ نوشته شده در  شنبه 1387/06/16ساعت 1:4 بعد از ظهر  توسط جهان  | 

لزوم آموزش و دانش استفاده معقول از منابع طبیعی (آبزیان) برای یک ماهیگیر.

 

روزانه شاهد اخبارناخوشایند و تأسف  برانگیز نابودی بخشی از طبیعت یا

انقراض نسل گیاه یا جانوری در گوشه ای از دنیا هستیم.

در این نابودی و انقراض، یکایک ما چه مستقیم و چه غیرمستقیم نقش داشته و مسئول هستیم.

از بین رفتن طبیعت مساوی نابودی اساس زندگی خیلی ازانسانها و نهایتأ فقر

و در نتیجه عامل بسیاری از کشمکش ها و جدال ها، جنگ و خونریزی ست.

استفاده از طبیعت نه به معنی حد اکثراستفاده مقطعی به قیمت نابودی آن, بلکه استفاده مستمر و معقول برای نسل حاظر و آینده, با توجه به حفظ این منابع

است.


..........................

 

طبیعت و منابعش، اینجا بطور کلی آبزیان و بطور اخص ماهیهای آب شیرین، سوپرمارکتی با انباری بزرگ و کلی جنس تمام نشدنی نیست.

 

توازن طبیعی بین گیاهان و جانوران یک دریاچه، سد، رودخانه و بطور کلی

مکانی که ماهیگیر سعی میکنه تا در حین لذت بردن از طبیعت،  دانشش رو

بکار ببره و ماهی ای هم بگیره ، چیزیست که خیلی راحت با اشتباهات

خواسته یا نا خواسته به هم میریزه.


هر عمل و قدم یک ماهیگیر در طبیعت در نهایت تحت تاثیر قرار دادن و

دست بردن در طبیعته.

 

عدم دانش در این مقوله خیلی راحت ما رو به مجرمانی تبدیل میکنه که

جرمشان حداقل نابودی غیر عمدی بخشی هر چند کوچک از طبیعته.


بجا گذاشتن آشغال مثل بطری پلاستیکی، کیسه و .... نه تنها زیبایی طبیعت

رو مخدوش میکنه بلکه آلاینده های خطرناکی رو وارد محیط زیست میکنه

که سال های سال  باقی می ماند.

مقداری نخ ماهیگیری که به هم گره خورده، تله ایی مرگ آور برای پرندگان و حیوانات کوچک میشه که با پیچیدن به  پای شان، مرگی تدریجی و سخت رو

برای آنها به همراه داره.

 

 

"عدم آگاهی مجرم از جرمی که مرتکب شده دلیلی بر برائت او نیست."

 

ضرب المثل اندک اندک جمع گردد وانگهی دریا شود برای همه ما آشناست.

حال بیائید این ضرب المثل رو از طرف دیگه ای نگاه کنیم:

اندک اندک نابود گردد وانگهی از دریا چیزی نماند.
با توجه به محدود بودن دریاچه ها، رودها و آبگیرها ی مناسب برای

ماهیگیری در کشور عزیزمان،  بخاطر شرایط جوی حاکم براین منطقه و

همچنین جمعیت بیش از 70 میلیون از طرفی و از طرف دیگر حساس تر بودن اکوسیستمهای مناطق گرم در مقابل تغییرات که کشورما نیز از آن دسته است، مسئولیت بیشتری را بر دوش ما میگذارد.اکوسیستم یک دریاچه چرخه ای است که از پلانگتونهای گیاهی و جانوری

شروع شده و با سیری از حشرات و ماهیهای کوچک گرفته تا ماهیهای مهاجم

شبیه اردک ماهی یا سوف ادامه داشته و در نهایت بعد از مرگ آنها به میکرو ارگانیسمها که لاشه این حیوانات رو تجزیه میکنند، دوباره به پلانگتونها میرسه.

 

اکوسیستم همانند ساعت شماطه داری است که با صدها قطعه ریزودرشت

هزاران سال در حال تیک تاک کردنه.

 یک عمل اشتباه، آگاهانه یا نا آگاهانه باعث بر هم ریختن نظم و توازن اون

میشه و تعجبی ندارده که اگر دیگه کار نکنه!

 

.....................................................................................

 

 

بطور کلی اگر ماهیگیرها رو به دو دسته تقسیم کنیم که دسته اول:

 

 

" دیگران کاشتند و ما خوردیم،ما بکاریم تا دیگران بخورند "

 

و دسته دوم:

 

" دیگران کاشتند و ما خوردیم، ما نمیکاریم،  دیگران رو هم

بیخیال! "

 

شعار زندگیشونه ، به این نتیجه میرسیم که:

 

برای دسته اول: لزوم آموزش استفاده صحیح.

 

برای داشتن رفتاری صحیح در طبیعت، یک ماهیگیر باید شناختی هر چند

نسبی از موارد زیر داشته باشد :

 
1-

شناخت آبزیان  بطور اعٌم و بطور اخص آبزیان کشورمان که انواع آن، فصل

تولید مثل ، بیماریها، سن بلوغ و حداقل طول ماهیهای قابل صید را شامل

میشود.


شناخت سن بلوغ و حداقل اندازه ماهی قابل صید هم به این منظور است که:

چنانچه ماهی مورد صید به سن بلوغ نرسیده باشه به این معنی است که ماهی

تا به حال تولید مثل نکرده.

یعنی چی؟

یعنی قبل از اینکه نسل بعدی ماهی تولید بشه و گارانتی بشه که سال دیگه هم

در این دریاچه ماهی وجود داره ،ماهی صید شده.

حداقل اندازه ماهی در کنار روشهای موجود دیگر، به راحتی به ماهیگیر

امکان تشخیص سن بلوغ ماهی را میدهد.

گرفتن ماهی در فصل تخم ریزی و تولید مثل در حقیقت از بین بردن هزاران

بچه ماهی است.


 

نقش این بچه ماهی ها در اکوسیستم، چه بعنوان جزئی از زنجیره غذایی که

منبع تغذیه ای برای ماهیهای دیگرند و در نهایت به صورت غیر مستقیم از

بین بردن این ماهیها ست و چه بعنوان تولید کننده و ادامه دهنده نسل بعدی،

نقشی بسیار حساس و مهم است.صید جاندار مادر، چه از نظر اقتصادی و چه از نظر انسانی در هر دین و

مذهب و هر جامعه و فرهنگ، عملی قبیح و گناهی نابخشودنیست.


 

شناخت بیماریها و انگلهای ماهیها هم به ماهیگیر این امکان رو میده که علاوه

بر عدم انتقال احتمالی بیماری یا انگل به خود یا اطرافیانش، در صورت

مشاهده با مطلع کردن محیط بانی مسئول منطقه کمکی باشه برای سالم سازی

و سلامت محیط که نهایتا هم به نفع محیط زیسته و هم به نفع خود ماهیگیر.


 
  

2-

 شناخت لوازم و ادوات مجاز صید و طریقه استفاده صحیح از آن.

 

در درجه اول این شناخت باعث میشه که ماهیگیر از رساندن آسیب احتمالی

به خودش و دیگران پیشگیری کنه.

شناخت ادوات غیر مجاز هم یعنی : عدم استفاده ناجوانمردانه از این ابزار و تشخیص وممانعت از استفاده خاطیان.

 

3-

رفتار صحیح در طبیعت.

به این معناست که چگونه رفتار کنیم تا نه تنها به طبیعت ناخواسته آسیب

نرسانیم بلکه چگونه از رسیدن آسیب به خود و همراهانمان  تا حد امکان

جلوگیری کنیم.

چه بخوریم ؟ و چه بپوشیم؟ و چگونه بهداشت فردی رو رعایت کنیم.

 کمکهای اولیه: طریقه حمل مجروح احتمالی ودر یک چنین موردی چگونه

عمل کنیم، جزء این مقوله است.

 

به عنوان مثال:خطر رعد و برق وبارانهای سیل آسا .

چندی پیش عده ایی از هموطنانمان بخاطر بی اطلاعی به دلیل باران سیل آسا

در جنگل گلستان جان خود را از دست دادند.

هر ساله شاهد غرق شدن عده ای از هموطنانمان به دلیل  ندانستن شنا در

آبهای کشورمان هستیم. چه بسا در میانشان تعدادی هم ماهیگیر وجود دارد.

 

4-

قوانین و مقررات مربوط به ماهیان و ماهیگیری.

 

همانطور که در ابتدای متن هم آمده، عدم اطلاع از قانون دلیل بر برائت مجرم نیست.

 

خواست رعایت قانون از طرف دیگران میبایست پیش از همه با رعایت

شخصی آن همراه باشد.

رعایت قانون هرچند بی پایه و اساس به نظر بیاد، لازمه.

 چرا که ماهیگیر قانون گذار نیست و چه بسا که بر تمام شرایط موجود واقف

نیست و به همین خاطر فاقد نظری صحیح در این رابطه است.

 

برنامه ریزی صحیح در این رابطه وایجاد طرح آموزشی مناسب و قابل اجرا

در این زمینه چیزی نیست که فلان کس یا پسر خاله ی عمه جان، چون

صرفاً از بچگی ماهی می گرفته و تجربه داره انجامش بده.

تحقق بخشیدن به این منظور،احتیاج به کارشناس شیلات و محیط زیست،

کارشناس آموزش و پرورش و دست اندر کار مطلع،  باسابقه و پر تجربه در

امر آبزی پروری و ماهیان داره.

 

یک پروانه ماهیگیری که 2000 تا 3000 تومان قیمت داره، گارانتی برای

دانش و علم لازم ماهیگیر در این زمینه نیست.

صدور پروانه ماهیگیری به این نحو به نظر من چیزی جز به حراج گذاشتن

بخشی از طبیعت و سپردن بره به دست گرگ نیست.

جواز ماهیگیری و پروانه آن در کشورهایی که کم و بیش مشکلات

طبیعت شان را تحت کنترل دارند دو چیز مجزا است.

پروانه ماهیگیری نشان دهنده این است که صاحب آن،  یک دوره آموزشی

 را در این زمینه گذرانده و دارای دانش لازم در این رابطه است  و جواز ماهیگیری به او اجازه میده که در فلان رود یا دریاچه  در طول فصل مجاز

با رعایت اصول و مقررات ماهیگیری کنه.

 

مبلغ پرداختی توسط ماهیگیر هم باید صرف بهبود این دریاچه و یا رود خانه

بشه.

فایده اجرای این طرح بلند مدت بهسازی، حفظ و کنترل منابع آب و آبزیان و

از طرفی دیگر،  سلامت ماهیگیری و ماهیگیران است.

از فواید جانبی اجرای این امر نیز میتوان به ایجاد اشتغال اشاره کرد.

ایجاد گروه های آموزش دیده آموزشی که  میتوانند از کارمندان اداره محیط

زیست وشیلات باشند، هزینه چندانی را در بر نخواهد داشت.

ایجاد فرهنگ حفظ و استفاده صحیح در این زمینه، هم خواست و هم نیاز

عموم است.

 

واما دسته دوم که:

 

دگران کاشتند و ما خوردیم، ما نمیکاریم دگران رو هم بیخیال!

 شعار زندگیشونه !

 

برخورد منطقی و قانونی با چنین افرادی وظیفه هر انسان دارای عقل سالم

است.

توجیه، آگاه سازی و ممانعت از خطای افراد بی اطلاع ، با منطق ودانش

کافی که از شناخت  طبیعت وآبزیان در پی آموزش صحیح سرچشمه میگیره و معرفی خاطیان اصلاح ناپذیر به مسئولین و محیط بانان تا مورد پیگرد قانونی

قرار گیرند، قدمی در راه حفظ و بهسازی محیط است.

امر به معروف و نهی از منکر وظیفه ایست که فقط و فقط با داشتن دانش

و منطق قابل اجراء است، وگرنه چیزی نیست جز امر و نهی بی پایه و

اساس که هر روزه شاهد نمونه های آن هستیم.

 

 

منابع طبیعی جزو ثروتهای ملی هر کشور و حق مسلم و طبیعی یکایک افراد

آن است.

 این حق صرفاَ  ازآن  کسی ست که در قبال آن مسئولیت هم بر عهده میگیره.

 

 

احساس مسئولیت، حفظ، مراقبت، ، سعی در بهسازی محیط و برخورد صحیح

با خاطیان نیز جزئی از وظایف ماهیگیر است.

 

ادارات و مسئولین محیط زیست و محیط بانان کشورهای دیگر نیز به کمک

دوست داران طبیعت نیاز دارند. چرا که با توجه به وسعت کشور و محدود

بودن تعداد محیط بانان، انتظار بی جاییست چنانچه چشممان فقط به این باشد

که این اداره تمام مشکلات محیط زیست را یک روزه  و یک تنه بر طرف

کرده تا از فردا ما در محیطی بدون مشکل زندگی کنیم.

دوست داشتن طبیعت دوستی خاله خرسه نیست، عشق یک طرفه و بدون

مسئولیت هم نیست.

طبیعت مادریست که احتیاج به توجه و مراقبت داره.

 


 

 

به یاد داشته باشیم که:

طبیعت بدون انسانها طبیعت است اما انسان بدون طبیعت هیچ نیست. هیچ.


در پایان از همکاری دوستان، ایرج و آرش عزیز در تهیه این

مقاله تشکر میکنم.

با کمال احترام

جاش

 

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه 1387/04/27ساعت 4:14 بعد از ظهر  توسط جاش  | 

 

چگونه حد اکثر وزن پرتاب را محاسبه کنیم ؟


با سلام


یکی از دوستان من به تازه گی یک چوب ماهیگیری مخصوص کپور با تست منحنی قدرت 2 پاوند خریده وچون روی این چوب مثل بعضی از  چوبهای دیگر مخصوص کپور، حد اکثر وزن پرتاب با این چوب قید نشده ، میخواست بدونه که تا چه حد میتونه به چوبش فشار بیاره تا هر وقت که قلابشو پرت میکنه دست و دلش نلرزه که نکنه چوب نازنینم خدایی نکرده ترک برداره یا زبونم لال بشکنه.

به همین خاطر فکر کردم جوابی که گرفت، شاید  برای عده ای هم که دارای چنین چوبی هستند وحد اکثر وزن پرتاب چوبشون را نمیدونند، اینجا درج کنم.

لازم به تذکر هست که : 

محاسبه حد اکثر وزن پرتاب از کتاب کپور،  نوشته  دکتر Vincent kluwe York اقتباس شده و از طریق فرمول زیر است.

  

تست منحنی قدرت چوب با واحد پاوند ضرب در 454   تقسیم بر 16 = حد اکثر وزن پرتاب بر حسب گرم

به عنوان مثال:  چوبی با تست منحنی 2 پاوند

2 ضرب در 454 = 908

908 تقصیم بر 16 = 56.75 

بر این اساس حد اکثر وزن پرتاب این چوب 56.75  گرم است.

برای محاسبه وزن ایده ال پرتاب هم کافیست که از حد اکثر وزن پرتاب 20 % کم کنید که چیزی برابر 45 گرم خواهد شد.

یا به عبارت دیگر : تست منحنی قدرت چوب با واحد پاوند ضرب در 454 تقسیم بر 16 منهای 20 %  =  وزن ایده ال پرتاب بر حسب گرم.


با کمال احترام

جاش


+ نوشته شده در  یکشنبه 1387/04/02ساعت 1:13 قبل از ظهر  توسط جاش  | روشها و ابزار صید کپور


 

گرفتن کپور دارای راهها  و روشهای متعددیست و شاید محبوبیت زیاد کپور و صید این ماهی هم دقیقأ به همین دلیل باشه.


کپور به عنوان طعمه از خمیر گرفته تا کرم خاکی و از جوشانده تا توت فرنگی، لارو حشرات و حتی بچه ماهی که هر کدام با راه و روشی مخصوص ارائه میشوند هم جواب رد نمی دهد.

 

به همین دلیل بیائید نگاهی دقیقتر به ابزار و روش های  صید این ماهی بیاندازیم.

 

چرخ، چوب و نخ

 

این سه فاکتور مهم در هر صورتی باید با هم تناسب داشته  ونیز از نظر فنی سالم باشند.

منظور از سلامت فنی این که مثلا ترمز چرخ به خوبی کار کنه و گیر نداشته باشه یا نخ زدگی ویا پارگی نداشته باشه و صد البته نخ کهنه و فرسوده نباشه.

(خرید نخی که ماهها در ویترین فروشگاه زیر آفتاب قرار داشته و به همین دلیل شکننده شده را به شما پیشنهاد نمیکنم.)

 

 

رینگهای چوب ماهیگیری سالم باشند و خود چوب هم ضرب خوردگی و یا موارد مشابه دیگر نداشته باشه.

 

همه این نکات کوچک و گاهی به ظاهر کم اهمیت در انتها به معنای موفقیت و یا عدم موفقیت در صید است.

تصور از دست دادن  بزرگترین ماهی زندگی شما که با هزارزحمت به قلاب افتاده و فقط به خاطر کهنگی نخ که به اون توجه نکردیم تصویر یک ماهیگیر موفق نیست.

 

در این حالت فقط با کلی تاسف وعصبانیت باید شاهد دور شدن این ماهی در حالی که قلاب رو نیز در دهان داره و چند متری هم نخ و احیانا شناور رو با خودش می بره باشیم.


 

منظور از تناسب :

 

در درجه اول باید لوازم ما متناسب با اندازه ماهی مورد نظر و محل ماهیگیری

انتخاب بشه.


 

در قسمتی از رود یا دریاچه که موانع زیادی در آن هست، با نخ 0.16 قصد کپور 10 کیلوئی کردن و یا در آبی با بستر شنی و بدون گیر و گیاه زیاد با نخ 0.40 ماهیگیر کردن انتخاب هوشمندانه ای نیست.

این تناسب را باید در تجهیزات دیگر نیز از قبیل قلاب، چاک ( تور بیرون کشیدن ماهی از آب )، پیشبند و ...... نیز رعایت کنیم.

 

به این نکته توجه داشته باشید که توانایی ابزا صید ( چرخ، چوب،  نخ،  گره ها و اتصالات  دیگر ) مساوی توانایی ضعیف ترین عضو  این زنجیره است.


چوب با توان پرتاب
100 گرم، نخ با توان 10 کیلو و کارابین و هرز گرد با توان 2 کیلو به معنی 2 کیلو توان است.


 

روشهای متداولتر ارائه طعمه


 

 ( کف خواب )

 

در روش کف خواب، با توجه به عملکرد سرب که رساندن طعمه به محل مورد نظر صیاد و نگه داشتن طعمه در آنجا است ، به تناسب طول پرتاب و سرعت جریان آب و خصوصیات زیر آب مثل شنی یا ریگی بودن  بستر یا موانع زیر آب مثل شاخه و تنه درختان یا گیاهان،  از سربی مناسب استفاده میکنیم که حتی الامکان کوچک بوده و سنگینتر از نیاز نباشد.

یا به عبارت دیگر : به حد لازم بزرگ و به اندازه ممکن کوچک باشد.

 

 

 

البته بدون سرب نیز با سیب زمینی ویا خمیر هم میتوان چنانچه آب جریان نداشته و محل مورد نظر نیز نزدیک ساحل باشد ماهیگیری نمود.

 

آویزان کردن مقداری یونولیت یا وزنه ای متناسب با ضخامت نخ  و سرعت آب به قسمتی از نخ در بین حلقه های چوب  ویا  استفاده از بازر، زنگوله  و.....تشخیص راحت ترنوک زدن ماهی را امکان پذیر میکند.

 

نگه داشتن نخ در بین انگشتان برای تشخیص نوک زدن ماهی،  قدیمی ترین ، ارزان ترین ، مطمعن ترین و در عین حال  گاهی خسته کننده ترین روش است.

 

در روش کف خواب میتوانید از چوبهای مختلفی مثل تلسکوپی، چند تکه یا فیدر استفاده کنید.

با توجه به محلی که در آن ماهی میگیرید میتوانید نوع و طول چوب را تعیین کنید.

 

....................................


شناور

 

علاوه بر روش متداول کف خواب ،  برای ارائه طعمه در کف آب، امکان استفاده از شناور هم وجود دارد.

 

برای این منظور باید ابتدا عمق آب را اندازه بگیریم سپس شناور را طوری تنظیم کنیم که طعمه در کف آب ارائه شود  طوری که شناور در سطح آب کمی متمایل باشد.

سپس سرب بصورت آزاد روی نخ اصلی سوار میشود و در انتها کارابین و قلاب.

 

 

 

حالا که به مطلب شناور رسیدیم بد نیست در مورد نوع دیگری از شناور که بر خلاف شناور های معمولی که بر روی نخ ثابت میشوند یاد کنیم.

این شناور ها  بر روی نخ متحرک هستند و برای پرتابهای دور تر و اعماق بیشتر هم مناسبند.


من شخصأ از شناورهای متحرک که با یک کارابین کوچک روی نخ سوار میشوند و این مزیت را دارند که به راحتی قابل تعویض هستند استفاده می کنم.

 

 

 

برای تنظیم عمق هم از  stopper کوچک روی نخ استفاده میکنم.


برای این منظور ابتدا stopper را به نخ میکشم و در انتهای نخ یک کارابین با هرز گرد که قلاب به آن وصل میشود را قرار میدهم. 

بجای stopper میتوانید از گره زدن نخ دیگری بر روی نخ اصلی که مانع حرکت بیشتر شناور میشه استفاده کنید. 


گره های مختلف:

http://www.angelsport.co.at/html/knoten/knoten.htmفاصله گره روی نخ از قلاب هم به اندازه عمق آبیست که قبلا اندازه گرفتیم.

 

 

و در نهایت مقداری سرب جهت بالانس شناور.

 

مونتاژ شناور به این شیوه شما رو آزاد میزاره تا به راحتی شناور و تنظیماتش رو عوض کنید.

 

برای بالانس صحیح شناور طوری که نوک شناور از آب بیرون باشد  از سرب های عدسی با وزن های متفاوت از بزرگ به کوچک بسته به عمق مورد نظر از بالای کارابین تا روی نخ قلاب استفاده میکنم.

فاصله آخرین سرب تا قلاب هم در تشخیص به موقع نوک زدن ماهی نقشی مهم داره.

دور بودن سرب باعث دیر تشخیص دادن و نزدیک بودن بیش از حد به معنی به پس زدن طعمه است.  

به این طریق در هر عمقی که بخواهم طعمه را ارائه میکنم و میتوانم به راحتی شناور را عوض کنم.

طعمه را بر اساس ماهی مورد نظر و شرایط فصل و محیط، قلاب را بر اساس طعمه وقطر و جنس نخ را بر اساس قلاب تعیین می کنم.

استفاده از قلابهای سه شاخه را برای این روش توصیه نمیکنم چرا که این قلابها باعث جراحت سنگین ماهیهای کوچک میشوند به همین دلیل قادر به برگرداندن آنها به آب نیستیم.

 

صید در سطح آب

برای صید ماهیهایی که در سطح آب هستند، شناور را با فلوتر(گویچه های آب) عوض میکنم و بدون سرب با نان یا طعمه مناسب دیگری در سطح آب ماهیگیری میکنم، البته با چوب و قلاب پشه هم امکان صید کپور در سطح آب هست که از آن بی اطلاع هستم.

 

 

 

 

روش کف خواب با سرب ثابت ( self hocking )


 

 

ارائه طعمه با قلاب وجوشانده  از این طریقروش متداولیست.

ماهی در این روش طعمه و قلاب را به دهان میبرد و به حرکت خود ادامه می دهد.

وزن سرب  که کمتر از 80 گرم نیست وتوسط کارابین ویا Stopper در انتهای نخ متصل و ثابت شده، کاملأ خودکار باعث جای دادن قلاب در دهان ماهی میشود .

در این روش شکل نوع  و وزن  سرب متناسب با سرعت جریان آب و شرایط  بستر آن انتخاب میشود.

 

روش کف خواب با سرب متحرک

 


 

در این روش سرب بصورت آزاد روی نخ اصلی سوار میشود،  ماهی بعد از به دهان گرفتن طعمه مقاومت زیادی را احساس نمیکند و به حرکت خود ادامه میدهد. 

صیاد در این روش باید همواره آماده باشد تا در صورت به حرکت در آمدن نخ،  شوک را به موقع وارد کرده تا قلاب را در دهان ماهی جا دهد.


 

 

مونتاژ کف خواب با سرب ثابت 

در انتهای نخ بافته شده اصلی توسط گره زیر حدود 10 متر نخ ضربه  گیر منوفیل که در عین استقامت زیاد ،قابلیت ارتجاعی زیادی هم داره وصل میشود.

لزوم نخ ضربه گیر در مواردیست که موانع زیر آب زیاد بوده و یا فاصله پرتاب دور است و در نهایت ازنخ بافته شده و سرب سنگین استفاده میشود .


تصویر 1

 

در مرحله بعد سیم ضربه گیر را از شلنگی از جنس PVC   شماره 6 درتصویر 1  

و سپس آن را از سرب In liner شماره 3 درتصویر1 رد میکنیم و انتهای شلنگ را در قسمت لاستیکی سرب تصویر 2 جا داده وحتی المقدور با چسب قطره ایی می چسبانیم.

در انتها کارابین باهرز گرد که مناسب با وزن سرب و مشخصات نخ انتخاب شده را وصل میکنیم.


تصویر 2


تصویر 3

تصویر 4

بعد از محکم جا دادن کارابین در انتهای سرب تصویر3 مونتاژ ما آماده است.

 

در انتها تصویر 4 ریسه یا قلاب به این کارابین وصل میشود.


 

طول ریسه (نخ قلاب) نقش اساسی را در گرفتن ویا نگرفتن یک ماهی دارد.


 

جدا از متفاوت بودن رفتار تغذیه گونه های مختلف ماهیها، در بین ماهیهای یک گروه هم تفاوت رفتار وجود دارد.


 

یعنی اگر رفتار ماهیها را مشاهده کرده باشید

(دوست عزیز و بسیار با تجربه آقای مسعود پور عباسی هم در مقاله ایی

به مزییت مطالعه رفتار ماهی

 http://mahigiran.com/msp-fishing/coldplace/winterfishing.htm اشاره کردند)

در برابر طعمه  ماهیهای کوچکتر بی احتیاط هستند در حالی که ماهیهای پیر و با تجربه ترمحتاط اند و در فاصله دورتر از طعمه در حال بر انداز آن.

ماهیهایی که قلاب را میشناسند   با باله های سینه خود طعمه را لمس وآزمایش میکنند یا اینکه آنرا محتاطانه از فاصله بیشتری میمکند و به همین دلیل طول کم ریسه یا منعطف نبودن آن برابر است با نگرفتن ماهی.

در این صورت به ریسه ایی با انعطاف بیشتر و طولی بین 30 تا 40 سانتیمتر نیاز است.

در مورد پیشبندهایی با این طول میبایست به این مسئله توجه داشت که نخ قلاب شناور نباشد.

نخ شناور بین سرب و قلاب، در زیر آب کمانی را تشکیل خواهد داد که ماهی را ترسانده و  از آنجا دور میکند.

برای سنگین کردن نخ کافی است که نخ را  چند بار  از بین دو تکه  سرب که با انگشتانمان به هم میفشاریم عبور دهیم. مقدار کمی سرب که از این عمل روی نخ باقی میماند  کافیست تا نخ را در کف آب قرار دهد.

 

در مورد پیشبند با طول بیش از 30 الی 40 سانت این امکان هست که ماهی با احتیاط،  طعمه را به دهان گرفته و بدون اینکه متوجه نک زدنش بشویم طعمه را پس بزند .

 

 

درست عکس تمام مطالب بالا این امکان هم هست که کپور مثل یک جارو برقی کف آب را جارو کنه که در این مورد طبیعتا کوتاه بودن نخ حالتی ایده ال است.

 

پس طول پیشبند نکته ایی اساسی و مهم است.


 

نکته دیگر طول  مو یا نخ قلاب جوشانده است که مناسب با اندازه جوشانده و یا نوع طعمه مورد مصرف میتواند کوتاهتر ویا بلند تر باشد.


تفاوت دیگر مونتاژ سرب ثابت و سرب متحرک در تنظیم ترمز چرخ است به این شکل که در سرب ثابت ترمز چرخ میبایست باز بوده تا ماهی به قلاب افتاده قادر به نخ گرفتن باشد ولی با سرب متحرک ترمز چرخ باید  تا حدی بسته باشد تا مقاومت کمی در قبال کشش ماهی ایجاد کند .

چرخ های مناسب برای این منظور دارای ضامنی مخصوص بوده که با فعال کردن آن بطور موقت ترمز آزاد میشود. 

 

 

 

در پایان امید وارم که مطالب بالا مورد توجه و استفاده شما قرار گرفته باشه.

 

سلامت محیط زیست اولین شرط گرفتن ماهیست پس در حفظ و مراقبت از آن بکوشیم.با کمال احترام

 جاش


 

+ نوشته شده در  پنجشنبه 1387/02/12ساعت 10:16 بعد از ظهر  توسط جاش  | بارها دوستان خواسته بودند در مورد فیتو فاگ مقاله ایی داشته باشیم که تا به حال میسر نشده بود به همین دلیل مقاله زیر تهیه شد تا دوستان استفاده کنند.چنانچه دوستانی هستند که اطلاعات بیشتری از این ماهی دارند خوشحال خواهیم شد که ما رو هم مطلع کنند.


 

فیتو فاگ
این ماهی از خانواده سیپرینید است که معروفترین آنها همان کپور معروف است.

تا به حال این ماهی با طول 105 سانت و وزن 50 کیلو هم دیده شده.ماهی ساکن آبهای شیرین است که تا عمق 20 متری هم زندگی میکند عمده ترین غذای او فیتوپلانگتونها وزئوپلانگتونهاست اما از تخم و لارو موجودات بومی محل خویش نیز تغذیه میکند.

دمای زیست او از 6 الی 28 درجه سانتیگراد متغییر است و نسبت به کاهش دما (کمتر از 5 درجه سانتیگراد)واکسیژن بسیار حساس است.

این ماهی را با عنوان کپور نقره ایی ویا کپور پرنده هم میشناسند.این ماهی میتواند مسافتی معادل 3 متر را بیرون از آب طی کند.

در سال 2003 میلادی یک خانم که در حال سواری روی جت اسکی خود بوده به دلیل برخورد یک فیتو فاگ با صورتش دچار شکستگی در ناحیه بینی خود شده.


متداول ترین روش صید این ماهی تهیه خمیر نان است که در آب دیر متلاشی شود و داخل آن نیز قلاب کوچک کار گذاشته شده باشد که البته به یک شناور متصل شده.این ماهی برای خوردن این طعمه به آن نوک میزند و قطعات ریز و درشت آنرا با عمل پمپ کردن متوالی جدا میکند و چنانچه به قلاب تعبیه شده شما برسد میتوانید امیدوار باشید که این ماهی را صید کرده اید.

+ نوشته شده در  سه شنبه 1387/01/20ساعت 4:26 بعد از ظهر  توسط ایرج  | 


بررسی اجمالی دهان ماهی
دهان ماهیها به ما چی میگن؟

 


 


 

 

قبل از اینکه دنباله مطلب را مطالعه کنید یک لحظه به تصاویر بالا  دقیق نگاه کنید .

حالا دیگه حتما می توانید حدس بزنید که جریان از چه قراره و موضوع به کجا ختم خواهد شد.

کاملا درسته تفاوت شان در حالت قرار گرفتن فکها رو هم است و نوع تغذیه این ماهیها.

 

شکل یک زرد پر

فک پائین زرد پر نسبت به فک بالای اون عقب تر قرار دارد و این نشان دهنده طریقه تغذیه مالک چنین دهانیست.

فک عقب رفته یا دهان عقب رفته را عموما ماهیهایی دارا هستند که کف خوار هستند.گروه زیادی از ماهیها دارای چنین دهانی هستند.

 

شکل دوم اردک ماهی

فک پائین اردک ماهی نسبت به فک بالای اون بلند تر است.فک یا دهان جلو آمده نیز نشانگر نوع تغذیه مالک آن است.

اردک ماهی با بدنی به رنگ استتاربین گیاهان کف آب مخفی میشود و بیحرکت منتظر عبور ماهی در بالای سر و نزدیک اوست میماند و باقی قصه نیز قابل حدس زدن است.

چیزی بین فک عقب رفته و فک جلو آمده ،فک بالای هم است.مانند ماهی قزل آلا.

اکثر ماهیها دارای چنین دهانی هستندکپور،لای ماهی،ماش ماهی و ماهی سیم جزو این گروه هستند.این ماهیها به همان راحتی که از کف آب قادر به تغذیه هستند از سطح آب و در عمق نیز طعمه خودشان را به دست میآ ورند.

 

خوب فکر کردید همین بود؟

خیر نبود!


 
 

 

به عنوان مثال ماهی سیم که معرف حضور شماست دارای دهانی از نوع خرطومی بالای هم است .

این دهان خرطومی به صاحبش این امکان را میدهد تا غذای خود را از گیاهانی که به آنها چسبیدند یا از کف آب به راحتی بمکند.

نوع دیگر دهان ماهیها مربوط به دهان گردان،دسته ای از ماهیهای ابتدائی که در زیر نمونه ایی آمده که مربوط به ماهی نه چشم (9 چشم) رودخانه ای است.

 
 

 

صاحب این نوع دهان مکنده خودش را به قربانی می چسباند و..........
به خاطر داشته باشید چنانچه شناختی از ماهی نداشته باشید نه تنها قادر به صیدش نیستید بلکه قادر به حفظ آن هم نیستید.


و در پایان این که عکس بالا فقط جالب بود و همین .


با کمال احترام

 جاش

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه 1387/01/08ساعت 5:22 بعد از ظهر  توسط جاش  | 


 


با تشکر از شما دوستان : محسن عزیز ، جناب محمد ، بهرام گل که تازه تب ماهی و ماهیگیری گرفته، امیر خان و سرور گرامی آقای آرش رهبر که لطف فرمودید و در نظر خواهی شرکت کردید.


نتیجه نظر خواهی بعد از یک هفته کاملأ روشن است وبه همین خاطر مقاله درخواستی شما را در این پست تقدیمتان میکنیم.

امید است که مورد توجه و استفاده قرار گیرد .
 

Sbirolino


 

در پست قبل ( آشنائی با چوب ماهیگیری ) اشاره کوتاهی به چوبهای Sbirolino شد که شاید برای برخی این سوال را ایجاد کرده باشه که اساسا این متد چی هست و معنای اون چیه؟ 

تصور کنید در کنار دریاچه ایی قرار دارید و می خواهید اقدام به ماهیگیری کنید ولی دراطراف شما ماهی وجود نداره و فعالیت ماهیها فقط در فاصله ای خیلی دورتراز دسترس شما دیده میشه. 

 پرتاب شناوری که مناسب این ماهی هست  در این وضع امکان نداره و شما در این حالت یا مجبور هستید از خیر ماهیگیری بگذرید و یا که از شناوری بزرگتر با مقدار زیادتری سرب استفاده کنید که برای صید ماهیهای بزرگتر مناسب است و نه برای ماهی مد نظر شما،  به این امید که اگر ماهی از آن اطراف عبور کرد نظری هم به طعمه شما بیندازد تا شما دست خالی بر نگردید.

اما به دلیل عدم تناسب وزنه، شناور و عمقی که ماهیها در آن قرار دارند موفق به ارائه مناسب طعمه نمی گردید..... و دست خالی.........

 

 در موقعیتی دیگر شما می خواهید با یک اسپینر کوچک 3~4 گرمی در فاصله 30~20 متری ماهیگیری کنید.

تا به حال سعی کردید که یک اسپینر با این وزن را به چنین فاصله ای پرتاب کنید ؟ کاری سخت و یا تقریبا غیر ممکن است.


 

تکلیف چیست و چاره کدام است ؟


 

یکی از راه حل هایی که وجود داره ، استفاده از گوی Sbirolino هست .


 

 

 این گوی یا به عبارتی شناوربه غیر از شفاف بودن، که برای ماهی قابل رویت نیست، خواص جالب دیگری هم دارد.

 


 

انواع مختلف این گوی دارای اوزان حجمی مختلف هستند.

 به عبارت دیگر انواع غوطه ور، شناور و همچنین فرو رونده (ته نشین کننده)  این گوی وجود دارد که بنا به موقعیت از آن استفاده میشود.

 

در مقابل کشش ماهی بدلیل شکل دوکی و قطر کمتر آن نسبت به شناور های معمولی مقاومت کمتری نشان می دهد.

و دیگر اینکه برای دسترسی به جائی که ماهی هست به دلیل وزین بودنش ،

 قادرید آنرا خیلی دورتر پرتاب کنید  .


حالا موضوع کمی روشن شد؟


 

در این متد با چوبی که نوک بسیار حساس دارد و هر طعمه ای که در اختیار دارید  یا مناسب میدانید ماهی میگیرد.

با انتخاب درست Sbirolino شما میتوانید    طعمه خود را از سطح تا کف آب ارائه دهید .

اگر ماهیها در سطح هستند یک Sbirolino شناور به ریسه خود وصل میکنید و اگر در عمق قرار دارند با یک Sbirolino معلق و نهایتا جهت ماهیهای  کف آب از Sbirolino فرو رونده استفاده کنید.


 

 

 

چگونگی صید


در این روش با یک ریسه بلند 2~1.5 متری ماهیگیری می کنیم.


به این دلیل در هنگام پرتاب میباید کمی قبل از اینکه ریسه به آب برخورد کند ، توسط فشار انگشت دست،  کمی به نخ ترمز داد تا ریسه به دور نخ نپیچد.

شما در این روش می توانید تقریبا از هر نوع طعمه ایی مثل Twister (طعمه های سیلیکونی، ژله ای) ، اسپینر های کوچک وماهیهای طعمه استفاده کرده که به خاطر وزن Sbirolino قادرید آن را به فواصل دورتری پرتاب کنید.

 

در این متد بعد از پرتاب طعمه، ریسه را به آرامی جمع میکنید.

نکته مهم اینکه : نخ شما باید با جمع کردن آرام آن، دائما تحت کشش  باشد تا هرگونه تماس ماهی با طعمه را به سرعت احساس کنید که قادر باشید شک را به موقع وارد کنید.


 


چگونگی مونتاژ صحیح


 

ابتدا Sbirolino به صورت متحرک (آزاد یا لغزنده ) به نخ کشیده می شود و سپس یک گوی ترمز لاستیکی   Stop Perl ) در شکل به رنگ قرمز(  به نخ اضافه میکنیم. کار این گوی حفاظت از گره شما در هنگام پرتاب است.

 در مرحله بعد نخ به کارابین 3-4 هرز گردی و در انتها ریسه و طعمه وصل میشوند.

شما میتوانید یک کارابین اضافه هم بین آخر نخ و کارابین چند هرز گردی وصل کنید که باعث کاهش بیشتر احتمال تاب خوردن ریسه به مونتاژ  Sbirolino میشود.

 

راهنمایی دیگر:نصب یک چوب پنبه یا گوی شناور کوچک ( اکاسیف ) در فاصله 30 سانتی قلاب باعث شناور شدن قلاب میشود که در نهایت احتمال گیر کردن قلاب به موانع کف آب و از دست دادن آن را کمتر میکند.

 

بعضی از مزایای این سیستم ماهیگیری نسبت به روشهای دیگر:

ارائه طعمه در عمق صحیح با حرکت تقریبأ طبیعی .

کارائی این سیستم برای پرتاب طعمه های سبک به فواصل دور دست.

ارتباط مستقیم ماهیگیر با طعمه و احساس کردن سریع تماس ماهی با تعمه به دلیل تحت کشش بودن دائم نخ .

  استفاده نکردن از سرب ( ماده آلاینده محیط زیست ) و

 و و....

صید از این طریق، روشی فعال وبسیار لذت بخش تر است . صیدی که در عین حال به خاطر حرکت بیشتر ماهیگیر،  ورزش نیزهست.


 

 

تولید کننده گان مختلف لوازم ماهیگیری گوی های Sbirolino را با اشکال مختلف و اوزان حجمی مختلف به صورت شناور، معلق در آب ، و همچنین ته نشین شونده یاغرق شونده سریع وآرام ،  از مواد مصنوعی شفاف تولید میکنند که برای ماهی قابل رویت نیست .

 


ارائه طبیعی تر طعمه با شناورهای معمولی امکان پذیر نیست.

شناورهای رنگارنگ معمولی با امواج آب حرکت میکنند و این  باعث بالا و پائین رفتن مدام طعمه در آب هست که این حرکت غیر طبیعی خود باعث مشکوک شدن ماهی میشود.

قطر کم و دوکی شکل بودن گوی Sibrolino باعث کاهش مقاومت آن در آب میشود و ماهی در حین نوک زدن به طعمه مقاومتی احساس نخواهد کرد.


 

و بالاخره اینکه بر روی گوی Sbirolino اعدادی ذکر شده که معانی آن به قرار زیر است.

عدد اول نشان دهنده وزن پرتاب وعدد دوم وزن آن در آب  است که نشان دهنده حالت شناوری آن است.


 

 

چند مثال ازمونتاژهای  Sbirolino

قزل آلا


 

طول ریسه :120 سانت

قلاب مخصوص قزل آلا بشماره 4 الی 10 بسته به اندازه طعمه.

هرز گرد 10 الی 16

مونتاژ Sbirolino به مونتاژ سرب متحرک در ماهیگیری کپور شباهت دارد.

شما Sbirolino تخم مرغی شکل ته نشین شونده   را در حالتی که قسمت سنگینتر آن رو به پائین است به نخ میکشید،سپس گوی لاستیکی ترمز و بعد کارابین 3-4 هرزگردی.

اولا به خاطر پرتابهای بلند و ثانیا به دلیل جمع کردن های متوالی، کارابین چند هرز گردی برای جلوگیری از تاب خوردن قلاب و ست Sbirolino لازم است.


 

 

 

 


به غیر از قزل شما قادرید ریسه های مناسب ماهیهای دیگر را نیز به این روش مونتاژ کنید.


مونتاژ مخصوص گربه ماهی

 


مونتاژ سوف کف خواب


 


 

مونتاژ اردک ماهی کف خواب


 


 

مونتاژ اسپینر 3-4 گرمی


 

 


 

امید وارم مطلب مورد توجه شما قرار گرفته باشه .


تا فراموش نکردم این را هم بگم که : Sbirolino را ایتالیایی ها درست کردند .

چنانچه گوی Sbirolino در دسترس نباشد شما میتوانید آنرا به راحتی ازموادی که در دسترس دارید  با کمی ابتکار و حوصله بسازید، کاری که ایتالیایی ها هم در ابتدا انجام داده اند.


 

جاش

 

+ نوشته شده در  سه شنبه 1386/12/21ساعت 1:29 قبل از ظهر  توسط جاش  | 


آشنائی با چوب ماهیگیری (بخش دوم) 

تا کنون آنچه گفته شد مربوط به خصوصیات ظاهری چوب بود، برای انتخاب صحیح چوب باید دو نکته دیگر را نیز مد نظر قرار دهیم.


 

اکشن و وزن پرتاب چوب.


این دو بر خلاف باور بعضی، خصوصیاتی جداگانه هستند. 

 اکشن ، چگونگی حالت خم شدن چوب است 

 

 


 

 

 

 

.چوبهای اکشن تند A  (Fast Type)  چوبهای سختی هستند که در یک سوم سر چوب به طرف دسته خم میشوند.


این چوبها قابلیت پرتاب خوبی دارند و به شما امکان وارد نمودن ضربه سریعتر و قویتر و همچنین هدایت دقیقتر طعمه را در آب میدهند.


اکثر چوبهای Stipp  و Feeder  و  Match  دارای اکشن سریع میباشند.


 

نقطه مقابل چوبهای اکشن ،  چوبهای Slow یا کند  Dمیباشند.


این چوبها قابلیت خم شدن از نوک تا دستگیره بالایی را دارند.


مزیت این چوبها نسبت به سایر چوبها در انعطاف پذیری بیشتر آنها در زمان  درگیری و خسته کردن ماهی و دفع بهتر ضربات ماهی در حین فرار میباشد.


 

چوبی با این مشخصه امکان از دست دادن ماهی را به حداقل میرساند.


 

همانطور که ملاحظه نمودید در مقابل هر مزیت در چوبها معایبی هم وجود دارد به همین

خاطر چوبهایی با خصوصیات دو گانه (Fast & Slow Action) ساخته شده که چیزی مابین هر دو نوع است با نام (Moderate) .


اکشن (Moderate)    B & C انتخاب صحیح تری برای یک ماهیگیر کم تجربه است، هر چند ماهیگیران با تجربه با این نوع چوب چندان  موافق نیستند. 

 

 وزن پرتاب
 

 

 وزن پرتاب چوب همواره بر روی چوب قید گردیده و نشان دهنده حداکثر وزن طعمه و یا ریسه ایست که شما میتوانید با این چوب پرتاب کنید بدون اینکه خطر شکستن چوب وجود داشته باشد.

حالت ایده آل برای وزن پرتاب چیزی حدود نصف عدد ذکر شده بر روی چوب است.


توجه داشته باشید در روش (Spininig) یا ماهیگیری با لانسه ویا قاشقک شما برای پرتاب طعمه  فشار زیادی به چوب وارد میکنید که این فشار میتواند به راحتی از مرز مجاز وزن پرتاب تجاوز کند. چیزی که نتیجه آن بعد از اولین پرتاب بر شما پوشیده نخواهد ماند.


نکته آخر در مورد خصوصیات فیزیکی چوب،  تست منحنی قدرت چوب است ، هنگامی که زاویه خمیدگی نوک چوب نسبت به دستگیره آن 90 درجه شود.


مقدارتست منحنی قدرت با واحد پاوند (lb,lbs=454 g) بیان میشود.


 

 

چگونه  میتوان این منحنی را بدست آورد؟


 

روش محاسبه آن نیز بدین گونه است که چوب در حالت افقی ثابت نگه داشته میشود،  در این وضعیت به انتهای نخ این چوب تا آنجائی وزنه اضافه میشود که زاویه متشکله از نوک چوب و دسته آن به 90 درجه برسد.

این واحد به شکل اخص در چوبهای مخصوص کپور ذکر میشود.

به عبارت ساده تر:

یک چوب کپور با 2 lbs تست منحنی قدرت، با وزنی برابر  2  X 454 g = 908 g

 

 نود    90درجه خم میشود.


با این حساب،  محاسبه قدرت لازمه یک چوب  برای کپوری به وزن 15 یا 20 کیلو خیلی هم سخت نیست.

 

به خاطر داشته باشید که چوب ماهیگیری هم به مراقبت و نگهداری نیاز دارد.


کافیست بعد از ماهیگیری چوبتان را با یک دستمال تمیز و مرطوب تمیز کنید.

بعد از ماهیگیری در دریا ( آب شور ) بهتر است چوب را با آب شیر تماما بشوئیم.

دسته چوب پنبه ایی کثیف را هم میتوان توسط یک برس و کمی آب و صابون شست.

 

 

انواع متداولتر چوبها


 

 


چوبهای سنگین ماهیگیری دریایی 

این چوب مخصوص ماهیگیری  با قایق است ، دارای طولی  بین 1.8 تا 2.7 متر و برای  صید های سنگین در دریا و اعماق زیاد آب میباشد  (Big Game).

این چوبهای قوی دارای حلقه ها یا قرقره های  زیادتری نسبت به چوبهای معمولی هستند و بجای رینگ در نوک چوب اکثرآ  از قرقره استفاده شده که عموما در پشت چوب نسب گردیده اند  چرا که یک ماهی بزرگ براحتی میتواند رینگها را از چوب جدا کند.

پوشش دسته این چوبها از پلاستیک اسفنجی بوده و درپوش انتهائی آنها دارای برشی مخصوص جهت استقرار در کمربند مخصوص این رشته است.


  

 

 

توانائی این چوبها از 12 lbs ~ 130 lbs میباشد و جنس آن نیز از مخلوط فیبر شیشه و کربن است و همانطور که حتما حدس زده اید اکشن آن هم از نوع Slow است.
 

:Feeder


فیدر یا بعبارتی طعمه دهنده، طعمه پاش  یا غذا ده  معمولا با طولی بین 3.6 تا 3.9 متر برای ماهیگیری با توری طعمه پاش ، در دریاچه ها و چوبهای Havey Feeder با طولی تا    4.5 متر برای ماهیگیری در رود و آبهایی با جریان سریعتر ساخته شده اند.

این چوبها دارای نوکهای قابل تعویض  به رنگهای متفاوت با قابلیت پرتاب وزن ها یی از 15 گرم تا 90 گرم و حتی بیشتر را میباشند.
 

 

 

 

چوب کپور:


 

 
 

 

 

این چوبها اکثرا دارای طولی معادل 3.6 تا 3.9  متر میباشند و معمولا از 2 تا 3 تکه ساخته شده اند.

البته چوبهای تلسکوپی کپور نیز در بازار موجود است.

چوبهای مدرن مناسب جوشانده از دو قسمتی بودن دستگیره آنها قابل شناسائی میباشند.

اکشن این چوبها از Moderate تا Parabolic (نیمه کند تا کند  ) بوده و تست منحنی قدرت آنها بین 1.5 lbs ( معادل چیزی حدود 45 گرم وزنه پرتابی) برای آبهای ساکن و ماهیگیری با شناور تا 3.5 lbs (حدود 100 گرم وزن پرتابی) برای ماهیگیری در دریاچه های بزرگ با مسافتهای زیاد یا آبهای جاری میباشد.

 

 


 

 

چوب کاسی:


این چوب تنها چوب بدون حلقه است که در آن نخ به انتهای نوک آن بسته میشود. هر دو نوع تلسکوپی و چند تکه آن موجود است. طول این چوبها تا 16.5 هم میرسد.این چوبها اکثرا برای صید ماهیهای کوچک کاربرد دارد و جنس آن هم از نوع فیبر شیشه سبک میباشد.


 :Match Rod 

 

از این نوع چوب جهت ماهیگیری با شناور و در مسافتهای زیاد استفاده میشود.طول آن بین 3.6 تا 4.2 متر هست البته تا شش متری آن هم موجود است.تعداد رینگهای این چوب زیاد است و اکشن آن از سریع تا متوسط است و قابلیت پرتاب وزنه های تا حدود 30 گرم را دارا میباشد.

 

 

از این چوب برای صید ماهیهایی همچون سفید، قزل آلا و کپور استفاده میشود. 

 

Sbirolino Rod


 

 

این چوب معمولا طولی 4.8 بین تا 3.3  متردارد و هر دو نوع تلسکوپی و چند تکه آن موجود است.از این چوب برای ماهیگیری توسط نوعی شناور و با روشی به همین نام استفاده میشود.


این چوب دارای نوک بسیار حساسی بوده که کوچکترین تماس ماهی با طعمه را در آب نشان میدهد. وزن پرتاب این نوع چوب بین 8 الی 70 گرم است. 

 

 

 

 

Spinn Rod


چوبیست با طول 1.8~3.3 متر،چند تکه بوده و توانائی پرتاب وزنه های مختلفی را دارد.

سبک 20 گرم، نیمه سنگین 20 تا 60 گرم و سنگین 60 تا 120 گرم.


 

 

 


 

 

چوب بالا در مقام مقایسه چیزی شبیه  BMW  با موتور 6 سیلندر یا هوندا 1000 است.


 

 

این چوبها با اکشنهای مختلف تند تا کند جهت انواع صیدهای مد نظر صیاد ساخته میشود.


 

 

به غیر از چوبهایی که در بالا آمده ، چوبها ی دیگری مثل چوب پشه  Fly Rod  ( برای استفاده از تعمه های مصنوعی شبیه حشرات) یا همچنین چوب یخ Ice Rod  ( جهت ماهیگیری از سوراخ کوچکی که درپوشش یخی آب دریاچه ها ایجاد میشود ) هم وجود دارد که از این مطلب و دانش من فرا تر است .امید است که کم و کاستی مطالب بالا را با نظرات خود رفع کنید تا بتواند، راهنمایی برای دوستان کم تجربه تر در خرید چوبی مناسب باشد.گرداوری و برگردان به فارسی


 

Jash

+ نوشته شده در  دوشنبه 1386/12/06ساعت 4:13 بعد از ظهر  توسط جاش  | آشنائی با چوب ماهیگیری


 

(بخش نخست) 

 

چوب ماهیگیری بارزترین مشخصه یک ماهیگیر است و عجیب اینکه در انتخاب و خرید آن اکثرا اشتباه میشود.

 

 

 

 

یک ضرب المثل اسکاتلندی میگه : من هیچوقت آنقدر پولدار نیستم که جنس ارزان بخرم.

 

یک ضرب المثل وطنی میگه : هرچی پول بدی همونقدر آش میخوری.

 

طبق این قانون ساده : کیفیت قیمیت خودش را دارد.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

اگر شما بالای یک چوب هزاران تومان پول بدید به  خودتون  مربوطه اما یک چوب 4 . 5 هزار توما نی  هم خود شاهد کیفیت پائین آن است  و صرفه جوئی بدین شکل  اشتباه است و چیزی به غیر از دور ریختن پول شما نیست.


برای انتخاب درست چوب ماهیگیری جواب سه سوال پیش شرط اول است .


چه نوع ماهی ؟ چگونه ؟ و کجا ؟


برای ماهیهای شکارچی، کپورسانان، رنگین کمان  ووو...

با شناور ، کفخواب ، با طعمه طبیعی یا مصنوعی ووو ....

 از قایق ،  رودخانه  ، دریا و یا ..... ؟


 

 

بطور کلی از خرید چوبهای همه کاره (All round  )  شدیدا پرهیز کنید  زیرا  در بهترین حالت این چوبها  به هیچ دردی نمی خورند.

چرای آن نیز ساده است.

ماهیها انواع و ابعاد مختلف ، رفتار تغذیه ای مختلف و غذای متفاوت دارند.

آنها در مکانهای متفاوت با جریان کند یا تند ، عمیق یا کم عمق ، دریاچه یا رود، آب شور یا شیرین زیست میکنند .

چوبی که بتواند با تمام این فاکتور های مختلف به خواسته شما کاملأ پوشش دهد هنوز ساخته نشده است.

( نه نتها ساخته نشده بلکه سازنده آن هم تا جایی که من اطلاع دارم از مادر زاده نشده ) 

 

 

چوب های تلسکوپی


 


  

  

  

 به غیر از موارد نادری مثل چوبهای کاسی  و  Sbirolino ، چوب ماهیگیری تلسکوپی را هم به شما پیشنهاد نمیکنم زیرا در درجه اول با کیفیت و جنس مشابه در برابر چوبهای دو یا سه تکه ای  قیمیت بیشتری دارند و ثانیآ چوب های تلسکوپی در مقابل کثیفی ( شن و اجسام خارجی ) حساستر هستند که این خود عمر آنها را کوتاه تر میکند.

به نظر من تنها مزییت این چوبها بر چوبهای چند تکه ای طول کم جمع شده آن و در نتیجه حمل آسانتر آن است.

 

مزییتی ایده ال برای ماهیگیرانی که از هر موقعیتی برای ماهیگیری استفاده میکنند وچوبشان همیشه همراهشان است.

 

طبیعتا قیمت فاکتورمهم دیگریست که نباید فراموش شود.

 

به خاطر داشته باشید : کسی که از نظر کیفی خواستار چوب بهتریست باید پول بیشتری هم پرداخت کند.البته موافقت همسر شما در مورد خرید چوب جدید شرط اول است.


 

 

 در غیر این صورت انتظار عواقب آن را داشته باشید .


با همسر خود مهربان باشید تا نه تنها با خرید چوب جدید شما موافق بوده بلکه مشوق شما نیز باشد.
 

 

 

 

 

بهترین چوبها ساخت کجاست ؟

 

 

اینکه چوبها ساخت کجا هستند چندان حائز اهمیت نیست زیرا در حال حاضر اکثر چوبها ی خام ( مونتاژ نشده ، بدون دسته و حلقه)  در کشورهای آسیائی ساخته میشوند.

 

 

 


 

مهم ترین سوالات قبل از خرید چوب ماهیگیری را هنوز به خاطر دارید ؟

 

چه نوع ماهی ؟ کپور سانان ، ماهی شکارچی یا ...................

با چه روشی ؟ قاشق کشی ، کف خواب ، شناور یا .................

کجا ؟ رود ، دریاچه ، دریا ...........................................

 

 

دانستن همه این موارد حائز اهمیت فراوان است وندانستن آن به معنی خرید چوب نامناسب  و در نهایت عدم موفقیت در ماهیگیریست.

به عنوان مثال  در پرتابهای مکرر در روش اسپینینگSpinning  یا قاشق کشی  وزن کم  چوبتان،  و در مورد ماهیگیری درساحل دریاچه ای  که پر از درخت میباشد در کنار سایر مشخصا ت  لازم ،  کوتاه بودن آن حائز اهمیت است.

 

 

ساختار چوب ماهیگیری

 

 


 

مهمترین قسمت یک چوب ماهیگیری بدنه اصلی آن میباشد.


امروزه بطور اعم این بخش از الیا ف کربن ساخته میشود. این ماده چند سالیست  که جای الیاف 

شیشه را که برای ساخت بدنه چوب بکار میرفت ،  گرفته است . 


 

تصویر بالا: یک رشته با ضخامت 6 نانو متری الیاف کربن در کنار یک تار موی انسان با ضخامت 50 نانومتر .


 

 

مزیت الیاف کربن در مقابل الیاف شیشه کمی وزن،  ظرافت و قابلیت ایستایی و استحکام  بهتر آنها  و نکته منفی آن خاصیت ارتجائی  کمتر آن است. 


 تصویر بالا: بافت الیاف کربن

 

 


چوبهائی که از ترکیب الیاف شیشه و کربن (مثل چوبهای کارخانه PENN ) ساخته میشوند صرفا برای صید ماهیهای بزرگ در ماهیگیری دریایی توسط قایق استفاده میشوند.


 

 

و اما آخرین تحول در تولید چوب،  اختلاط الیاف کربن و کفلار Kevlar    بوده که در مقابل شکستن مقاومت بیشتری دارند.

 


 

 

 

 

 

 

 

حلقه ها

 

 

 

 

 

اهمیت حلقه های با کیفیت بالا هم از اهمیت خود چوب کمتر نیست.

 

 

چوبهای سبک دارای حلقه های یک پایه و سنگینتر ها دارای حلقه های دو پایه هستند. 

 
 


 

 

در بعضی چوبهای سنگین ماهیگیری دریایی (Boot rod) بجای رینگ  نوک  چوب از قرقره و در برخی دیگر تماما از قرقره استفاده میشود.

 

 

موضوع اصلی در  رینگها جنس حلقه  داخلی آنها ست .

 

سیلیسیوم کربید SIC (چینی) طی سالیان اخیر بسرعت به عنوان یک استاندارد در آمده و در رینگهای مرغوب بکار میرود.


 


 

SIC دارای خواص مناسبی برای این منظور  میباشد.

سبک و سخت است و صیقلی میباشد.

برای استفاده از نخهای بافته شده ماهیگیری دو خاصیت آخر بسیار مناسب می باشد.

 

در حال حاضر ترکیب تیتانیم و SIC  مناسبترین نتیجه که همانا وزن کم واستقامت زیاد است را برای چوبی با کیفیت بالا به همراه دارد.

 


 
ماده دیگری که کم وبیش دارای خواص مشابه میباشد (High Grade Aluminum Oxide ) یا (Hardloy) است ،هرچند درجه سختی آن به SIC  نمیرسد.

 

رینگ داخلی چوب منتخب شما میبایست از یکی از مواد بالا ساخته شده باشد وگرنه شما چوب خوبی را انتخاب نکرده اید.

 

نکته دیگری که بسیار مورد توجه است تعداد رینگها و تقسیم بندی فاصله آنها روی چوب می باشد.

 

 

حلقه هادی (اولین رینگ بعد از چرخ)  میباید به چرخ نزدیک باشد در غیر اینصورت نخ بخوبی هدایت نمیشود.

 

 

به نسبت بهتر بودن چوب،  تعداد رینگها ی نوک چوب بیشتر است زیرا به این  طریق نخ به طور موازی در امتداد چوب قرار داشته و در نتیجه فشار وارده به چوب بطور یکنواخت در تمام چوب تقسیم میشود.

کم بودن این حلقه ها باعث زاویه دار شدن امتداد نخ و چوب شده  که این خود باعث تقسیم نا مساوی فشار به تمام چوب و کم شدن استحکام آن میشود.

 

 

تنها چیزی که باقی می ماند دسته چوب است.

عموما در چوبهای خوب برای پوشش دسته از چوب پنبه استفاده میشود.


 

 


 

چوب پنبه به دلیل خواصی مثل :  لغزنده نبودن آن در دست ،  قابلیت  تبادل هوا که باعث تعرق کمتر دست شده و کیفیت لمس آن در دما های مختلف برای استفاده در دسته چوبها مناسبترین  ماده است.

 

 

 

دسته چوبهای ارزانتر را از پلاستیک اسفنجی(Duplon) میسازند .

بندرت هم از چرم برای ساخت دسته برخی از چوبها استفاده میشود (مثل چرم استفاده شده در دسته راکت تنیس).

 

دسته به دو قسمت ، دستگیره بالائی ( بعد از چرخ ) و دستگیره پائینی  ( قبل از چرخ ) و در نهایت در پوش انتهائی تقسیم میشود.

 

وزن درپوش انتهائی دسته جهت ایجاد تعادل چوب در دست از اهمیت خاصی برخوردار است.

به این خاطر بعضی چوبهای گران قیمت تر  دارای درپوش قابل  تعویض جهت تنظیم توازن یا تعادل آن در دست ماهیگیرمیبا شند.

 

طول مناسب دسته چوب نیز  چیزیست که شما خود تعیین کننده آن هستید.


بدین منظور چرخی را به چوب ببندید وچوب را در حالی که انگشتان میانی واشاره شما در اطراف پایه چرخ قرار دارد در امتداد بازوی خود نگه دارید.

در حالت ایده آل درپوش انتهائی میباید در حدود آرنج ویا کمی بلندتر از آن باشد.ادامه این مطلب در پست بعدی .

 

 

 جاش

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه 1386/12/01ساعت 2:57 بعد از ظهر  توسط ایرج  | 

دوستانی که با وبلاگ بنده آشنایی دارند حتما دوست عزیزم آقای جاش را میشناسند.ایشان مدیر وبلاگ اردک ماهی هستند وبا توجه به اینکه در آلمان زندگی میکنند همواره مشوق بنده بوده و هستند.

طی تماسی که اخیرا با ایشان داشتم قرار شد که مطالب جالب و آموزنده درارتباط با ماهیگیری ورزشی را ایشان برای من ارسال نمایند و من هم با کمال افتخار آنها را در اختیار علاقه مندان قرار دهم،که در حقیقت این تنها از بزرگواری و لطف ایشان به بنده و علاقه این دوست عالم، به ترویج این ورزش را نشان میدهد که جا دارد در همینجا از ایشان مجددا قدر دانی کنم.


زمستان ماهیها کجا میروند؟

چرا ماهیها تک نمیزنند؟

آیا ماهیها هم به خواب زمستانی می روند؟

پاسخ هم آری و هم خیر است! یعنی چیزی مثل خواب زمستانی.

ماهیها خونسرد هستند، به این معنا که سوخت وساز بدن آنها با حرارت آب رابطه مستقیم دارد.

در مورد ماهیهائی مثل کپور،چشم قرمز،زرد پر واز این قبیل به دلیل کم شدن حرارت آب و در نتیجه کم شدن منابع غذائی (پلانگتونها،حشرات،....)متابولیسم یا سوخت وساز بدنشان به حداقل کاهش میابد.

به همین دلیل می باید ماهیها در فصل گرم به حد کافی تغذیه کرده باشند تا ذخیره غذائی کافی بصورت چربی در بدنشان موجود باشد تا بتوانند جهت فعالیتهای حیاتی به مورد مصرف برسانند.

در فصل سرما بخاطر صرفه جوئی در انرژی تنفس کند میشود وتغذیه کم یا به کلی انجام نمیشود، چرا که برای پیدا کردن غذا و هضم آن نیز مقدار زیادی انرژی به مصرف خواهد رسید.

می شود اینطور گفت که : ماهیها در عمق آب و در حالت نیمه خلسه روزها را سپری می کنند.

اما ماهیهای شکار چی مثل اردک ماهی یا سوف و امثال آنها در زمستان هم در جستجوی غذا هستند ولی نه چندان فعال مثل فصول گرم سال، چرا که سردی آب متابولیسم این نوع ماهی ها را هم دستخوش تغییرات میکند.

 

 

  جاش

 

 

 

 

+ نوشته شده در  شنبه 1386/11/20ساعت 2:9 بعد از ظهر  توسط ایرج  | 

با سلامی گرم در سرمای زمستانی

امیدوارم همواره خوش وسلامت باشید.

در این مقاله سعی دارم تا با وسیله ائی آشنا شویم که شاید در ایران کمتر ورزشکاری با اون کار کرده باشه ویا حتی اسمش رو شنیده باشه.

Fish finder یا ماهی یاب ابزاریست که پایه و اساس آن همان دستگاههای سونار در زیر دریائیهاست،بدین طریق که با ارسال امواج صوتی در زیر آب و محاسبه زمان بازگشت همان امواج دو فاکتور وجود و یا عدم وجود مانع و همچنین فاصله آنرا تخمین میزند که با ایجاد فناوری نوین، این دستگاهها هم کوچکتر ساخته میشوند و هم عملکردی بهتر نسبت به اجداد خود دارند.

در حال حاضر میتوان ماهی یابها را به دو گروه اصلی تقسیم کرد.

1-ماهی یابهای صنعتی

این نوع در کشتی های صیادی مورد استفاده قرار میگیرد و دارای قدرت زیاد و همچنین تفکیک دقیق نوع ماهی می باشد که با کمک دستگاههای GPS مسیر گله های ماهی را نیز تشخیص می دهد و کشتی متواند در بهترین موقعیت اقدام به صید نماید.

2-ماهی یابهای اسپرت یا پرتابل

این وسیله که به خاطر اسپرت بودن آن باید به راحتی توسط نفر قابل حمل باشد دارای جثه کوچکی است و قادر است فاصله ماهی، عمق غوطه وری و اندازه تقریبی آنرا به مصرف کننده اعلام کند.

البته در این بین ماهی یابهایی نیز ساخته شده که قابلیت اتصال آن به زیر قایقهای ماهیگیران ورزشی را نیز دارد و میتوان با این ابزار این ورزش مفرح را پر نشاط تر کرد و از رفتار ماهی در موقعیتهای مختلف آگاهی یافت ویا از موانع زیر آب اجتناب کرد.

+ نوشته شده در  چهارشنبه 1386/10/12ساعت 8:56 قبل از ظهر  توسط ایرج  | 

سلام خدمت همه عزیزان

منو ببخشید که دیر به دیر خدمتتون میرسم.

اما با داشتن مشغله زیاد و عدم همکاری دوستاران این رشته تمام سعی و تلاشم رو میکنم تا حداقل پاسخگوی دوستانی باشم که سوالاتی رو مطرح می کنن.

تا به حال به یاد ندارم در بخش نظرات موردی رو بی پاسخ گذاشته باشم و حتما جواب دوستان رو در نامه ایی برایشان ارسال کردم.

 اما اینبار بد ندونستم پاسخ رو در وبلاگ قرار بدم شاید بدرد دیگران هم بخوره.

 

سلام
من طی یک پروسه جستجو از google وب شمارو پیدا کردم
قرض از مزاحمت : منم مطلب ماهیگیری میذارم چند روز پیش یکی یه حرفی و طرح کرده که( آقا زردپر جزو خانواده قزل آلاهاست) منم بهش گفتم نه نیست. طرف گیرداده ثابت کن منم از این و اون پرسیدم همه گفتن نیست حالا شما میتونی بهم کمک کنی؟
هم نظرتون برام مهمه هم اینکه اگه یه منبعی یا ماخذ مستند بدی دستم (البته خیلی گنده نباشه ها ) ممنون میشم

ناصر جان زرد پر تا اونجایی که بنده می دونم از راسته ما هیان دیگریست و ربطی به قزل آلال نداره.

اما جهت اینکه مطمئن باشی و البته طبق خواسته شما منبع کوچولوئی رو معرفی میکنم که به راحتی متوجه می شین این ماهی در گروه ماهیان غیر از سالامون قرار می گیره .

سالامون رو بیشتر به ماهی آزاد می شناسیم که قزل آلا هم جزو همون گروه قرار می گیره.

اما زرد پر در گروه سیپرینیدا قرار داره.

اینهم لینک مربوط به قزل آلا.

و اینهم لینک مربوط به زرد پر.

امیدوارم به نتیجه رسیده باشین دوست محترم.

برای اینکه اگر احتیاج داشتید ماهی های دیگری رو نیز بررسی کنید ویا نام فارسی و انگلیسی اونها رو بدونید می تونید به آدرس زیر مراجعه کنید.

http://www.fishbase.org/comnames/scriptlist.cfm?script=farsi

+ نوشته شده در  سه شنبه 1386/06/13ساعت 3:35 بعد از ظهر  توسط ایرج  | 

در نوشته  لانسه قبلا شرح مختصری راجع به آن ذکر کرده بودم که باید بگم بحث در مورد لانسه و دیگر روشهای ماهیگیری میتونه در کتابی چند صد صفحه ایی هم جا نشه اما تا اونجا که امکان داشته باشه سعی میکنم بیشتر به این موضوع بپردازم چون احساس میکنم دوستان زیادی به این رشته علاقه دارن.

در ایران به هر نوع قلاب و پلاک، لانسه اطلاق میشه که به نظر من چندان هم بد نیست اما در واقع به شکل کلی ما دو نوع طعمه اینگونه داریم یکی لانسه و دیگری لوره (Lure) که میشه اون رو قاشقک هم نامید.

لانسه 

لوره

 

همینطور که از شکلها پیداست تفاوت لانسه و لوره بیشتر در نحوه قرار گرفتن قلاب به طعمه است. در لانسه به نوعی قلاب به بدنه طعمه متصل است و پلاک آزادانه حول محور بدنه دوران داره در صورتی که در لوره قلاب به انتهای قاشقک متصل شده و هر دو با هم حرکت می کنن.

روش کار با لانسه رو به شکل خلاصه در پست قبلی خدمتتون گفتیم اما تاثیر لوره در صید رها سازی اون هست تا به شکل مارپیچ به عمق آب بره و ماهی رو به خودش جذب کنه.

با چند بار پرتاب متوجه عمق آب خواهید شد و قبل از رسیدن لوره به کف باید نخ رو جمع کنید اما نه زیاد سریع چون در همین زمان هم امکان حمله یک ماهی به اون هست.

خاصیت لوره در اینه که با جمع کردن نخ هم دوران داره و خودش رو به سطح آب نزدیک میکنه.

و عملیات دو باره تکرار میشه تا اینکه عمق آب اجازه کار رو از شما بگیره .البته این رو هم بگم این طعمه بهتره از روی قایق استفاده بشه تا عمق مناسب رو در اخیار شما قرار بده.

لوره

پیچ وتابهای لوره در زمان فرو رفتن در آب مثل حرکت یک ماهی کوچک در حال یورش به یک طعمه در زیر آبه ویا در سطح آب، اما حرکت لانسه مثل شنای یک ماهی در یک سطح تقریبا ثابت در آبه و به شکل افقی.

دوستان عزیز اگر سوالی داشتید خوشحال میشم که مطرح کنید تا سمت وسوی مطالب رو در جهت پاسخ به سوالات شما تغییر بدم.

+ نوشته شده در  چهارشنبه 1386/04/06ساعت 10:12 قبل از ظهر  توسط ایرج  | 

سلام دوستان

دوست عزیزی سوال کرده بود که می خوام یک چوب مناسب تهیه کنم لطفا راهنماییم کنید وحدود قیمت هم اعلام کنید.

خدمت این دوست عزیز وچنین دوستانی عرض میکنم که خرید یک چوب مناسب به این سادگیها نیست چون باید منظور از خوب رو ابتدا مشخص کنیم تا بعد بتونیم انتخاب درستی داشته باشیم.

باید بدونیم کجا ماهیگیری میکنیم و انتظار چه نوع ماهی رو داریم.

چوب ماهیگیری دریایی با چوی ماهیگیری روی قایق کاملا متفاوت است،چوب ماهیگیری رودخانه با چوب ماهیگیری در دریاچه ها و آبگیرها نیز متفاوت است پس باید ابتدا محل ماهیگیری رو مشخص کنیم .

یک مثال ساده میزنم فکر کنید در یک قایق رو آب هستید و چوبی با طولی بیش از سه ونیم متر نیز در دستتان

تصور کنید برای یک پرتاب ساده چه مشکلاتی پیدا می کنید مثل گیر کردن به تجهیزات قایق،همراهان و ابزار و ادوات ماهیگیری حالا با یک چوب کوتاه دو متری کنار دریا هستید و میبینید دیگران بدون مشقت طعمه رو حدود پنجاه متر دورتر پرتاب میکنن اما شما.....؟

حالا میریم سراغ ماهی که می خواهیم بگیریم.

ببینید دوستان قبل از اینکه ما به ماهی توسط انرژی خودمان فشاری وارد کنیم این چوب ماست که اولین فشار رو وارد میکنه در اصطلاح به این فشار اکشن چوب میگن شاید دیده باشین اگر چوب رو در دستتان به سرعت و کوتاه تکون بدین بعضی چوبها حرکاتی کندتر در سر چوب دارن وبرخی به حرکت شما به سرعت پاسخ میدن این همون نیرویی هست که ماهی رو به مبارزه دعوت میکنه.

 یک چوب با اکشن بالا برای یک ماهی کوچک یعنی پاره شدن آرواره ماهی و فرار اون از دست شما قبل از اینکه حتی متوجه به دام افتادن اون بشید.

وبا یک چوب اکشن بالا اگر اقدام به ماهیگیری بزرگ کنید یعنی اینکه دیگه از چوبتان خسته شدید و دوست دارید اون رو به چند قطعه تقسیم کنید.

یک نکته رو هم اضافه کنم که اکشن هر چوب قابلیت تحمل وزنه های مختلف رو نشون میده و البته پرتابهای بلندتر رو.

سعی کردم مسئله رو ساده بیان کنم چقدر موفق بودم رو نمی دونم اما یک توصیه دارم دوستان عزیز بهترین مشاور برای خرید یک چوب خوب یک فروشنده منصف می تونه باشه.از اونها راهنمایی بخواهید امیدوارم فروشنده منصفی رو پیدا کنید،خدارو شکر اینجا صدا وسیما نیست که زود بگن تبلیغ شده اما من یکی از اون فروشندگان رو میشناسم که در خیابان فردوسی رو بروی شهروروستا میتونید از کمکهای ایشان بهره ببرید به نام آقای (محمود صبوری)که فردی علمی در این ارتباط هستن.

کیا جان قیمت هم که در ایران همواره شناوره و هر کسی قیمتی اعلام میکنه، کیه که بگه چرا. اعلام قیمت رو از بنده نخواهید.امیدوارم کمی با موضوع انتخاب چوب آشنا شده باشید.

پاینده باشید

+ نوشته شده در  شنبه 1386/04/02ساعت 11:53 قبل از ظهر  توسط ایرج  | 

تا به حال چند تن از دوستان عزیز راجع به رنگهای مورد استفاده در لانسه سوال داشتند ومتاسفانه فرصتی نشد تا به این مقوله پرداخته بشه.

لینکی را جهت دانلود قرار دادم با فرمت آکروبات ریدر و حجم کم اما فکر میکنم با کمی تامل میتوانید بهترین رنگ را برای آب و هوای مناسب آن پیدا کنید تا ماهی بهتر بتونه طعمه رو ببینه.

ترجمه کامل متن فوق باعث مخدوش شدن اطلاعات اون می شد والبته من هم فرصت و سواد زیادی ندارم. پیشاپیش عذر خواهی میکنم.

امید وارم بتونید استفاده کنید.

جهت دانلوداینجا کلیک کنید.

اینهم آموزش چند گره به شکل گام به گام.لطفا اینجا کلیک کنید.

دومین فایل آموزش گره را دراینجا دریافت کنید.

+ نوشته شده در  چهارشنبه 1386/03/23ساعت 10:31 قبل از ظهر  توسط ایرج  | 

با عرض سلام خدمت دوستان محترم

 

در روز چهارشنبه شانزدهم خرداد ماه سال جاری با شک وتردید راهی سد لتیان شدم و خوشبختانه بدون هیچ سوال وجوابی توانستم وارد محدوده لتیان شوم .

اولین چیزی که نظرم رو جلب کرد پایین بودن بیش از انتظار سطح آب بود که با توجه به بارندگیهای اخیر عجیب به نظر میرسید.

به هر حال راهی دره شدم و خودم رو تا نزدیکی آب دریاچه رسوندم و شروع کردم ابتدا به لانسه کشی که بعد از مدت کوتاهی متوجه شدم از قزل آلا خبری نیست و شروع کردم به بستن ریسه کپور.

در این مدت شاید حدود دوازده ماهی کپور رو دیدم که مرده بودن، سطح دریاچه هم هر چیزی بگید پیدا میشد و حسابی آب آلوده بود.

کم کم چند نفری پیدا شدن و به روشهای گوناگون شروع به صید کردن اما دریغا.

یکی از این دوستان میگفت وقتی داشتم میآ مدم چند نفر محلی رو دیدم که داشتن بالای رودخونه تور می کشیدن.

قابل توجه محیط بانان محترم که به جای اعمال قانون برای این مجرمان محیط زیست به ماهیگیران ورزشی رو آوردن و مانع یک سر گرمی و ورزش مفرح میشوند.

خلاصه حسابی خسته و نا امید شده بودم که بعد از تقریبا سه ساعت اولین ماهی رو صید کردم که یک زرد پر بالغ بود وبعد از اون هم دو تای دیگه گرفتم که یکی از اونها رو به دلیل کوچکی رها کردم.

 

 

 

طعمه مورد استفاده من آرد،تخم مرغ،زرد چوبه بود که خمیر چسبناکی رو محیا میکنه البته بدون اضافه کردن پنبه.

 

+ نوشته شده در  دوشنبه 1386/03/21ساعت 9:4 قبل از ظهر  توسط ایرج  | 

با سلام خدمت تمام دوستان گل و عزیزم

همیجا عرض کنم اگه غلط املایی داشتم یا کلمه ای رو جابجا نوشتم عذر می خوام به خاطر اینکه الان ساعت 1:20 صبحه و اینجا هم تاریکه و هم من خوابم می آد

امروز با آموزش ماهیگیری با لانسه اومدم

می خوام امروز روش ماهیگیری با لانسه رو آموزش بدم همون طور که قبلا گفتم لانسه یا پروانه در انواع مختلف وجود داره و در سایز های مختلف

به نظر من و تجربه ای که کردم لانسه با رنگ طلایی زمانی که آفتاب هست خوب جواب می ده و وقتی که آفتاب نیست لانسه با خال های قرمز

ولی یه قسمت کوچیکی از ماهیگیری فقط رنگ لانسه است ولی قسمت اعظم این نوع ماهیگیری در طریقه انداختن قلاب و جمع کردن اون و حرکاتی که باید انجام بدیده

لانسه از یک هسته مرکزی تشکیل شده و یک یا دو پره که در ته این هسته به صورت دایره وار می چرخن

به نظر من قبل از اینکه بخواهید لانسه رو رو سیمتون سوار کنید بهتره که اول یک هرزه گرد به سیم ببندید و بعد لانسه رو تو هرزه گرد بندازید چون زمانی که لانسه می چرخه اگه هرزه گرد نداشته باشه سیم رو هم می چرخونه که این امر باعث خراب شدن سیم می شه و عمر سیم رو پایین می آره و اگه شما یه ماهی بزرگ بگیرید احتمال پاره شدن سیم بالا می ره پس بهتره که اول یه هرزه گرد به سیم ببندید بعد از این کار می خوام درباره محل مناسب برای انداختن لانسه توضیح بدم

جاهای مناسب برای این کار مکان هایی هستن که آب به صورت گرداب در می آد و یا مکان هایی که سایه وجود داره و جاهایی که رودخونه به یک شیی سخت برخورد کرده و باعث عمیق شدن اون مکان شده

مثلا تو سد کرج پایین تر از پل خواب یه جا هست که رودخونه به کوه برخورد کرده و باعث تغییر مسیر رودخونه شده اون مکان برای ماهی گیری خوبه

خوب حالا که جای مناسب رو پیدا کردید باید رو قلاب انداختن دقت کنید چون این خیلی مهمه که نه زیاد بلند بندازید که نتونید جمعش کنید و نه زیاد کوتاه بندازید که ماهی بترسه و به طعمه نزدیک نشه

شما باید قلاب رو به اونطرف رودخونه بندازید یهنی حدود 2 -4 متر با ساحل اونطرف رودخونه فاصله داشته باشه بعد از اینکه قلاب رو اینداختید باید قلاب رو جمع کنید یکم جمع کنید و قلاب رو بار آزاد بذارید تا حرکت نکنه بعد از حدود 2 ثانیه باز یکم بکشید و بازم قلاب رو رها کنید و همین کر رو ادامه بدید تا به ساحل برسه

منظورم اینه که وقتی قلاب رو انداختید سزی نکشید قلاب رو بین کشیدن قلاب 2 ثانیه مکس کنید و بعد باز بکشید 2 ثانیه مکس و باز بکشید زمانی که شما این کار رو می کنید طبیعی تر جلوه می کنه چون لانسه تداعی از پروانه طبیعی است که تو آب افتاده و قصد فرار از آب رو داره پس هرچقدر این عمل به کار پروانه  نزدیک تر باشه شما موفق ترین فقط به این نکته توجه کنید که قلاب باید در خلاف جریان آب به صورت اوریب به سمت ساحل کشیده بشه کشیدن سریع لانسه باعث می شه که سری به سطح آب بیاد و دیر کشیدن لانسه باعث می شه که لانسه به کف رودخونه گیر کنه پس 2 ثانیه مکس بین کشیدن باعث می شه که قلاب در وسط  عمق رودخانه بمونه و بیشتر جلب توجه کنه زمانی که شما لانسه رو می اندازید اگه قزل آلا اون رو ببینه به طرفش همله می کنه و می دونید که لانسه در تهش یه قلاب سه سر داره که اون به سرعت بسیار زیادی هنگام کشیدن می چرخه و اصلا قابل رویت نیست و قتی که ماهی می آد که لانه رو بگیره قلاب به دهنش گیر می کنه در این حالت گرفتن ماهی خیلی سخته چون احتمال در رفتن قلاب از دهن ماهی زیاده پس زمانی که احساس کردین که ماهی روگرفتین با یه حرکت ملایم ماهی رو در جهت موافق آب رودخانه بیرون بکشید نه در جهت خلاف آب

بعد مورد دیگری که هست اینه که وقتی که بارون می آد یا زمانی که به هر دلیلی آب رودخونه کثیفه و گلی هست شانس شما برای گرفتن ماهی بسیار کم می شه من فکر کنم ماهی تو این زمان به جاهایی که آب تمیز تره می ره و کمتر ماهی می مونه تا ما بخوایم بگیریمش و به دلیل ریزش بارون سرعت آب هم زیاد می شه و این موضوع هم باعث می شه که نتونیم به خوبی ماهیگیری کنیم

تو سد کرج قبلا خوب بود که می ذاشتن سرتاسر رودخونه ماهیگیری کنیم ولی الان اصلا به درد نمی خوره چون محدودشو کمتر کرده یعنی از رستوران نمی دونم ارکیدست کجاس که پایین سده تا پل خواب

تو این محدوده یا جاهایی هست که اصلا نمیشه وایساد برای پارک ماشین یا اصلا نمی شه ماهی گرفت

به دلیل اینکه اصلا جایی برای ماهیگیری نیست

موضوع بعدی که باید دقت کنید اینه که شما نباید یه جا ثابت باشید یعنی اینکه باید همواره در حال راه رفتن باشی در طول رودخونه و بیشتر از 3 بار هم یک جا قلاب رو نندازید چون فایده ای نداره بهترین زمان برای گرفتن ماهی زمان طلوع خورشید و غروب خورشید هست

در این زمان ها ماهی ها گرسنه هستن و در تلاش برای پیدا کردن غذا

خوب برای امروز کافیه دیگه دارم از زور خواب می میرم

امیدوارم که از این آموزش خوشتون اومده باشه

من که گفتن چیزی بلد نیستم اگه جاییشو اشتباه گفتم حتما تو نظرات منو مطلع کنید تا تصحیحش کنم

از نظزراتی هم که خواهید داد کمال تشکر رو دارم

داداش کوچیک شما مجید

  

  

+ نوشته شده در  چهارشنبه 1386/03/09ساعت 2:49 قبل از ظهر  توسط ایرج  | 

سلام به همه دوستان گل و عزیزم که منو تو این راه یاری می کنن

از دوست بسیار گلم آقا دارا تشکر می کنم به خاطر اینکه برا ما 3 تا عکس بسیار قشنگ از لار فرستادن که من به شخصه خیلی لذت بردم و به یاد ماهیگیری افتادم خیلی دلم برای ماهیگیری تنگ شده شما چی؟

 مخصوصا برای ماهیگیری تو سد لار

دارا جان بازم از این کارا بکن من و دوستانمون رو خوشحال می کنی در ضمن من هم تو سد کرج خیلی ماهیگیری کردم کلی هم خاطره دارم حتما سر وقت همشون رو براتون تعریف می کنم فقط یادت باشه وقتی می ری سد کرج با خودت دل ( دل مرغ یا گوسفند یا گاو) ببر چون خوب جواب می ده و می تونی ماهی های خوبی بگیری اگه صبح زود هم بری که خیلی بهتره

من یه ماهی نسبتا خوب از سد کرج گرفتم که عکس اون هم اینجا می ذارم

فقط اسم ماهی رو نمی دونم ولی فکر کنم که اسمش زردکه از خود سد کرج گرفتم

نظر یادتون نره

موفق باشید خدانگهدار

 

  

+ نوشته شده در  سه شنبه 1386/03/08ساعت 2:6 بعد از ظهر  توسط ایرج  | 

سلام به همه دوستان گلم باز اومدم و اینبار با آموزش ماهیگیری تو سد لار البته می دونم که تجربه ی همتون از من بیشتره و من فقط یه یادآوری مختصر می کنم

خوب اول زمان مناسب برای ماهیگیری رو می گم اون کسایی که تو تهرانن مثل من باید صبح ساعت 3 بیدار شن و راه بیفتن تا ساعت 4:30 ----- 5 اونجا باشن به نظر من بهترین جا برای ماهیگیری اونجایی هست که یه سنگ بزرگ افتاده پایین اگه یکم برین جلوتر یه جای خوب هست برا ماهیگیری البته اونجا پاتوق ماست ولی اگه شما هم بیاین ناراحت نمی شیم کلی هم حال می کنیم با هم خلاصه باید ماشین رو بالا بذارین و بند و بساط زو با خودتون بیارین پایین چون باز بالا اومدن  کار حضرت فیله آدم تا بیاد بالا نفسش می گیره

شما باید با خودتون یه سرب شماره 4 ببرید و حداکثر 4 تا قلاب متوسط و یک لنسر قوی و یه پایه برای لنسر و یه صندلی تاشو برای استراحت و یک عینک دودی و یک کلاه و یک قمقمه آب که حتما لازم می شه خوب صندلی رو برای این می بریم که بعد از اینکه قلاب رو انداختیم بتونیم روش بنشینیم برای این صندلی می گم چون وقتی آفتاب در بیاد حتی به سنگ ها  نمی شه دست زد چه برسه به اینکه روش بنشینید البته خودتون می دونید از ما گفتن بود حالا باید قلاب رو ردیفش کنیم شما باید حداکثر 4 تا قلاب یا حداقل 2 تا به نختون ببندید و در آخر هم یه سرب شماره 4 تهش ببندید تا خوب سنگین بشه حالا که این ها رو آماده کردین نوبت به طعمه می رسه که مهم ترین چیزه من قدیما دل گوسفند یا گاو می زدم ولی بعدش یه طعمه بهتر به قلاب زدم

افرادی که اونجا بودن بهم می گفتن که این طعمه ممنوعه و نباید به قلابت بزنی ولی با طعمه های دیگه اصلا نمی شه گرفت اگر هم بشه خیلی دیر اتفاق می افته از این رو ما مجبوریم که بزنیم من تو لار هر کی رو که می بینم از همین طعمه ها زده و فقط می گن ممنوعه این به اون یکی می گه و اون هم به من و شما می گه تا خودش بگیره (شوخی کردم) خوب شما باید برین یک بسته ماهی کلیکا بگیرین و ماهی رو به 4 قسمت تکه تکه کنید و این کلیکا ها رو به قلابتون بزنید چون بویی که کلیکا داره هیچ طعمه دیگه ای نداره خوب حالا که طعمه رو هم زدید باید یکم نخ رو جمع کنید تا بیاد تا وسط های لنسرتون بعد قرقره رو آزاد کنید و با دو انگشتتون نخ رو می گیرید و به لنسر می چسبونیدش بعد لنسر رو بالا می گیرید و به اندازه  90 درجه به طرف عقب خم می کنید در این حالت نباید اصلا بترسید که آی قلاب بهم گیر کنه زخمی می شمو این جور حرفا یه نفس عمیق می کشید و قلاب رو با تمام قدرتتون رو به جلو پرتاب می کنید و سریعا انگشتتون رو از روی نخ بر می دارید و به نخ اجازه می دید که تا هر جا که می تونه بره هر چقدر دور تر باشه بهتره بعد از اینکه سرب افتاد تو آب در حدود 15 ثانیه می شمرید تا سرب به ته برسه بعد از اینکه دیگه نخ کشیده نشد قرقره رو کم کم جمع کنید تا جایی که نخ سفت بشه بعد لنسر رو روی پایه بذارید و برید روی صندلی بنشینید حالا موقع استفاده از عینکه چون باید به سر قلاب نگاه کنید و ناچارا آفتاب هم به چشمتون می زنه و باعث می شه که چشمتون اذیت بشه

یا می تونید یک کار دیگه هم بکنید به سر قلابتون یه زنگوله ببندید تا به هنگام نک زدن مطلعتون کنه خوب حالا قمقمه رو بردارین و یکمی اب بنوشید چون تا اینجاشو خوب انجام دادید و حالا به صدای طبیعت گوش کنید و لذت ببرید از این همه زیبایی غم هاتونو فراموش کنید و سعی کنید امروز رو خوش باشید گرفتن ماهی مهم نیست مهم اینه که شما دارید لذت می برید و داره بهتون خوش می گذره اگه شانس بیارید و قایق های محیط بان ها نیان و بقلتون لنگر نندازن برای چک کردن تعداد ماهی ها و مجوز بعد از 15 الی 60 دقیقه حتما یه ماهی قزل آلای خوشگل و قشنگ و بزرگ می گیرید آخ آخ آخ دیدی چی شد حواسم پرت شد قلاب من داره می زنه مثل اینکه یه ماهی گرفتم دقت کنید اگه ماهی به قلابتون افتاده باشه به صورت ممتد تکون می خوره پس سریع قلاب رو بردارید و اصلا هول نشید به آرومی نخ رو جمع کنید آروم آروم می دونید که قزل آلا ماهی خیلی زرنگیه پس اگه یک موقع دیدید که قلابتون شل شد نترسید چون قزل داره باهاتون بازی می کنه از الان جنگ شما با ماهی شروع شده آروم آروم باید نخ رو جمع بکنید به نزدیکای ساحل که رسید یه ذره سرعتتون رو افزایش بدین چون تقلای ماهی بیشر می شه و کم کم ماهی رو بیرون بکشید به به چه ماهی بزرگی ی ی ی

خوب حالا می خوام در باره آب و هوای اونجا براتون بگم صبح ها لار خیلی سرده و ظهرش خیلی گرم و سوزان پس هم لباس گرم ببرید و هم لباس نازک

درباره زدن کلیکا به قلاب هم باید بگم که باید قلاب رو از زیر ستون فقرات کلیکا رد کنید تا حسابی به قلاب بچسبهو ماهی نتونه به راحتی بخورتش

نکته دیگه این که یه تور با خودتون حتما ببرید یا آماده باشه یا اینکه می تونید آمادشو از بازار بگیرید و ماهی ها رو تو اون نگه دارید در ضمن حتما ماهی ها رو تو آب بذارید چون اگه تو آب نباشن بعد از چند دقیقه به علت گرمای بیش از حد خراب و خشک می شن

نکته دیگه انکه با خودتون یه یخچال مسافرتی ببرید تا بتونید ماهی ها رو توش نگه دارید

نکته یعدی اینکه با خودتون غذای آماده ببرید و اون ها رو تو سایه بذارید تا فاسد نشن

بعد از اون اینکه اگه دوست ندارید که شبیه آفریقایی ها بشید منظورم اینه که نمی خواید بسوزید و سیاه بشید حتما با خودتون کرم ضد آفتاب ببرید من که می رو لار بر می گردم خانواده دیگه منو نمی شناسن

بعد از اون اینکه سعی کنید از ماهی هایی که می گیرید عکس بگیرید برا من بفرستید

یه چیز دیگه هم بود که خیلی ذهن منو مشغول کرده یه سوال دارم از شما ها که به سد لار رفتید تو جاده که می رید اگه خوب دقت کنید تو راه چند تا گودال خیلی بزرگ هست انگار شهاب سنگی چیزی خورده و اونجا خالی شده مثل یه گودال خیلی بزرگه مواضب این گودال ها هم باشید چون اگه یه وقت خدایی نکرده توش بیوفتید به هیچ وجه نمی تونید ازش بیرون بیاید

پس اگه کسی می دونه که قضیه این گودال ها چیه حتما به من بگه ممنون می شم

خوب اینم آموزش ماهیگیری تو سد لار اگه خوشتون اومد پس نظر بدید دیگه منتظر چی هستید به خدا تنها دل خوشی ما نظرات شما عزیزانه

امروز با همدیگه یعنی من و شما با هم 3 تا قزل گرفتیم عکس هاشونو براتون می ذارم

در ضمن از همه دوستانی که نظر گذاشتن تشکر می کنم و به آقا امیر می گم که حتما مطالب آموزشی بیشتری می ذارم ولی این ماه خیلی سرم شلوغه والا کنکور امونمون رو بریده اگه قبول نشم باید تو سربازی خواب ماهیگیری رو ببنیم بعد از اون این نظر لطفتونه که گفتید من این کارم من ماهیگیری زیاد کردم ولی حالا حالا ها مونده عزیزم که تازه مبتدی بشیم ولی هر چی بلدمو بهتون می گم قول می دم شما هم هر چی یاد گرفتین به من بگین

بعد از اون یکی از دوستان به من ایمیل زده بود گفته بود چند سالته و کجایی و این حرفا باز خودمو معرفی می کنم من مجید هستم 19 سال بیشتر ندارم برادر کوچیک همه شما هستم و تو تهران (الودگی) زندگی می کنم و ورزش مورد علاقم بعد از ماهیگیری کوهنوردی و سخره نوردیه کوه هم می رم توچال و کلکچال و دربند (خیلی کم)

خوب اگه بازم سوال داشتید حتما بپرسد

منتظر مطالب بعدی من باشید کوچیک همه شما مجید

 

 

+ نوشته شده در  شنبه 1386/03/05ساعت 11:29 بعد از ظهر  توسط ایرج  | 

سلام به همه دوستان گلم مجید باز اومد امروز می خوام براتون بعضی از لوازم ماهیگیری رو بذارم و یکم هم دربارشون توضیح بدم عکس ها رو خودم گرفتم اگه کیفیتشون خوب نیست شرمندم دیگه

1-پروانه برای گرفتن قزل آلا هست تو رودخونه که این پروانه در شماره های مختلف هست که بسته به نیازتون ازش استفاده می کنید طریقه استفدشم اینجوریه که اول به سر قلاب می بندید (اگه اول یه هرزه گرد ببندید بعد پروانرو بهتره) بعد قلاب رو به وسط رودخونه می ندازید و بر خلاف جریان آب به طرف خودتون می کشید و با کشیدن پروانه پره های پروانه شروع به چرخیدن می کنه و باعث جلب توجه می شه که وقتی قزل می آد که پروانه رو بگیره 3 تا قلاب ته پروانه به دهنش گیر می کنه و به دام می افته

 

اینهم یک نوع دیگه است که نمی چرخه

بعد از اون می رسیم سراغ قلاب های ماهی گیری که اون ها هم در اندازه های مختلف هستن و برای هر مکانی یه قلاب مناسب لازمه شما هنگام خریدن قلاب باید دقت کنید که حتما در پشت قلاب 3 بر آمدگی تیز وجود داشته باشه چون این برآمدگی ها باعث می شه که قلاب از دهن ماهی در نره

اینم قلابه هایی هستش که روی خودشون طعمه های مصنوعی وجود داره و دیگه لازم نیست بهشون طعمه بزنید که طعمه های مصنوعی مثل پشه کرم لارو زنبور و خیلی چیزای دیگه تو بازار هست

 

این یکی هم سربه که برای سنگین کردن قلاب به کار می ره بیشتر برای مکان هایی که آب راکد دارن استفاده می شه

 

و اینم چوب پنبه است که این هم برای جاهایی که آبش راکده به کار می ره و بسته به وزن قلابتون کوچیکو بزرگ می شه

خوب این یکی هم هرزه گرده که به سر قلاب بسته می شه که برای اینکه نخ پیچ نخوره و یا دیگه برای عوض کردن قلاب نخ رو پاره نکنیم استفاده می شه

 

 

اینم زنگوله است برای ماهیگیرایی که قلابو رها می کنن و برای مدتی جایی می رن اینو به سر قلاب روی نخ می بندن و لنسر رو می ذارن رو پایه زمانی که ماهی به قلاب نوک می زنه صدای این زنگوله در می آد و ماهیگیر رو مطلع می کنه

خوب امیدوارم که استفاده کرده باشید وسایل های زیادی هست که بازم براتون توضیح می دم

ممنون خداحافظ

  

+ نوشته شده در  چهارشنبه 1386/03/02ساعت 2:7 بعد از ظهر  توسط ایرج  | 

قزل آلا

نکاتی که شاید برای خیلی از دوستان تکراری باشه در زیر مینویسم شاید راه گشای برخی از دوستان تازه کار باشه.

این ماهی در ابتدای فصل حرکاتی کندو در عمق دارد و تنها برای پیداکردن غذا بسرعت حرکت میکند و دوباره به نقطه امنی میرود.

در این زمان باید از لانسه کوچک استفاده نمود.برای آبهای شفاف رنگهای رنگین کمان و نقره ایی و در آبهای تیره زرد و قرمز فسفری .رنگ مسی و برنجی نیز بسیار مناسب است اما نه برای آبهای تیره.

فصل تابستان

در این فصل تحرک آنها بیشتر در عمق آب ویا چاله ها وتند آبها ست و یا مابین جاهایی که آب ساکن و جاری قرار دارد کمین میکند.

بهترین ساعت صید در تابستان ساعت اول روز ویا تا دو ساعت بعد از طلوع آفتاب است در آبشارهایی که آب با قدرت زیادی جاریست و مناطقی که آب تیره رنگ است (آبی تیره) محل مناسبی برای قرلهای بزرگ بشمار می آید در چنین نقاطی لوره سایز 2ویا 3 طلائی و مسی بهترین استفاده را داردکه البته دوران و تحرک خوب آن نیز کمک شایانی میکند.

بعد از باران آنها دچار پر خوری میشوند.آنها برای تغذیه منطقه خودشان را بارها پوشش میدهند ودر این زمان امکان دیده شدن آنها زیاد است و در پایان دوباره به ژرفای آب باز میگردند.

فراموش نکنید کنار موارد متعدد ابزار تنها نمی تواند باعث پیروزی شود بلکه تلاش و جستجو در تمام زوایای آبگیر میتواند شما را به یک روز پر صید هدایت کند.

 

موفق وپیروزباشید

+ نوشته شده در  چهارشنبه 1386/01/29ساعت 5:25 بعد از ظهر  توسط ایرج  | 

در طبیعت چه بخوریم ،چگونه بخوریم و چقدربیاشامیم؟

 

به محض خروج از چهار ديواري مأنوس خانه و ورود به حيطه طبيعت به هر دليلي چه راه پيمايي ،

كوهنوردي ،شكارو يا ماهيگيري مسأله خورد و خوراك پيش يش مي آيد.

هر چه فعاليت جسمي ما بيشتر باشد به ويژه در ارتفاعات بالا ، سوخت و ساز بدن و فعل و انفعالات

 شيميايي درون ما دگر گون خواهد شد .

و اگر اين دگرگوني جسمي با فشار هاي روحي هم توأم شود مثل = گم شدن ، ترس از عواقب صدمه

جسمي ، وحشت از مردن ناشي از مار گزيدگي ، ترس از افتادن در آب و غرق شدن ، ترس از ارتفاع و

افتادن ، وحشت تنهايي در شب يا ديدن ناگهاني حيواني حتي بي آزار در پيچ يك صخره مي تواند ناگواري

 هايي به بار آورد.

حفظ قدرت و استقامت و نگه داشتن تعادل جسمي و روحي در موقعيت پيش آمده در دراز مدت از

اساسي ترين مسايل رويارويي با طبيعت است.

 

                                                           دقیقه بدون هوا

            مرگ به طور ساده بعد از 3           روزبدون آب                            پيش مي آيد

                                                           هفته بدون غذا

 

يك انسان مي تواند هفته ها بدون غذا سر كند . ولي فقط چند روزي بدون آب زنده مي ماند .

هر شخصي روزانه در حالت عادي ۵/۱ ليتر از طريق ادرار ـ ۵/۰ليتر از راه تعرق و ۵/۰ ليتر توسط دهان و بيني

 به شكل بخار ،آب از بدن خود خارج مي سازد .اين مقدار حين فعاليت بدني در گرما و سرما و ناراحتي هاي

روحي بالا مي رود و مي تواند به ۸ ليتر يا بيشر در روز برسد . اگر اين مقدار آب از دست رفته فوري به بدن

 نرسد چنين عواقبي به دنبال دارد .

 

درصد از دست دادن آب بدن نسبت به وزن

تأثيرات و مشكلات

۲/۵٪

تشنگي –ناراحتي-كم شدن اشتها –پيدا يش آثار خشكي بدن

۵٪

حال به هم خوردگي – ضربان تند نبض ـسرخ شدن پوست

۱۰٪ـ۶

سردرد- سرگيجه – خارش – اشكال در تكلم و تنفس- اشكال در راه رفتن

۱۵٪ـ۱۰

ورم زبان- مشكل بلعيدن-چروك پوست- بي‌‌حسي پوست- لرزش و تكانهاي غير ارادي اندامها – مشكل شنوايي و ديد

۲۰٪ـ۱۵

خطر مرگ

۲۵٪

مرگ حتي در مكانهاي سرد و خنك

 

نكته: كمبود آب را بعد از 2 درصد بايد سريعاً جبران كرد پس بايد حتي پيش از احساس تشنگي آب نوشيد

توجه داشته باشيد كه آب را براي رفع تشنگي نمي خوريم ، بلكه آب را براي جذب دوباره ذخيره‌هاي از

 دست رفته بدن بايد نوشيد .

 

                     

 

هنگام از دست دادن آب بدن گاهي بدون اينكه احساس تشنگي داشته باشيم حتي در ارتفاعات سرد و

پر برف ، خون غليظ مي‌شود و نمي تواند به آساني اكسيژن، گرما و غذا را به اعضا بدن برساند انگشتان

دست و پا يخ مي‌زنند و كمبود اكسيژن در مغز ايجاد خستگي كرده و خيلي زود كنترل همه چيز از دست

مي رود وكوهنورد، شكارچي يا ماهيگرحتي با داشتن كاملترين وسايل در برابر مرگ سر فرود مي آورند

كساني سالها فكر مي كردند با قدرت زياد بدني مي توان در برابر كم آبي مقاومت بيشتري داشت تجربه

عكس اين مطلب را نشان داده است .

بر اساس اصل ياد شده كه سه روز بدون آب و سه هفته بدون غذا مي شود زنده بود به اين نتيجه

مي رسيم كه زياد نبايد در فكر خوردن بود و مي دانيم هر چه غذاي ما در بيابان و كوه پرچربي و

سنگين تر باشد به آب بيشتري احتياج پيدا خواهيم كرد و معده پر ما را تنبل تر و عاجز تر مي سازد

 در واقع با اين مطلب شايد به چنين برداشتي برسيم كه

 

تغذيه در طبيعت يعني كم خوردن و زياد آشاميدن

 

اگر روزي روزگاري در كوه يا بيابان گم شديد و يا آذوقه ي خود را از دست داديد قبل از اينكه به فكر كباب

 كردن جگر دوست يا همراه خود بيفتيد بدانيد هفته ها مي توان بدون خوردن زنده ماند. در نظر داشته

باشيد فقط 3 روز اول احساس شديد گرسنگي مي كنيد آن هم در كوتاه مدت ، از آن به بعد اين احساس

 كم مي شود تا اينكه دوباره چيزي خورده شود اصل كلي ديگر اين است كه تا زماني كه مطمئن نيستيد

 كه آب كافي در اختيار داريد ، غذا نخوريد چون بيشتر تشنه مي شويد و مصرف آب بدن بالا مي رود.

 

مي گويند: نادر شاه افشار در جنگ ها براي حفظ نيروي خود و مقابله با گرسنگي نخود چي مي خورد.

سرخپوستان در جنگهاي خود با سفيد پوستان مهاجم كه روز ها طول مي كشيد فقط از مشتي ذرت

كه در دهان خيس مي كردند و كم كم مي جويدند از سرزمين و ناموس خود دفاع مي كردند .

عدس هنوز غذاي اصلي سربازان هندي و پاكستاني است

سال ها ست كه نخود ماده اصلي غذاي سربازان انگليسي براي يك تغذيه مفيد به شمار مي آيد

لوبيا در جنگهاي انفصال آمريكا براي ارتش جنوبي ها و شمالي ها جزو مهمترين تدركات بود

 

اگر مي خواهيم كوه ، شكار يا ماهيگري برويم يا روزهاي را دور از خانه و تمدن شهري بگذرانيم

(چگونه بخوريم؟) براي اينكه در بيابان و طبيعت يك تغذيه خوب و سالم داشته باشيم چند اصل كلي

را بايد در نظر داشت:

 

وضع منطقه : كوهستان يا دشت

موقعيت ارتفاع و فشار هوا : كنار دريا يا بالا تر از هزار متر سطح دريا

موقعيت فصلي : زمستان يا تابستان

زمان برنامه : مشكل يا آسان بودن آن

اطلاع كامل از وضع جسماني

 

آنچه بدن ما تا به حال به آن عادت كرده است اساس اوليه تغذيه ما را در برنامه هاي بيرون از خانه تشكيل

مي دهد.به يكباره نمي توان شيوه تغذيه خود را چه درست و چه غلط تغيير داد .از طرف ديگرآنچه عا دت ما

 شده سالهاي سال حتي از زمان طفوليت بدليل سنت و تجربه كسب گرديده و اين خود يك نوع تطبيق بدن

 با محيط خارج و متناسب با آب و هواي منطقه اي بوده است .پس چنانچه در همان زادگاه خود به كوه

،شكار يا ماهيگيري مي رويد عادات سنتي را حفظ كنيد منتهي سنت صحيح را بر اساس سنت

اجدادي آنان در سفره هاي يكي دو روزه خود چند قرص نان در كوله مي گذاشتند وراهی بیابان می شدند.

گاهي چند خرما يا چند دانه گردو ، قدري پنير ، توت يا كشمش هم، در گوشه دستمال سفره شان گره

مي زدند، به اين ترتيب روزها را بی دغدغه مي گذراندند.

براي یک تغذيه خوب و سالم در طبیعت بايدنكات زير در نظر گرفت :

از بردن هرگونه غذاي كنسروي و كالباس و سوسيس خودداري كنيد

مواد شيميايي و نگهدارنده آنها كه براي خراب نشدن محتويات داخل قوطي و بسته ها اضافه مي شوند

براي بدن مضر هستند، تشنگي آورده و مصرف آب را بالا مي برند . همراه بردن گوشت تازه به ويژه

 چرخ شده كه زود فاسد مي شود بايد از صورت غذا حذف گردد .

ما مي توانيم هفته ها بدون مصرف گوشت و بروز هيچگونه عارضه اي در كوه و كمر زندگي كرده وتمام

 فعاليت و بازدهي عضلاني خود را حفظ كنيم . حتي صلاح در اين است در اين گونه برنامه‌ها كمتر گوشت

 و چربي حيواني مصرف شود . بگذاريد بدن لايه‌هاي اضافي چربي را بسوزاند و براي جذب مواد جديد

 آمادگي بهتري پيدا كند . بدن كالري و انرژي لازم را از، كربوهيدراتها در برنامه هاي شديد كوه و شكار

زودتر و ساده‌تر مي گيرد.

مصرف گوشت و چربي فشار بيشتري بر فعاليت قلب وارد مي‌آورد به ويژه زماني كه در ارتفاعات بالا قرار

داريم و اكسيژن كم و به اندازه كافي آب در اختيار نيست .

 

                         

 

عدس ، نخود ، لوبيا، گندم و ذرت اقلام ضروري و مواد اوليه غذاهاي ما را بايد تشكيل بدهند بعد از اينها در

 رديف دوم نخودچي – بادام – گردو- پسته و فندق و در رديف سوم ميوه‌هاي خشك شده مانند كشمش –

توت- خرما- برگه هلو و زردآلو – برگه سيب و انجير و غيره

 

من خودم بیشتر از خوراک لوبیا که مقداری عدس هم به آن اضافه شده استفاده میکنم که غذای ساده ،

مقوی ،مفید و ارزانی است

توجه داشته باشید برای تهیه و پخت این غذا سعی کنید از رب گوجه فرنگی استفاده نکنید چون در

 رب گوجه فرنگی از نمک و موادی استفاده شده که باعث تشنگی می شود.

 

                       

 

+ نوشته شده در  یکشنبه 1385/10/24ساعت 10:33 قبل از ظهر  توسط علی  | 

طبیعت دوستان عزیزوقت بخیر

چند روزی وقفه باعث شد تا چندین تبریک را یکجا خدمتتان عرض کنم.

عید قربان،عید غدیرخم و آغاز سال میلادی 2007 بر کلیه ایرانیان مبارک باد.

فصل سرما با تمام زیبایهای آن شروع شده و شاید بدلیل برودت امسال کمتر دوستان فرصت رفتن به دامن پاک طبیعت را داشته باشند اما زمان مناسبی جهت احیائ وسائل و لوازم دست داده که می توان به جعبه کمکهای اولیه اشاره کرد.

دوستان زیادی رو میشناسم که وقتی برنامه سفر به طبیعت رو در فکر دارن به سبک سفر کردن بیشتر بها میدن من هم از این طرز فکر استقبال میکنم.

فکر کنم بدون تجهیزات صیادی به طبیعت رفتن بهتر از اینه که زمانی احساس کنیم برای خودمون ویا دیگری میشه کاری کرد اما لوازم مورد نیاز رو در منزل جا گذاشتیم.

جعبه کمکهای اولیه برای یک صیاد یا شکارچی با اونکه در منازل استفاده میشه کمی متفاوته.

دوستان ماهیگیر باید بسته کمکهای اولیه ضد آب در اختیار داشته باشند تا در صورت بارندگی ویا افتادن در آب محتویات آن از مرطوب شدن در امان باشند.

بدلیل حرکت در مناطق سنگی ویا پر شاخه این جعبه مقاومت کافی را داشته باشدوبراحتی آسیب نخورد.

انتخاب رنگ روشن جهت سهولت یافتن آن در هر جا از مواردیست که کمک شایانی به ما میکند تا دسترسی سریعی به آن داشته باشیم.

 

محتویات جعبه کمکهای اولیه

                                            

1-مسکن و تب بر

2-قرص ضد حساسیت(جهت مداوای آلرژی )

3-شریان بند

4-باند زخم بندی

5- گاز استریل

6-چسب زخم و چسب بانداژ

7-پنس و تیغ جراحی استریل

8-ماده ضد عفونی کننده مثل بتادین

9-ناخن گیر یا سیم چین جهت بریدن نک قلاب در صورتی که بعد از ورود به بدن سر آن از محل دیگر خارج شده باشد.

10-کرم ضد آفتاب

11-قرص تصفیه آب و یا مشابه آن

12-کبریت ویا فندک در بسته بندی ضد آب

13-قرص الکل جامد جهت ایجاد آتش مقدماتی

14-پتوی اضطراری که از جنسی شبیه به کاغذ آلمینیوم است و وزنی کمتر از 10 گرم دارد جهت جلوگیری از دست دادن حرارت بدن مصدوم ویا تابش نور خورشید به مصدوم گرما زده.

15-قرص ضد اسهال در صورت بروز آن بر اثر آفتاب زدگی در غیر این صورت مراجعه سریع به درمانگاه الزامیست و نباید به مسموم این دارو را تجویز کرد و تنها باید آب از دست رفته بدن را جبران کرد.

 

دوستان محترم میدانند که جعبه کمکهای اولیه را میتوان به طرق گوناگونی تجهیز کرد، پانزده مورد بالا تنها مواردی بود که به نظر بنده جزو ملزومات یک ماهیگیر است.شما میتوانید با استفاده از تجارب خود آنرا تکمیل تر کنید.

امیدوارم هرگز به این جعبه رجوع نکنید مگر برای کنترل داروها و لوازم دارای تاریخ مصرف.

شاداب و سر زنده باشید

+ نوشته شده در  سه شنبه 1385/10/19ساعت 10:15 بعد از ظهر  توسط ایرج  | 

 

سلام به همه دوستان و علاقه مندان ورزش ماهیگیری

امیدوارم هر جا که هستید سالم وسلامت باشید

از دوست ومربی عزیزم آقا ایرج هم خیلی ممنونم بخاطر مطالب جالب و مفیدشان و زحماتی که برای این وبلاگ کشیده اند


امروز میخوام درباره موضوعی بنویسم که بی شک بخشی از اصول ماهیگیری اسپرت می باشد.

 لباس ماهیگیر:

 لباسی که ماهیگیربه هنگام صیدانتخاب میکند بسته به فصول مختلف فرق میکند.

 مثال: وقتی که فصل بارندگی است از لباسهایی باید استفاده کرد که دارای پوشش ضد آب باشد

 تا در هنگام بارندگی مانع از نفوذ آب به لباسها و بدن ماهیگیر شود ودر تابستان میتوان از

 لباسهای معمولی و ساده تری استفاده کرد. بهتر است پیراهن یا تی شرت آستین بلند باشد

 تا از آفتاب سوختگی دستها جلوگیری شود( این بلا به سر خودم هم اومده. یه روز که تو تابستون

 رفته بودم ماهیگیری، تی شرت آستین کوتاه پوشیده بودم که کاش نمی پوشیدم. اون روز آفتاب

 دستهامو طوری سوزوند که تا 5 روز بعد ماهیگیری هنوزدستهام می سوخت و پوست مینداخت)

 آنچه در اینجا اهمیت دارد انتخاب رنگ لباس است. رنگهای روشن بعلت اینکه خیلی زود توسط ماهی

 دیده می شوند باعث وحشت و فراره آنها می گردد به این دلیل نامناسب هستند.

 پس بهتراست ماهیگیر رنگ لباس خود را با فضا ومحیطی که درآنجا به ماهیگیری می پردازد تطبیق دهد.

 

        

 

 بیشتر ماهیگیران زبده و موفق به این مسئله واقفند که ماهگیر نباید بهیچ وجه توسط ماهیها دیده شود

 به همین دلیل با انتخاب لباسی با رنگ مناسب و با نرمی که به حرکات خود می دهند

 همیشه از سایر صیادان موفق ترند.

 

 علاوه بر لباس انتخاب یک کلاه خوب ماهیگیری نیز بسیارمفید می باشد که میتواند

 پوست سر از تابش مستقیم اشعه خورشید حفاظت کند.

 

                         

 

 در فصول سرد هم می توان ازکلاه ها ودستکشهای پشمی و کاموایی استفاده کرد.

 البته بهتراست دستکشهای ماهیگیری نیم انگشت باشد زیرا به دلیل لخت بودن سرانگشتان دست،

 ما می توانیم به راحتی بدون در آوردن دستکش ماهیگیری کنیم. بخصوص در هنگام پرتاب طعمه

 با چوب ماهیگیری و زدن طعمه به قلاب در حالی که دستکش در دستانمان هست و دستانمان گرم مانده اند.

 

               

 

 وقتی ماهیگیر ناچار است بعلت عوارض کنار رودخانه یا دریاچه ویا بسته به صید داخل آب شود

  وبه ماهیگیری بپردازد بهتر است از چکمه های لاستیکی استفاده کند.

                                   

 این چکمه ها ممکن است تا زانو ویا تا بالای ران بوده که با دو بند به کمربند وصل شده و یاممکن

 است یک پاره پارچه بوده و تا زیرسینه ادامه داشته باشد که این نوع چکمه ها برای ماهیگیری با پشه

 (fly fishing)  استفاده می شوند که باید دائما مراقبت شوند تا ازهرگونه پوسیدگی و پاره شدن آنها

جلوگیری  بعمل آید.

 حتی در مواقعی که از کفش های معمولی استفاده می کنید سعی کنید کفشی را استفاده کنید که دارای تختی

 محکم وعاجدار باشد چون سنگهای کنار رودخانه اکثرا لغزنده اند. 

  

 جلیقه های ماهیگیری هم می توانند در مواردی از ماهیگیری مفید باشند.

 به خصوص در ماهیگیری با پشه(fly fishing) که ماهیگیرباید بیشترجاهای رودخانه را برای

 ماهیگیری امتحان کند و جابجا شود وممکن است از وسایل و ساک ماهیگیری که به همراه دارد دور شود.

 دراین حالت استفاده ازجلیقه ی ماهیگیری که دارای جیبهای متعددی می باشد این امکان را میدهد

 که صیاد با قراردادن وسایل سبک ومورد احتیاج خود در هر یک ازجیبها با سبکی و راحتی بیشتری

 به صید بپردازد ومحتاج به حمل کردن کیف نگردد.

 البته این جلیقه ها بسته به صید و نظرصیاد میتوانند درموارد دیگیری هم استفاده شوند.

 

                  

+ نوشته شده در  جمعه 1385/10/08ساعت 1:51 قبل از ظهر  توسط علی  | 

حتما دوستان محترم میدونن که در شرایط معمول صدا با سرعتی حدود 330 متر بر ثانیه در هوا حرکت میکنه که این سرعت ثابت نیست و وابسته به عواملی مانند محیط انتشار است.

هرچه ملکولهای ماده متراکم تر باشد این سرعت بیشتر میشود و همچنین تلفات انرژی صوتی نیز کمتر میشود و می تواند مسافت طولانیتری را طی کند.

برخی از ماهیگیران محترم در زمان صید انتظاری از وسیله صوتی مثل زنگوله ویا وسیله الکترونیکی با نام بازر استفاده میکنند که در زمان نک زدن ماهی و به قلاب افتادن شروع به صدا کردن میکنند و صیاد متوجه شده و اقدامات لازم را انجام میدهد.

                                                         

در کنار محاسن اینگونه وسائل معایبی نیز وجود دارد که بر حسب اولویت قابل چشم پوشی ویا غیر قابل صرف نظر می باشد.

این اصوات در طبیعت کاملا غیر طبیعیست و براحتی میتواند برای آبزیان به عنوان یک هشدار باشد تا از محل طعمه گذاری شده دور شوند.

شخصا بارها شنیده ام که دوستان ماهیگیر وقتی از آنها سوال کردم (چه خبر؟ امروز خبری هست یا نه؟)با دلخوری پاسخ دادند نه بجز چند تا نک به قلاب خبری نبوده و تا به حال چیزی صید نکردیم.

البته عدم موفقیت می تواند دلائل متعددی داشته باشه اما در این مقاله میل دارم این دلیل نا کامی رو هم گوشزد کنم شاید مفید واقع شود.

صدای محیط یه سختی به آب منتقل میشود اما اگر پل ارتباطی مناسب وجود داشته باشد که همان نخ ماهیگیریست اصوات به سهولت تا اعماق آب نفوذ میکند و برای ماهیها به معنی فرار از محیط است بخصوص ماهی هایی که قبلا طعم قلاب رو به همراه صدای زنگ دار چشیده باشند.

در آزمایشهای متعدد دیده شده حیوانات در برابر صدا می توانند شرطی شوند و پاسخ مناسب را در زمان شنیدن صدا بدهند حتی حیواناتی مثل کرم خاکی که همگی با او آشنا هستیم.این حیوان با آنکه اصلا عضو شنوایی کاملی ندارد تاثیر اصوات را به شکل لرزشهای خفیف رو اندام حسی خارجی خود احساس میکندو.....

تا چند ماه دیگر در منزل اکثر ما ایرانیان ماهی سفره عید خواهد آمد شما نیز میتوانید این آزمایش را انجام دهید و از نتیجه آن تعجب کنید.سعی کنید فقط یک نفر به ماهیها غذا بدهد و قبل از ریختن غذا با یک صدای خاص و متفاوت با محیط آنها را هشیار کند مثل تلنگری بر تنگ ماهیها بعد از چند روز خواهید دید به مجرد شنیدن صدای تلنگر ماهیها به سرعت به دنبال غذا میگردند.

حال انتخاب ویا عدم استفاده از وسائل صدا ساز با شماست .

پیروز و سربلند باشید

BUZZER

+ نوشته شده در  سه شنبه 1385/10/05ساعت 6:54 بعد از ظهر  توسط ایرج  | 


نام لاتين:Barbel
نام فارسي:زرد پر
نامهای محلي:سس ماهي-ماهي سيبيل -شیر ماهی

تغذيه :كليه حشرات و موجودات كف رودخانه و درياچه
بهترين زمان و نحوه صيد : ماهيگيري بوسيله طعمه هاي
بزرگ,گوشتي و بودار در زمستان 

    

 
مشخصات:فيزيك بدني شبيه زيردريايي، باله هاي صورتی مايل به قرمز تشخيص اين نوع ماهي را بسيار آسان نموده است . تنها ماهي كه ممكن است با زرده پراشتباه گرفته شود،نوعي ماهي قنات با نام گاجن (Gudgeon) ميباشد .
البته زرده پرهاي هم اندازه اين ماهي ريزقنات كمتر به دام ماهيگيران مي افتند . اما بهترين روش تشخيص، وجود يك جفت سبيل گوشه دهان و يك جفت گوشه بيني اين ماهي است. اما در ماهي قنات تنها يك جفت سبيل كنار دهان يافت مي شود .

وجود اين سبيل ها در زرده پر باعث مي شود كه غذا را راحت تر پيدا كند. زرده پر همواره در بستر رودخانه زندگي مي كند. كناره هاي دهان زرده پر بسيار ضخيم مي باشد كه باعث جلوگيري از زخم شدن دهان زرده پر توسط سنگ ريزه هاي تيزي كه در بستر رودخانه هاست، مي شود .


اما موضوعي كه در مورد زرده پر شگفت انگيز مي باشد، اين است كه چشم هاي زرده پر نسبت به جثه اش بسيار كوچك بوده و در قسمت بالاي سر قرار گرفته كه اين موضوع براي اين ماهي كه از موجودات كف رودخانه تغذيه مي كند، مشكل آفرين است. اما زرده پر به خوبي از سبيل هاي كنار دهانش براي پيدا كردن و خوردن غذا استفاده مي كند و بيشتر به اين سبيل ها وابسته است تا به بينايي چشمانش. به همين دليل از بهترين زمانها براي صيد اين ماهي، شبها واستفاده از طعمه هاي گوشتي است .

 زيستگاه:  
زرده پر يك ماهي رودخانه اي است . گرچه اين ماهي به طور معمول در رودخانه هاي با آب سريع وجود دارد ولي اين ماهي رادر آب هاي آرام و عميق نيز مي توان يافت .

بهترين مكان براي يافتن زرده پر نزديك بوته ها - درختان آويزان وتنه درختاني که درآب موازي با جريان آب هستند مي باشد .


رفتاروعادات در تغذيه:
زرده پر به عنوان يك ماهي كه در كف آب  تغذيه مي كند شناخته شده است(کفخوار) . اين ماهي زماني كه دماي آب حدود 4 درجه سانتيگراد است بطور متناوب تغذيه مي كند . بيشتر وقت اين ماهي صرف گشتن دنبال حشرات در سنگ ريزه هاي كف رودخانه سپري مي شود .

      

        

        

زرده پرها به راحتي توسط ماهيگيران مجبور به خوردن طعمه مي شوند به خصوص زمانيكه تعداد طعمه هاي استفاده شده زياد ميشود. براي صيد اين ماهي از طعمه هايي نظيرلاروهاي حشره ، كرم هاي خاكي ، دانه هاي شيرين.جگر.ملخ و ... استفاده مي شود. آن ها همچنين به گوشت و طعمه هاي گوشتي بسيار علاقمند هستند و هم در روز و هم در شب به راحتي تغذيه مي كنند . زرد پر با استفاده از بو و لامسه خود در شب به راحتي تغذيه مي كنند. آب هاي گرم فصل زمستان بهترين شرايط براي صيد اين ماهي مي باشد

 

                           

 

+ نوشته شده در  سه شنبه 1385/09/28ساعت 7:35 بعد از ظهر  توسط علی  | 

وقت بخیر

امروز نکته ایی به ذهنم خطور کرد که بد ندونستم آنرا ذکر کنم.

در روشهای ماهیگیری با قلاب نقاط اشتراک زیادی هست اما منظورمن بخش پرتابه هست که شاید بشه گفت هر ماهیگیری به تعداد زیادی در روز مجبوره قلاب رو جمع کنه و دوباره پرتاب کنه که این امر در لانسه کشی مکررا رخ میده.

حتما دوستان محترم بارها با پدیده گیر کردن چرخ و نخ مواجه شدن این امر به دو دلیل اصلی ایجاد میشه.

1-گره و تابهای ایجاد شده در قرقره (اسپول)وگیر کردن نخ به این موانع.

2-ایرادات مکانیکی چرخ ماهیگیری.

در هر صورت این اتفاق محتمل هست اما نکته خطرناک زمانی شروع میشه که صیاد در حال پرتاب قلاب به فواصل دور است که نیروی زیادی به تمام قسمتها اعمال میشه حالا تصور کنید به وضعیت قفل ناگهانی برخورد کنیم.

جدا از فشارهای ناخواسته به ست ماهیگیری امکان برگشت قلاب، وزنه ومتعلقات به سمت پرتاب کننده هست که در مواردی منجر به حوادث جبران ناپذیری میشه مثل صدمه جدی به چشم،صورت و...

برای اجتناب از این امر جدا از کنترل مکرر میتوان از نوع پرتاب جناحی استفاده کرد که بروز حوادث را کم میکند.

در این نوع پرتاب که بر حسب راست دست بودن ویا چپ دست بودن سمت پرتاب نیز تغییر میکند همواره ست ماهیگیری پایینتر از ارتفاع شانه است که در صورت بروز قفل و برگشت ست، ابزار تنها به نقاط میانی و تحتانی بدن برخورد میکنه که عموما پوشیده میباشند.

اما پرتاب از طرفین بدن معایبی نیز دارد که بنظرقابل چشم پوشی هستن تا اینکه ورزشکار سلامت خود  را به خطر بیاندازد.

از معایب این روش کوتاه تر بودن پرتاب، گیر کردن قلاب به شاخ وبرگ و غیر دقیق بودن محل فرود است که البته با تمرین و اشراف به این روش میتوان به میزان قابل قبولی معایب فوق را کاهش داد.

امید به آنکه با احترام گذاشتن به محیط زیست همواره لحظات خوشی را در طبیعت داشته باشید.

+ نوشته شده در  سه شنبه 1385/09/28ساعت 5:36 بعد از ظهر  توسط ایرج  |